סוד הקסם הקולנועי - הרצאות לנשים

ד"ר אייל בורס

 

  •  כל ההרצאות פרונטליות ומקוונות (זום), בעברית ובאנגלית

מרלין מונרו

שמה של מרלין מונרו הוא מושג בינלאומי. הכוכבת עצמה הלכה לעולמה כבר לפני זמן רב, אך עדיין ממשיכים להופיע ספרים, מאמרים וסרטי תעודה, המנסים לתהות על פשר הקסם המיוחד שלה. ככל שחולף הזמן הולכת וגוברת ההתעניינות בסיפורה של מרלין. יש משהו באישיותה ובסיפורה העצוב, שאיננו מניח לעולם לשכוח אותה. הרצאה בליווי רגעים נוסטלגיים ואהובים מסרטיה המפורסמים.

אליזבת טיילור – השחקנית שהעולם אהב ושנא

שום כוכבת קולנוע אחרת לא שילבה כמו אליזבת טיילור בין האמיתי למומצא ובין החיים לקריירה. מהילדות עם אם דוחפת ללא רחם, דרך מטוטלת הנישואים הרבים ושלל השערוריות ועד הפעילות הציבורית האמיצה - חייה ומותה של השחקנית שהעולם אהב ושנא חליפות

ג'וליה רוברטס - יותר מאישה יפה

הבמאי מייק ניקולס אמר שג'וליה רוברטס כל כך יפה ששוכחים כמה היא שחקנית טובה.

הרצאה על תרומתה לקולנוע של השחקנית ג'וליה רוברטס, זוכת פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר. מה סוד הקסם שלה? כיצד מתכתב סיפור הסינדרלה אליו נחשפנו בסרט "אישה יפה" עם הביוגרפיה האישית שלה? מה הייתה הכותרת המקורית של הסרט "אישה יפה"? כיצד שכנעה רוברטס את ריצ'ארד גיר להשתתף בסרט? עד כמה הצליחה רוברטס להשתלט על ז'אנרים שונים בקולנוע? האם יש סיכוי שבישראל תצמח שחקנית בסדר גודל של ג'וליה?

סופיה לורן

מרילין מונרו האיטלקייה, זכורה מסרטים רבים כמו "תשוקה בצל האילנות", "לה צ'וצ'ארה", "שדה החמניות" ועוד רבים וטובים.

הרצאה בליווי רגעים נוסטלגיים ואהובים של אחת השחקניות הגדולות והיפות ביותר בהיסטוריה של הקולנוע.

ייצוג נשים בקולנוע הישראלי

סרטים ישראליים מוקדמים נמנעו מלהציג את האישה כסובייקט או מיקמו אותה בשוליים החברתיים, המקצועיים והמשפחתיים. לרוב זהותה של האישה בסרטים אלה נגזרה מהאיש שלצידה עמדה ("הם היו עשרה"). דמות של אישה מורכבת יותר מופיעה בקולנוע האישי של אמצע שנות ה-70 ("מיכאל שלי") בסרטיה של הבמאית מיכל בת-אדם ("בן לוקח בת") ובאוטוביוגרפיות הנשיות מסוף שנות ה-80 ואילך ("הקיץ של אביה").  

לבד בסמטה אפלה: הפאם פאטאל בסרטי הפילם נואר

פאם פאטאל ("אישה קטלנית") הוא מכלול מאפיינים של דמויות נשיות בספרות, בקולנוע, בטלוויזיה ובמיתולוגיה. המאפיין המובהק של דמות הפאם פאטאל הוא שימוש מודע ומכוון במיניותה לצרכיה, בין היתר כדי להשפיע על אחרים לפעול כרצונה, לעיתם אף בניגוד גמור לטובתם האישית. עם הופעתו של ז'אנר הסרט האפל ("פילם נואר") בשנות הארבעים פרחה הדמות בתרבות הפופולרית, וניתן לצפות בה בסרטי ריגול ובמותחנים עד ימינו.

דימויים של האישה האינדיאנית בקולנוע

האופן בו נשים אינדיאניות מתוארות בסרטים הוליוודיים בדגש על הדימוי של האישה האינדיאנית הצעירה המתאהבת או נקשרת לגיבור לבן ומוצאת את מותה בשל אותה בחירה. 

מעבר לבלונדינית האטומית: נשים אלימות בקולנוע

כאשר יוצאים סרטים כגון "וונדר וומן" בכיכובה של גל גדות, מיד שמים לב המבקרים לגיבורות האלימות שמובילות את הסיפור. כך קרה גם במקרה של הסרט "משחקי הרעב" ו"להרוג את ביל". אחדים יתלוננו ויאמרו שהגיבורה "פועלת כמו גבר", בעוד אחרים יהללו אותה. לרוב גם יתקיים שיח על עידן חדש של העצמה נשית. אך האם יש באמת משהו מיוחד או חריג בנשים שמרביצות בסרטים? או האם נשים לקחו חלק במרחץ הדמים מראשית ימי הקולנוע?

נשים כמפלצות: נשים בסרטי אימה

אחת ממטרות סרט האימה הוא לעורר תגובות של פניקה מהקהל. מבקרים וחוקים טוענים סרטי אימה מתארים אלימות גרפית מפורטת, מכילים מצבים טעונים מבחינה ארוטית או מינית שהם על סף הפורנוגרפיה ומתמקדים יותר בפציעתן והריגתן של נשים מאשר גברים.

גיבורות אקשן בקולנוע

סקירה של גיבורות סרטי האקשן המגוונות והמרתקות שבשנים האחרונות נהיות יותר ויותר מורכבות. כל אחת מאותן גיבורות דחפו קדימה את השיח התרבותי וממשיכות לעורר הערצה ("משחקי הרעב", "מלחמת הכוכבים", "הנוסע השמיני", "שליחות קטלנית", "להרוג את ביל", "וונדר וומן" ועוד).

 

ד"ר אייל בורס

הוא יוצר סרטים, חוקר ומרצה לקולנוע. לבורס תואר ראשון במדע המדינה ופילוסופיה, תואר שני מעשי ותואר שני עיוני בלימודי קולנוע וטלוויזיה וכתב את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "היהודי בקולנוע ההולנדי". משנת 2011 משמש בורס ראש מסלול קולנוע וטלוויזיה בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת אריאל ומ2018 יו"ר המועצה הישראלית לקולנוע.

בורס הפיק וביים את הסרטים הדוקומנטריים "חברי הכיתה של אנה פרנק" ו"לחיות או למות באנטבה" שהוקרנו בפסטיבלי קולנוע רבים ברחבי העולם. בורס מדבר שוטף עברית, אנגלית והולנדית ומתראיין לעתים קרובות באמצעי תקשורת שונים בארץ ובעולם.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input