נשים ביצירות אמנות - על האישה האמנית והאישה המתוארת באמנות

אפי זיו

 

פסיכה ואמור – סיפור אהבה מרגש ויצירות מופת בלתי נשכחות

הסיפור המיתולוגי המפורסם של הסופר הרומי אפוליאוס מהמאה ה-2 לספירה, הביא לעולם את אחד מסיפורי האהבה בו שזורים יופי, נדרי אהבה, בגידה והפי אנד מרגש ושמח. נשמע את הסיפור תוך כדי צפייה ביצירות האמנות הנפלאות המתארות את זוג האוהבים והרפתקאותיהם. 

ארטמיסיה ג'נטילסקי

הציירת הפמיניסטית הראשונה, מהמאה ה-17 היא מודל לחיקוי אישי ואמנותי. לסיפור חייה אין אח ורע בתולדות האמנות. בהזדמנות זו נדבר גם על הציירת מיכאלינה הפלמית, ששמה ופועלה נחשפו רק בשנים האחרונות.

נשים מתרחצות

ארטמיס ונערותיה, בת שבע על הגג, סוזנה והזקנים - סיפורי נשים מתרחצות. ההרצאה תוביל את הצופה עד רנואר, דגה, סזאן ואמנים אחרים אשר מצאו את נושא הנשים המתרחצות למרתק ומסעיר

ה"פאם פאטאל" – האישה הקטלנית

הפחד מפני האישה היפהפייה שתוליך את הגבר לאבדון, היה קיים מאז ומתמיד. לא במקרה תואר הנחש המפתה בגן העדן כאישה יפה.. והסירנות בסורנטו? ולורליי על נהר הריין? נסקור את התופעה באמצעות יצירות מופת העוסקות בנושא.

הנשים במלחמת טרויה

המלחמה הגדולה בין היוונים לטרויה החלה בגלל האישה היפה ביותר בעולם. מפליא הוא שמלחמה, הנערכת על ידי גברים, מספרות אותה נשים – הנשים הגורמות למלחמה, הנשים הפועלות תוך כדי הלחימה וגורלן של הנשים לאחר סיום המלחמה. מרתק.

הנשים בסיפורי התנ"ך

בסיפורי התנ"ך מככבות נשים רבות, אשר כולן הפכו לנושא שגור אצל האמנים. החל מבת שבע שהתרחצה על הגג, יהודית שכרתה את ראשו של הולופרנס ויעל בסיפור על סיסרא, אסתר ואחשוורוש ועוד. נבדוק כיצד מתוארת הגיבור התנכ"ית ביצירות אמנות רבות ומפתיעות.

המראה (ראי) ביצירות אמנות

המראה קיימת כבר במצרים ונשים השתמשו בה לקישוט ואיפור. האמנים השתמשו במראה להציג וירטואוזיות של ציור מכמה נקודות מבט. בהרצאה מרתקת נסקור את התפתחות השימוש במראה כאמצעי בציורים מפתיעים.

אהבת נשים בתולדות האמנות

אהבת נשים הייתה קיימת מאז ומתמיד. ההבדל בהצגת האהבה הזו באמנות עושה את ההבדל בין התקופות. נסייר בין יצירות מופת רבות, הבאות, באצטלה זו או אחרת, לתאר את נושא אהבת הנשים בכל הדורות. נתחיל כמובן בסיפור המרתק של סאפפו המשוררת מהמאה ה-8 לפנה"ס ונמשיך עד ימינו.

התסרוקות והשיער המטופח

סיור מרתק בחיפוש וסקירת נושא התסרוקות וטיפוח השיער. נתחיל ממצרים העתיקה, דרך יוון ורומא, המצח ה"גבוה" של נשות הרנסנס, התסרוקות של מאדאם פומפדור.

אלף נשיקות ונשיקה...

הנשיקה הינה הקשר הפיזי הראשון בין שניים. ימיה של הנשיקה כימיה של האנושות. נבחן את הנשיקות בתנ"ך, במיתולוגיה היוונית ובנצרות. נראה נשיקות של בני משפחה, נשיקות אהבה ותשוקה, נשיקות של רוע ונשיקות של הערצה וכניעה. ננסה כך לעמוד על ההבדלים בין הנשיקות על פי האמן, התקופה וההקשר.

 

ד"ר אפי זיו

סופר ומרצה בכיר לתולדות האמנות, נצרות, המיתולוגיה היוונית ותרבות המערב.
מדריך ומתכנן טיולי אמנות בחו"ל.

מחבר הספרים :

"מיתולוגיה עכשיו" - לקסיקון למונחים, שמות, מקומות וביטויים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית והרומית. הוצאת דניאלה די-נור 2003.

"משחקי האלים" – האולימפיאדות והמשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, בראי האמנות והמיתולוגיה. הוצאת דניאלה די נור 2008.

"סודות אלי האולימפוס" – ספר מקיף וממצה על כל אלי המיתולוגיה, הכולל כ-300 יצירות אמנות. הוצאת כנרת זמורה ביתן 2013.

"הצופן הנוצרי באמנות" – ספר מקיף וממצה המסביר כיצד להבין יצירות אמנות בנושאי תנ"ך ונצרות. הוצאת כנרת זמורה ביתן 2015.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input