נשים משנות עולם - סדרת הרצאות אודות מנהיגות נשית

עמי רוניס

  

מסעות רגשיים של גיבורי תרבות - הרצאות עלינו כאן ועכשיו 


השינוי החברתי החשוב ביותר בחברה האנושית במאה השנים האחרונות הוא המעבר מהיות האישה כלי, אובייקט, אינטרס של הגבר לסובייקט הזכאית לחיים של הגשמה ולהזדמנות לברוא את חייה כרצונה. היום כבר אין ספק, שאישה יכולה להיות טייסת, נגידת בנק, חוקרת באוניברסיטה וכל אשר יעלה ברצונה. לשינוי חשיבות בשלושה תחומים עיקריים- הראשון, יכולתה של האישה ליצור את חייה כרצונה ולחיות חיים של הגשמה ומשמעות. השני, עליית האישה מחייבת את הגבר לתת כתף ומאפשרת לשני בני הזוג שותפת של אמת במסע החיים. השלישי, כל צעד שעושות נשים בעולם המערבי מקדם מיליוני נשים חסרות מעמד וזכויות בעולם השלישי. חשוב לזכור, השינוי כרוך במאבק ומובילות אותו נשים חכמות, רגישות ואמיצות

צלילי המוסיקה הם צלילים של אהבה

עלילת המחזמר מתרחשת באוסטריה, באזור זלצבורג בשנת 1938, חודשים ספורים טרם כניסת הגרמנים. במוקד העלילה נמצאת האהבה כמהות החיים- האהבה היוצרת חיים לעומת המלחמה ההורסת אותם. האהבה בשילוב עם הטבע והאומנות (השירה והריקוד) המחוללת משמעות ונותנת מענה למלחמה הכרוכה ברעב, הרס, והרג. בסרט נשקף הוויכוח הישן על הדרך בה נכון להצמיח אנשים. האם דרכו של האב, הנשענת על סדר, משמעת ועונשים או הדרך בה נוהגת מריה הנשענת על האמנויות והעמדת הילד במרכז.

האישה, כלי או מהות - הסרט ינטל

הסרט עוסק במהפכה החברתית החשובה בעולם בעשרות השנים האחרונות- המעבר מהיות האישה כלי, אובייקט, אינטרס של הגבר לסובייקט הזכאית לחיים של הגשמה ולזכות לברוא את חייה כרצונה. סטרייסנד קוראת תיגר על העליונית הגברית וניצול האישה. לפני 120 שנה בפולין היה על האישה לשנות זהות חיצונית כדי להגשים מהות פנימית. לדברי סטרייסנד האמונה נמצאת בלב והיכולת נמצאת בראש והן שוות לגברים ונשים.

פמיניזם במדבר- הסרט מים ואהבה

מים ואהבה הם שני הדברים הבסיסיים בחיי אדם. ללא מים אדם לא ישרוד פיסית. ללא אהבה חייו יהיו חסרי משמעות וטעם. ההרצאה עוקבת אחר מאבקן של נשים, בכפר נידח במרוקו, לשוויון וחלוקה בנטל. מאבק אותו מובילה לילה שבאה מחוץ לכפר. בעוד הגברים מבלים את יומם בשתיית תה ומשחקי קובייה נאלצות הנשים להביא מים בדליים מהמעיין הנמצא במעלה ההר, דבר הגורם להפלות רבות ולאובדן חיים. בדומה למתרחש במחזה ליסיסטרטה מחליטות הנשים על שביתת אהבה ומנהלות את מאבקן עד, שהן משיגות את מטרתן. הסרט מדגיש את חוכמתן ונחישותן של הנשים החולמות על אהבה ויחסים שוויוניים לעומת הגברים השקועים באגו ונוחות.

סיפורה של מוד וואטס - הסרט סופרג'יסטיות

מוד וואטס היא צעירה לונדונית, נשואה לסאני, אימא לג'ורג'י ואחראית משמרת במכבסת בית הזכוכית. יום אחד בשנת 1912 היא נקלעה במקרה להפגנת נשים למען זכות הצבעה לנשים ומאותו רגע השתנו חייה לתמיד. היא מצטרפת למאבקן של הסופרג'סטיות (תנועת נשים הנאבקות למען זכות הצבעה) ומשלמת על כך מחיר שאין שני לו- מפוטרת מעבודתה, נאסרת שוב ושב, משפחתה מתפרקת ובנה נמסר ע"י בעלה למשפחה מאמצת. היא ממשיכה במאבק למרות הכל, כי היא המבינה שזה הזמן (The Time Is Now) ליצור עתיד נכון וטוב יותר.

גבירתי הנאווה בהוליווד - הסרט אישה יפה

העלילה מתרחשת בהוליווד, "ארץ החלומות והאפשרויות", ומבוססת על הנרטיב של המחזמר גבירתי הנאווה. אדוארד, גבר עשיר ומפורסם, אך נכה רגשית, לוקח תחת חסותו את ויוויאן, צעירה יפה, חסרת השכלה המתפרנסת מזנות. הם יוצאים למסע משותף בו הוא מקנה לה מעמד והכרה ביכולת שלה והיא מלמדת אותו, כי אהבה היא הדבר החשוב בחיי אדם באשר הוא.

 

עמי רוניס, איש של אנשים

בעבר מחנך, מזכיר קיבוץ, מנהל תכנית חינוכית לצעירים יוצאי אתיופיה.
כיום מעביר הרצאות המתמקדות במסעות רגשיים של גיבורי תרבות (סרטים, אגדות, גיבורי תנ"ך)

ומנחה סדנאות המתמקדות בחשיבותם של יחסים משמעותיים במקומות עבודה, דיור מוגן, עמותות.

תפיסת עולמי כמרצה

• להפגיש את המשתתפים עם יצירות מוכרות ואהובות.
• לדלות מתוך היצירות רעיונות ומסרים חברתיים חשובים.
• להתמקד בדילמות ובמסעות הרגשיים, שעוברים גיבורי היצירה.
• לבחון עם המשתתפים מה ביצירות הללו רלוונטי ואקטואלי לחייהם בהווה.
• כל ההרצאות מלוות בקטעי סרטים במטרה לגוון ולהעשיר את חווית המפגש.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input