על נשיות ומעמד האישה בקולנוע

רפי שרגאי 

 

הרצאות קולנוע תוססות

ההרצאות מתובלות בפילמוגרפיה, ביוגרפיה, רכילות עסיסית מ"אחורי הקלעים", ניתוחי סצנות , נקודות למחשבה בשילוב עשיר של סצנות ידועות ונדירות מסרטים שונים.

הפורמטים המוצעים:

"הצד המלוח של הפופקורן" - הרצאות רוחב על יוצרים, שחקנים ונושאים רחבי היקף.

לדוגמא: "צ'ארלי צ'אפלין, "וודי אלן והזהות היהודית", "היצ'קוק – אמן המתח הפסיכולוגי", "סאטירה בקולנוע" ועוד...

 

הרצאות לפני הקרנת סרט – בהרצאות אלה, המרצה  סוקר את המרחב של הסרט, את הנושאים הקשורים אליו ונותן כלים לצופה להתייחסות ביקורתית.

 

"מרלן , מרילין ומריל" – על נשיות ומעמד האישה בקולנוע

איך מיוצגת האישה ומעמדה מול החברה הגברית בראי הקולנוע? מי היו השחקניות הבולטות שהעזו למרוד בסטריאוטיפ הנשי בחייהן וגם בסרטיהן?
הצצה מרתקת לסצנות בלתי נשכחות בכיכובן של כוכבות הקולנוע הגדולות של כל הזמנים: ממרלן דיטריך ועד אודרי הפבורן, ממרלין מונרו ועד ליז טיילור, ממריל סטריפ ועד לג'וליה רוברטס. סקירה מרתקת ועדכנית של האבולוציה (ולפעמים הפיקסציה), של המין החזק ומאבקו לשוויון ,בראי הקולנוע העולמי. הרצאה סוחפת לא לנשים בלבד..​​

"אהבה זה דבר מצחיק" – אהבה והומור (יש דבר כזה..) בקולנוע

במפגש שהוא "בידור נטו" - נצפה במיטב הסצנות המצחיקות המתעסקות בכל פורמט אפשרי של מערכות יחסים, נלמד מעט על "אחורי הקלעים" של הפקת סרטים אלה וננסה ללמוד טיפ אחד או שניים על הסתכלות הומוריסטית וקלילה בזוגיות.

משתתפים (וטרם אישרו את הגעתם, נכון לשעה זו – אבל אנחנו אופטימיים) : צ'ארלי צ'אפלין, קלארק גייבל, קרי גרנט, מרילין מונרו, יו גרנט ועוד... 

אהבה בקולנוע

איך מובעת האהבה על המסך הגדול? נצפה וננתח את ביטוי האהבה הגדולים בקולנוע הקלאסי מימי צ'אפלין ונערת הפרחים העיוורת ב"אורות הכרך", דרך הרומן של כל הזמנים "חלף עם הרוח", "סיפור הפרברים" ועד ל"טיטאניק" והקומדיות המודרניות של ימינו.

אהבה כחל לבן - רומנטיקה ישראלית בקולנוע

יונה אליאן וששי קשת, זיגי וחבובה, יוסי וג'אגר , גידי גוב ולירון נירגד וגם אלכס חולה האהבה. כולם נפגשים בחגיגה רומנטית, מצחיקה ונוסטלגית לחגוג את התופעה הפופולארית ביותר בעולם...

"חולה.. גוססת.. אלמנה.."- נשים ב"גיל הזהב"

אשה במסע יומיומי במסדרון, שתי זקנות עם תחביב קטלני, זוג הנופש ליד אגם מוזהב וחבורה של זקנים שנפגשת כל שבוע כדי לשיר שירי פופ. איך מוצגות נשים בגיל הזהב?

מריל סטריפ - שחקנית זיקית 

​השחקנית החיה הכי מעוטרת, ללא ספק השחקנית הכי בולטת בשנות השמונים ועד היום.​ ​נסקור את תפקידיה הכל כך שונים וננסה לפצח את סוד קסמה.

אודרי הפבורן – האלגנטיות האצילית. 

שחקנית אהובה ששינתה את פני האופנה, זינקה כמטאור והעניקה לצופים הופעות בלתי נשכחות. מ"חופשה ברומא" , "סברינה" "ארוחת בוקר בטיפאני" ועד ל"חידון בחרוזים".

ברברה סטרייסנד – האשה המעוטרת ביותר בשואו ביזנס

סטרייסנד זכתה באוסקר הראשון שלה בסרטה הראשון ומאז לא חדלה לרגע. היא הקליטה תקליטים, ביימה הופעות טלויזיה וכיכבה על בימות התאטרון. ואז – החליטה שהיא רוצה גם לביים.. הוכחות להצלחתה – בהרצאה דרמטית , מצחיקה ומאד מוזיקלית.

נשיות ומיניות בראי הקולנוע

בעולם השמרני והמצונזר של תור הזהב הקולנועי התקשו תסריטאים ובמאים לחשוף טפח ולהראות נשיקות,חיבוקים וכמובן מעשי אהבה. למרות הקושי הם הצליחו לשלהב את דמיונות הצופים מחד ולטפח אלילות מין מצד שני. במפגש נצפה בסצנות מפתח באבולוציה של המיניות בקולנוע. בין השאר תופענה: מרילין מונרו, שרון סטון, גילה אלמגור, מרלן דיטריך, סופיה לורן וג'סיקה רביט.

רפי שרגאי

יליד 67, בוגר לימודי תיאטרון חברתי באוניברסיטת ת"א, בימוי תיאטרון בסמינר הקיבוצים, קולנוע במכללת ספיר ותסריטאות בבית ספר של עידית שחורי, הוא תסריטאי, במאי ומרצה לא שיגרתי לקולנוע, המשבץ ידע רב, הומור ותשוקה חסרת רסן לסרטים.
מרצה בקולנוע "לב" , "רב חן", "יערות הכרמל", " "מצפה הימים", "פסטורל כפר בלום" , אולם גן שמואל , קתדראות וספריות ברחבי הארץ.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input