סיפורי התנ"ך בעיניים אוהבות, צוחקות ועכשוויות

 רבקה חגג

 

 נפלאות התבונה המקראית - הרצאות ומפגש סופר

 

הכוח הנשי במקרא 

במקרא מככבות נשים חזקות ומנהיגות, הקובעות את סדר היום המשפחתי והלאומי. נספר את סיפורן של נשים הנקלעות לצרה ומושיעות את עצמן תוך שהן נעזרות בחוק. נתחבר לעוצמתן, נבכה איתן, נצחק איתן ובעיקר נתעצם דרכן. ההרצאה בליווי מצגת הכוללת תמונות אומנות, ארכיאולוגיה וטקסטים.

מין המקורות -זוגיות מיניות ויצרים במקרא ובספרות חז"ל.

ההרצאה עוסקת ביחסם של חכמי ישראל ליצר המיני, לתשוקות, ליחסים בין בני זוג ומלווה בסיפורים תלמודיים פיקנטיים העוסקים ביצרים, תשוקות, אהבה ובגידה. הרצאה שתוכיח שחכמנו לא רק שלא נרתעו מסקס אלא ראו בו תורת חיים.

"אהבה בתענוגים"?! סיפורי אהבה במקרא 

מה זאת אהבה? מדוע היא מביאה אותנו לעוצמות רגשיות ומטלטלת את נפשנו בעוצמה כה רבה? בהרצאה נתחבר לנפתולי האהבה בסיפורי המקרא. נתחבר לדמויות שנקלעו לעיתים, שלא ברצונן, לפרשיות אהבה סוערות ונברר האם יש אהבה שמחה במקרא? האם יש אהבה שמחה בחיים?

מלילית לחווה - מקדשה לקדושה

התפתחות דמות האישה במקורות ישראל ודיון בסוגיית מורכבות האישה [אנימה ואנימוס]. לשם מה נבראו שתי נשים? מה היחסים ביניהן? האם את יכולה להיות גם קדושה וגם קדשה בעת ובעונה אחת?

אקטיביזם נשי בבית דוד

מדוע נשים הן האקטיביות ביצירת בית דוד? מדוע נזקקו נשות בית דוד לתחפושת ולמניפולציות מיניות? מדוע צריך היה משיח ישראל להיוולד בדרכים עקלקלות ונפתלות?

מתמר לתמירה

העצמה נשית ומודעות עצמית דרך סיפורה של תמר אשת ער. תמר שחונכה להיות נשלטת על ידי גברים נקלעה למשבר משפחתי עמוק שבגללו נותרה לבדה. באומץ לב נדיר, החליטה לשקם חייה ועשתה מעשה נועז ששינה חייה האישיים ואת גורל האומה היהודית כולה. נספר את סיפורה ונבחן מה אנחנו יכולות לקחת מהסיפור על מנת להעצים את חיינו.

פאם פטאל - האישה המפתה

 המושג "פאם פאטאל" (femme fatale) הוא המצאה גברית. הוא מתייחס לאישה היודעת להפעיל את קסמיה ואת כוח המשיכה שלה כדי להביא לאובדנו של הגבר. כך עשתה יעל, דלילה ויהודית. כוחה ביופייה ומיניותה ונחישותה להשיג את מטרותיה. בהרצאה נחקור, כיצד התפתח המושג ונשאל, מתי אישה הופכת לפאם פטאל ומי מפחד מפאם פטאל?

אברהם בין שתי נשים

מהו סוד הזוגיות של שרה ואברהם. מדוע ביקש ממנה לשקר עבורו והאם פיצה אותה על כך? מה אירע בארמון פרעה? מה חש אברהם כלפי הגר ומה מערכת היחסים שהתפתחה בין הנשים. האם נהגה שרה כהלכה כשגירשה את הגר ובנה?

אהבת יצחק ורבקה - אהבה שמחה?

מדוע יצחק לא בחר בעצמו את כלתו? מהן תכונותיה של רבקה הנחשפות בעת מבחן הכלה? מה הרכילות שסיפרו על רבקה? מה הרגישה כלפי יצחק כשראתה אותו לראשונה? מדוע העדיפה רבקה את בנה על בעלה?

משולש רומנטי - יעקב רחל ולאה

שבע שנים עבד יעקב בעבור רחל ובלילה הראשון לא זיהה שלא היא במיטתו. כיצד יתכן? האם רחל אהבה את יעקב? מה חשה לאה כלפיו? מה תפקיד השפחות במערך המשפחתי? כיצד משקפים שמות הבנים את היחסים בין יעקב לנשותיו?

למה צחקה מיכל לדוד?

מיכל, בת שאול המלך, היא האישה היחידה בסיפור המקראי שנאמר עליה שהיא אוהבת גבר. האם אהבתה לדוד היא אהבה אפשרית? האם השיב לה דוד אהבה?
מהו המחיר ששילמה בעבור אהבתה?

דוד ובת שבע - אהבה או תשוקה רגעית?

אין לך סיפור מלא ביצרים כמו סיפור דוד ובת שבע. נתמודד עם שאלות העולות מתוך הטקסט המקראי ונותרות, עד ימינו, חסרות מענה. בת שבע- מפתה או תמימה? מדוע אוריה אינו יורד לביתו? האם הוא יודע על ניאוף המלך עם אשתו או לא?

איזבל, הגבירה הצידונית - עזר כנגד אחאב?

אחאב נחשב למלך רב עוצמה בעל אישיות חזקה אבל מול אשתו, איזבל הצידונית, הוא מתגמד ומתנהל בפחדנות. מדוע נתן לה להחזיק את מושכות הממלכה הישראלית ומה המחיר ששילם על כך? האם אישה חזקה ואסרטיבית בהכרח מקטינה את בן הזוג שלה?

רבקה חגג  R.H

 מרצה למקרא, חגים ומועדים

 • כותבת הרומן ההיסטורי – תנכ"י :  המלכה משומרון, בהוצאת שוקן.
 • בעלת תואר שני (M.A) במדעי היהדות והוראתם.
 • כותבת ספרי לימוד ומדריכים להוראת המקרא,
 • בעבר מדריכה פדגוגית ליהדות במכללת לוינסקי,
 • משתתפת פעילה בכתיבת תוכן לאתר מקראי,
 • בעבר מדריכת מורים למקרא בהשתלמויות מורים,
 • בוגרת קורס מספרי סיפורים של יוסי אלפי.
 • בעלת הסמכה: 'מחנכת למיניות' –האגודה הישראלית לתכנון המשפחה ואוניברסיטת ת"א. 
 • בעלת ניסיון של למעלה מעשור בהרצאות לקהל הרחב
 • הופיעה ב- פסטיבל מספרי סיפורים, תיאטרון גבעתיים, 

                  במופע: "נשים, נשים" [שודר בטלוויזיה]

                  במופע: "כך לא סופר בתנ"ך" [שודר בטלוויזיה]

 • בעלת ניסיון רב בהרצאות בקתדרות לקהל הרחב עם התמחות בגיל הזהב

כל ההרצאות מלוות במצגת [טקסט+ תמונות אומנות+ מפות ולעיתים אף שירה]

 

ד"ר משה בורשטיין – כתבה עיתון משען נאות אפקה 'החיים ביתנו' 2013

נער הייתי וגם זקנתי ובמשך חיי שמעתי תורה מפי רבים וטובים. יצקתי מים על ידיו של ה"חפץ חיים", זכר צדיק וקדוש לברכה וכלה באישים כמו ישעיהו לייבוביץ ונחמה אחותו. כל האמור לעיל בא כדי להגיד מילים ספורות על מורתנו רבקה, שמרצה לנו מדי יום חמישי. כל הרצאה – חג לשומעיה. תענוג לשמוע את בהירות השפה והעברית המלומדה, בהירות המחשבה וההסברים הלוגיים לכל הסתירות. תמיד יש לה הסבר הגיוני ומובן... בקיאותה במקורות, במדרשים ובפרשני המקרא המסורתיים והחוקרים של הזמן החדש, ניכרת בהסבריה – הכול צלול וברור. התלמוד קובע כי "שבעים פנים לתורה" – רבקה מוצאת תמיד את הפן המתאים לה. אין לך רגע קט של שעמום. קטונתי מלהביע את טיבה ולמדנותה של רבקה. יהיו מילים אלה של ההערכה, בברכת משורר התהילים שביטא "תנובי בשיבה דשנה ורענן תהיי" – שאני רוחש למורה רבקה. חן חן לך רבקה.

_________________________________________________________

מר סלומון משה - מרכז התוכניות במכללת גמלאים כפר סבא. 

גב' רבקה חגג, מרצה מזה מספר שנים במכללת גמלאי כפר סבא. הרצאותיה מרתקות, הן בתנ"ך והן בתולדות עם ישראל, ותמיד מורגשת בהן המקצועיות וההכנה המסודרת של החומר. ההרצאה, מוגשת כהצגה חיה, עם נגיעות לנושאים אקטואליים, המשאירים אצל השומעים תמיד טעם טוב של עוד....

בקיצור מרצה מעולה ! ! !

_______________________________________________________

הגב' יעל מני – מנהלת מחלקת  תרבות  דיור מוגן 'גן בעיר'

רוצה להמליץ בחום רב על מרצה מצוינת שרצה אצלנו כבר שנה שלישית- רבקה חגג. סופר אינטליגנטית, שפה רהוטה,מרתקת.. משהו. האולם מלא כשהיא אצלנו. מרצה ליהדות ומקרא.. היא תותחית. וגם כיף מאוד לעבוד מולה. היא חיית אי מייל, סופר אחראית, תמיד מגיעה בזמן (לפני הזמן) מצוידת בלפטופ ומצגת מתוקתקת. משהו. כשהיא מרצה במכללה אני רגועה. אין מצב שהיא תשכח או תאחר. זה ממש חשוב לי..

__________________________________________________________

מר כ. יצחק, משתתף שומע במכללה לגמלאים גן רווה

לרבקה חגג שלום רב

ביום רביעי השבוע הייתי בהרצאה שלך בגן רווה על יצאת מצריים אני רוצה לציין כי ההרצה הייתה מרתקת מאוד מעניינת מאוד ופשוט לא הרגשתי איך שהזמן חלף הייתי מוכן להמשיך ולהקשיב על הסיפורים המרתקים שברוב כישרונך הבאת לנו ולידיעתך זאת הפעם הראשונה שאני מרשה לעצמי להחמיא למרצה.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input