נשים בקולנוע ובאמנות,"הכל אודות החלום האמריקאי"

כנרת זוהר-להב

 

                                                                                   

כנרת זוהר-להב, מרצה בכירה לתולדות האומנות המערבית, הארכאולוגיה ותרבות ארה"ב. כנרת בעלת ניסון בהדרכה ממוזיאון ישראל בירושלים ומוזיאון "הארץ" בתל-אביב ומורה מוסמכת בתחום.

 

"הכל אודות החלום האמריקאי"

 להכיר את תרבות אמריקה מקרוב מתוך בחינת התרבות הפופולרית בסרטי הקולנוע, בטלוויזיה ובכרזות התקופה

 

ג'ודי ג'ארלנד- "אשה קטנה- קול ענק"

חייה המקצועיים של שחקנית זו התחילו כשהייתה בת שנתיים. היא לא נפרדה מהבמה עד מותה בטרם עת בגיל 47. כבת לאנשי תיאטרון, היא נידבקה בחיידק הבמה, ואף הורישה אותו לילדיה. דרך הסיפור חיים של ג'ודי, נכיר את החיים בצד השני של מסך הקולנוע- החוויה של להיות "ילדת פלא" ולגדול באולפן ההפקות של חברת מטרו-גולדן-מאיר. נשמע על האכזריות של אולם הזוהר ועל הגבורה שהפגינה אשה זו כשפעם אחר פעם בראה את עצמה מחדש. בהרצאה נצפה ונשמע קטעים מסרטיה.

מרלין מונרו- גילויים חדשים אודות חייה ומותה של כוכבת מסך הכסף

נורמה ג'ין התגלתה ע"י צלם צבאי בעת עבודתה בבית חרושת. חלומה היה להפוך לכוכבת קולנוע. כילדה גדלה בבתי אומנה כיוון שאמה התאשפזה במוסד. היא חיפשה כל חייה משפחה אהבה והוקרה. היא נישאה 3 פעמים ולא הצליחה להגשים את חלומה להיות אם. על המסך גילמה את דמותה של האשה היפה בתבל ומותגה ע"י אולפני הקולנוע כדמות בעלת קלילות דעת שגרפה עבורם הכנסות, למרות שבקשה שוב ושוב לקבל תפקידים דרמטיים בעלי עומק. גברים בקשו את חברתה, בניהם האחים ג'ון ורוברט לבית קנדי, ספורטאים, סופרים ומפיונרים. ייתכן ובשל אהבתה לנשיא המכהן דאז, ג'ון קנדי, היא מצאה את מותה. גילויים אחרונים מאירים פרשנות חדשה לסיבת מותה ושוללים את האפשרות שמונורו התאבדה, האם נרצחה?

אנני לייבוביץ' – עין לאמריקה צופייה מבעד לעדשת המצלמה

צלמת זו היא כיום מותג אמריקאי בעולם הצילום. היא הצלמת הרשמית של הבית הלבן, הוזמנה לארמון לצילום המלכה אליזבת וצלמת הידוענים בכתבי עת מובילים אמריקאים. אנו נכיר את שיטות עבודתה, הרכילות שנאמרה עליה וננתח את יצירותיה מתוך ראייתה האומנותית המיוחדת.

ג'ודי גארלנד - הכוכבת שלקחה אותנו יחד אתה אל מעבר הקשת שבענן

ג'ודי גארלנד עלתה לראשונה על הבמה בגיל שנתיים כילדת פלא ובת זקונים להורים שחיו מהתאטרון. אמה האגואיסטית ואולפן קולנוע חמדן הפכו את חייה האישיים לגיהינום עלי אדמות. כשרונה בתחום אומנויות הבמה היה עצום והיא השאירה אחריה מ 44 שנות חייה הציבוריים שעות מרובות של הנאה קסומה שבחלקו נצפה בהרצאה ונזכר ברגעים יפים.

אודרי הפבורן – הגברת הנאווה על המסך ובחיים האמתיים

הנערה חיה תחת הכיבוש הנאצי באירופה והשתתפה בפעילות במחתרת ההולנדית. מראות המלחמה ליוו אותה בבגרותה והיא החליטה לתרום מזמנה ומפרסומה הבינלאומי לטובת הפעילות במסגרת UNICEF – קרן הטיפול בילדים של האומות המאוחדות. תווי פניה ומבנה גופה התמיר הפכו לסמל לגוף אשה אלגנטית ומושכת. בהרצאה נצפה בלקט מהסרטים בהם הופיעה: "ארוחת בוקר בטיפאני", גיברתי הנאוה" ועוד.

גרייס קלי- הילדה שהפכה לנסיכה בבגרותה

הרבה ילדות חולמות להיות נסיכות בבגרותן, קלי הגשימה חלום זה. לפני הפיכתה לנסיכה, קלי הייתה השחקנית המועדפת על הבמאי היצ'קוק . היה עליה לוותר על עולם הקולנוע בכדי לשמור על שלמות נישואיה, בהתאם לדרישות בית המלוכה של מונקו. בשל חומתה, פרסומה הבין-לאומי ופעילותה בצלב האדום הצילה את ממלכת מונקו ממשבר בין לאומי. בהרצאה נכיר את סרטיה של קלי, המשפחה שהקימה והרכילות העסיסית אודות בית המלוכה ממונקו. בהרצאה נצפה ברגעי הקסם של גריס על מסך הכסף.

 

כיתת אומן - מה מסתתר מאחורי התמונה?

בהרצאה נכיר את היוצר, את משפחתו, מקורות ההשראה ותהליך עבודתו מהרעיון ועד למוצר המוגמר.

תמרה דה למפיקה- הרוזנת עם המכחול.

האשה הזו מייצגת את חיי האלפיון העליון באירופה, כשחייה הארוכים החלו בתקופת רוסיה הצארית. בנישואים שלה, עם כל בעל חדש, היא התקדמה בסולם החברתי. היא הייתה דו-מינית והכירה את כל הסצנה האומנותית בפריז בין שתי מלחמות עולם. היא ייצרה אומנות שממותגת כ"קוביזם ארוטי"- ונתפסת כמיוחדת בעיני מדונה, ברברה סטרייסנד וג'ק ניקולסון - שהם אספנים נלהבים שלה. אמנית פמיניסטית, מינית ומשוחררת שחייה משקפים את תהפוכות המאה העשרים בעולם ובאומנות.

אמדאו מודיליאני 

מודיליאני בעל סגנון ייחודי, ואחד האומנים החשובים של המאה העשרים. אחד מסממניו הוא הצוואר הארוך של נשים בציוריו. לצד עשרות הציורים, הוא השאיר אחריו אוסף של רישומים ופסלים. אלו מהווים סינתזה של השפעת אמנותם של שבטי אפריקה לצד גדולי אומנות הרנסנס. במישור האיש הייתה בינו לבין פאבלו פיקסו יריבות והערכה רבת שנים. פיקסו לא מחל ליריבו היהודי, על שהצליח לגרום אהובתו, הציירת הקתולית ג'אן אבריל לעוזבו. קשריה הרומנטיים והמשפחתיים עם מודיליאני היו סבוכים בשעה ששמשה לו כדוגמנית, מאהבת ואמא לילדיו.

 

מעולם הארכאולוגיה: "ארכאולוגיה במבט שני"

נושאי חתך מהתחום, כפי שאלו התקיימו בממלכות הקדומות שהקיפו את אגן הים התיכון בעת העתיקה. בהרצאה נכיר את התרבויות של אשור, בבל, מצרים יוון ורומא.

"ה-מסטר שף של העולם העתיק"

סקירת סל המזונות והפולחנים שעסקו בהבטחת תנובת האדמה. בספר התנ"ך מופיעים אזכורים של מזונות ושימוש בדימויים, בכדי להסביר לבני ישראל את "מצב האומה".

"לא ביום ולא בלילה" – תרבות הפנאי בעת העתיקה. 

בדומה להיום, אנו צרכני תרבות. בהרצאה נסקור כיצד הנעימו את זמנם, ולמי הייתה שמורה איכות חיים זו, בעבר.
"פיתוחים טכנולוגיים בעולם לפני המצאת החשמל"- מהגלגל ועד לדלתות אוטומטיות! אנו אוהבים להיעזר בטכנולוגיה שמקלה על משימות ומטלות שעלינו לבצע ביום-יום. בהרצאה נסקור את פיתוח ההמצאות כגון הגלגל, הקרמיקה, הזכוכית, תחום הבנייה ופיתוח מכונות לממכר מוצרים ופסלים מעופפים!

"דמות האשה"

 כיצד 50% מהאוכלוסייה ייוצג ביום-יום ובפולחן? דמות האשה מתועדת בפיסול התלת ממדי מאז תקופת האדם הקדמון. ייצוגה אומנותי זהה לאורך שנים רבות בכל העולם ובקרב תרבויות שלא היה בניהן קשר. בהרצאה נסקור את החפצים המופיעים בגלריות מוזיאונים בעולם. באמצעותם ננסה להבין מתי וכיצד שלטה האשה על הפולחן ומתי ומדוע הודחה מהזירה.

"מה אפשר להספיק עד גיל 33 – כששמך אלכסנדר מוקדון?"

תולדות חייו המפותלים של אלכסנדר הצעיר מזכירים טלה-נובלה בערוץ "ויוה". היחסים בין הוריו, יחסיו המורכבים עם אביו ורצונו להוכיח שהינו ראוי הם התמריץ לכבוש יבשות. בהרצאה נעקוב את סיפור חייו המורכב, אישיותו מלאת הסתירות, כיבושיו יוצאי הדופן, גם במושגים של ימינו, והמבנים שהותיר אחריו.

"תאודורה מלכת רוונה"

בדומה לסיפור חייה של "אוויטה פרון" בארגנטינה, נלמד על אשה נועזת זו, מעידן קדום יותר, כפי שהיא מופיעה בפסיפס הזהב בכנסיית סן ויטלה ברוונה, איטליה.

 

כנרת זוהר-להב

מרצה מנוסה לתולדות האומנות, ארכאולוגיה ים תיכונית ותרבות ארה"ב.
חומר ההרצאות מוגש בראייה רעננה ומציעות חווית לימודים מהנה ומעשירה.
כבת לדיפלומטיים ישראליים כנרת זכתה לראות עולם, והשפה האנגלית בפיה היא שפת אם.
לכנרת ניסיון רב בהרצאות למול קהל שהחל כשעבדה כמדריכה במוזיאון ישראל בירושלים ובמוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב.
כיום היא מרצה בפני קהל שוחר תרבות וידע במגוון מסגרות וגופים ציבוריים ופרטיים.

 

המלצות 

28 אוגוסט 2015

גב' כנרת זוהר-להב – המלצה מקרב לב

במסגרת מערך חוגי הלימוד וההעשרה שאנחנו מקיימים לגמלאי המחקר של רפא"ל, הרצתה אצלנו גב' כנרת זוהר-להב בהצלחה רבה בחוג "ארכיאולוגיה והיסטוריה במבט שני – מבט על תרבויות בעולם העתיק", 5 הרצאות בשנת 2015.

בהרצאותיה הכרנו מקרוב את תרבויות העולם העתיק שהקיפו את אגן הים התיכון - מצרים, יוון ורומא - - במבט אחר ורענן. ההרצאות הקנו העשרה והנאה לשוחרי העת העתיקה. למדנו על אופן התנהלותן של אימפריות אלו במישורים הפוליטי-מדיני, הכלכלי והדתי שהשפיעו על חיי מיליוני אנשים. במסגרת ההרצאות ביקרנו ב"מסע מדומיין" בגלריות המוזיאונים המובילים בעולם.
באופן דומה ביקרנו גם במוזיאון ספינות הוויקינגים שבאוסלו ולמדנו על תרבותם.

כנרת העבירה לנו חוויה תרבותית נדירה ומיוחדת במינה, הכוללת הרצאה בנויה למופת, המועברת בשפה עשירה המתובלת בידע ארכיאולוגי והיסטורי רחב, בחוש הומור וביכולת התאמה של החומר למשאלות ליבם של המאזינים.

על עובדת הצלחתה בהרצאות שלנו תעיד העובדה שאולם ההרצאות שלנו, שבו 120 מקומות, התמלא בכל הרצאה.

אני ממליץ על כנרת בכל פה, לכל הרצאה או מפגש תרבותי בנושאים המדוברים.

בברכה,

עמוס בברסקי

מנהל החוגים

----------

 

21 ביולי 2015
לכנרת שלום רב,

שמחה לומר לך שכולנו הערכה למרצים שלנו במועדון בית הגמלאי הרצליה, בפרט לך,
ואפילו עוד יותר אל חברי המועדון שיודעים להעריך ולפרגן כשצריך.
אין ספק שאנו במועדון משקיעים את מיטב המשאבים באיתור, שיבוץ וטיפוח מרצים טובים.
גם אנו מאמינים שהמרצים הטובים הם אלו שמובילים את המועדון להישגים.
תודה וישר כוח לך אישה יקרה על עבודתך הנפלאה.

בברכת הצלחה בהמשך,

פזית טוויג
רכזת תרבות וחברה
בית הגמלאי סירקין 6 הרצליה

 

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input