חקירות ופרשות מעולם המשטרה

אלכס אור

 

ניצב משנה (בדימוס) אלכס אור פרש ממשטרת ישראל בשנת 2011 לאחר שירות של 30 שנה, רובם כקצין חקירות. במשך חמש השנים האחרונות לשירותו שירת בתפקיד ראש זרוע חשיפה במחלקה לחקירות שוטרים. בנוסף לכך, שירת כאוסף חומר (חוקר) בוועדת החקירה הממלכתית לבירור ההתנגשויות בין כוחות הביטחון לבין אזרחים ישראלים באוקטובר 2000 (ועדת אור), אירועים בהם, כזכור, נהרגו 13 ערבים ישראלים.
לאחר פרישתו מהמשטרה עבד אלכס כמורה להיסטוריה וכמחנך בבית ספר תיכון.
נצ"מ (בדימוס) אלכס אור מחזיק בשני תארים אקדמיים- תואר ראשון במדעי המדינה (B.A.) מאוניברסיטת חיפה ותואר ראשון במשפטים (LL.B.) מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן.

 

פרשת "השוטרים הנוקמים" מנהריה

חקירה שאור ניהל. מדובר בשוטרים שהניחו מטעני חבלה לראש ארגון פשע בנהריה. בהרצאה זו מסופר על תרגילי חקירה מתוחכמים שבוצעו במהלך החקירה, על מהלך החקירה וההתפתחויות בה, וכן על הקשיים המיוחדים אשר עלו במשך החקירה. ההרצאה מלווה במצגת שבמסגרתה מושמעות שיחות מתוך האזנות סתר שבוצעו לשוטרים, ומוצגים צילומי וידיאו של תרגילי החקירה. מדובר בהרצאה מרתקת שעוררה עניין רב אצל השומעים בכל מקום בו הועברה. לאחר ההרצאה, בשלב השאלות והתשובות מתעוררות בדרך כלל שאלות אתיות ומוסריות על רקע ההזדהות עם מצוקת השוטרים.
משך ההרצאה שעה וחצי (לא כולל שאלות ותשובות בסיומה).

קשר – שוטרים וארגוני פשע

בתחילת ההרצאה ניתן רקע על התפתחות הפשע המאורגן בארץ. ההרצאה כוללת פירוט על מקרים בהם שוטרים מושחתים סייעו לארגוני פשע- במתן התראות על פעילות משטרתית, בביצוע בדיקות במחשב המשטרה עבור ארגון הפשיעה, בשותפות במעשי סחיטה ביחד עם ארגוני פשיעה ואף מקרים בהם שוטרים היו ממש חברים בארגון הפשע. בהרצאה תוסבר החשיבות של הקשר הזה לארגוני הפשיעה ויחשף טפח מהפרשיות המרתקות שהתנהלו בזרוע החשיפה במח"ש.
משך ההרצאה שעה וחצי.

מאחורי הקלעים של החקירה הפרונטלית

בהרצאה זו מוסבר מה צריכה להיות האווירה בחדר החקירות, מה צריך להישאל על ידי החוקר וחשוב יותר, כיצד להישאל, מה הדברים שאסור לעשות בחדר החקירות. ההרצאה מועברת בדרך ייחודית של הצגת קטעי חקירה מתוך סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה וניתוח המקרים. ההרצאה תבהיר עד כמה מקצוע החוקר דורש מקצועיות ומה רב הידע הפסיכולוגי הנדרש מהחוקר. מדובר בהרצאה מעניינת ביותר שמיועדת לאוו דווקא לחוקרים מקצועיים, אלא גם לכלל הציבור אשר שומע כמעט מידי יום על אישיות ציבורית כזו או אחרת שנחקרה במשך שעות רבות, ואין לו מושג מה בעצם קורה בחדר החקירות.

פרשת הברחות דרך גבול מצרים

חקירה שאור ניהל. מדובר בפרשה שבה קצין המבצעים של מג"ב באזור גבול מצרים, חבר לכנופיית מבריחים ממצרים ובמשך תקופה ארוכה ביצע יחד איתם הברחות ממצרים לארץ, תוך ניצול הידע והאחריות שהייתה לו על הגזרה. בפרשה זו הסתייענו בכוחות של הימ"מ, במטוסים, באמצעים טכנולוגיים מהמעלה הראשונה ובכל אמצעי החקירה המתוחכמים הקיימים. מדובר בחקירה מרתקת שבסיומה נידון החשוד לשמונה וחצי שנות מאסר.
משך ההרצאה – כשעה וחצי.

תרגילי חקירה

החל מתרגילי חקירה פשוטים שהחוקר יכול לארגן ולבצע לבדו ועד לתרגילי חקירה מורכבים. מה מותר ומה אסור בתרגילי חקירה. כיצד לתכנן נכון את תרגיל החקירה.

סדנא בנושא טוהר מידות

סדנא בת יום אחד, מותאמת לשוטרים, אך ניתן יהיה להתאימה גם למגזרים אחרים, או להפוך אותה להרצאה. (לפני ביצוע הסדנא יש צורך בפגישת הכנה עם נציג הגוף המזמין כדי להתאימה לצרכים של אותו גוף)

הדרכות בנושאי חקירות

הדרכה בכל הקשור בחקירות: תכנון חקירה, הארכת מעצר, תרגילי חקירה וכו'.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input