סדרת הרצאות בנושאי אמנות ותרבות

ד"ר אוסקר אור-אל

 

                                                     

שעונים, ידוענים והקשר ביניהם

איך השפיעו, משפיעים וישפיעו ידוענים על עיצוב השעון? איך נולדו חלק מהשעונים כצורך והפכו לתכשיט? מה ביקש המאהב מהשען?

קפה, עבדות, ביטוח ואומנות – קשר חזק

אנגליה של סוף המאה ה 18- וראשית המאה ה 19- היא עדיין סוחרת בעבדים כעוד אחד מהמוצרים העוברים מיד ליד. מתוך תקופה אפלה זו נוצרו קוריוזים שהובילו לכמה מהתוצאות המפתיעות ביותר בתרבות העולם.

הפמיניסטית הגדולה של המאה ה - XVIII, הצצה לעולמה של מאהבת

"דעתה של מאהבת המלך ההוא עניין רציני ביותר במדינה זו" (שגריר אוסטריה בחצרו של המלך לואי ה-  15 ). לא ברור האם דבריו של השגריר נובעים ממעמדה הכמעט רשמי של המאהבת, בכך שדעותיה היו על נושאים פוליטיים והובאו בפומבי או מכיוון שהלך איבוד בתוך עיניה התכלת של ג'אן אנטואנט פואסון, מרקיזה של פומפדור. שיחה על ההיבטים הפמיניסטיים בפעולתה של ליידי מיוחדת, מעצבת סגנון עיצוב, אמנות ותרבות המשפיע עד היום.

אמנות הפרסום

פעם היו הפרדות ברורות בין אומנות ופרסום-לא עוד. אנו חיים בתרבות בה פרסומאים משתמשים ביצירות המפורסמות ביותר בעולם ע"מ למכור את מוצריהם וציירים הופכים למפורסמים בכך שהם עושים אמנות מפרסומות. איך הגענו לכך? מי היו . החלוצים שעשו את הצעד הראשון? מבט מחויך על תעשיית המיליארדים של המאה ה- 21.

איפור לאורך ההיסטוריה

שפתון, אודם, צללית. הכל התחיל לפני אלפי שנים ועד היום נשים (ולא מעט גברים) ממשיכים לאפר ולהתאפר. היכן התחיל הכל, מלחמות האיפור ואמנות המאפרים. גלויים מפתיעים בעולם קסום.

מאהבות מנהלות עולם

לאורך ההיסטוריה גברים חשבו שהם מנהלים את העולם. נראה דברים אחרים ואולי נסכים בסופו של דבר עם ג'ורג' ברנרד שו שאמר "מאחורי כל גבר עליו כל העולם חושב שהוא גאון יש אישה שיודעת שהוא אידיוט". נפגוש את המאהבות של מלכי צרפת ואנגליה, של ציירים ומוזיקאים ונעריך את תרומתן הגדולה של נשים לאיזון העולמי.

יין, אמנות וחיוכים

מבט אל תרבות היין דרך יצירות אמנות. הצד המחויך של שתיית היין והתייחסותם של אמנים לעולם מופלא זה

250 ימאים, 50 בתולות, אשה אחת

סיפור מחויך על הספרדיה שחצתה ים ויבשה כדי לחתן בנות אצולה עם כובשי אמריקה ועל המאה ה- 16 המרתקת

המונה ליזה ואיך גונבים אמנות

אמנם המונה ליזה היא היצירה המפורסמת ביותר שנגנבה, היו מקרים נוספים שבחלקם לא פוענחו עד היום של גנבת יצירות ממטבעות ועד פסל שמשקלו ארבע טונות. על הדרך של הגנבים, מי מרוויח ומי מפסיד ונושאים נוספים הקשורים לנושא מרתק זה.

הגבר נועל נעלי עקב

לכל הדעות גבר בין גברים המלך לואי ה-14 דורש שיציירו אותו נועל נעלי עקב אדומות והופך את דמותו לדוגמת הדימוי המלכותי גם לדורות הבאים. סגנון הבארוק שהוא היה היוזם המרכזי השאיר לנו עדות של תקופה זוהרת ושל קוטביות חברתית. ארמונות מפוארים, תעשיית הגובלנים, רהיטי כסף הם רק חלק מהירושה של ענין טעם זה שרוקן את קופות הממלכה למען רברבנות ופולחן עצמי.

אמנים כותבים אהבה

על שיש, על נייר, על בד ובעוד המון צורות נוספות אמנים רבים אמרו ״אני אוהב אותך״. בין מי שעשה זאת על שיש וזאת שעשתה זאת בצילום נגלה מסרי אהבה סמויים וגלויים ביצירות גדולות.

לנו זה עולה יותר

כמעט 500 מיליון דולר עבור ציור של ליאונרדו, 4.5 מיליון דולר עבור פסל של כלבלב. כולם השתגעו? ממניע עולם שמגלגל מעל ל-65 מיליארד דולר לשנה ומי הם האמנים שיצירותיהם נמכרים במחירי טירוף. היית משלם כל כך עבור ציור שנראה שרבוט של ילד קטן? יתכן שהתשובה חיובית. נראה.

הסיפורים הקטנים מאחורי היצירות הגדולות - חלק א 

השגרירים שבאו לשכנע את הנרי ה-8 לא להיפרד מהכנסייה הקתולית מגיעים לאנגליה באיחור של חודשיים. כדי לא לחזור לצרפת בידיים ריקות הם משמשים כדוגמנים לציור המורכב והמעניין ביותר בגלריה הלאומית בלונדון. היצירה הזו משמשת מבוא למסע בין ציורים ידועים והסיפורים הקטנים שמאחוריהם והכל בחתך של מאות שנים בתולדות האמנות.

הסיפורים הקטנים מאחורי היצירות הגדולות - חלק ב 

במאה ה-21 האינקוויזיציה עדיין קיימת כמוסד רשמי של הכנסייה. במאה ה-16 כשהיא הייתה במלוא עוצמתה עדיין צייר דגול מתמודד לבד מולה ומנצח. סיפור מרתק זה על שתיים מהיצירות הדולות ביותר של התקופה ועל יצירות מפורסמות נוספות שמשזרות אהבה, סבל, תשוקה ועושר באסופת הסיפורים השנייה על יצירות גדולות ומה שמאחוריהן.

אמנים כותבים אהבה

בשיש, על נייר, על בד ובעוד המון צורות נוספות אמנים רבים אמרו ״אני אוהב אותך״. בין מי שעשה זאת על שיש וזאת שעשתה בצילום נגלה מסרי אהבה סמויים וגלויים ביצירות גדולות.

אמנות, חוק ומשפט

המיליונר האמריקאי שילם 12 מיליון דולר עבור ציור מזוייף. בהרבה מקרים אמנים פגשו את שלטונות החוק משני צידי המתרס, גם כתובעים וגם כנתבעים ואותו דבר קרה להרבה יצירות שהפכו לנושא במאבקים משפטים לא פשוטים. מהבעלות של יצירות של קרווהג׳יו ועד הגשרים של קלטרווה נערמים המקרים המסקרנים בהם נפגשים האמנות והמשפט.

לא פוחדים מאמנות מודרנית

מירו מצייר פחות טוב מהילד שלי? פולוק סתם השפריץ צבע? פיקאסו שיחק בלגו? אולי. אבל יתכן ויש מבט אחר שיכול לפענח את שפת האמן ולעזור להבין וליהנות מהיצירות שלו. שיחה קלה ומחויכת על מה שנראה כ-״עבודה בעיניים״...ולפעמים הוא באמת כזה!

ההרצאות מיועדות לקהל הרחב וניתנות להתאמה למסגרות של חוגים, אירועים ומפגשים שונים. כמו כן ניתן להזמין נושאי הרצאות קשורים לאירוע עצמו.

 

ד״ר אוסקר אור-אל

ראש המחלקה לעיצוב מדיה במכללת ירושלים ויועץ אקדמי לעיצוב של אוניברסיטת IUBL לתארים מתקדמים. מרצה לעיצוב ואדריכלות במכללות ירושלים, כ"ס ורחובות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input