הרצאות בנושאי טבע, גיאוגרפיה ומדעי כדור הארץ

ד"ר יהושע רוטין

 

המפץ הגדול - מה בין מדע לדת

מחקרים ותיאוריות להסבר התפתחות היקום תוך התייחסות ל"מפץ הגדול" כמקור לכלל החלקיקים, האטומים והחומרים האחרים הם בתחום המדע ובאופן ייחודי בתחום האסטרופיסיקה. לאחר הבנת התפתחות היקום וייחודו ננסה להבהיר כיצד מתיישבת תאורית המפץ הגדול במדע המודרני עם גישות דתיות שונות על רקע הניסיונן לפצח את מהות הבריאה.

פארקים ושמורות טבע, הדרך להכרת נופים יחודיים

שמורות טבע הן היום אזורי טבע מוגנים בסביבות שונות אשר מאפשרות לבני אנוש המתגוררים בסביבות אורבניות ואורבניות למחצה לחוש, להריח, לשמוע, לראות ולהבין את מעשה הבריאה, את מיגוון המינים ואת יפי הטבע. בהרצאה נתוודע להיסטוריה של שימור הטבע ומטרותיו בעולם ובארץ, תוך הצגת תמונות נוף ייחודיות מאיזורים שונים על פני כדור הארץ.

מערות ונופים קארסטיים, יופי ואסתטיקה בעיצוב טבעי

מערות היו מקום מסתור לחי ולאדם לאורך הדורות. למה הן נוצרו ולמה רק בסלעי גיר קשה? את התשובה לשאלות אלה נמצא בתהליך הקרוי קארסט (מונח שמקורו ביוגוסלביה לשעבר) והוא תהליך המסה של סלעי גיר קשה היוצר בתת הקרקע חללים ומבנים. במהלך ההרצאה נתוודע ליחודיות של מערות הקארסט ולנופי הקארסט העיליים בעולם ובארץ.

רעידות אדמה ומשמעותן במהלך ההיסטוריה של ארץ ישראל

רעידות אדמה הן אחד מאסונות הטבע הידועים והקשים בהיסטוריה האנושית ובכל זאת ניתן להבינן לצפות את התפתחותן, להיערך לקראתן ולהתגונן מפניהן. ההרצאה בה מוצג התהליך ומוסברים אופן מדידתו ונזקיו מלווה גם בתיעוד היסטורי על רעידות אדמה בארץ, כולל בתקופת התנ"ך.

שטפונות טבעיים ומעשי אדם

למה בכלל נוצרים שטפונות? איך הם נוצרים? האם הם טבעיים או תוצאות מעשי האדם?
בהרצאה נתוודע לנסיבות האופייניות להתפתחות שטפונות בשטחים פתוחים ובשטחים עירוניים ולדרכים למניעתם.

נופים מעוצבי קרח

הידעת שפיורדים עוצבו בתהליך הדומה לזה שעיצב את העמקים הגבוהים ברכסי האלפים של שוויץ?
נופים אלפיניים או נופי קרח עוצבו בתקופות קדומות בהן כוסו רכסי ההרים בקרחונים. עיצוב הנוף נגרם עקב זרימת קרחונים במורד מדרונות ההרים וכולל שרידי חומר שהושקעו בעמקים ויצרו אגמים, עמקים בצורת U ופיורדים יפהפיים בשולי היבשות.

הרי געש והתפרצויות געשיות

האנושות התוודעה להתפרצות געשיות עת התפרץ הר הגעש ווזוב ליד מפרץ נאפולי וכיסה את כל העיירות סביבו, כולל העיירה פומפי, באפר וולקני חם.
הרי געש רבים קיימים על כדור הארץ ורובם ממוקם לאורך קווי חולשה בקרום שלו, חלקם פעילים וחלקם רדומים או כבויים. בנוסף, יוצגו בהרצאה תמונות של הרי געש מכוכבי לכת במערכת השמש ויושוו לאילו שעל כדור הארץ.

לחיות בצל הרי געש

למה תושבים המתגוררים על מדרונות הר הגעש אטנה בסיציליה אינם נוטשים ועוברים לגור למקום בטוח יותר? האם אכן ניתן לחיות בסמוך ליצורי טבע מסוכנים כמו הרי געש?
באורחות החיים סביב הרי געש מתמקדת הרצאה זו ובה ינתן רקע כללי על סביבתם ואופי התפרצויותיהם. כמו כן יוצג תיעוד היסטורי אנושי וייחודי של העובר על האדם בעת התפרצות געשיות וכיצד הוא מתמודד מול איתני הטבע.

מדוע נכחדו הדינוזאורים?

היצורים הגדולים ביותר בתהליך האבולוציה בכדור הארץ היו הזוחלים הגדולים ממשפחת הדינוזאוריה. יצורים אלה שחלקם התפתח למימדי ענק היו בחלקם אוכלי עשב ובחלקם אוכלי בשר. לפני כ- 60-65 מליון שנה הם נכחדו.
התעלומה הגדולה היא, למה הם הוכחדו ומה בכלל נשאר ושרד ממשפחת הדינוזאוריה.

תופעת האורורה – הזוהר הצפוני

אם חשקה נפשך לצפות בתופעה מרהיבה סע לארצות הצפון או ארצות הדרום בכדור הארץ, המתן לשעות החשיכה – אולי יתמזל מזלך והשמים יוארו בשלל גוונים וצורות ובמילים אחרות תתפתח אורורה בוראליס או אורורה אוסטרליס.
את התופעה, מודגמת בתמונות מרהיבות, תוכל גם לראות תוך ישיבה בכורסה/כיסא בהרצאה המתארת את הזוהר הצפוני או "האורורה" בלע"ז. האורורה היא תופעה מגנטית הגורמת לשטף אור צבעוני המתחולל בו זמנית באטמוספירה מעל הקטבים הצפוני והדרומי.

"חופים הם לפעמים"... מקום מעניין

חוף הים עבור רבים מאיתנו הוא סובב הקשור לתרבות הפנאי, לנופש ולשחיה. חוף הים הוא גם מרחב חביב על דייגים.
במדעי כדור הארץ מתיחסים לחוף כאל קו המגע בין היבשה לים. בים נעים גלים המתנפצים אל החוף ובכוחם להניע חול וליצור זרמים. האנרגיה האצורה בגלים יוצרת התנפצות אנרגיה המעצבת את החוף ולכך נתוודע במהלך ההרצאה. בנוסף נתייחס לזרמים לאורך החוף, למבנים המלאכותיים כמו שוברי גלים מנותקים, תהליכי הגאות והשפל ולהשפעתם על התפתחות החוף.

מאובנים מספרים – מה נלמד מהמאובנים?

מאובנים בגיאולוגיה הם הכלי ללמידה של סלעי משקע כולל תנאיהם האקולוגיים. במהלך ההרצאה נתוודע לתהליכי ההשקעה ויצירת המאובנים לסוגיהם, יוסבר הקשר בין ההתפתחות האבולוציונית של בעלי החיים לאופי ההרבדה ולגיל הסלעים היחסי ונלמד על גורמי היכחדות של אוכלוסיות במהלך השנים.

התפתחות עננים ומשקעים

כולנו מתפללים לחורף מעונן וגשום. בכל זאת, התפתחות עננים היא תופעה ייחודית רק לאטמוספירה של כדור הארץ המכילה כמות גדולה של אדי מים.
תהליכים בהתפתחות ענננים ישמשו כבסיס להסבר תופעות מזג האוויר הקשורות לזרמים העולים והיורדים בענן והגורמים להתפתחות ברקים וגם לאופי המשקעים היורדים ממנו. בהרצאה נתייחס גם לשאלת זריעת הענים ומשמעותה בארץ ישראל.

גורמים בחיזוי מזג האוויר

מי מאיתנו לא מאזין בקשב רב לתחזית מזג האוויר?
כיצד ניתן להפיק תחזית מדוייקת ונטולת טעויות?
בהרצאה נתוודע לצרכים ולבעיות של חזאי המכין תחזית או תשקיף של מזג האוויר, על פי גורמי מזג האוויר, לשיטות החיזוי הוותיקות מול המודרניות וכן לאירועים בהם נעשו שגיאות חיזוי תוך הסבר למהותן ולגורמיהן.

על רוחות ועל סופות (הוריקנים, טייפונים וטורנדו)

סופות טרופיות רבות מתפתחות סביב קו המשווה ושמותיהם מוכרים כהוריקנים וכטייפונים. בהרצאה נתוודע להתפתחות הסופות, נתאר את המבנה הפנימי שלהן ונבין את הסיבות לנזקים הרבים הנגרמים על ידם. ההוריקן הוא תופעת הטבע היפה ביותר אך גם מהמסוכנת שבתופעות אלה.
סוג שונה של סופה הוא הטורנדו הקטן בהיקפו אך מסוכן מאד בפעולתו.

גלישות קרקע וזרמי בוץ

אחת התופעות המסוכנות לאדם ולסביבתו באזורים שונים על כדור הארץ, קשורה להתנתקות סלעים וקרקע ממקומן, לתנועתם או לזרימתם הן באמצעות כח הכבידה והן כזרם בוץ מימי, במורד. בתהליכים היוצרים את התופעות הללו ובנזקיהם תתמקד ההרצאה המלווה בתמונות מרהיבות.

שקיעתה של ונציה

בסתו ובתחילת חורף אנו נחשפים לתמונות של הצפות בעיר התעלות ונציה. למה זה קורה ומהי משמעותן של הצפות אלה על החיים ועל התיירות בעיר ונציה?
ונציה הייתה לסמל עולמי בכל הקשור למסחר הימי, קרנבלי המסיכות, והתעלות והגונדולות השטות בהן, ובכל זאת משהו נורא קורה לעיר זו.
בהרצאה נתוודע לעיר השוקעת אל תוך מי הים יחד עם שכיות החמדה שלה, נכיר את הגורמים לשקיעה זו ואת פרויקט "משה" להצלתה.

שינויי אקלים ותהליכי מדבור

אחת התופעות הגלובליות בהן אנו עוסקים בעשורים האחרונים ואשר קשורים כפי הנראה לתהליך התחממות האטמוספירה, הוא נושא המדבור ובמילים אחרות: התפשטות חלקי המדבר אל עבר אזורים חקלאיים ומיושבים. תהליך המדבור הוא אחד מהתוצרים של שינויי אקלים בכדור הארץ בעת האחרונה אך היה קיים גם בעבר ובנקודות אלו תתרכז ההרצאה.

התחממות כדור הארץ – התהליך ומשמעותו

כמה פעמים הזכירו בחדשות את התחממות כדור הארץ ובאיזה הקשרים?
האם התחממות כדור הארץ זו גזירה משמיים או שמדובר בתהליך הנגרם על ידי האדם?
להיבטים אלה ואחרים נתוודע בהרצאה תוך התייחסות מיוחדת להשפעת התהליך על ארץ ישראל ומתוך כוונה לקשר בין המהפכה התעשייתית שהאיצה את פליטת גזי חממה לאטמוספירת כדור הארץ ובין תגובת האטמוספירה ותופעות אחרות כמו שינוים במפלס פני הים.

הגרביטציה כגורם מניע ומעצב נוף

כח הכבידה = הגרביטציה, הוא הגורם המניע החשוב לתופעות הארוזיה בטבע. חלקיקי סלע המתבלים במקומם יכולים ליפול ממצוק בגלל גורם הכבידה ולהתערם בתחתיתו. הגרביטציה היא גם הגורם המניע את תנועת גופי המים המבצעים סחיפה וגם את שלוחות הקרחונים הגולשים במורד העמקים תוך התחככות עם שולי העמקים ויצירת נופים חדשים.

אפיקי נהרות ונחלים ותכונות הזרימה לאורכם

רוחב אפיק נחל ואורכו הם פרמטרים פשוטים להכרת סביבה מימית בה רבה פעילות כוח המים הזורמים. בסביבת האפיק עוסקת הרצאה זו תוך הבנת התהליכים והכוחות היוצרים את נופי המים של נחלים/נהרות באגני ניקוז שונים בעולם.

סיפורם של חלוקי נחל וגרגרי חול

חלוקי נחל וגרגרי חול הם חלקיקים טבעיים שעברו תהליך סחיפה ארוך במים או באוויר. כתוצאה מהתנועה הארוכה ומההתחככות של החלקיקים עם עמיתיהם, או עם הסביבה בה הם נעים, צורתם משתנית ובהרבה מקרים הם מתעגלים. תכונות החלקיקים הם נשוא ההרצאה ומתוך צורת חלקיקים שונים נלמד את אופי התהליכים אותם הם חוו.

מינרלים – היופי הטבעי

למי מאתנו אין אבן יקרה או תכשיט משובץ אבנים. אך האם רק אבני חן הן אבנים יפות? בהרצאה המלווה תמונות של מינרלים מקבוצות שונות נתוודע לכך שלמינרלים שונים, חלקם כלל לא מוכרים כאבנים חן או אבנים טובות, יש הופעה טבעית מדהימה ביופיה.

משאבי אנרגיה טבעיים בכדור הארץ וניצולם

בכדור הארץ קיימים מקורות אנרגיה פנימיים שמקורם בתוככי הכדור כמו אנרגיה
האצורה במינרלים (לדוגמה: אורניום) או כמקור חום (לדוגמה: גיאותרמיקה) וכן דלקים פוסליים, ומקורות חיצוניים כמו השמש ותופעות אקלימיות (לדוגמה: רוח) הניתנות לניצול אנרגתי וכן התפתחות גלים בים הניזונים מאנרגיית הרוח. כלל מקורות האנרגיה ניתנים לניצול ובכך תידון הרצאה ייחודית זו.

האנרגיה החלופית למה ולאן

אוכלוסייתה הגדלה של כדור הארץ זקוקה ליותר ויותר אנרגיה. מקורות האנרגיה הקלאסיים מאז המהפכה התעשייתית היו פחם, גז אדמה ונפט פוסיליים. מקורות אלה הולכים ומתדלדלים, מצד אחד, אך מעלים את פליטת CO2 לאטמוספרה ומעבים את אפקט החממה הגורם להתחממות האטמוספרה, מהצד האחר. לכן יש צורך במקורות אנרגיה חלופיים והם כוללים את אנרגית המים הזורמים אנרגיה ימית, אנרגית הרוח וכן מקורות נוספים. בהיבטים של אנרגיות חלופיות אלה ואחרות (כדוגמת אנרגיה גרעינית ופצלי שמן) תעסוק ההרצאה.

התמודדות עם משברי מים בעולם הקדום ובהווה

מיד עם הגיע אבותינו לארץ המובטחת הם עסקו בחיפוש אחר מקורות מים. כך עשו גם החלוצים הראשונים בציונות המודרנית. הסיבה לכך היא שמים הם סם החיים ולכן יש לדאוג לזמינותם בכל מקום ובכל עת.
בהרצאה זו נתוודע להתמודדות חברות עתיקות עם מחסור במים בסביבה המדברית או בגבולותיה תוך שימוש בסיכור, בהטיה, אגירה ובחפירת בארות וגם יושוו שיטות הטיפול במשאבי המים בעבר, עם אלה הידועים היום.

 

ד"ר יהושע רוטין

סיים תואר ראשון ותואר שני (בהצטיינות) במדעי הטבע בתחום הגיאוגרפיה הפיסית באוניברסיטה העברית בירושלים. באוניברסיטה זו גם הוכשר להוראה.

את הדוקטורט סיים בפקולטה למתמטיקה ולמדעי כדור הארץ, באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם, בהולנד.

כיום עוסק בהדרכת טיולים לחו"ל, בהכשרת מדריכי טיולים, ביעוץ אישי בהכנת מסלולי טיולים וכן במחקר מדעי בתחומי הגיאוגרפיה והתיירות ובפרסום כתבות על אתרים ורעיונות לטיולים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input