היסטוריה של המדע - מה המשותף בין גיאוגרפיה, היסטוריה, אומנות ומדעי הטבע

אריה פרנס

 

7 פלאי העולם העתיק, בראי המאה ה-21

אסביר מדוע בחרו היוונים, שאהבו אמנויות ומדעים, במאה ה-3 לפני הספירה, דווקא 7 מונומנטים מרשימים אלה? הסודות מאחורי גנים התלויים בבבל, מאוזוליאום, מגדלור ענק באלכסנדריה... נחקור הפירמידה הגדולה שבנה חיאופס בגיזה/מצרים לפני 4,600 שנה:במידותיה העצומות והמדויקות,חבוי מושג גיאומטרי 3.14=π, יחס הזהב 1.61=φ..

נפלאות לוח השנה העברי (קשר חג הפסח וכל חגי ישראל..)

נשווה את לוחות השנה הנוצרי, המוסלמי והיהודי; נראה מי מדויק יותר לצורך עבודה תקינה בחקלאות ובתעשייה, ומי יעיל רק לשימוש דתי; האם עודכנו שוב במאה ה-20; איך תיקנו אותו רבי יהודה וחכמי התלמוד, וקישרו בין ימי חג הפסח וכל חגי ישראל...

יציאת מצרים ו-10 המכות, בראי המאה ה-21

האם ניתן להוכיח בעזרת הידע המדעי וארכיאולוגי הקיים,כי 10 מכות מצרים התרחשו? כי הן היו חייבות לקרות בסדר הכתוב בתנ"ך? וחלקן יכול לקרות שנית גם היום, חו"ח...

מקור האלפא-ביתא הפונטי, הפיניקים והקשר לעם ישראל

נחקור מי היו הפיניקים? עם סוחרים גדולים או לוחמים? מה קשר לעם ישראל? האם המציאו א'-ב' פונטי שגאל האנושות מכתב החרטומים? איזה ספר הוא בסט סלר מס' 1 בעולם? ממי העתיקו היוונים את האותיות? האם אותיות α-β ביוונית הן שיר עברי, ונשיר בסוף ההרצאה..

מפעלי הבניה של הורדוס בישראל ושכנותיה

נכיר מפעלי בניה אדירים שבנה המלך הורדוס בארץ ישראל ושכנותיה: מבית המקדש השני ומצדה עד קיסריה ובנייס; מפעלי בנייה בסוריה יוון וקפריסין; נספר על פרופ' אהוד נצר/חוקר הורדוס שמצא גלוסקמה וקבר בהרודיון; נשחזר מי האדריכלים שהגו כל זאת..

האם כדור הארץ התהפך?

נבדוק מה גרם לשינויי מעטפת פני כדור הארץ ומזג האוויר עליו? האם נוצרו בפיצוץ גדול לפני כ-3500 שנה, כתוצאה מפגיעת שביט ענק בכדור הארץ? איך מחקר גיאולוגי מודרני יוכיח זאת? מה דעת אלברט איינשטיין על תאוריה זאת? אלו סימנים גיאולוגים נשארו היום?

קופרניקוס ומהפיכת המדע המודרני

נשמע על הכומר הצנוע שגרם מהפך בחשיבה המדעית של האנושות כולה, כאשר מצא כי הארץ מסתובבת סביב השמש ולא להיפך, ופרסם ספר מדעי חדש; איך הוכיח זאת במדידת תנועות הירח וכוכבי הלכת? מדוע הכנסייה שרפה את ספריו? כמה עותקים נשארו היום?..

פילים (בטבע, ובהיסטוריה)

נכיר את הפיל בטבע בהודו אפריקה וסיביר; נעקוב התפתחות הקשר בין פיל ואדם; נשמע היסטורית פילים ביבשות אסיה ואפריקה; הופעות בציור ואמנות; איך נכחדה הממותה?..

יחס הזהב -φ- מספר קסמים?

נכיר יחס אידיאלי באומנות, ציור ובניה מימי היוונים עד ליאונרדו דה וינצ'י; נראה גם חשיבותו בגיאומטריה, בוטניקה, אסטרונומיה ושאר מדעי הטבע...

נפט, גז ואנרגיה חלופית

נכיר מהו נפט, גז טבעי. מה חשיבותם לחשמל, לתעשייה ולכל שטחי חיי האדם. נבדוק מקורות לאנרגיה חלופית נקייה. נברר מאין הגיע נפט לאדמה, ואיך ניתן למלא החסר..

ארכימדס –גדול מדעני העולם העתיק

נכיר חידושי המתמטיקה, פיסיקה ואסטרונומיה של יוון העתיק.. האם קפץ ערום מאמבטיה כשגילה את חוק המשיכה.. מה למדו ממנו הענקים: גלילאו, לייבניץ, ניוטון..

בולעני ים המלח ואחרים

נכיר תופעת הטבע "בולען", מדוע מאיימת על תושבי ים המלח? מה הפתרון? האם התופעה אינה מסוכנת באזור קרסטי/הררי? האם יש בולענים בערי ישראל? האם התופעה התגברה במאה ה-21 ? מה הפתרון? האם יש סכנות נוספות לבולענים ונחלי תת קרקע על אדם וחי?

7 פלאי העולם החדש באדריכלות ובטבע

נבדוק איך נבחרו בשנת 2010 7 פלאי העולם החדש באדריכלות, ובשנת 2015 נבחרו גם 7 פלאי העולם בטבע? מה המיוחד בכל אחד מאתרים מרשימים אלה? האם יש בעולמנו אתרים נוספים ראויים להיכנס לרשימה? מה קריטריונים לבחירתם?

סכנות של הרי געש ים תיכון

נכיר את מבנה כדור הארץ, נבדוק האם מעטפת שלו זזה ורועדת? האם רעידת אדמה קשורה להרי געש? היכן נמצא הרי געש בים התיכן? הם כבויים או פעילים? איך נוצרו? מדוע ארץ לא התקררה משך 4.5 מיליארד שנים? צפויה התפרצות? מה סיכון לישראל?

התעופה-מנוע צמיחה לעולם המודרני

נכיר מושגי יסוד בתעופה; מה חשיבותה לתיירות; לתעשייה ולכל שטחי חיי האדם. נבדוק מה חלופות לתעופה בשלום ומלחמה. האם זאת חזית התפתחות האדם על כדור הארץ ובחלל?

אורקה-הלוויתן החכם

נכיר את האורקה-לוויתן טורף, חיה חברתית אינטליגנטית ביותר, קרבתה לאדם, התנהגותה בטבע ובשבי,; מה תחזית התפתחות יחסיה עם האדם?

מפעלי הבנייה של הורדוס בירושלים

נכיר מפעלי בניה אדירים שבנה המלך הורדוס בעיקר בירושלים: בית המקדש השני, חקרה, ארמונות, קרדו/דוקומנוס, מוביל מים"בריכות שלמה"; דגם י-ם בית II במוזיאון ישראל; פרופ' אהוד נצר שמצא גלוסקמה וקבר בהרודיון; נשחזר מי האדריכלים שהגו כל זאת. 

 

אריה פרנס

מרצה בנושאים היסטוריים, היסטוריה של המדע, מדע פופולארי.
בעברו מהנדס ומנהל פרוייקטים בתעשייה האווירית והצבאית, טייס פרטי, מתנדב בקהילה.
היום מרצה בקתדראות, מועדוני גימלאים, חוגים פרטיים, דיור מוגן.
אוהב לתת ידע ועניין לבני הדור השלישי.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input