החלל - אתגר ייחודי לאדם

ד"ר יהושע רוטין

  

היקום – מהות, גודל, קצב גידול ותכולה

וגם: מה בין אטסטרונומיה לאסטרופיסיקה

רוב המבוגרים, בימים אלה, ידעו בעבר כי מדע הכוכבים הוא אסטרונומיה. היום אסטרונומיה היא חלק מתחום רחב יותר: הגיאופיסיקה. בעבר מאדים ומארס היו כוכבי לכת, היום הם מכונים "פלנטות". הרצאה זו תעסוק במקור לשינויים שתוארו לעיל, נלמד את מהום היקום ומה אנחנו מפיקים מהמידע שנצבר עליו במאה השנים האחרונות בהשוואה לתאוריות המסבירות את מערכת השמש בעבר.

מהמפץ הגדול ועד התפתחות הגלקסיות

בעוד שבכתבי הקודש תהליך הבריאה הוא של שישה ימים ושבתון ובמסגרת זו בכל יום נוצרה מערכת שלמה או יותר ממכלולי היקום בו נע כדור הארץ, הרי שמחקרים מודרניים עוסקים ב"מפץ הגדול" בהתפתחות החומרים, הגלקסיות והכוכבים. כך אנו מבינים כיצד נוצרה מערכת השמש שבתוכה נע כדור הארץ. לאחר הבנת תהליך היווצרות היקום נתמקד בתכונות הגלקסיות ובמאפיינהן.

חייו של כוכב

הכוכב הוא מערכת/גוף המפיק קרינה והוא חלק ממערכת גדולה הקרויה גלקסיה וסביבה הוא נע. לכוכב יש תוחלת חיים התלויה בהיקף החומר שבו ובקצב ההתפרקות של החומר. בשלב סופי כוכב דועך מתכווץ ומתקרר ועלול להגיע למצב של פרץ אנרגיה חוזר בהתפוצצות המכונה "סופר נובה". בגלקסיות רבות התגלו אזורים אליהם נשאבו כוכבים ונעלמו אלו הם ה"חורים השחורים" והם מהווים חלק מגלקסיות כולל זו שאנו חיים בה ושמה "שביל החלב".

מערכת השמש – כוכב ופלנטות הסובבים סביבו.

בהרצאה זו נתמקד במערכת השמש שאנו חלק ממנה. כדור הארץ הוא פלנטה או כוכב לכת המקיף את השמש אחת ל-365 יום. במערכת זו יש עוד כוכבי לכת כמו שבתאי, מאדים וחמה השונים מאד מכדור הארץ בגודל, בהיקף קרינת השמש הנופלת עליהם ובעוד פרמטרים אותם נלמד אך לכולם יש מכנה משותף אחד והוא מקורם והשתייכותם לגלקסיית שביל החלב.

מהות הירח המקיף את כדור הארץ

להרבה מאד כוכבי לכת יש גופים קטנים הסובבים אותם ושמם המקובל הוא ירחים. ירחים אלה יכולים להיום חלק מכוכב הלכת וגם גוף שנצמד אליו במהלך התפתחות הגלקסיות ואינו יכול לחמוק מכח המשיכה שלו. הירח המקיף את כדור הארץ היה לאתגר הראשוני לאדם שרצה לדרוך על שטח מוצק בחלל החיצון.

המרוץ לחלל במאה השנים האחרונות

המרוץ לחלל החל כמעט כתוצר לוואי למאבק בין המעצמות. ברית המועצות השקיעה בשלב ראשון בשיגור לוויינים (ספוטניקים) והמשיכה בשיגור האדם הראשון לחלל (יורי גאגארין). ארצות הברית שפגרה במרוץ בשלבים הראשונים הצליחה להנחית לראשונה אדם על הירח וההמשך היה מרוץ להקמת תחנות חלל וכיסוי לווייני של מערכות תקשורת, צילום, ריגול ועוד.

קיום האדם בחלל – אפשרויות וסיכונים

אחת הבעיות המלוות את המרוץ לחלל היא בעיית היכולת של יצורי אנוש, המותאמים לתנאי החיים על כדור הארץ, לשרוד וכמה שיותר זמן בחלל או בכוכבי לכת אחרים. כל נושא אספקת מים ומזון, כושר גופני ובריאות ויכולת ההישרדות האנושית בגופים שמיימיים היא חידה הנבדקת בעידן זה לקראת הקמת התיישבויות על מאדים או הירח.  

היש חיים מחוץ לכדור הארץ?

אחת התעלומות המלוות את האנושות לאורך דורות היא השאלה האם יש מחוץ לכדור הארץ חיים נוספים, חיים כמו שאנחנו מכירים או אחרים. האם יש "חייזרים" שהגיעו לבקר בכדור הארץ, ועוד תהיות. בנושא זה האנושות משקיעה הרבה מאד משאבים והנושא כולו נמצא ברומו של עולם המדע בהיבט של חקר החלל.

תרומת המרוץ לחלל לחיינו על פני כדור הארץ

המרוץ לחלל שהחל במחצית השניה של המאה ה-20 תרם רבות לקידום הידע שלנו על עצמנו, קרי, על כדור הארץ עליו אנו חיים. בהיבטים של תקשורת, ברורה לנו מאד השפעת הלווינים על חיינו, אך מה הייתה תרומת מירוץ זה לתחום מדעי כדור הארץ על נושאיו השונים.
נופי פלנטות כמו הירח וכוכבי לכת אחרים צולמו ואף בוקרו על ידי חלליות והמידע זרם אל כדור הארץ והוסיף כלים להבנת התהליכים עליו. בנוסף צילומי חלליות מהווים בסיס חשוב לחיזוי מטאורולוגי ואף למעקב אחר תופעות אקלימיות על כדור הארץ ולא נשכח את תרומת החלליות לאמצעי הניווט על פני הכדור.

 

ד"ר יהושע רוטין

סיים תואר ראשון ותואר שני (בהצטיינות) במדעי הטבע בתחום הגיאוגרפיה הפיסית באוניברסיטה העברית בירושלים. באוניברסיטה זו גם הוכשר להוראה. את הדוקטורט סיים בפקולטה למתמטיקה ולמדעי כדור הארץ, באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם, בהולנד. כיום עוסק בהדרכת טיולים לחו"ל, בהכשרת מדריכי טיולים, ביעוץ אישי בהכנת מסלולי טיולים וכן במחקר מדעי בתחומי הגיאוגרפיה והתיירות ובפרסום כתבות על אתרים ורעיונות לטיולים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input