הרצאות מדע פופולרי: חלל ואסטרונומיה, זואולוגיה ואנתרופולוגיה

ד"ר דניאל זלדס

 

חלל ואסטרונומיה

מבצע אפולו - גדול מבצעי החלל

במאי 1961 הצהיר קנדי על הכוונה להנחית אדם על הירח ולהחזירו בשלום לכדור הארץ. איש לא ידע אז כיצד לעשות זאת אך נאס"א ותעשיות החלל התגייסו למשימה.

בהרצאה נתוודע לאנשים שעסקו במלאכה – מהנדסים, אסטרונאוטים ומנהלנים, לשלבים של המבצע המסובך, להצלחות וגם לכשלונות שעלו בחיי אדם. נסקור את השיגורים השונים, את המטלות של כל משימה ואת הדרמות שבסופן נחתו אסטרונאוטים על ירח.

קליעים מן החלל

מדי פעם אנו שומעים ברדיו או קוראים בעיתון על מטאוריט שהתפוצץ במרומי האטמוספירה או התנגש בכדור הארץ.

מהיכן מגיעים גופים אלו ובאיזו מידה הם מסכנים את עתידנו? מתברר שעצמים אלו הם אסטרואידים או כוכבי שביט שהגדולים שבהם עלולים להשמיד את החיים על כדור הארץ אם יתנגשו בו.

בהרצאה נבחן מה הסיכויים להתנגשות כזאת וכיצד נערכים גופים כמו נאס"א וסוכנויות חלל אחרות לאתר גופים אלו ולמנוע מהם להפוך לקליעים מן החלל.

החלל - בין מדע למדע בדיוני

יציאת האדם אל מערכת השמש נתקלת בקשיים כספיים, ורבים שואלים האם לא עדיף להשקיע את כספי משלם המסים בבעיות בוערות כאן על פני כדור הארץ?
בהרצאה נסקור אפשרויות עתידיות שהן על גבול המדע הבדיוני, שיאפשרו לנו לצאת לחלל שלא על חשבון אזרחי העולם. טכנולוגיות עתידיות כמו מעליות חלל ואחרות עשויות לאפשר כריית מחצבים באסטרואידים, התיישבות במאדים והפיכתנו למין חללי במרחבי מערכת השמש.

תחנות חלל - השער לכוכבים

תחנת חלל אינה רק אתגר טכנולוגי. זהו אתגר רפואי – כיצד יגיב גופנו לחיים ללא כוח משיכה, וזהו אתגר פסיכולוגי -  כיצד ישפיעו חודשים של חיים בתא זעיר בצמידות לצוות מצומצם על המרקם הנפשי של האסטרונאוטים. ואכן בכל אחד מאתגרים אלו הקשיים היו רבים, וחלקם נותרו לא פתורים עד היום.
בהרצאה נסקור את התפתחות תחנות החלל, נתוודע להצלחות ולכישלונות, מתחרות בין גושית ועד לשיתוף פעולה של מדינות רבות בתחנת החלל הבינלאומית שמקיפה את כדור הארץ היום.

עידן מעבורות החלל

מעבורת החלל תוכננה להוזיל את המחיר האסטרונומי של העלאת משאות למסלול סביב כדור הארץ. כדי לממש מטרה אפרורית זו נבנתה המכונה המשוכללת ביותר אי פעם - המעבורת. היא שוגרה כמו טיל, פעלה בחלל כמו חללית, ונחתה כמו דאון.
מהר מאוד הפכו המעבורות לשליטות המסלול הנמוך. הן שיגרו לוויינים וטלסקופים, הן ערכו ניסויים מדעיים והן הרכיבו תחנות חלל. אבל להצלחה התלווה מחיר כבד: אובדנן של שתי מעבורות על צוותיהן. באחת מהן נספה אילן רמון ז"ל, ונרחיב בעניינו.
האם הצליחו המעבורות להוזיל את מחיר חקר החלל והאם תוצאות מיזם המעבורות מצדיקות את מחירן בכסף ובחיי אדם?

אח תאום לכדור הארץ: חיפוש חיים ביקום

  • האם יש חיים במערכת השמש פרט לחיים על כדור הארץ?
  • האם ישנם כוכבי לכת המתאימים לחיים בכלל ולחיים אנושיים בפרט במערכות שמש אחרות?
  • האם יצליח המין האנושי להגר ולהתנחל ברחבי הגלקסיה?

בשאלות אלו ואחרות אדון בהרצאה על אחד המדעים הצעירים יותר – מדע האסטרוביולוגיה.

 

ביוגרפיות 

יוהנס קפלר האסטרונום המיסטיקן

האסטרונום קפלר נולד לאב שכיר חרב שנעדר שנים מביתו ולאם שבסוף ימיה הואשמה בהיותה מכשפה. לא פלא שבבגרותו חיפש קפלר בסדר המתמטי של היקום מקור ליציבות ושלווה שחסרו לו כל כך בילדותו. אולי בשל כך בחר להיות כומר, אך במהלך לימודיו התוודע אל יופיה של האסטרונומיה והפך לאחד מגדולי האסטרונומים.
דמותו של קפלר נעה בשני מעגלים: מעגל הנאורות המדעית, ומעגל חיי הבורות והאמונות הטפלות של המאה השש-עשרה. את הדואליות הזו ניתן למצוא בכתביו ובחייו האישיים. מחד הוא הוגה בכוכבים ומאידך הוא עסוק בהגנה על אימו שנאשמת בהיותה מכשפה. בהרצאה נעקוב אחר חייו המשלבים שני המעגלים אלו, ונראה כיצד הוא משלב בין שניהם באישיותו ובפועלו.

רוברט הוק - ממציא לכל עת

רוברט הוק, אחד מגדולי המדענים של כל הזמנים היה גאון רב תחומי שעסק כמעט בכל תופעות הטבע: פיזיקה, ביולוגיה, גיאולוגיה, מיקרוסקופיה, אסטרונומיה, הורולוגיה ועוד. בנוסף הוק היה ממציא, מהנדס וארכיטקט. מוחו החקרני סיפק תשובות לבעיות רבות שעמדו מול בני דורו. כך למשל תיכנן תחנה מטאורולוגית לפתרון בעיית חיזוי מזג האוויר, וכך תכנן ובנה שעון כיס. וכשלונדון עלתה באש בשריפת הענק של 1666 הפך הוק לארכיטקט ובנה חלק ניכר מהעיר השרופה.
תרומתו של הוק טושטשה במהלך הדורות עד שרוב האנשים לא שמעו אודותיו. אחת הסיבות היא אייזיק ניוטון, ששנא את הוק וגנב ממנו רעיונות מדעיים חשובים. בהרצאה נכיר את הוק בכל תפארתו, ונתקן את העוול היסטורי שנגרם לו.

 

זואולוגיה והתנהגות בעלי חיים

קוגניציה בעולם בעלי החיים 

על רגשות ואינטליגנציה בבעלי חיים

מאות בשנים סוברים רבים שלבעלי חיים יש יכולות קוגניטיביות נמוכות מאוד בהשוואה לאדם. בע"ח נחשבו מעין מכונות אוטומטיות שמתנהלות בעולמנו בעזרת קומץ אינסטינקטים ויכולות למידה רדודות. מחקרים במאה העשרים מחייבים שינוי גישה יסודי בנושא. הפער בינינו לבעלי החיים קטן בהרבה משחשבנו. בהרצאה נכיר את היכולות הקוגניטיביות המדהימות של החיות: יש שחושבות, יש שסופרות, יש שמדברות ביניהן ואיתנו, וחשוב עוד יותר, הן בעלות רגשות דומים אם לא זהים לאלה שלנו. בעלי החיים הם העמיתים שלנו לקיום החיים בכדור הארץ ועלינו לאפשר להם קיום של כבוד וללא סבל.

עולמן המופלא של הנמלים

למרות מוחן הזעיר של הנמלים, התנהגותן החברתית מאפשרת להן לקיים אורחות חיים מורכבים ומגוונים המזכירים את אורחות החיים של המין האנושי; החל מחקלאות של גידול פטריות, דרך מלחמות וציד עבדים, ועד להוצאת כנימות למרעה.
העקרונות החברתיים של מושבות הנמלים הם המסד שעליו נשענת הצלחתן האבולוציונית. בהרצאה נסקור עקרונות אלו ונבחן כיצד הם מאפשרים לנמלים לקיים את המגוון העצום והמדהים של התנהגויותיהן החברתיות.

הורים וצאצאים בראי האבולוציה 

על יחסי הורים וצאצאים בעולם החי

בעלי חיים מביאים לעולם יותר צאצאים מששורדים ומגיעים לבגרות מינית. עודף הצאצאים מת במהלך מלחמת הקיום. מצב זה מציב את ההורים בעמדה הרואית מחד, וטרגית מאידך. הרואית, משום שהם עושים את כל שביכולתם להביא את צאצאיהם לבגרות מינית, וטראגית, משום שלמרות כל מאמציהם בדרך כלל רק שניים ישרדו.
כיצד מטפלים בעלי חיים בצאצאיהם? בהרצאה אסקור מגוון אסטרטגיות הוריות שהתפתחו בקבוצות בעלי חיים שונות לאורך האבולוציה.
ישנם הורים שמתים לפני שדור צאצאיהם נולד ובכל זאת מצליחים להבטיח את עתידו. אחרים שומרים על צאצאיהם בדרכים שונות ומשונות: נשיאת צאצאים בפה, בשק הקול, בתוך חריץ בבטן ועוד ועוד פתרונות מקוריים ומופלאים.

מלחמת המינים 

על אסטרטגיות רביה בעולם החי

מדוע הזכר של ציפורי הסוכתיים בונה סוכה מקושטת לנקבה? מדוע אצל עכביש האלמנה השחורה מיד לאחר הפריית הנקבה מתאבד הזכר באפשרו לנקבה לאכלו? מדוע כמעט תמיד הזכרים הם המחזרים והנקבות הן הבוררות ביניהם ולא להיפך? המשותף לתשובות לשאלות אלו ואחרות הוא הצלחה ברביה.
למרות הצורות המוזרות והאקזוטיות לפעמים בהן בעלי חיים מחזרים ומתרבים ישנם עקרונות בסיסיים המכתיבים כללי יסוד בתחום החיזור והרבייה. בהרצאה יידונו עקרונות אלו תוך הדגמת דרכי חיזור המקשטים את עולמנו בציוצים, קרקורים, בניית סוכות, ריקודים ושאר דרכי חיזור.

הדבורים וחכמת הנחיל

כיצד "מספרות" הדבורים זו לזו היכן יש צוף משובח? כיצד מוצא נחיל חדש את דרכו אל האתר הטוב ביותר לבניית כוורת חדשה? כיצד מחממות הדבורים את פנים הכוורת כדי לשרוד את חודשי החורף הקרים גם כשבחוץ יורד שלג? הפיתרונות של הדבורים לאתגרים אלו הופכים אותן לקבוצה מרתקת למחקר.
מסתבר שלמרות שהדבורה היחידה היא בעל חיים זעיר, בעל התנהגות פשוטה וצפוייה, הכוורת כולה היא "יצור" מורכב ביותר המסוגל לשרוד בתנאים עוינים תוך מציאת פיתרונות שהדבורה הבודדת אינה מסוגלת "להבין". היחסים בין שתי רמות אלו הן סוד הקסם של משפחת הדבורים אותה נכיר בהרצאה זו.

העולם הנסתר והערמומי של הטפילים

הטפילים הם רוב המינים על כדור הארץ ובכל זאת הם חיים בצורה נסתרת כל כך עד שבמקרים רבים איננו ערים כלל לקיומם, ואפילו קיום זה יהיה בתוך גופנו אנו. כיצד מצליחים הטפילים לשטות במערכת החיסונית שלנו עד כדי התרבות בתוך גופנו לכמויות כאלה שיכולות לגרום למותנו? כיצד משנים הטפילים את התנהגות הפונדקאי שבגופו הם חיים לתועלתם שלהם? שאלות אלו ואחרות יידונו בהרצאה אודות אורחות החיים הסמויים והערמומיים של הטפילים הפנימיים.

אנתרופולוגיה

ציידים לקטים מהאדם הראשון ועד ימינו

ציידים-לקטים אינם מייצרים מזון. הם רק אוספים את המזון שהטבע מספק להם בדרך של ציד, דיג וליקוט. מאפיין תרבותי זה של איסוף מזון ולא ייצורו הוא שמכתיב את רוב היבטי החיים של ציידים-לקטים. החל ב"מעבר דירה" או נדידה שמתרחש עשרות פעמים בשנה, דרך היעדר כמעט מוחלט של רכוש בשל המגבלת המשקל שאפשר לשאת בנדידה, צורת מבני המגורים, ועד להגבלת גודל האוכלוסייה בדרך של רצח תינוקות וזקנים, רצח שבעיניהם נתפס כהרג הכרחי להישרדות או כהמתת חסד. בהרצאה נתוודע לאורח החיים של ציידים-לקטים ולאתגרים שמציב בפניהם אורח חיים זה. אורח חיים שאיפיין את מיננו במשך רוב משך שהותנו על כדור הארץ.

ילדי הפרא 

על ילדים ששרדו בטבע בעזרת בעלי חיים

לאורך ההיסטוריה היו סיפורים רבים על ילדי פרא ששרדו לבדם ביער. רמוס ורומולוס מייסדי רומא שזאבה שמרה עליהם, סיפורים על ילדי זאבים, ילדי דובים ועוד.
האם אכן מסוגל ילד לשרוד לבדו, ללא חברה אנושית, תוך שהוא נעזר בחיות היער?
בהרצאה נתוודע לתופעת ילדי הפרא ונבחן לעומק שני מקרים שתועדו בצורה מפורטת ואמינה: ילד שיצא מהיער בצרפת בשנת 1800 וטופל על ידי רופא שניסה לשקמו ומקרה נדיר של ילדה בת ארבע ששרדה כשבע שנים בין קופי קפוצ'ין ביערות דרום אמריקה והצליחה לשקם עצמה ולחזור להיות בת תרבות. על שני אלה ואחרים בהרצאה 'ילדי הפרא'.

זכר ונקבה ברא אותם

על היחסים בין המגדרים בנושא רביה, משפחה וילדים בתרבויות האדם

במבט שטחי על החברה המערבית נראה שמשפחה מונוגמית שנוצרת בדרך של התאהבות ומחויבות הדדית של שני בני זוג לגידול ילדים משותף היא הדרך הנכונה לאושר אישי ולהצלחה בגידול צאצאים. אולם בחינה אנתרופולוגית לרוחב תרבויות האדם מראה לנו שזו לא הדרך היחידה. חברות פוליגיניות (גבר אחד בעל כמה נשים) נפוצות בתרבויות פטריארכאליות ברחבי העולם וחברות פוליאנדריות (אישה אחת שיש לה כמה גברים) קיימות בשבטים ביערות האמזונס ובחברות מטריארכאליות בכפרים סביב אגם לוגו בסין.
מה היא אם כך האסטרטגיה המתאימה לנו ביותר בנושאי מיניות ומשפחה?
בהרצאה נבחן האם קיימת אסטרטגיה אחת כזו. נבין את האינטרסים המנוגדים לפעמים של הגבר ושל האישה ברמה הביולוגית, ונגלה שיתכן שתחת מגוון יחסי גברים-נשים ברחבי העולם מסתתר מחנה משותף שלא תמיד מבחינים בו בשל השפעות תרבותיות שונות.

ד"ר דניאל זלדס

בעל תואר דוקטור באלקטרו-פיזיולוגיה מהמחלקה לנוירוביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מזה מספר שנים הוא מרצה הרצאות במדע פופולרי במגוון תחומים. הרצאותיו שמלוות בהדגמות, במצגות ולעתים בקטעי סרטים קצרים, מובאות בבהירות כך שהקהל יכול ליהנות מנושאים מדעיים מרתקים ללא צורך מוקדם בהשכלה אקדמית.

 

*****

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input