הרצאות העשרה לקהל הרחב בנושא חקר המוח

ד"ר ניצן קוזלובסקי

 

היום, יותר מאי פעם, אנו רוצים לדעת מה קורה במוחנו וכיצד זה משפע עלינו ועל סביבתנו.

בעידן אשר הוכרז כ"עידן חקר המוח" חלה התקדמות עצומה בהבנת התהליכים הקושרים בין המוח לנפש. אנו שומעים, חדשות לבקרים, על מחקרים חדשים ששופכים אור על עוד חלק שנחשב עד כה למסתורי...

בקרב הציבור יש רצון עז להבין את משמעות המחקרים העדכניים ביותר בתחום זה.

ההרצאות, בנושא מחקרי מוח, המובאות בשפה פשוטה ומובנת, מיועדת למגוון קהלים- לאנשים שרוצים לדעת יותר, כמו גם למטפלים בנפש האדם, בחינוך, בניהול ובהעשרה.

הנושאים מוצעים להרצאות חד פעמיות של שעה שעה וחצי ( כל ההרצאות יכולות להתאים לחוגי-בית, לפרומים מצומצמים, מוסדות תרבות או לכנסים) ההרצאות בעברית ובאנגלית)

המוח המאוהב

 

 

כיצד אפשר לשפר את ביצועי המוח בכל גיל?

המוח שלנו הוא מרכז הפיקוד והשליטה שמנהל את חיינו. הוא קובע את הדרך בה אנו חושבים, מרגישים, מתנהגים. יש חלקים במוח שלהם פעילות עצמאית אך החלק העיקרי והגדול של קליפת המוח נשלטת על ידי תרגול ומודעות.
ייעול תפקוד המוח שלכם היא פעולה חיונית בכדי למצות את יכולותיכם, בין אם בעבודה, בפנאי או במערכות היחסים.

אז אתם מוזמנים לאמץ את כל העצות שיינתנו בהרצאה, שהם פשוטות, לא דורשות מאתנו הרבה, אבל יכולות לחולל פלאים. אלו עצות שמבוססות על הרבה מחקרים כך שזה מוכח!

זיכרון ושכחה והמוח שביניהם

כיצד המוח שלנו קולט, מקדד מאחסן ואחר כך שולף דברים מהזיכרון שלנו? האם יש איזור אחסון לזיכרונות אישיים ואזור אחר לאחסון חומר לימודי? למה אנחנו שוכחים דברים? האם אפשר להתגבר על מכשול השכחה? האם זה טוב למוח שלנו או לא..... 

מחקרים על המוח והתמודדות שלו עם מצבי סטרס

כיצד המוח מפרש איומים כאלו ואחרים, כיצד הוא מכין את הגוף להתמודדות עם המצב? מה קורה בהתמודדות עם מצבי סטרס מתמשכים? איזה מחיר הם גובים מהמוח ומהגוף? כיצד אפשר להתמודד עם מצבי סטרס שונים?

על זיכרון וזקנה

מדוע בעיות השכחה הופכות יותר חמורות כאשר אנחנו מזדקנים? מה בין ירידה קוגניטיבית לדמנציה? איזה סוגי דמנציה קיימים? ומה המחקרים החדשים מלמדים אותנו בנושא? האם יש דרך להאט את התדרדרות הזיכרון או שזה דבר בלתי נמנע?

מה עושה המוח כשאנחנו ישנים?....

למה אנחנו חייבים לישון בכלל? האם יש לכך השפעה נוספת מעבר למנוחת גופינו? מדוע המוח חולם בלילה? איזה אזורים במוח פעילים בזמן שאנו חולמים, ישנים שינה עמוקה או לפני שאנחנו מתעוררים? מה ניתן לעשות כדי לשפר את איכות השינה? האם יש מקום להתערבות כימית ( על ידי כדורים) בשינה? ולבסוף, האם יש דרך לקצר את זמן השינה כדי לעמוד בדרישות העולם המודרני?

המוח ומצבי לחץ

מי שולט על מי? כאשר אנחנו מרגישים שיש איום על חיינו, אמיתי או מדומה, המוח מפעיל מנגנון מורכב של התמודדות עם האיום ומעביר את הגוף ל"טייס אוטומטי". המנגנון האבולוציוני הזה משותף לכל היצורים החיים ומטרתו לשמור עלינו. אבל מה קורה במצבי לחץ של החיים בחברה המודרנית? כאשר אנחנו צריכים להתמודד עם בוס מעצבן, אם בעיות של גירושים, עם לחץ של הצלחה ופרנסה?

על המוח גמול, תענוג והתמכרות

האם ההרגשה הטובה שאנחנו חשים כאשר אנחנו אוכלים מאכל טעים, קוראים ספר טוב או רואים אדם אהוב היא משהו תרבותי או שהיא מחווטת במוח שלנו? מתי תחושת הנאה והרגשה טובה הופכת להתמכרות? האם כל אדם יכול להתמכר או שצריך מערך מוחי מסוים לשם כך? האם ניתן להיגמל מכל התמכרות?

בין תזונה למוח

הצגה בשלוש מערכות- מה למוח ולמה שאנחנו אוכלים? האם אנחנו שולטים על סוגי המזונות שאנחנו אוכלים או שהמוח מכוון אותנו לצרוך דברים מסוימים? האם העיסוק המתמיד בדימוי הגוף הוא חלק שמוכתב על ידי המוח או שהוא רק תכתיב תרבותי? מדוע לא מצאו עד היום את גלולת הפלא שתהפוך אותנו רזים לתמיד?

הפרעות קשב וריכוז, רטלין והמוח שבניהם

מה ההגדרה של הפרעת קשב וריכוז? האם זאת מגיפה של העולם המערבי? האם יש עדויות מחקריות ללקוי במבנים או באזורים מסוימים במוח המובילים להתבטאות ההפרעה? האם למדע יש תשובה מספקת להפרעה? כיצד פועל רטלין ותרופות דומות לו?

המוח ותהליכי קבלת החלטות

האונה הקדמית היא השולטת, בין היתר, על החשיבה המודעת, על שיקול הדעת, על מידת המוסר והצדק שלנו. אך היא גם שולחת ומקבלת מסרים מאזורים האחראיים על הרגש במוח. כיצד החלקים הללו מתקשרים אחד עם השני? האם כל מה שאנחנו עושים או מחליטים תמיד נובע משיקולים הגיוניים או שלפעמים אנחנו מחליטים מתוך הרגל, דחף או פחד מהתוצאה?

התפתחות המוח בזמנים קריטיים

מה הם שלבי ההתפתחות וההבשלה של המוח? האם יש נקודות זמן חשובות בתהליכי זה או שזה רצף מתמשך? האם הכל קבוע מראש או הרשות נתונה ואנחנו יכולים לשנות דפוסי התפתחות מוחית אצל ילדנו? מה יכול להשתבש והאם ניתן לשנות זאת על ידי התערבות מכוונת?

המוח המשודרג- מבט אל העתיד

בעידן הגלובליזציה כאשר שעות העבודה מתארכות ואנשים נדרשים לביצועים מהירים, מבריקים ומדויקים כמעט בכל שעות היממה, האם יש מקום לחשוב על שיפור מלאכותי של ביצועי המוח? האם נוכל בעתיד הלא רחוק, על ידי נטילת גלולות, לשפר את יכולת הריכוז, החשיבה האנליטית שלנו כדי שנעמוד בדרישות שוק העבודה העתידי?

הישגים ישראלים בחקר המוח

בשני העשורים האחרונים התברר ההכרח בדיאלוג מתמיד בין חוקרים מתחומי התמחות שונים על מנת לפתח דרכים להשפיע על פעילות המוח, לרפא מחלות ולשלב ממשקים טכנולוגיים כדי לשפר או לשקם אזורים פגועים. ההרצאה תדגיש חלק מההישגים של ישראל ומדעניה הנמצאים בחזית המחקר העולמי בתחום מרתק זה.

מה בין פחד, חרדה ודיכאון?

האם פחד הוא רגש או תגובה? האם יש אזורים מיוחדים במוח הגורמים לנו לתגובת פחד? האם הדבר נורמאלי? מתי פחד הופך לחרדה? מתי חרדה הופכת לחרדה משתקת ולמה זה קורה? מה בין רמות של מולכים עיצביים במוח לבין מנגנוני הפחד? האם דיכאון הוא סוג של חרדה ופחד? האם יש לזה צד גנטי או השפעה סביבתית? האם דרך התרופות הנוגדות דיכאון אפשר ללמוד על מנגנוני המחלה ולטפל בה טוב יותר?

מוח, הורמונים ורגשות עזים

כיצד הורמונים משפעים על המוח? האם עליה בהורמוני המין בגיל ההתבגרות משפעה גם על ההבשלה הסופית של המוח בתקופה זו? האם רמות ההורמונים שלנו הם תכתיב גנטי או שהסביבה יכולה להשפיע עליהם? מתי רגשות עזים הנחווים בגיל ההתבגרות הופכים להפרעה? 

המוח ואלצהיימר- לעכב את ירידת המסך

מחלת אלצהיימר היא מחלה שפוגעת בתאי מח באזורים האחראים על התפקודים הקוגניטיבי. מה משתבש במוח שמוביל למחלה? האם אפשר לגלות את זה מבעוד מועד? האם המחלה היא גנטית מולדת או נגרמת מגורמים סביבתיים? והכי חשוב- במחקר הולך כיום לקראת זיהוי מוקדם ואפילו מניעת המחלה?

על אהבה, המוח ומה שבניהם 

אפשר להסתכל על אהבה כדבר אבולוציוני הדואג לחיבור בין בני זוג בשביל שיטפלו ויגננו על הצאצאים שלהם וכך יעברו הגנים שלהם לדור הבא. מה קורה במוח שלנו כאשר אנו מתאהבים, ואחר כך מאוהבים? מה עולה מה יורד ומה בכלל משתנה? האם אהבה ונאמנות הם תכונות גנטיות שלנו או מושפעות לחלוטין מהסביבה והתרבות? ההרצאה תעסוק בנוירוביולוגיה של הרגש המוזר ונהדר הזה ששמו 'אהבה'.

המוח שלו המוח שלה

כיצד משפיעים הורמוני המין על היווצרות המוח והתפתחותו? האם השפעה זו מתבטאת בכישורים שכליים-תפישתיים שונים בין נשים וגברים? ומה השפעתם על התנהגות ואופי? מאחר שהבסיס הביולוגי של חיי הנפש שלנו, התשוקות, השנאות, הכישרונות, מקורם במוח, במבנהו ובתפקודו, נשאלת השאלה האמנם קיימים הבדלים מוחיים מוכחים מחקרית בין נשים לגברים?

המוח וגיל ההתבגרות

מי שולט על מי? מחקרי הדמיה מוחית מראים שהמערכות במוח השולטות ברגשות מתחזקות מאד עם תחילת הבגרות המינית, אבל קליפת המוח הקדם מצחית, אחראית על שיקול דעת ועל שליטה בדחפים, מגיעה לבשלות רק במהלך שנות ה-20 לחיינו. חוסר ההתאמה הזה יוצר את ההתנהגות האופיינית למתבגרים. הבנה טובה יותר של מוחות המתבגרים תוכל לסייע להורים ולמחנכים להבדיל בין התנהגות טיפוסית לבין מצבים קיצוניים.

התסמונת הפוסט טראומתית

מי יחלה בה ומי לא? מה גורם לאנשים מסוימים להיות יותר רגישים לאירועים טראומתים מאשר לאחרים? האם הבעיה היא בעיבוד האירוע או באחסונו במוח ? האם הבעיה יכולה להיות כשל במערכות אחרות אשר לא מאפשרות לאירוע להישמר בצורה מבוקרת? כיצד זה קשור למערכת החיסון שלנו ולרמת הקורטיזול שלנו? 

ד"ר ניצן קוזלובסקי

חוקרת מוח בכירה מעל 13 שנים, בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון, מביאה את הידע המרתק ממחקרים אקדמיים עדכניים, כמו גם ממעבדות המחקר העוסקות בעולם המופלא של חקר המוח, לקהל הרחב בהרצאות מרתקות, בגובה העיניים, מלאות ידע ועניין.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input