הרצאות בנושא תרבות ישראל, מסורת והיסטוריה יהודית

אלעד ארנון

 

אמונה חילונית 

בהרצאה אעלה את השאלות: מהי אמונה חילונית? במה מאמינים יהודים חילונים? האם לחילונים נדרשת אמונה?
על השאלות נענה בשיח פתוח בעזרת דוגמאות שאביא מפועלן של דמויות מופת מתרבות ישראל כמו: שפינוזה, מנדלסון, ביאליק, לאה גולדברג, חנה סנש, נעמי שמר ועוד אשר הורישו לנו תרבות ומורשת מעוררת השראה.

משטרים ואנשים 

הרצאה מרתקת על אנשים (גברים ונשים) שפעלו על פי צו מצפונם במשטרים טוטליטריים. בהרצאה אשלב ציטוטים מקוריים של סופרים שהתנגדו למשטר הקומוניסטי בבריה"מ ולמשטר הנאצי בגרמניה ואציג סרטונים מרתקים על החיים באיראן ובצפון קוריאה.
ההרצאה עונה על שאלות חשובות כמו: כיצד פועלים אנשים בחיי היום יום במשטר טוטליטרי. מה מידת מעורבות השלטון בחיי האזרחים. כיצד פועלים מתנגדי משטר תחת פיקוח נוקשה של מנגנוני הביטחון..

פרנץ קפקא יהודי מחפש משמעות 

מי מאתנו לא נתקל בסיטואציה "קפקאית" בהתמודדות עם בירוקרטיה מול מוסדות המדינה וארגונים גדולים? בהרצאה נגלה את דמותו ופועלו של פרנץ קפקא מגדולי הסופרים היהודים במאה העשרים שעל שמו נוסד מטבע הלשון "סיטואציה קפקאית".

האם הוא פעל מתוך ערכי התרבות היהודית או מתוך תפיסה אוניברסלית המבקשת לפנות לכל אדם אשר נקלע לסבך הבירוקרטיה עד אובדן. כמו האזרח יוזף ק ברומן "המשפט".

בהרצאה אשלב ציטוטים נבחרים מתוך הסיפורים של קפקא ומתוך המכתב שכתב לאביו. מסמך מרתק ומלמד על ערכי תרבות יהודית במרכז אירופה שאביא מתוכו שאלות לשיח פתוח מתוך חיבור לשאלה אקטואלית הרלוונטית לחיינו: מהי תרבות יהודית ישראלית?

בין השראה לגעגוע 

מפגש היידיש והלאדינו עם העברית מ"איש חסיד היה" ל"בוסתן ספרדי".

הרצאה שבמהלכה נצא יחד למסע בעקבות שירים שהיו לפסקול התרבות היהודית בתפוצות אשכנז וספרד. אביא דוגמאות וסיפורים מיצירתם של אברהם גולדפאדן, מרדכי גבירטיג, איציק מאנגר, קדיה מולדובסקי, משה דוד גאון, יצחק לוי ועוד רבים וטובים. אציג קטעים מתוך שירים נפלאים מהקלאסיקה היהודית ואספר סיפורים על עולמם של המחברים...

  • ניתן להזמין את ההרצאה בין השראה לגעגוע כמופע מוסיקלי בשילוב עם זמרת מקצועית ונגן 

הרצאות לקראת חגים 

הדרך לחוף הסליחה

איך מבקשים סליחה בדתות השונות וממי?

הרצאה סוחפת למסע בעקבות נפש האדם. ההרצאה מחולקת לשני חלקים. בחלק הראשון אציג את משמעות מושג הסליחה בנצרות, באסלאם ובבודהיזם באמצעות סרטונים, תמונות, מייצגי אומנות וציטוטים מכתבי הקודש. בחלק השני אציג מכנים משותפים בין הדתות השונות למקורות התרבות היהודי.

ההרצאה מתאימה לכל ימות השנה ובעיקר לחגי תשרי בהם נהוג לבקש סליחה.

סוד כוחה של חירות 

סקירה אוניברסלית של רעיון החירות החל מיציאת מצרים ועד למהפכות הגדולות האמריקאית, הצרפתית, אביב העמים, המהפכה הקומוניסטית, תנועת זכויות האדם של מרטין לותר קינג ואסכולת פרנקפורט.

בהרצאה אשלב תמונות, קריקטורות, ציורים, סרטונים וציטוטים מכתבים מפורסמים המבטאים את רעיון החירות לגווניה בממד אוניברסלי ובתרבות היהודית. הקהל מוזמן להשתתף במהלך ההרצאה: לשאול, להגיב ולשתף במחשבות על הנושא.

מי אתה החכם באדם? - קווים לדמותו של שלמה המלך

הרצאה שמוקדשת לחכם באדם. מיהו שלמה המלך? כיצד מתוארת דמותו במקרא, מדוע זכה לתואר החכם באדם.

ההרצאה עוסקת בשאלות החשובות: האם חוכמה זה דבר טוב? האם היא לטובתנו או שלפעמים עדיף לא לדעת? שלמה המלך מחבר ספרות החוכמה: משלי וקהלת ומגילת שיר השירים כתבים שהעניקו השראה רבה לתרבות ישראלית מודרנית.

בהרצאה אציג ציטוטים נבחרים מהמקורות על דמותו של שלמה המלך מהתנ"ך ועד המשורר הלאומי ביאליק. בהרצאה אשלב תמונות, שירים, ציורים וקריקטורות.

ההרצאה מתאימה לכל ימות השנה ובעיקר לחג סוכות בו נהוג לקרוא ממגילת קהלת המיוחסת לשלמה המלך.

רות בתרבות העברית - "באשר תלכי אלך"..

מגילת רות במפגש עם תרבות עברית מודרנית.

בהרצאה נצא למסע בעקבות פרשנות תרבותית של המגילה העומדת מאחורי חג השבועות. רות המואבייה הלוא היא סבתו של דוד המלך. נערה מתרבות זרה שהצטרפה במעשה נועז לעם היהודי ובכך הייתה לגיורת הראשונה שלדמותה נכתבה מגילה שלמה בתנ"ך.

בהרצאה אשלב ציטוטים נבחרים מהמקורות, תמונות וציורים של אמנים נבחרים, סרטונים וקטעים משירים ישראלים שהושפעו מסיפור המגילה. במהלך ההרצאה הקהל מוזמן לשאול, להשתתף ולהגיב.

 

אלעד ארנון

רב חילוני הומניסטי

ולדתי למשפחה חילונית מסורתית במרכז, תמיד אהבתי היסטוריה, והתעניינתי במשמעות החגים והטקסים שאנו מציינים בחיים. לאחר השירות הצבאי יצאתי לשליחות בצפון אמריקה מטעם הסוכנות היהודית ופגשתי עולם עשיר ברעיונות ודעות שצמחו מתוך מקור אחד המשותף לכולנו.

מאז בחרתי לקחת חלק פעיל ומוביל במפעל ההתחדשות היהודית בישראל. למדתי במכון "תמורה" יהדות חילונית את רזי מקורות ישראל ממיטב המנחים/ות והמרצים/ות והוסמכתי לרבנות חילונית הומניסטית. זכות גדולה עבורי להוביל מסע לבירור הזהות האישית של כל אחד/ת מאתנו בתוך הסיפור המשותף לכולנו.

כאיש של מילים אני מרגיש חיבור עמוק לתרבות ישראל לדורותיה החל מהמקרא ועד למדרשי חז"ל, שירה עברית, ספרות אוניברסלית, וסיפורים חסידיים. היהדות היא הסיפור האישי שלנו, שמתחבר למסורת ארוכת שנים ומתבטאת בתרבות עשירה ומגוונת. אם נדע להכיר אותה לגווניה ולדורותיה נוכל לחיות חיים מלאים ומאושרים בתוכן ומשמעות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input