סוגיות מודיעין ובטחון והחברה הישראלית

עופר ענבי

 

הרצאות בסוגיות מודיעין ובטחון ישראל 

המודיעין הישראלי והתמודדותו עם האיומים הביטחוניים שעל סדר היום

הרצאה הסוקרת את הכלים האנושיים והטכנולוגיים בהתמודדות של המודיעין הישראלי עם האיומים בגבולות הקרובים ובסוגיה האיראנית. ההרצאה סוקרת את ההתפתחויות ואת לקחי האירועים המכוננים שעבר המודיעין הישראלי על קהילותיו השונות, ואת גבולות היכולת של "עולם הצללים" הנמצא דרך קבע מאחורי הקלעים של האירועים הבטחוניים של מדינת ישראל.

פרויקט הגרעין של ישראל - לא רק עפ"י מקורות זרים

על פעילותה של מדינת ישראל בנושא הגרעין החל בשנות החמישים, על הידע והטכנולוגיה, על הפוליטיקה של "העמימות הגרעינית", על הלחצים מצד המעצמות, על כוחה האמיתי של ישראל כיום ועל מה שרק למקורות זרים מותר לספר...

הגנת ישראל לקראת האיומים העתידים כבר כאן: על ההתמודדות כנגד לוחמת סייבר

תעשיית ההייטק הבטחונית של ישראל שינתה לחלוטין את כושר ההתמודדות עם האיומים מבחוץ. כיצד עתידות "פצצות וירטואליות" שישביתו את מערכי המחשבים של צבאות, שדות תעופה, בנקים בתי חולים ומערכות שליטה ובקרה להפוך את המלחמה הבאה לנעלם הגדול שלא הכרנו. וכיצד פועלת ישראל להתגונן מאיומים אלו.

ההפתעות המודיעיניות הגדולות של חיינו: האם אפשר היה לחזות ולנהוג אחרת?

סיפורם המרתק של כשלים מודיעיניים מחיי המודיעין הישראלי וגופי מודיעין בעולם. ההרצאה סוקרת, מזווית ראייה של איש מודיעין לשעבר, את כלי העבודה של איש המודיעין ומנתחת את הקשיים באיסוף מידע והערכת המציאות על פיהם.

"חיים מתחת לפני השטח" - על דמותם של מרגלים ועל האמת מאחורי פרשיות ריגול וריגול נגדי

על עולמם האפלולי, החיים הכפולים, על הנאמנים והבוגדים. על האידיאולוגיה ובצע הכסף. על "הרעים" מול "הטובים", על "סוכנים כפולים" ו"חפרפרות". על המרדף אחריהם והחשיפה. המרצה, איש מודיעין לשעבר, סוקר את תפקידו המיוחד של המודיעין האנושי בקהיליית המודיעין.

כישלון המודיעין הישראלי במלחמת יום הכיפורים – שבר ששנה את פני האומה

כמי שחוקר שנים רבות את הנושא ומכיר את פעילות המודיעין מבפנים אנתח בהרצאה את ההיבטים האנושיים והמודיעיניים של הפרשה:
על הדמויות המרכזיות, שורשי התפיסה השגויה, עדויות מישיבות פנימיות, השלטת ההערכה השגויה בצמרת המודיעין ובקרב הקברניטים, שאלת הפעלת האמצעים המיוחדים, יחסי ראש אמ"ן עם הרמטכ"ל ושר הביטחון, ואף אתייחס לשאלה האם היתה קונספירציה מאחורי ההפתעה.

צוללות דולפין בחיל הים ופרשת הצוללות "תיק 3,000"

הרצאה הסוקרת את סיפור רכש הצוללות המתקדמות בעולם לחיל הים הישראלי, ואת מקומן במערך המבצעי והמודיעי של כוח ההרתעה הישראלית. וכיצד ומדוע מבקשת ישראל לרכוש מגרמניה עוד 3 צוללות, פרשה שהתגלגלה לחקירת משטרה.

שירות ביטחון כללי (שב"כ) – אתוס ומעשה

עשרות שנים משמש השב"כ ציר מרכזי בחיינו הביטחוניים והציבוריים במדינת ישראל. על ההילה, הכוח, המשימות, הדילמות, ההצלחות והכשלים.

בן-גוריון – האיש והמנהיג

לומר על בן-גוריון שהיה "איש של ניגודים" הינו תיאור בלשון המעטה. בשנים האחרונות נכתבו חמש ביוגרפיות חדשות, המספרות עוד ועוד פרטים וקווים לדמותו. גם פרוטוקולים מישיבות הממשלה מאז, קטעי ארכיון וסרטים מוליכים למסקנה כי אולי נכון יותר לתאר אותו כ"איש של ניגודים על מנוע טורבו"

 

על משברים פוליטיים, כלכליים ועסקיים שהשפיעו על חיינו

עיון מחודש בפרשת "עסק הביש" – מי באמת נתן את ההוראה? מי באמת התנער מאחריות?

יותר מיובל אחרי הפרשה שהסעירה את מוסדות המדינה הצעירה. ננתח בעין בוחנת מספר שאלות מהותיות על הפרשה ועל התמרורים שהציבה לנו כעם לעתיד לבוא. מידע עדכני שופך כיום אור על השאלה מי נתן את ההוראה ומי לא לקח אחריות, האם היה בוגד בתוכם, מדוע הוחזרו אסירי קהיר רק לאחר 14 שנות שבי.
עיון בלקחי הפרשה יעשה בהשוואה לפרשות עדכניות על סדר יומנו הציבורי: שחרור גלעד שליט, פרשת המשט התורכי, יחסי מדינאים וצבא ועוד.

"מרצח ארלוזורוב ועד רצח רבין" - על רציחות פוליטיות ותאוריות קשר : מה קורה מאחורי הקלעים של מערכות פוליטיות וארגוני ביון?

המפגש מציג תיאוריות קשר וקנוניות במגוון אירועים דרמטיים בחיי מנהיגים ואנשי ציבור בישראל ובעולם ובוחן את הנסיונות להגיע לחקר האמת מאחוריהן ואת מקומו של האזרח הקטן אל מול מנגנונים אלו.

"אני ואתה נשנה את העולם" – על יצירתיות, מניפולציות וקונספירציות במדיניותה העצמאית של ישראל בעולם מהקמתה ועד העימות עם איראן

ננסה לבחון את היתרונות והסיכונים במדיניות ישראל להשגת מטרותיה באזור, הזוכה לשבחים לצד ביקורת נוקבת. כיצד הצליחה מדינה קטנה וצעירה להוות ציר מרכזי בעולם. דיון בפרשות השמדת הכור העיראקי, הקמת הכור בדימונה, איראן גייט, הקשר עם הנוצרים בלבנון, התמודדות עם הגרעין האיראני ועם הסכם מעצמות המערב עם איראן ועוד.

המשבר הכלכלי של ימינו מול משבר 1929– איך שוב לא נלמדו טעויות העבר? כיצד הצליחה כלכלת ישראל במקום בו נכשלו כל השאר?

ההרצאה מנתחת בשפה השווה לכל נפש, את הרקע, הגורמים ושלבי המשבר ואת השפעתו על מדינת ישראל וכלכלתה. על החמדנות, הפוליטיקה, איבוד הבלמים, הרקע התרבותי, האזרח הקטן שמשלם בגדול .... ולאן כל זה עתיד להוביל?

הרצאות בענייני החברה הישראלית

"אנשים טובים באמצע הדרך" – הומור ומיתוס בתרבות הישראלית

הרצאה משעשעת ומפתיעה, הסוקרת אירועים בתולדות החברה הישראלית והציונות, אשר עיצבו את דמותנו ואמונותינו כעם וכפרטים. וכיצד הפכו חלק מאלה ל"מגש הכסף" של ההומור הישראלי עבור עם החי על חרבו ועל עברו.

"לא משאירים פצוע בשדה הקרב" – ניתוח האתוס בראי הזמן

עוד בטרם הוקמה המדינה נדרשה ההנהגה הביטחונית של ישראל לדילמה המטלטלת. ההרצאה תסקור שורה של אירועי בוחן – עד האחרון שבהם שאירע במבצע "צוק איתן" – ותדון באתוס, במיתוס, בהחלטות של מפקדים ומנהיגים ובלקחים לעתיד לבוא.

תעתועי השיווק והפרסום המלווים אותנו אל מרכזי הקניות – כמה יכולנו לחסוך אילו ידענו זאת קודם?

כמי שכיהן בתפקידים שונים בעולם השיווק והפרסום, אני בוחן את השאלה האם אנו קונים מה שהתכוונו מראש? על טכניקות הפרסום וקידום המכירות ועל המדיה כסוכן שיווק סמוי, הגורמים לנו לרצות ולרכוש לא רק את מה שאנו צריכים. הרצאה משכילה, משעשעת, המשלבת סרטוני פרסומת וסיפורים מעולמו של פירסומאי.

"אל תגעו במשיחיי": על עקרון "קדושת הביטחון" בתרבות הישראלית

ניתוח השוואתי של תרבות הסוד בענייני צבא ובטחון והשלכתה על היכולת לכונן דמוקרטיה בריאה יותר המקצה יותר משאבים לענייני אזרחיים (חינוך, בריאות, שירותים סוציאליים ודומיהם). ההרצאה תדון בהרחבה בלקחי פרשת "קו 300", תקציב הביטחון, מדיניות העמימות בנושא יכולתה הגרעינית של ישראל ועוד.

  

עופר ענבי

סדרת הרצאותיו מסכמת 30 שנות עיסוק בנושאים אותם הוא סוקר בפני קהל.

בן 57, בעל תואר שני במנהל עסקים ותואר שני נוסף בסוציולוגיה ארגונית

פרקטיקה: עשור כאיש מודיעין, עשור כמנהל שיווק ופרסום בחברות ישראליות ובינלאומיות. ובעשור האחרון כמנהל פיתוח עסקים בתעשיית ההיי-טק

כיום – חוקר עצמאי ומרצה.

כמרצה עצמאי, הופיע במהלך השנים האחרונות מאות פעמים בפני קהל באירועי תרבות, חינוך ופנאי בכל רחבי הארץ. העביר בעשרות קתדרות, חוגי בית, כנסי מנהלים ועובדים, ימי עיון, ערבי תרבות פרטיים, הכשרות מורים, בתי ספר, מערכת הביטחון, בתי גיל זהב ועוד

הרצאותיו סוקרות באור חדש ועכשווי אירועי ענק בישראל ובעולם שהשפיעו על חיינו. אירועים שבהם תעתעו מנהיגים ואנשי ציבור בעמם, אנשי עסקים ושיווק בצרכנים, ואנשי מודיעין וארגוני ממשל בסובבים אותם.

האם וכיצד אפשר היה למנוע את האירועים , מה עמד מאחוריהם ומהו הלקח לחיי כולנו מכאן ואילך.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input