גרמניה, היום: מבט מבפנים

ד"ר עופר ולדמן

 

גן עדן מוקף חומה - הרצאה אודות מזרח גרמניה

היה היתה מדינה, מה זאת אומרת מדינה, גן עדן. שוויון מלא, תעסוקה מלאה, חינוך ובריאות חינם, אחווה ושלום בין כל האזרחיות והאזרחים. אבל משום מה היה צורך להקיף את גן העדן הזה בחומה וגדרות תיל, כדי שיושביו לא יברחו.

ברוכות הבאות, ברוכים הבאים למזרח גרמניה.

  • מדוע הוקמה?
  • כיצד נראו חיי היום יום מאחורי חומת ברלין?
  • ואגב החומה: כיצד הוקמה? מדוע נתן המערב את ברכתו להקמתה?
  • מדוע נפלה – ומדוע ניתן לומר היום שנפלה מוקדם מדי?

ההרצאה משלבת מבט אינטימי רצוף באנקדוטות וחידודים בליווי מצגת על מזרח גרמניה, תולדה של מחקר רב שנים, החל מעיצוב הסלון הסוציאליסטי דרך השאלות הרות הגורל של המלחמה הקרה, ועד לסיבה לעליית הימין הקיצוני בשטחי מזרח גרמניה לשעבר כיום, שלושים שנים אחרי שגרמניה אוחדה לה יחדיו.

אנגלה מרקל וגרמניה המאוחדת: בין תקווה למשבר

גרמניה נמצאת במשבר. הימין הפופוליסטי בעלייה מתמדת, בזמן שהמפלגות המסורתיות נקרעות במאבקים פנימיים. גם מסביב לגרמניה יהום הסער: אירופה, שגלי פליטים מתדפקים על דלתה, מעכלת את נטישת בריטניה – ה"ברקזיט" – ומתמודדת עם נשיא רוסי נחוש ועויין ונשיא אמריקני בלתי צפוי, שאינו מגלה כל מחויבות לברית האירופית-אמריקנית.

מי זוכר שרק לפני שלושים שנים עמדו אירופה והעולם בפתחו של עידן חדש: מסך הברזל קרס, המלחמה הקרה תמה, המטבע האירופי החדש – האירו – הבטיח לאחד את היבשת. ובלב כל אלו ניצבה גרמניה המאוחדת שחגגה את נפילתה של חומת ברלין.

אישה אחת מסמלת את המעבר הזה מתקווה לשבר יותר מכל אדם אחר באירופה: ד"ר אנגלה מרקל, שעשתה את צעדיה הראשונים בפוליטיקה מיד לאחר נפילת החומה, ושמורשתה הפוליטית עיצבה, לטוב או לרע, את גרמניה ואירופה של ימינו.

ההרצאה תוקדש לקורות חייה של ד"ר מרקל השזורים בתהפוכות הפוליטיקה הגרמנית והאירופית: איחוד גרמניה, פיגועי ה- 11 לספטמבר, משבר היורו ומשבר הפליטים, הברקזיט, ועד לימינו אנו, בשעה שמרקל נפרדת מבמת ההנהגה הגרמנית. 

ישראל בגרמניה

על צוללות גרמניות בחיפה, מסעדות כשרות בברלין ומה שביניהן

בנסיעה ברחובותיה של תל אביב ניבטות מכל עבר מודעות על תשוקה גרמנית (מכוניות אופל), איכות גרמנית (משקפי שמש), ושלל אירועי תרבות בתמיכת מוסדות גרמניים כמו מכון גתה, קרן אדנאוור ושגרירות גרמניה. מי שיסע לבירת גרמניה, יחזה במסעדות ישראליות לרוב, אירועי תרבות ישראלים, לצד עשרות אלפי ישראליות וישראלים שקבעו את מושבם הזמני או הקבוע בברלין. מי עוד זוכר שכל דרכון ישראלי כלל את המשפט "תקף לכל הארצות – פרט לגרמניה". בהרצאה נסקור את המרחק שעברו יחסי ישראל גרמניה מ"הריחוק הטקסי", כלשונו של דן דינר, שנהגה מדינת היהודים ביורשי הרייך השלישי בשעת חתימת הסכם השילומים בעקבות השואה, ועד להפיכתה של גרמניה לחברתה הטובה של ישראל באיחוד האירופי – וליעד נחשק עבור דור שלם של ישראליות וישראלים.

"יש לי עוד מזוודה בברלין" (מרלן דיטריך)

סיור ווירטואלי בין עבר להווה, בין זכרון לשכחה בבירה הגרמנית

בקצה המערבי של ברלין עומד הר הריסות, שרידי השכונות שהפציצו האמריקנים במלחמת העולם השניה. מראש ההר, שנקרא "הר השטן" (טויפלסברג), ניתן לראות את ברלין כולה. משם נתחיל סיור וירטואלי לאורכה ולרוחבה של העיר, נביט בעברה המצולק ובהווה המתעתע שלה. בין פרידריך הגדול, משה מנדלסון, היינריך הינה ואדולף היטלר, בין מועדוני טכנו והפלהרמונית של ברלין, בין חומת ברלין לאנדרטאת השואה, בין מרלנה דיטריך ואנגלה מרקל. ההרצאה מבוססת על היכרות עמוקה עם ברלין, תולדה של קרוב לשני עשורים בהם חייתי ועבדתי בעיר.

משבר הפליטים של 2015

בין היהודים של 1945 לסורים של 2015

מליון וחצי הפליטים הסורים, העירקים והאפגנים שהגיעו לגרמניה לפני כחמש שנים לא היו הראשונים להתדפק על דלתות גרמניה: קדמו להם פליטי מלחמות יגוסלביה, מזרח גרמנים שנמלטו מן המשטרה החשאית, השטאזי, גרמנים שנסו מפני הצבא האדום בתום מלחמת העולם השניה – ואפילו יהודים, משוחררי מחנות המוות והעבודה הנאצים. גם הקריאות נגד הפליטים של 2015 אינן חדשות – כל גל פליטים הביא עמו גל חדש של שנאת זרים. האם הפחד מהפליטים הסורים בגרמניה מוצדק? האם הם מביאים עמם טרור ואנטישמיות – או ברכה ועושר? 

מהי הארץ המובטחת: ברלין או ירושלים?

על יהודים קומוניסטים במזרח גרמניה

מיד בתום מלחמת העולם השניה שבו כ5000 יהודים לגרמניה על מנת לבנותה מחדש. לא יאומן? דווקא כן: היו אלו חברי המפלגה הקומוניסטית הגרמנית, ששבו לגרמניה המזרחית, הסוציאליסטית. במהרה הם התברגו בצמרת השלטון המזרח-גרמני, בכלכלה, באוניברסיטאות, בתרבות. ילדיהם גדלו כחברי האליטה הקומוניסטית החדשה: אך כשהתבררו ממדי הדיכוי והרדיפה במדינה, החלו אותם ילדים לנסות ולחצות את חומת ברלין מערבה. ההרצאה תסקור את החלום היהודי אודות גרמניה הסוציאליסטית – ושברו.

 

ד"ר עופר ולדמן

יליד ירושלים של שנת 1979. מתגורר מאז 1999 בברלין, אליה הגיע על מנת ללמוד מוסיקה בהזמנתו של דניאל בארנבוים. ניגן בתזמורת הרדיו הברלינאית, בתזמורת הסמפונית של ברלין וכנגן אורח בפלהרמונית הישראלית. במקביל לקריירה המוסיקלית השתלב עפר ולדמן בחיים התרבותיים והפוליטיים בברלין ובגרמניה ככלל. כיום הוא כותב ומשדר טור פוליטי, תכנית תחקירים ותסכית עטור פרסים ברדיו גרמניה, ומשמש כמרצה וכפרשן אורח בטלוויזיה ובעיתונות הגרמנית (די צייט, טאגסשפיגל, דויטשה וולה ואחרים). מומחה בהסטוריה של מזרח ומערב גרמניה וביחסי גרמניה-ישראל. בעל דיפלומה מהאוניברסיטה לאמנויות של ברלין, פרס רקטור האוניברסיטה ותואר שני בהצטיינות בלימודים גרמניים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בעל תואר דוקטור משותף לאוניברסיטה העברית בירושלים ולאוניברסיטה החופשית בברלין (FU) בתחומים הסטוריה וספרות גרמנית בת זמננו.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input