הרצאות בהיסטוריה – אישים, אירועים ותהליכים

עו"ד אייל אופנבך

 

 

רוסיה של פוטין – מדינה חדשה עם אויבים ישנים

מהיכן הגיע ולדימיר ולדימירוביץ' פוטין וכיצד הפך לנשיא הפדרציה הרוסית?

ההרצאה מסבירה מדוע לא מדובר בסתם סוכן ק.ג.ב. אלא אדם עם משנה ורעיונות, שמשלב אידיאולוגיה ופרגמטיזם. לא ניתן להבין את רוסיה של היום ללא הליכה אחורה לימי ברה"מ ולעיתים אפילו לימי הצארים וההרצאה מקשרת בין העבר להווה ודנה בשאיפותיה של רוסיה לצד הבעיות הקשות עמן היא מתמודדת.

על מהגרים מוסלמים באירופה ועל אירופה עצמה – היבשת הישנה בתהליכי שינוי

נושא המהגרים המוסלמים באירופה נמצא בשיח הציבורי מזה כמה שנים, אבל הגירה זאת לא התחילה בעשור האחרון, אלא לפני עשרות שנים. ההרצאה עוסקת בהיסטוריה של ההגירה המוסלמית לאירופה, שורשיה והשפעתה. כיצד מתמודדת היבשת עם תופעות שליליות הקשורות להגירה זאת וכיצד ההיסטוריה של אירופה שלאחר מלה"ע השנייה קשורה קשר הדוק להגירה אליה.

ההרצאה מקשרת בין תרבות, היסטוריה, כלכלה ופוליטיקה וגם מסבירה את הקשר של כל אלו להיווצרות האיחוד האירופי.

וינסטון צ'רצ'יל – הבולדוג עם הסיגר

עבור רבים וינסטון צ'רצ'יל הוא גדול המדינאים במאה העשרים ואדם שקשה שלא להעריץ. רבים מכירים את עמידתו האיתנה ומנהיגותו בימי מלחמת העולם השנייה, אך לצ'רצ'יל היתה קריירה עשירה ומגוונת בת ארבעים שנה עוד לפני ראשות הממשלה.

ההרצאה תעסוק בימי גדולתו אבל גם בימים שלפני דאונינג עשר וגם בימים שאחרי מלחמת העולם השנייה. צ'רצ'יל הוא סיפור הרבה יותר גדול מראשות ממשלת בריטניה.

אל קאפונה – "פני צלקת" ומלך הפשע של שיקגו

כיצד הפך בחור צעיר, בערך בגיל 24, למאפיונר החזק ביותר בשיקגו?

ההרצאה תתאר את עלייתו המהירה ונפילתו המהירה עוד יותר של בחור מבריק, שלצד היותו פושע אלים גם הציב תקדימים בעולם הפשע וביחסיו עם מסגרות אחרות. ההרצאה תציג את אל קאפונה כתוצר של תקופה מסוימת שללא הכרות עמה קשה להבין את האיש.

הנרי השמיני – האיש שנשא שש נשים והתגרש (בעיקר) מהאפיפיור

ב- 2016 החליטה בריטניה במשאל עם להיפרד מהאיחוד האירופי. הצבעה שהובילה לתהליך ארוך ומייגע שטרם הסתיים ושהובל בידי פוליטיקאים שבחלק מהמקרים לא רצו בו. רבים שוכחים שכבר היה אדם שהחליט לעשות משהו דומה – הנרי השמיני.

המלך האנגלי הכה חשוב הזה היה האדם שנפרד מרומא ומהאפיפיור והציב את אנגליה ולאחריה את בריטניה על נתיב היסטורי נפרד משאר אירופה. בצד אכזריותו הוא שינה את ההיסטוריה והכניס את ארצו למעגל דמים שהסתיים שנים רבות לאחר מותו יחד עם התחלת התהליך שהפך אותה לאימפריה הגדולה בהיסטוריה.

מעריכים מחדש את לוי אשכול – ראש הממשלה הבירוקרטי

לוי אשכול זכור לרבים כראש ממשלה "מגמגם" וחסר נחישות והחלטיות. לצד הדמות האפורה וחסרת הכריזמה תגלה ההרצאה יהודי חם ומלא חוש הומור, מנהלן מעולה וראש ממשלה בעל השפעה אדירה על מדינת ישראל, לטוב ולרע.

ההרצאה גם תסביר מי ומה קיבעו את דמותו כדמות חסרת-החלטיות ומדוע ההיסטוריה עשתה לו עוול גדול במשך שנים רבות.

הנרי פורד – האיש שתכנן מכוניות ורצה לתכנן גם בני אדם

הנרי פורד היה אדם מלא סתירות: עשיר מופלג שתיעב אנשים עשירים, אדם שמיליוני אנשים העריצו וראו בו דמות מופת אך גם מנהל שהתעלל בעובדיו ובבנו היחיד. אדם שתרומתו לעיצוב המאה העשרים היתה כבירה ובאותו הזמן הוא תיעב את העולם שהוא עצמו עזר לעצב וגם תיעב יהודים. ההרצאה תציג את פורד בגדולתו, בהישגיו, בהשפעתו ובאכזריותו.

אחד משלנו - קים פילבי וחמישיית המרגלים מקיימברידג'

קים פילבי וחמישיית המרגלים מקיימברידג' נחשבים אצל רבים לגדולי הבוגדים בתולדות בריטניה. פילבי וחבריו היו חלק ממועדון אליטיסטי קטן וסגור, מועדון בו החברות והסולידריות עמדו מעל הכל. גם אחרי שהחלו להצטבר עדויות על בגידתם של פילבי וחבריו המשיכו חבריהם לאליטה להגן עליהם, עד שכבר לא ניתן היה לעשות את זה, וגם אז העדיפו שלא באמת להענישם.

רונלד רייגן – השחקן הבינוני שהפך לנשיא גדול

רונלד רייגן נחשב לנשיא האחרון שמשתייך למועדון הנשיאים הגדולים של ארצות הברית.

כיצד הפך נער ממשפחה ענייה ושחקן מצליח לאחד מגדולי הנשיאים? מה היו הדברים שעיצבו את רעיונותיו עוד בטרם הגיע לבית הלבן? רבים לעגו לרייגן אך באותה מידה לא הבינו אותו ואת גדולתו. ההרצאה תציג את כל זה לצד הסבר על יכולתו לגעת בדברים שהם קריטיים להבנת ערכים אמריקניים מסוימים.

נפוליאון בונפרטה – הרבה יותר ממצביא גאוני

נפוליאון בונפרטה היה הרבה יותר ממצביא דגול. הוא היה אדם גדול ששינה את העולם. השפעתו על העולם היתה כה רבה עד שהמתבונן מהצד מתקשה שלא להישאר פעור פה – כיצד אדם אחד, חכם ככל שיהיה, הצליח לעשות כה הרבה בתוך כמה שנים ספורות ולהשאיר אחריו מורשת כה אדירה. כיצד אדם מרקע צנוע, שאפילו לא ראה את עצמו כצרפתי, הצליח לעלות למעלה ולהפוך לאייקון היסטורי ענק?

מגטו פרנקפורט לעושר אגדי – תחילתה של שושלת רוטשילד

סיפורה של משפחת רוטשילד אינו רק סיפור על משפחה יהודית שהפכה לעשירה מאוד. במידה רבה מדובר בסיפורה של הכלכלה המודרנית במאה ה-19. משפחת רוטשילד לא רק ייסדה את הבנק הגדול בעולם בתקופתו אלא גם המציאה מכשירים פיננסיים ששינו את עולם הכלכלה.

מלחמת העצמאות – ממלחמה מקומית למלחמה אזורית, ובחזרה

מלחמת העצמאות היתה הארוכה במלחמות ישראל והמדממת מכולן. אחוז אחד מבני היישוב נהרג – מספר שקשה היום לדמיינו. בצד האובדן הקשה תוצאות המלחמה חורגות בהרבה מהיותה ניצחון יהודי ותבוסה ערבית. גלי ההדף שהמלחמה שלחה שינו את המזרח התיכון.

ההרצאה תדון בשלבי המלחמה ותסביר כיצד בניית המזרח התיכון המודרני קשורה קשר חזק למלחמה ולתוצאותיה.

משבר הטילים בקובה – על סף ארמגדון

משבר הטילים בקובה באוקטובר 1962 היה האירוע שקירב את העולם למלחמה גרעינית יותר מכל אירוע אחר. השפעתו היתה גדולה לא רק בעיצוב היחסים בין מעצמות-העל אלא גם בעיצוב היחסים בין גופים מסוימים בתוך ארה"ב וברה"מ. מה הביא למשבר וכיצד הוא נפתר? מה היו הלקחים שהפיקו קנדי וכרושצ'וב ממנו?

ההרצאה תענה על שאלות אלו ותציג את הדילמות שעמדו מול מקבלי ההחלטות בשעות הכה גורליות באוקטובר 1962.

האיש על המרפסת – גדולתו של הרצל

בנימין זאב הרצל הפך במרוצת השנים לשם ואגדה, אך לא הרבה יותר מזה. חוץ מאשר הגדרתו כ"חוזה המדינה" נדמה שקצת שכחנו מי היה האיש ומדוע תרומתו כה אדירה. ההרצאה תעסוק בהרצל, מילדותו ועד מותו, ותסביר כיצד נער מפונק מבית עשיר, בית טיפוסי של יהודים מתבוללים במרכז אירופה, כיצד נער שכזה הפך לאדם שיסד את הציונות המדינית. הרצל לא המציא את התנועה הציונית אך היה זה ששם אותה על המפה.

ההרצאה תעסוק בהישגיו, בכישלונותיו ותציג גם את יריביו הפוליטיים. קשה למצוא מנהיג בתולדות הציונות שיריביו היו כה רבים ומגוונים.

אלף שנה ועדיין איתנו – בית המלוכה הבריטי ומשבריו

בית המלוכה הבריטי הוא העתיק בבתי המלוכה בעולם והמוסד העתיק ביותר בבריטניה. עם הפסקה קטנטנה במאה ה- 17, הוא נמצא איתנו למעלה מאלף שנים. ההרצאה תסקור את המשברים שעברו עליו מאז ימי המלכה ויקטוריה, המלכה שבימיה הפכה המונרכיה בבריטניה למונרכיה חוקתית, ועד ימי המלכה הנוכחית, אליזבת השנייה.

ההרצאה תסביר מדוע, עם כל התחושה שבית המלוכה נראה כמו מסיבת תחפושות אחת גדולה, חשיבות המונרכיה עולה בהרבה על המימד הטקסי שלה וכיצד מצליח בית המלוכה להתאים את עצמו לנסיבות המשתנות. המלכה הנוכחית, כך יובהר, כמעט ולא השתנתה, אך החברה הבריטית איננה אותה החברה שהיתה ב- 1952 כאשר אליזבת השנייה הפכה למלכה.

 

ועוד רבות אחרות

 

דוגמאות לסדרות:

  • מלחמת העולם הראשונה – "המלחמה הגדולה" ששינתה סדרי עולם

  • מאלפרד הגדול לאליזבת השנייה - המלכים הגדולים של אנגליה ובריטניה

  • מפיוטר הגדול לולדימיר פוטין – היסטוריה של רוסיה

  • הנשיאים האמריקנים הגדולים

  • אישים יהודים גדולים – הרצל, מונטיפיורי, ויצמן, בן גוריון, ז'בוטינסקי ואחרים

  • מלחמת העולם השנייה

    הברונים השודדים – על אנשי העסקים הגדולים שבנו את אמריקה

  • על מדינאים ששינו את ההיסטוריה – גריבלדי, ביסמרק, מטרניך ואחרים

  • ועוד.. 

 

עו"ד אייל אופנבך

מרצה להיסטוריה וחולה היסטוריה

בעל תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בהיסטוריה.
את דרכי המקצועית התחלתי כעורך דין, אך מהר מאוד הבנתי שעל אהבתי הגדולה – היסטוריה – אינני יכול לוותר. מזה שנים רבות אני מרצה למגוון של גופים, פרטיים וציבוריים על מגוון רחב של נושאים. לשיטתי לא ניתן להבין אקטואליה ללא לימוד ההיסטוריה.

ההרצאות מועברות הן בעברית והן באנגלית.

המלצות

אייל אופנבך מרצה אצלנו במכללות הגמלאים למעלה מ 5 שנים ומעביר אחת לחודש הרצאות בעברית וכן באנגלית לקהל דוברי האנגלית שלנו. לאייל יש ידע רב בתחומו, הוא רהוט , בעל כושר ביטוי גבוה, חוש הומור וכריזמה ויוצר קשר טוב עם קהל השומעים. מעבר להיותו מרצה משובח מדובר באדם נעים הליכות ורציני שתענוג לעבוד אתו. הרצאותיו זוכות לאהדה ועניין מצד הגמלאים והא אחד המרצים המועדפים על הקהל שלנו.
תמי מורן,
מנהלת מדור מכללות,
אגף תרבות נוער ופנאי
עיריית רעננה

***

הרינו להמליץ בכל פה על עו"ד אייל אופנבך כמרצה מעולה. כל נושא שהוא בוחר להרצאות עליו, מובטח שההרצאה תהיה מסופרת בצורה אינטלגנטית, רהוטה, בשפה תקנית ועשירה, מעניינת ומרתקת ומתובלת בחוש הומור נפלא. אייל אופנבך הוא אחד המרצים הבודדים מני רבים שהרצאותיו מלאות עד אפס מקום. הגמלאים אינם מוותרים על לשמוע אותו.
לימור בוכריס – מנהלת
בית הגמלאי שוהם

***

עו"ד אייל אופנבך מרצה אצלנו בקתדרה זה שנים רבות בנושאי אקטואליה, אישים ואירועים בהיסטוריה, ארץ ישראל ועוד. הרצאותיו מאוד רהוטות, מאוד קולחות, מעניינות, רציניות ושזורות בהומור רב. יש לו ידע בנושאים שונים וגם הרצאותיו הרציניות ביותר מלוות בהומור ואינו פוסח על כשרון החיקוי שלו.
מאוד אהוב על הקהל שלנו - קהל אינטליגנטי. ממליצה מאוד!
דובה קריא,
מנהלת הקתדרה של ארגון גמלאי משרד הביטחון

***

This serves to confirm that EYAL OFFENBACH has been lecturing at Beth Protea – (A retirement facility situated in Herzliya) for well over 10 years. He is most certainly one of our favourite and most respected lecturers. In the early years, he focused his lectures on Current Affairs, but of late has been branching out into an assortment of wonderful and versatile topics. He is an absolute pleasure to deal with, reliable, always arrives on time, submits his invoices like clockwork and most important, is the nicest of people. Always beautifully groomed and so respectful to his audience. We look forward to having him grace our lecture hall for many more years to come.
LYN BACH
Director of Cultural Activities
Beth Protea

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input