היסטוריה פופולרית - היסטוריה ארצישראלית ויהודית

עופר אדרת

 

שיעור בהיסטוריה: מאחורי הקלעים של פרשיות היסטוריות מרתקות שנחשפו ב"הארץ"

מסע בזמן בליווי תיעוד ויזואלי אל מבחר פרשיות היסטוריות מרתקות, מסעירות ומעוררות מחלוקת, שנחשפו על ידי בתחקירים עיתונאיים בשנים האחרונות ב"הארץ", ואקטואליות כאן ועכשיו.

בין הנושאים בהרצאה:

  • סוד הכספות של קפקא - על המשפט שמסעיר את עולם הספרות והחל בעקבות כתבה קטנה בעיתון "הארץ".
  • ג'וק בהיכל - איך הגיע ג'וק למוזיאון העצמאות, ומה החליטה הממשלה אחרי פרסום התמונה שלו ב"הארץ"?
  • הישראלי שספר השיאים של גינס הכתיר בתור הגבר המבוגר בעולם - סיפורו המדהים של ישראל קרישטל.
  • ניצול אושוויץ ומוכר ממתקים מחיפה – שעשה את הדרך לתהילה בזכות כתבה שלי.
  • המאהבות של בן גוריון - הסערה שפרצה בעקבות פרסום כתבה אחת, והדיון בשאלה: האם מכתבי אהבה חושניים ששלח "הזקן" לנערה אחת הם עניינו של הציבור הרחב או חומר למדורי הרכילות?
  • מי מכר את דגל "אקסודוס" - איך התגלגל הסמל של מפעל ההעפלה למכירה פומבית? ולמה המדינה לא שומרת על האוצרות ההיסטוריים שלה?

קהל יעד: כללי + תלמידי תקשורת  

הארכיון חושף: יהודים וערבים מסרבים להיות אוייבים

מתחילת המאה ה-20 ועד קום המדינה היו בשני העמים יחידים שביקשו להציע אלטרנטיבה לשפיכות הדמים ולאיבה. הם הציעו הידברות ויחסי שכנות טובים, תמכו במדינה דו-לאומית, והאמינו שרק בשותפות ניתן יהיה לקיים כאן חיים נורמאליים לשני הצדדים.

ממרחק השנים הצעות השלום האלה העלו אבק בארכיונים, אך דווקא כעת, כשהשלום נראה תקוע יותר מאי פעם, מעניין לחזור אליהן ולהכיר אותן

"לפי פרסומים זרים": הצצה לסודות הגרעין מדימונה

עשרות שנים לפני שעיני העולם כולו נישאו אל עבר הגרעין האיראני, הצליחה ישראל להרגיז אפילו את האמריקאים כשהקימה כור משלה בעיר הדרומית.

בהרצאה נסקור את מדיניות הגרעין הישראלית מ-1950 ועד ימינו, נבין מה פירוש "עמימות", ננסה להסביר מה הבטיחה גולדה לניקסון, למה קנדי התרגז על בן גוריון ואיך הצלחנו לעבוד על הצרפתים ועל האמריקאים גם יחד.

100 שנות "הארץ: הצצה לארכיון העיתון הוותיק בישראל

מה היה במרכז החדשות ב-1920?

איך ניתן היה להזמין מקום במלון החדש בירושלים? (רמז: תלגרפו!)

ומי פירסם מודעת דרושים ל"מבשלת לא זקנה, רצוי רומניה"?

במלאת מאה שנים לעיתון "הארץ", נעלעל יחד במבחר קטעים בלתי נשכחים, מצחיקים, מעוררי מחשבה ובעיקר - מרתקים - ממאה שנות העיתון. כתבות, פרסומות, טורים וכותרות בטעם אחר, שיחזירו אותנו מאה שנים אחורה בזמן, ויספקו שיעור מרתק בהיסטוריה מזווית קצת שונה

בין צניעות לנהנתנות: מסע היסטורי מעצבן, משעשע ומפתיע אל מנהיגי העבר

הנשיא בן צבי התנגד להעלאת המשכורת שלו ונאבק נגד החלטת הכנסת בנושא; גולדה מאיר התעקשה לדווח במכס על הפטיפון שקנתה בלונדון; לוי אשכול דרש להחזיר 50 לירות לתורם אלמוני; ויגאל אלון דרש שלא ישפצו את הדירה שלו...

דוגמאות לצניעות של מנהיגי העבר מהדור הישן של היישוב לא חסרות. נציג כמה מהן, שהפכו בשנים האחרונות "ויראליות" בפייסבוק בזכות כמה ארכיונים, שדאגו לסרוק ולהפיץ מסמכים היסטוריים שייפארו את עברם של מנהיגי העבר. ומנגד, נספר גם על הנהנתנות של אותם מנהיגים ממש, ונחזור לפרשות נשכחות שהציבור הרחב פחות מכיר: מי שילם על עשרת אלפים הספרים שקנה בן גוריון? למה לוי אשכול מכר את דירתו הפרטית למשרד האוצר, שבראשו עמד? איך התמלא בדולרים החשבון המפורסם של רבין בארה"ב? ועוד ועוד ועוד... 

המאהבות של בן גוריון: מי הן היו ולמה זה מעניין אותנו?

"יקרה שלי, אהובה, אני רוצה לחבק ולנשק אותך, רק אותך".

את המכתב הזה כתב ראש הממשלה הראשון, "אבי האומה" לאחת מחמש הנשים עמן ניהל רומן במקביל להיותו גבר נשוי ואב לילדים. בהרצאה נעיין במכתבים האלה, נברר איך התגלגלו אלינו ומה אפשר ללמוד מהם על אישיותו של "הזקן".

"מיידלע כבר לא סורגת"

סיפורן של הטייסות הישראליות פורצות הדרך ב"הגנה", בפלמ"ח ובחיל האוויר, שמתחיל ב-1936 עם חברת "אווירון" במנדט הבריטי,
ומסתיים עם בג"ץ אליס מילר ב-1995. נכיר את הגיבורות שלנו בשמים - כל אחת עם ביוגרפיה מרשימה בזכות עצמה - ואת המאבק שניהלו במשך עשרות שנים כדי לקבל יחס והזדמנות זהים לאלה של הגברים, עד היום, בו טסות כ-50 נשים בשמי הארץ.

המאבק על חופש הביטוי של התקשורת

תקשורת חופשית ככלב שמירה היא עקרון מפתח במשטר דמוקרטי.

בהרצאה נבחן איך בתי המשפט סללו את הדרך להכרה הזו מקום המדינה עד ימינו. נתחיל עם בג"ץ "קול העם", שיצא נגד סגירת העיתון הקומוניסטי שהיה עוין לבן גוריון בשנות ה-50;

נמשיך עם המאבק שניהלה חברת חשמל נגד כתבה לא מחמיאה ב"הארץ" בשנות ה-60 סביב הערך של ההגנה על השם הטוב;

ונסיים עם פריצת הדרך של אילנה דיין בפרשת סרן ר' - בשאלה המרתקת של "מהי אמת" ומה חובתם של העיתונאים בבירורה.-

אלטלנה: המים עדיין סוערים

70 שנה אחרי שצה"ל הפגיז את אוניית המעפילים והנשק "אלטלנה", לאחר שהאצ"ל סירב להתפרק מנשקו, ממשיך "התותח הקדוש" להוות כלי מרכזי בוויכוח הבלתי נגמר בין הימין לשמאל בישראל, אז כמו עכשיו. דרך יומניו של בן גוריון, זכרונותיו של רבין ועדותו של בגין.

ננסה להבין איך קרה שיהודים הרגו יהודים דווקא ב-1948, איך נמנעה לבסוף מלחמת אזרחים ואיך נתפסת הפרשה היום, ממרחק של 70 שנה, בפוליטיקה ובציבוריות הישראליים.

בין דיר יאסין לכפר קאסם

שני כפרים ערביים, שני כתמים בספר ההיסטוריה הישראלי. ב-1948 נכנסו אנשי אצ"ל לכפר דיר יאסין, ליד ירושלים. על מה שאירע שם יש ויכוח נוקב עד היום: בין טבח אכזרי, שכלל גם נשים וילדים, ובין פעולה לגיטימית של "טיהור" כבר עויין מכנופיות חמושות., ב-1956, בכפר קאסם במשולש אין יותר ויכוח: אנשי מג"ב ירו למוות ב-50 אזרחים ישראלים, ש"הפרו" את שעת העוצר, עליה לא ידעו.

איך עיצבו שני האירועים האפלים האלה את התודעה הישראלית.

הפיצוץ במלון המלך דוד: פיגוע טרור יהודי?

ב-22 ביולי 1946 החריד רעש עז את ירושלים. 91 אנשים, בהם ערבים, בריטים ויהודים, נהרגו בקריסת אחד האגפים במבנה המרשים של מלון המלך דוד, בו שכנה הנהלת השלטון הבריטי המנדטורי. מאחורי הפעולה עמדו אנשי אצ"ל. 72 שנה אחרי, עדיין נמשך הוויכוח סביב השאלה האם היה זה פיגוע טרור לכל דבר, או שמא פעולת התנגדות לגיטימית, והאם המחיר הכבד הצדיק את המעשה. זקני אצ"ל ו"ההגנה" עדיין רבים על שאלת האחריות לביצוע הפעולה והשלכותיה.

בהרצאה נתאר בפרטי פרטים את הרקע ההיסטורי ("השבת השחורה", מאבק המחתרות נגד המנדט הבריטי ועוד), את הוויכוח הפנימי ביישוב בסוגיית היחס אל הבריטים ונעיין בעדויות של מי שהיה שם ועדיין איתנו כדי לספר.

תיק קסטנר: בין בוגד למציל

ב-1957 נורה ד"ר ישראל קסטנר בפתח ביתו בתל אביב. שנתיים לפני כן קבע בית המשפט כי "מכר את נפשו לשטן" כששיתף פעולה עם הנאצים, וכי תרם להשמדת יהודי הונגריה במחיר הצלתם של קבצת יהודים "מיוחסים". עשרה חודשים לאחר שנרצח טיהר בית המשפט את שמו, אך הוויכוח על דמותו: בין מציל לבוגד - לא נרגע עד היום. נעיין בגרסאות השונות על הצדדים השונים באישיותו ובדמותו של קסטנר, נעלעל בפרוטוקולים מטרידים של דיוני ממשלה על הרצח שלו, וננסה להבין מה כל כך מסעיר מדינה שלמה בדמותו של אדם אחד, 60 שנה אחרי שנרצח.

מי רצח את ארלוזורוב ולמה זה אכפת לנו?

רומן אסור עם אשתו של שר התעמולה הנאצי? התנקשות פוליטית שביצעו אנשי בית"ר? חיסול לאומני בידי ערבי? כבר 85 שנה שהשאלה המיתולוגית "מי רצח את ארלוזורוב?", שהפכה כבר מזמן למטבע לשון בשפה העברית, חוזרת ונשאלת.

בהרצאה נציג את כל הניסיונות לפענח את הרצח ונדון במשמעות ההיסטוריות והפוליטית שלו - אז והיום.

שולה כהן: המרגלת שלנו בלבנון

היא דיווחה למודיעין הישראלי על ההכנות למלחמת העצמאות, וסייעה להבריח מביירות אלפי עולים לישראל; היא עמדה בגבורה בחקירות ובעינויים, אך נידונה למוות באשמת ריגול; בתקשורת הערבית היא כונתה "מאטה הארי של המזרח התיכון, על שם המרגלת ההולנדית המפורסמת;

סיפורה הסוער של המרגלת הישראלית שנפטרה בגיל 100 ולקחה עמה לקבר רבים מסודותיה.

טבח הספורטאים במינכן: בין טרגדיה למחדל  

כך חברו רשלנות, הפקרות ושלומיאליות גרמנית, לחפיפניקיות ישראלית.
כך חברו טרוריסטים פלסטינים לניאו-נאצים.
הצצה למסמכי ארכיון מסווגים חושפת את האמת על הרצח האולימפי מ-1972.

קפקא בתל אביב: מסע היסטורי-בלשי-ספרותי בעקבות שאריות עיזבונו של הסופר היהודי

לפני עשור, בעקבות תחקיר שלי, התגלה כי בדירה פרטית בתל אביב מסתתרים עדיין כתבי יד של הסופר היהודי-צ'כי ואחד הסופרים החשובים בעולם, פרנץ קפקא. בעקבות החשיפה נפתח משפט ארוך, מפותל ורוויי יצרים, בו תבעה הספריה הלאומית של מדינת ישראל לקבל את כתבי היד האלה לידיה.

במהלך המשפט נחשפה מסכת של צוואות נבגדות, שקרים ומניפולציות - וברקע להכל - הרבה מאוד כסף.

נכיר את הדמויות העיקריות בעלילה - קפקא, חברו הקרוב מקס ברוד, שהבריח לארץ ישראל את כתבי הילד שלו והציל אותם משיני הנאצים; המזכירה שלו, אסתר הופה, שמכרה אותם לכל המרבה במחיר בניגוד לצוואתו; ובתה חווה – גיבורת "המשפט" של קפקא – לא הרומן המפורסם, אלא המשפט האמיתי שנערך כאן בתל אביב; נתהה "למי שייך קפקא"; ונסקור את ההתפתחויות האחרונות בפרשה, אשר עדיין לא באה אל סופה.

אדוני הנשיא: היכרות עם יצחק בן צבי, הנשיא השני של מדינת ישראל

מסע היסטורי אל חייו ופועלו של יצחק בן צבי. מהטיול הראשון שערך בא"י ב-1904, דרך לימודי המשפטים בטורקיה לצד חברו, בן גוריון, והגירוש מהארץ בידי הטורקים; עבור בשירותו ב"גדודים העבריים" במלחמת העולם הראשונה; וטיפוסו בצמרת הפוליטית ביישוב במלחמת העולם השנייה; ועד בחירתו לנשיא ומפעל חייו - המכון לחקר הקהילות היהודיות בארצות המזרח 

אז תגידו, מיהו בעצם יהודי?

עיון באופן בו התעצבה התשובה לאחת הסוגיות הרגישות והנפיצות ביותר בחברה ישראלית; מה קרה כשבית המשפט התערב, ואיך ההחלטה משפיעה עלינו עד היום?

צנזורה על תרבות?

מהמחזה "מלכת אמבטיה" של חנוך לוין ועד לסרט "ג'נין ג'נין" של מוחמד בכרי - "המועצה לביקורת סרטים ומחזות", גוף שפועל על פי חוק מימי המנדט,
מאתגר את בג"ץ בשאלה האם ומתי מותר למדינה להטיל צנזורה על חופש הביטוי האמנותי. 

 

עופר אדרת

יליד 1981 מתל אביב, בעל תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב, משמש כתב ההיסטוריה של עיתון "הארץ" מאז 2012, ומסקר מעל דפי העיתון באופן שוטף פרשיות היסטוריות בדגש על היסטוריה ארצישראלית ויהודית וכן היסטוריה של גרמניה הנאצית והשואה. חי ועבד בברלין ובקרקוב, דובר גרמנית ולומד פולנית. בין הסיפורים הייחודיים שחשף בשנים האחרונות: פרשת העיזבון הספרותי של קפקא; הכתרת תושב חיפה כ"איש המבוגר בעולם"; מחדל הנצחת החללים במשרד הביטחון; פעילות ארכיון המדינה - בין ליקויים לפריצת דרך טכנולוגית; הזנחה בטיפול אתרי מורשת לאומיים ברחבי הארץ; רכבת אל החופש - סיפור הצלה יוצא דופן מהשואה; ועוד. לצד זאת, הוא עורך וכותב את מדור ההספדים "אחרי מות" וכתב את החידון ההיסטורי "האיש שהיה".

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input