פרשיות נעלמות ומבצעים עלומים בהסטוריה

דב זיגלמן

 

כדאי לדעת - הרצאות, שואפת להנחיל לציבור בארץ, פרשיות נעלמות ומבצעים עלומים נבחרים מתוך מורשת הקרב העשירה של צה"ל והמחתרות שקדמו לו. לשם כך, מוצעות לכם בהמשך 32 הרצאות מרתקות.

נושאי ההרצאות נבחרו בקפידה, במטרה לחשוף פרשיות שאינן מוכרות לציבור, למרות שהשפיעו מאד על חיינו. ההרצאות מוגשות כסיפור ולא כשיעור בהיסטוריה והדגש הוא על רצף האירועים ועל האנשים שבתוכם.
ההרצאות מיועדות למבוגרים ולבני-נוער, לאלה שהיו ולאלה שלא היו בארץ בתקופות המדוברות.
כל הרצאה מלווה במצגת עשירה במידע חזותי, תצלומים אותנטיים, תרשימים והדמיות.

רשימת הרצאות לפי נושאים:

'המכון' - פרשיות נעלמות 1945-1948 (סדרה)

סלבין

ההרצאה חושפת את מבצעי הרכש וההברחה של מחתרת 'ההגנה' בארה"ב. ההרצאה פותחת בהסבר על התקופה (בעולם ובארץ) והגורמים שהביאו את בן-גוריון להקים 'תא מחתרתי' בניו-יורק. בהמשך, נחשפות פרשיות הברחת נשק של חיים סלבין כמו: פרשת הברחת המקלעון של אקדל ועוד. 

ארזי

הפרק השני דן בפרשיות רכש עלומות נוספות, אלה שמאחוריהן עמד יהודה ארזי האגדי, כמו פרשת תפיסת משלוח של 200 טון לבנות חבלה בניו-ג'רזי ופרשת נושאת המטוסים 'אטו'. 

שווימר

הפרק השלישי בסדרה מספר על מבצעי הרכש של אל שווימר, חברת התעופה 'לאפס"א', הברחת מטוסי תובלה ומפצצים מארה"ב לישראל ועל מבצע 'יקום פורקן' - הרכבת האווירית שהטיסה נשק ותחמושת מצ'כיה לישראל.

צור

הפרק הרביעי, שמסיים את הסדרה, מספר על איש התעופה עמנואל צור, שרכש והבריח מטוסי 'בופייטר' מבריטניה לישראל. ההרצאה חושפת את פרשיית התרסקותו של 'בופייטר' ד-171, באוקטובר 1948. בהתרסקות זו, נפלו שלושה אנשי צוות-אוויר, במטוס דו-מושבי ורק גופה אחת נמצאה...

כנפיים ראשונות

הרצאה זו באה להשלים את סיפורם של המטוסים הראשונים של חיל האוויר. ההרצאה פותחת בתחילתה של התעופה העברית, ממשיכה בסיפורו של בוריס סניור, מתנדב מדרא"פ שהבריח לארץ מטוס-קל לאחר שהטיס אותו מעל הג'ונגלים של אפריקה. ההרצאה מסיימת בסיפור רכישתם של מטוסי הספיטפייר והתרסקותו של סם פומרנץ – מתנדב מארה"ב, בהרי יוגוסלביה. 

ממחתרת לצבא

בסוף 1947 כבר היה ברור שעצמאות ישראל תביא לפלישת מדינות ערב. הנהגת היישוב היהודי הבינה, שכדי להתמודד מול צבאות סדירים, 'ההגנה' חייבת לעבור פאזה - ממחתרת לצבא. 'ההגנה' חייבת לשנות בין לילה את: מסגרות הלחימה, כלי הלחימה ותורת הלחימה. ההרצאה מספרת את סיפורן של 'מלכות שדה הקרב' – הארטילריה והשריון. על הרכש המחתרתי שהביא לארץ את ראשוני התותחים והטנקים.

 

פרשיות ביטחוניות בתולדות א"י

הסודות של ארגון 'השומר'

הרצאה זו מתארת את הרקע והגורמים להקמת ארגון 'השומר' ב- 1909. ההרצאה מספרת על המאבק שניהל 'השומר' לכיבוש השמירה העברית במושבות. היא מתארת את המשבר שעבר הארגון במלחה"ע הראשונה. נמשיך על פרשת היעלמותו של 'האוצר המטבעות' של מחתרת ניל"י, מבצע שוד הזהב 'האקס הגדול' ונסיים בסליקים הסודיים שהתגלו לאחרונה בכפר גלעדי.

פרשת לישנסקי

יוסף לישנסקי, אחת הדמויות השנויות במחלוקת מימי ראשית ההתיישבות היהודית בא"י. גם אחרי שהוצא להורג ע"י התורכים ב- 1917, המשיכה תנועת הפועלים לרדוף אותו. היו כאלה שטענו שהוא האשם בהיעלמותו של אבשלום פיינברג. שנים אחרי זה, היו כאלה שלא בחלו וחיללו את קיברו בראשל"צ - עד שבשנות ה- 60 נמצאו עצמותיו של פיינברג...

אוסיה טרומפלדור – האריה השואג מתל-חי

פעם, טרומפלדור היה 'הכי' גיבור בארץ. כולנו התחנכנו על 'קרב תל-חי' ועל "טוב למות..." (מאז, הוא נעלם לנו). אבל חייו של טרומפלדור לא התחילו ונגמרו בקרב תל-חי. כיצד נער יהודי, 'פציפיסט' ציוני, שגדל ברוסיה הצארית הפך להיות לוחם קר-רוח. כיצד הפך הלוחם הגידם לשבוי הכי נערץ במחנה 'טאקאישי' ביפן? על חייו ופעלו של 'הלוחם הגלילי', בהרצאה. 

'הידיד' – אורד צ'רלס וינגייט

מייג'ור ג'נרל אורד צ'רלס וינגייט היה קצין בריטי, שנחשב לאבי הלוחמה-הזעירה המודרנית. הוא נשלח לשרת בארץ והיה תומך נלהב של הציונות. בתקופות 'המרד הערבי', וינגייט יזם את הקמתן של 'פלוגות הלילה המיוחדות'. בעצם, הוא היה הראשון שלימד את הנוער העברי בא"י את תורת הלחימה - והם קראו לו 'הידיד'. במלחה"ע השנייה שירת באפריקה ובבורמה ונהרג בגיל 41 בהתרסקות מטוס מסתורית.

'שמשון' – הפריצה לכלא עכו (1947)

ב- 4 למאי 1947, בימים שהבריטים העלו לגרדום לוחמי מחתרות, פרצו לוחמי האצ"ל לכלא-עכו כדי לחלץ את חבריהם. אחרי הפריצה לכלא, נכתב בתקשורת הזרה: "...הם הוציאו לפועל משימה שאפתנית, שהייתה הקשה מכל אלה שיזמו עד כה, בצורה מושלמת...ביצוע הפעולה תואר ע"י אנשי צבא כמעשה מופת...".
על הפעולה ועל דב 'שמשון' כהן שפיקד עליה – בהרצאה.

הכוחות המיוחדים של הפלמ"ח (1941 – 1948)

פעמיים במהלך מלחמת העולם השנייה, היה היישוב היהודי בא"י נתון בסכנה קיומית. הדבר אילץ את מפקדי 'ההגנה' להקים ב- 1941 את 'הפלמ"ח'. בתוך הפלמ"ח הוקמו מספר יחידות מיוחדות, שנועדו לפעול מאחורי קווי-האויב. ההרצאה מספרת את סיפורן של המחלקה הסורית, 'המסתערבים' מח'רייבה, המחלקה הגרמנית 'והייקים' לוחמי יחידת SIG.

'עידן השיירות' (1947-1948)

סופן הטראגי של שתי שיירות אספקה - שיירת יחיעם ושיירת נבי-דניאל - שיצאו לדרך בשבת 27 במרץ 1948, הביא לקצו את 'עידן השיירות' ופתח את מבצע נחשון. באותה שבת איבדה ישראל 61 לוחמים ולמעלה מחמישים כלי רכב משוריינים. ההרצאה פותחת בתיאור הגורמים שהביאו לתחילת העידן, מספרת על מלווי השיירות והמשוריינים שבהם נסעו - ומסיימת בסיפור על שתי השיירות האלה...

'פקק לטרון'

'פקק לטרון' היה המחסום האחרון בפריצת הדרך לירושלים. בין ה- 5 במאי וה- 18ביולי התחוללו בלטרון 5 קרבות מרים בין לוחמי צה"ל וכוחות הלגיון הירדני. 168 מטובי חיילינו נפלו בקרב, ולמרות זאת, לטרון נשארה בידי הירדנים. הכישלון בלטרון הביא לפריצת 'דרך-בורמה' שהצילה את ירושלים. רק במלחמת ששת-הימים שוחררה לטרון. על לטרון ודרך-בורמה – בהרצאה.

'תנועת המרי העברי' (1945-1946)

למרות המאבקים האידיאולוגים, בנובמבר 1945 חברו 3 המחתרות 'ההגנה' (והפלמ"ח), האצ"ל והלח"י למאבק צבאי ומתואם בבריטים, תחת השם: 'תנועת המרי העברי'. במסגרת 'תנועת המרי', בוצעו כמה מהפעולות הנועזות ביותר כמו: 'ליל הרכבות', 'ליל שדות התעופה', 'ליל וינגייט', 'ליל הגשרים' ועוד. על הגורמים שהביאו את המחתרות להתאחד, על 11 המבצעים ועל פרוק 'התנועה', ביולי 1946 - בהרצאה.

הקרב על 'גבעה 69'

הרצאה זו מתארת את הרקע, מהלך הקרב ונפילתה של גבעה 69 (שליד קיבוץ ניצנים). במשך ההרצאה ננסה להבין מדוע החליט מח"ט גבעתי להוציא להורג את אחד ממפקדי הפלוגות שלו...

'על מרגלים וחפרפרות' - הקג"ב נגד מדינת ישראל

הביון הסובייטי התעניין בישות הציונית ובמדינת ישראל עוד מראשית ימיה של בריה"מ. כתוצאה מכך, התפוצצו בארץ מספר פרשיות ריגול שהסעירו את המדינה. בהרצאה, ננסה לבחון למה ישראל הקטנה הייתה לאחד ממוקדי התעניינות של הסובייטים. נבחן חלק משיטות העבודה של הקג"ב וננסה להבין מהן כיצד גויסו יהודים לרגל בארץ עבור הרוסים. בעיקר ננסה להבין את פרשת הריגול של דר' ישראל בר...

 

פרקים עלומים בתולדות ההעפלה וחיל-הים 

'ההעפלה' – העלייה הבלתי ליגאלית (1934-1948)

ההעפלה מתחלקת ל- 3 תקופות: לפני מלחה"ע, בזמן המלחמה ואחרי המלחמה – כל תקופה והמיוחד שבה. כ- 100 ספינות מעפילים הגיעו לארץ בעידן זה ולכל אחת מהן סיפור מיוחד ומרתק. בעזרת סיפוריהן של כמה ספינות מייצגות, ננסה להבין את התקופה כולה, את מה שהתרחש בתוך הספינות, סביב הספינות ואת אלה שעשו במלאכה. 'מפאטריה' 'וסטרומה' ועד 'לפאן-יורק' 'ופאן קרסנט'.

'אקסודוס' - הספינה שהולידה מדינה

המעבורת 'פרזידנט וורפילד' מוכרת לנו בשם 'אקסודוס'. מעטים מכירים את הסיפור המלא של הספינה. מה עבר עליה מיום שהושקה ב- 1927 ועד היום שבו טבעה ב- 1974. ההרצאה מוקדשת לסיפורה של הספינה, המעפילים, המגורשים וגם לאלה שעמדו על סיפונה, כמו המפקד יוסי הראל, הקברניט אייק אהרונוביץ', הקצין הראשון ביל ברנשטיין (שנפל בקרב) ומורי ארונוף שנלחם בנחתים הבריטים.

'מבצע שודד' /1948

ב- 28 לאוגוסט 1948, עצרו ספינות של חיל-הים, ספינת סוחר איטלקית שהובילה 8000 רובים שנרכשו בצ'כיה ע"י מיניסטריון ההגנה הסורי. הנשק הוחרם ע"י צה"ל, המלחים האיטלקים נאסרו והספינה הוטבעה. על הרקע הביטחוני של 'מבצע שודד' ועל כל שלביו - בהרצאה.

טיבוע 'האמיר פארוק' /1948

ב- 22 באוקטובר 1948, הטביעה יחידת החבלה של חיל-הים את אוניית הדגל של הצי המצרי 'אל אמיר פארוק', שעגנה מול העיר עזה. זה היה מבצע 'הרואי' חסר תקדים, שבזכותו קיבל מפקד המבצע, יוחאי בן-נון את 'אות גיבור ישראל'. על הרקע הביטחוני של 'טיבוע האמיר פארוק' ועל כל שלביו - בהרצאה.

'מבצע נועה' – פרשת ספינות שרבורג

'מבצע נועה' - מבצע הברחתן לארץ של 5 'ספינות שרבורג', שיוצרו בצרפת ונאסרו לייצוא לישראל בעקבות האמברגו הצרפתי, עדיין משלהב את הדמיון. ההרצאה פותחת בהסבר על הסיבות שהביאו את חיל-הים להצטייד בספינות קטנות חמושות בטילים. ההרצאה ממשיכה ומתארת את חבלי הלידה של הספינות עד לרגע הגעתן לארץ. ההרצאה מסיימת בקרבות הים המוצלחים שהתרחשו במלחמת יום כיפור.

תעלומת 'הדקר'

ב- 9 בינואר 1968, הפליגה מנמל פורטסמות', בריטניה, הצוללת הישראלית צ-77 אח"י 'דקר' כשעל סיפונה 69 אנשי צוות. ב- 25 לחודש התקבל השידור האחרון ממנה – ואז היא נעלמה. כך נולדה אחת התעלומות הגדולות בתולדות ישראל. היו שמועות והיו האשמות. אמרו שהמצרים הטביעו אותה. היו כאלה שחשדו ברוסים. רק במאי 1999 כשנמצאו שרידי הצוללת בעומק 3 ק"מ, אפשר היה לצייר תרחיש סביר...

'מבצע מייקלברג'

'מבצע מייקלברג' היה המסובך, המסוכן והמרשים ביותר בתולדות ההעפלה מארצות המזרח. ראשיתו לאחר טבח 'הפרהוד' ביהודי בגדאד (1941), שבעקבותיו קמה בעיראק מחתרת יהודית/ציונית. בסיוע שליחי 'המוסד לעליה בית' שהגיעו מא"י, החל מבצע חשאי לחילוץ יהודי בבל. באוגוסט 1947 הוטסו לארץ כ- 100 צעירים יהודים, חברי המחתרת ונחתו בשדה פתוח מתחת לאפם של הבריטים...

 

פרשיות נעלמות ממלחמת העולם השנייה 

איש ושמו 'אל פחד'

זהו סיפורו של מרגל-העל הקנדי וויליאם סטיבנסון - אחד האישים המופלאים בתולדות מלחה"ע השניה, שבהשראתו המציא הסופר איאן פלמינג את דמותו האגדית של 'ג'יימס בונד'. מעלליו של סטיבנסון, שפעל בשליחותו של צ'רצ'יל, קיצרו את המלחמה בכמה שנים. ההרצאה פותחת באירועים שהביאו לכניסת ארה"ב למלחמה ומי עמד מאחוריהם. ההרצאה ממשיכה בתיאור פרוייקט 'אולטרה', מכונת 'אניגמה', 'מחנה X' ועוד...

הסודות של שרונה

ההרצאה מוקדשת להתיישבות הטמפלרים הגרמנים בארץ ישראל ול- 8 המושבות שייסדו כאן. ההרצאה מסבירה כיצד השפיעו הטמפלרים על הארכיטקטורה והחקלאות בארץ-ישראל. ההרצאה משרטטת את השינוי שעברו הטמפלרים ביחסם ליהודים - עם עליית הנאצים לשלטון. על חלקם בניסיון להרעיל ולחסל את תושבי תל-אביב - וכיצד חיסל 'הפלמ"ח' את מנהיגם גוטהילף ואגנר.

'הנוקמים' 

הרצון 'לבוא חשבון' עם הנאצים על השמדת יהדות אירופה, הוליד את הצורך לעשות צדק גם ללא משפט. כך נולדו בתום מלחמת העולם השנייה 'קבוצות נוקמים' - מספר התארגנויות של צעירים יהודים - חיילי 'הבריגדה היהודית', לוחמי גטאות ופרטיזנים, שקמו לנקום בנאצים ובעוזריהם. במשך שנים הם לא דיברו על החיסולים – דבר שהוליד שמועות. חלק מהפעילים החליטו לאחרונה לדבר...

'טרגדיה ברלינאית'

הם ראו עצמם גרמנים לכל דבר. הם היו מעורבים בחיי החברה, הכלכלה והאקדמיה. עשרות אלפים שירתו בצבא הקיסרי במלחה"ע הראשונה ואלפים נפלו בקרב. מרביתם התרחקו מהיהדות המסורתית, חלקם היו שותפים ליצירת היהדות הרפורמית, מיעוטם בחרו להתנצר. אבל הם היו הראשונים להיפגע מהמשטר הנאצי. על עלייתה ונפילתה של הקהילה היהודית המצליחה והליברלית של ברלין...

הרצאה מיוחדת: 'עדים במדים' – משלחת קציני צה"ל לפולין

ההרצאה חוויתית שמספרת על משלחת קציני צה"ל שיצאה לפולין ב- 2002 (אחרי מבצע 'חומת מגן') ושהיו בה לראשונה גם קציני מילואים. ההרצאה מלווה בעשרות תצלומים, שדרכם ניתן להבחין בשינוי האישי שעבר כל אחד מהקצינים. למרות שההרצאה לא דנה בשואה עצמה, הרי שבמהלך ההרצאה ניתן ללמוד הרבה על השואה. ההרצאה מתאימה במיוחד לימים שלקראת יום-השואה.

 

פרשיות נעלמות בתולדות ארה"ב 

תעלומת הצוללת האבודה 'הונלי'

1863, מלחמת האזרחים של ארה"ב. מדינות 'האיחוד' של הצפון הטילו מצור על נמלי 'הקונפדרציה' של הדרום. כדי לפגוע בצי הצפוני, הדרום הכניס למערכה כלי-שיט חדש צוללת. הצוללת 'הונלי' נשלחה להטביע את אוניית המלחמה 'הוסאטוניק' והצליחה במשימה. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שצוללת הצליחה להשמיד אוניית מלחמה. אבל 'הונלי' לא שבה מהמשימה. היא אבדה בים ונמצאה אחרי 137 שנה...

הפיראטים היהודים

עלילות הפיראטים שהפליגו בים הקריבי הם הפרק הכי צבעוני בסיפור ההיסטורי של יבשת אמריקה. בתוך הסיפור הזה, מוצנע סיפור מופלא של פיראטים יהודים. פיראטים שדיברו לדינו כמו: יעקב קוריאל ודויד אברבנאל. פיראטים שנתנו לספינות שלהם שמות כמו: 'חותם שלמה', 'ומגן אברהם'. ראשיתו של הסיפור בגירוש ספרד וסופו במלחמת 1812 - שבה פיראט יהודי בשם ז'אן לפיט, היה לגיבור הלאומי של ניו-אורלינס...

מיג'ור מרדכי נוח ומדינת 'אררט'

75 שנה לפני הרצל והתנועה הציונית הקים מייג'ור (רס"ן) מרדכי עמנואל נוח, מדינה יהודית על גבול ארה"ב קנדה. הוא קרא למדינה 'אררט' ע"ש ההר שעליו נחתה תיבת נוח. ב- 1825, כשלמרבית היהודים בעולם עוד לא היה שוויון זכויות, נוח מצא פתרון לבעיית היהודים – אבל אף אחד לא הקשיב לו. אילו רק שמעו אז לנוח, יתכן וגורל יהודי אירופה היה שונה בתכלית...

דב זיגלמן

יליד מאי 1948, גדלתי והתחנכתי בתל-אביב ושרתתי בצה"ל החל מ- 1966 (סדיר ומילואים). אני בוגר (BFA) בתקשורת חזותית מ- SVA בניו-יורק (1978). חובב היסטוריה צבאית. בעל ניסיון עשיר בהוראה והדרכה. עד לשחרורי ממערך המילואים, שימשתי כקצין הסברה ודוברות (רס"ן) בחטיבת דובר-צה"ל. במהלך שירות המילואים שלי, ליוויתי והדרכתי אח"מים זרים שבקרו בישראל.

כדאי לדעת-הרצאות, שואפת להנחיל לציבור בארץ, פרשיות נעלמות ומבצעים עלומים נבחרים מתוך מורשת הקרב העשירה של צה"ל והמחתרות שקדמו לו. לשם כך, מוצעות לכם בהמשך 32 הרצאות מרתקות.

נושאי ההרצאות נבחרו בקפידה, במטרה לחשוף פרשיות שאינן מוכרות לציבור, למרות שהשפיעו מאד על חיינו. ההרצאות מוגשות כסיפור ולא כשיעור בהיסטוריה והדגש הוא על רצף האירועים ועל האנשים שבתוכם.
ההרצאות מיועדות למבוגרים ולבני-נוער, לאלה שהיו ולאלה שלא היו בארץ בתקופות המדוברות.
כל הרצאה מלווה במצגת עשירה במידע חזותי, תצלומים אותנטיים, תרשימים והדמיות.

רשימת הרצאות לפי נושאים:
א. 'המכון' - פרשיות נעלמות 1945-1948 (סדרה)
הרצאה 1: 'סלבין'
הרצאה 2: 'ארזי'
הרצאה 3: 'שווימר'
הרצאה 4: 'צור'
הרצאה 5: כנפיים ראשונות
הרצאה 6: ממחתרת לצבא

ב. פרשיות ביטחוניות בתולדות א"י
הרצאה 1: הסודות של ארגון 'השומר'
הרצאה 2: פרשת לישנסקי
הרצאה 3: אוסיה טרומפלדור – האריה השואג מתל-חי
הרצאה 4: 'הידיד' – אורד צ'רלס וינגייט
הרצאה 5: 'שמשון' – הפריצה לכלא עכו (1947)
הרצאה 6: הכוחות המיוחדים של הפלמ"ח (1941 – 1948)
הרצאה 7: 'עידן השיירות' (1947-1948)
הרצאה 8: 'פקק לטרון'
הרצאה 9: 'תנועת המרי העברי' (1945-1946)
הרצאה 10: הקרב על 'גבעה 69'
הרצאה 11: 'על מרגלים וחפרפרות' - הקג"ב נגד מדינת ישראל

ג. פרקים עלומים בתולדות ההעפלה וחיל-הים
הרצאה 1: 'ההעפלה' – העלייה הבלתי ליגאלית (1934-1948)
הרצאה 2: 'אקסודוס' - הספינה שהולידה מדינה
הרצאה 3: 'מבצע שודד' /1948
הרצאה 4: טיבוע 'האמיר פארוק' /1948
הרצאה 5: 'מבצע נועה' – פרשת ספינות שרבורג
הרצאה 6: תעלומת 'הדקר'
הרצאה 7: 'מבצע מייקלברג'

ד. פרשיות נעלמות ממלחמת העולם השנייה
הרצאה 1: איש ושמו 'אל פחד'
הרצאה 2: הסודות של שרונה
הרצאה 3: 'הנוקמים' (חדש!)
הרצאה 4: 'טרגדיה ברלינאית'
הרצאה מיוחדת: 'עדים במדים' – משלחת קציני צה"ל לפולין

ה. פרשיות נעלמות בתולדות ארה"ב
הרצאה 1: תעלומת הצוללת האבודה 'הונלי'
הרצאה 2: הפיראטים היהודים
הרצאה 3: מיג'ור מרדכי נוח ומדינת 'אררט'

א. 'המכון' - פרשיות נעלמות 1945-1948 (סדרה)

הרצאה 1: 'סלבין'
ההרצאה חושפת את מבצעי הרכש וההברחה של מחתרת 'ההגנה' בארה"ב. ההרצאה פותחת בהסבר על התקופה (בעולם ובארץ) והגורמים שהביאו את בן-גוריון להקים 'תא מחתרתי' בניו-יורק. בהמשך, נחשפות פרשיות הברחת נשק של חיים סלבין כמו: פרשת הברחת המקלעון של אקדל ועוד.

הרצאה 2: 'ארזי'
הפרק השני דן בפרשיות רכש עלומות נוספות, אלה שמאחוריהן עמד יהודה ארזי האגדי, כמו פרשת תפיסת משלוח של 200 טון לבנות חבלה בניו-ג'רזי ופרשת נושאת המטוסים 'אטו'.

הרצאה 3: 'שווימר'
הפרק השלישי בסדרה מספר על מבצעי הרכש של אל שווימר, חברת התעופה 'לאפס"א', הברחת מטוסי תובלה ומפצצים מארה"ב לישראל ועל מבצע 'יקום פורקן' - הרכבת האווירית שהטיסה נשק ותחמושת מצ'כיה לישראל.

הרצאה 4: 'צור'
הפרק הרביעי, שמסיים את הסדרה, מספר על איש התעופה עמנואל צור, שרכש והבריח מטוסי 'בופייטר' מבריטניה לישראל. ההרצאה חושפת את פרשיית התרסקותו של 'בופייטר' ד-171, באוקטובר 1948. בהתרסקות זו, נפלו שלושה אנשי צוות-אוויר, במטוס דו-מושבי ורק גופה אחת נמצאה...

הרצאה 5: כנפיים ראשונות
הרצאה זו באה להשלים את סיפורם של המטוסים הראשונים של חיל האוויר. ההרצאה פותחת בתחילתה של התעופה העברית, ממשיכה בסיפורו של בוריס סניור, מתנדב מדרא"פ שהבריח לארץ מטוס-קל לאחר שהטיס אותו מעל הג'ונגלים של אפריקה. ההרצאה מסיימת בסיפור רכישתם של מטוסי הספיטפייר והתרסקותו של סם פומרנץ – מתנדב מארה"ב, בהרי יוגוסלביה.

הרצאה 6: ממחתרת לצבא
בסוף 1947 כבר היה ברור שעצמאות ישראל תביא לפלישת מדינות ערב. הנהגת היישוב היהודי הבינה, שכדי להתמודד מול צבאות סדירים, 'ההגנה' חייבת לעבור פאזה - ממחתרת לצבא. 'ההגנה' חייבת לשנות בין לילה את: מסגרות הלחימה, כלי הלחימה ותורת הלחימה. ההרצאה מספרת את סיפורן של 'מלכות שדה הקרב' – הארטילריה והשריון. על הרכש המחתרתי שהביא לארץ את ראשוני התותחים והטנקים.

ב. פרשיות ביטחוניות בתולדות א"י

הרצאה 1: הסודות של ארגון 'השומר'
הרצאה זו מתארת את הרקע והגורמים להקמת ארגון 'השומר' ב- 1909. ההרצאה מספרת על המאבק שניהל 'השומר' לכיבוש השמירה העברית במושבות. היא מתארת את המשבר שעבר הארגון במלחה"ע הראשונה. נמשיך על פרשת היעלמותו של 'האוצר המטבעות' של מחתרת ניל"י, מבצע שוד הזהב 'האקס הגדול' ונסיים בסליקים הסודיים שהתגלו לאחרונה בכפר גלעדי.

הרצאה 2: פרשת לישנסקי
יוסף לישנסקי, אחת הדמויות השנויות במחלוקת מימי ראשית ההתיישבות היהודית בא"י. גם אחרי שהוצא להורג ע"י התורכים ב- 1917, המשיכה תנועת הפועלים לרדוף אותו. היו כאלה שטענו שהוא האשם בהיעלמותו של אבשלום פיינברג. שנים אחרי זה, היו כאלה שלא בחלו וחיללו את קיברו בראשל"צ - עד שבשנות ה- 60 נמצאו עצמותיו של פיינברג...

הרצאה 3: אוסיה טרומפלדור – האריה השואג מתל-חי
פעם, טרומפלדור היה 'הכי' גיבור בארץ. כולנו התחנכנו על 'קרב תל-חי' ועל "טוב למות..." (מאז, הוא נעלם לנו). אבל חייו של טרומפלדור לא התחילו ונגמרו בקרב תל-חי. כיצד נער יהודי, 'פציפיסט' ציוני, שגדל ברוסיה הצארית הפך להיות לוחם קר-רוח. כיצד הפך הלוחם הגידם לשבוי הכי נערץ במחנה 'טאקאישי' ביפן? על חייו ופעלו של 'הלוחם הגלילי', בהרצאה.

הרצאה 4: 'הידיד' – אורד צ'רלס וינגייט
מייג'ור ג'נרל אורד צ'רלס וינגייט היה קצין בריטי, שנחשב לאבי הלוחמה-הזעירה המודרנית. הוא נשלח לשרת בארץ והיה תומך נלהב של הציונות. בתקופות 'המרד הערבי', וינגייט יזם את הקמתן של 'פלוגות הלילה המיוחדות'. בעצם, הוא היה הראשון שלימד את הנוער העברי בא"י את תורת הלחימה - והם קראו לו 'הידיד'. במלחה"ע השנייה שירת באפריקה ובבורמה ונהרג בגיל 41 בהתרסקות מטוס מסתורית.

הרצאה 5: 'שמשון' – הפריצה לכלא עכו (1947)
ב- 4 למאי 1947, בימים שהבריטים העלו לגרדום לוחמי מחתרות, פרצו לוחמי האצ"ל לכלא-עכו כדי לחלץ את חבריהם. אחרי הפריצה לכלא, נכתב בתקשורת הזרה: "...הם הוציאו לפועל משימה שאפתנית, שהייתה הקשה מכל אלה שיזמו עד כה, בצורה מושלמת...ביצוע הפעולה תואר ע"י אנשי צבא כמעשה מופת...".
על הפעולה ועל דב 'שמשון' כהן שפיקד עליה – בהרצאה.

הרצאה 6: הכוחות המיוחדים של הפלמ"ח (1941 – 1948)
פעמיים במהלך מלחמת העולם השנייה, היה היישוב היהודי בא"י נתון בסכנה קיומית. הדבר אילץ את מפקדי 'ההגנה' להקים ב- 1941 את 'הפלמ"ח'. בתוך הפלמ"ח הוקמו מספר יחידות מיוחדות, שנועדו לפעול מאחורי קווי-האויב. ההרצאה מספרת את סיפורן של המחלקה הסורית, 'המסתערבים' מח'רייבה, המחלקה הגרמנית 'והייקים' לוחמי יחידת SIG.

הרצאה 7: 'עידן השיירות' (1947-1948)
סופן הטראגי של שתי שיירות אספקה - שיירת יחיעם ושיירת נבי-דניאל - שיצאו לדרך בשבת 27 במרץ 1948, הביא לקצו את 'עידן השיירות' ופתח את מבצע נחשון. באותה שבת איבדה ישראל 61 לוחמים ולמעלה מחמישים כלי רכב משוריינים. ההרצאה פותחת בתיאור הגורמים שהביאו לתחילת העידן, מספרת על מלווי השיירות והמשוריינים שבהם נסעו - ומסיימת בסיפור על שתי השיירות האלה...

הרצאה 8: 'פקק לטרון'
'פקק לטרון' היה המחסום האחרון בפריצת הדרך לירושלים. בין ה- 5 במאי וה- 18ביולי התחוללו בלטרון 5 קרבות מרים בין לוחמי צה"ל וכוחות הלגיון הירדני. 168 מטובי חיילינו נפלו בקרב, ולמרות זאת, לטרון נשארה בידי הירדנים. הכישלון בלטרון הביא לפריצת 'דרך-בורמה' שהצילה את ירושלים. רק במלחמת ששת-הימים שוחררה לטרון. על לטרון ודרך-בורמה – בהרצאה.

הרצאה 9: 'תנועת המרי העברי' (1945-1946)
למרות המאבקים האידיאולוגים, בנובמבר 1945 חברו 3 המחתרות 'ההגנה' (והפלמ"ח), האצ"ל והלח"י למאבק צבאי ומתואם בבריטים, תחת השם: 'תנועת המרי העברי'. במסגרת 'תנועת המרי', בוצעו כמה מהפעולות הנועזות ביותר כמו: 'ליל הרכבות', 'ליל שדות התעופה', 'ליל וינגייט', 'ליל הגשרים' ועוד. על הגורמים שהביאו את המחתרות להתאחד, על 11 המבצעים ועל פרוק 'התנועה', ביולי 1946 - בהרצאה.

הרצאה 10: הקרב על 'גבעה 69'
הרצאה זו מתארת את הרקע, מהלך הקרב ונפילתה של גבעה 69 (שליד קיבוץ ניצנים). במשך ההרצאה ננסה להבין מדוע החליט מח"ט גבעתי להוציא להורג את אחד ממפקדי הפלוגות שלו...

הרצאה 11: 'על מרגלים וחפרפרות' - הקג"ב נגד מדינת ישראל
הביון הסובייטי התעניין בישות הציונית ובמדינת ישראל עוד מראשית ימיה של בריה"מ. כתוצאה מכך, התפוצצו בארץ מספר פרשיות ריגול שהסעירו את המדינה. בהרצאה, ננסה לבחון למה ישראל הקטנה הייתה לאחד ממוקדי התעניינות של הסובייטים. נבחן חלק משיטות העבודה של הקג"ב וננסה להבין מהן כיצד גויסו יהודים לרגל בארץ עבור הרוסים. בעיקר ננסה להבין את פרשת הריגול של דר' ישראל בר...

ג. פרקים עלומים בתולדות ההעפלה וחיל-הים

הרצאה 1: 'ההעפלה' – העלייה הבלתי ליגאלית (1934-1948)
ההעפלה מתחלקת ל- 3 תקופות: לפני מלחה"ע, בזמן המלחמה ואחרי המלחמה – כל תקופה והמיוחד שבה. כ- 100 ספינות מעפילים הגיעו לארץ בעידן זה ולכל אחת מהן סיפור מיוחד ומרתק. בעזרת סיפוריהן של כמה ספינות מייצגות, ננסה להבין את התקופה כולה, את מה שהתרחש בתוך הספינות, סביב הספינות ואת אלה שעשו במלאכה. 'מפאטריה' 'וסטרומה' ועד 'לפאן-יורק' 'ופאן קרסנט'.

הרצאה 2: 'אקסודוס' - הספינה שהולידה מדינה
המעבורת 'פרזידנט וורפילד' מוכרת לנו בשם 'אקסודוס'. מעטים מכירים את הסיפור המלא של הספינה. מה עבר עליה מיום שהושקה ב- 1927 ועד היום שבו טבעה ב- 1974. ההרצאה מוקדשת לסיפורה של הספינה, המעפילים, המגורשים וגם לאלה שעמדו על סיפונה, כמו המפקד יוסי הראל, הקברניט אייק אהרונוביץ', הקצין הראשון ביל ברנשטיין (שנפל בקרב) ומורי ארונוף שנלחם בנחתים הבריטים.

הרצאה 3: 'מבצע שודד' /1948
ב- 28 לאוגוסט 1948, עצרו ספינות של חיל-הים, ספינת סוחר איטלקית שהובילה 8000 רובים שנרכשו בצ'כיה ע"י מיניסטריון ההגנה הסורי. הנשק הוחרם ע"י צה"ל, המלחים האיטלקים נאסרו והספינה הוטבעה. על הרקע הביטחוני של 'מבצע שודד' ועל כל שלביו - בהרצאה.

הרצאה 4: טיבוע 'האמיר פארוק' /1948
ב- 22 באוקטובר 1948, הטביעה יחידת החבלה של חיל-הים את אוניית הדגל של הצי המצרי 'אל אמיר פארוק', שעגנה מול העיר עזה. זה היה מבצע 'הרואי' חסר תקדים, שבזכותו קיבל מפקד המבצע, יוחאי בן-נון את 'אות גיבור ישראל'. על הרקע הביטחוני של 'טיבוע האמיר פארוק' ועל כל שלביו - בהרצאה.

הרצאה 5: 'מבצע נועה' – פרשת ספינות שרבורג
'מבצע נועה' - מבצע הברחתן לארץ של 5 'ספינות שרבורג', שיוצרו בצרפת ונאסרו לייצוא לישראל בעקבות האמברגו הצרפתי, עדיין משלהב את הדמיון. ההרצאה פותחת בהסבר על הסיבות שהביאו את חיל-הים להצטייד בספינות קטנות חמושות בטילים. ההרצאה ממשיכה ומתארת את חבלי הלידה של הספינות עד לרגע הגעתן לארץ. ההרצאה מסיימת בקרבות הים המוצלחים שהתרחשו במלחמת יום כיפור.

הרצאה 6: תעלומת 'הדקר'
ב- 9 בינואר 1968, הפליגה מנמל פורטסמות', בריטניה, הצוללת הישראלית צ-77 אח"י 'דקר' כשעל סיפונה 69 אנשי צוות. ב- 25 לחודש התקבל השידור האחרון ממנה – ואז היא נעלמה. כך נולדה אחת התעלומות הגדולות בתולדות ישראל. היו שמועות והיו האשמות. אמרו שהמצרים הטביעו אותה. היו כאלה שחשדו ברוסים. רק במאי 1999 כשנמצאו שרידי הצוללת בעומק 3 ק"מ, אפשר היה לצייר תרחיש סביר...

הרצאה 7: 'מבצע מייקלברג'
'מבצע מייקלברג' היה המסובך, המסוכן והמרשים ביותר בתולדות ההעפלה מארצות המזרח. ראשיתו לאחר טבח 'הפרהוד' ביהודי בגדאד (1941), שבעקבותיו קמה בעיראק מחתרת יהודית/ציונית. בסיוע שליחי 'המוסד לעליה בית' שהגיעו מא"י, החל מבצע חשאי לחילוץ יהודי בבל. באוגוסט 1947 הוטסו לארץ כ- 100 צעירים יהודים, חברי המחתרת ונחתו בשדה פתוח מתחת לאפם של הבריטים...

ד. פרשיות נעלמות ממלחמת העולם השנייה

הרצאה 1: איש ושמו 'אל פחד'
זהו סיפורו של מרגל-העל הקנדי וויליאם סטיבנסון - אחד האישים המופלאים בתולדות מלחה"ע השניה, שבהשראתו המציא הסופר איאן פלמינג את דמותו האגדית של 'ג'יימס בונד'. מעלליו של סטיבנסון, שפעל בשליחותו של צ'רצ'יל, קיצרו את המלחמה בכמה שנים. ההרצאה פותחת באירועים שהביאו לכניסת ארה"ב למלחמה ומי עמד מאחוריהם. ההרצאה ממשיכה בתיאור פרוייקט 'אולטרה', מכונת 'אניגמה', 'מחנה X' ועוד...

הרצאה 2: הסודות של שרונה
ההרצאה מוקדשת להתיישבות הטמפלרים הגרמנים בארץ ישראל ול- 8 המושבות שייסדו כאן. ההרצאה מסבירה כיצד השפיעו הטמפלרים על הארכיטקטורה והחקלאות בארץ-ישראל. ההרצאה משרטטת את השינוי שעברו הטמפלרים ביחסם ליהודים - עם עליית הנאצים לשלטון. על חלקם בניסיון להרעיל ולחסל את תושבי תל-אביב - וכיצד חיסל 'הפלמ"ח' את מנהיגם גוטהילף ואגנר.

הרצאה 3: 'הנוקמים' (חדש!)
הרצון 'לבוא חשבון' עם הנאצים על השמדת יהדות אירופה, הוליד את הצורך לעשות צדק גם ללא משפט. כך נולדו בתום מלחמת העולם השנייה 'קבוצות נוקמים' - מספר התארגנויות של צעירים יהודים - חיילי 'הבריגדה היהודית', לוחמי גטאות ופרטיזנים, שקמו לנקום בנאצים ובעוזריהם. במשך שנים הם לא דיברו על החיסולים – דבר שהוליד שמועות. חלק מהפעילים החליטו לאחרונה לדבר...

הרצאה 4: 'טרגדיה ברלינאית'
הם ראו עצמם גרמנים לכל דבר. הם היו מעורבים בחיי החברה, הכלכלה והאקדמיה. עשרות אלפים שירתו בצבא הקיסרי במלחה"ע הראשונה ואלפים נפלו בקרב. מרביתם התרחקו מהיהדות המסורתית, חלקם היו שותפים ליצירת היהדות הרפורמית, מיעוטם בחרו להתנצר. אבל הם היו הראשונים להיפגע מהמשטר הנאצי. על עלייתה ונפילתה של הקהילה היהודית המצליחה והליברלית של ברלין...

הרצאה מיוחדת: 'עדים במדים' – משלחת קציני צה"ל לפולין
ההרצאה חוויתית שמספרת על משלחת קציני צה"ל שיצאה לפולין ב- 2002 (אחרי מבצע 'חומת מגן') ושהיו בה לראשונה גם קציני מילואים. ההרצאה מלווה בעשרות תצלומים, שדרכם ניתן להבחין בשינוי האישי שעבר כל אחד מהקצינים. למרות שההרצאה לא דנה בשואה עצמה, הרי שבמהלך ההרצאה ניתן ללמוד הרבה על השואה. ההרצאה מתאימה במיוחד לימים שלקראת יום-השואה.

ה. פרשיות נעלמות בתולדות ארה"ב

הרצאה 1: תעלומת הצוללת האבודה 'הונלי'
1863, מלחמת האזרחים של ארה"ב. מדינות 'האיחוד' של הצפון הטילו מצור על נמלי 'הקונפדרציה' של הדרום. כדי לפגוע בצי הצפוני, הדרום הכניס למערכה כלי-שיט חדש צוללת. הצוללת 'הונלי' נשלחה להטביע את אוניית המלחמה 'הוסאטוניק' והצליחה במשימה. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שצוללת הצליחה להשמיד אוניית מלחמה. אבל 'הונלי' לא שבה מהמשימה. היא אבדה בים ונמצאה אחרי 137 שנה...

הרצאה 2: הפיראטים היהודים
עלילות הפיראטים שהפליגו בים הקריבי הם הפרק הכי צבעוני בסיפור ההיסטורי של יבשת אמריקה. בתוך הסיפור הזה, מוצנע סיפור מופלא של פיראטים יהודים. פיראטים שדיברו לדינו כמו: יעקב קוריאל ודויד אברבנאל. פיראטים שנתנו לספינות שלהם שמות כמו: 'חותם שלמה', 'ומגן אברהם'. ראשיתו של הסיפור בגירוש ספרד וסופו במלחמת 1812 - שבה פיראט יהודי בשם ז'אן לפיט, היה לגיבור הלאומי של ניו-אורלינס...

הרצאה 3: מיג'ור מרדכי נוח ומדינת 'אררט'
75 שנה לפני הרצל והתנועה הציונית הקים מייג'ור (רס"ן) מרדכי עמנואל נוח, מדינה יהודית על גבול ארה"ב קנדה. הוא קרא למדינה 'אררט' ע"ש ההר שעליו נחתה תיבת נוח. ב- 1825, כשלמרבית היהודים בעולם עוד לא היה שוויון זכויות, נוח מצא פתרון לבעיית היהודים – אבל אף אחד לא הקשיב לו. אילו רק שמעו אז לנוח, יתכן וגורל יהודי אירופה היה שונה בתכלית...

דב זיגלמן – יליד מאי 1948, גדלתי והתחנכתי בתל-אביב ושרתתי בצה"ל החל מ- 1966 (סדיר ומילואים). אני בוגר (BFA) בתקשורת חזותית מ- SVA בניו-יורק (1978). חובב היסטוריה צבאית. בעל ניסיון עשיר בהוראה והדרכה. עד לשחרורי ממערך המילואים, שימשתי כקצין הסברה ודוברות (רס"ן) בחטיבת דובר-צה"ל. במהלך שירות המילואים שלי, ליוויתי והדרכתי אח"מים זרים שבקרו בישראל.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input