הרצאות בידיעת הארץ אקלים, גאולוגיה, מורשת קרב

חנוך וייזר

 

ים המלח

זהו המקום הנמוך בעולם ביחס לפני הים! ההרכב הכימי של ים זה הוא יחיד ומיוחד. ההרצאה תציג את המאפיינים השונים של ים המלח ולפי זה את יחודו ה:כימי,גיאוגראפי,אקלימי,הידרולוגי והכלכלי. נספר על המאפיינים השונים, הסיכונים והסיכויים במלחמה נגד נסיגת מפלס הים. וכן על הפתרונות השונים כולל הסיפור של "תעלת הימים"!!!
סיפור מרתק, על ים מרתק שהיה מועמד רציני להיחשב כאחד משבעת פלאי עולם!!!

מדבר יהודה

"המדבר של הארץ הקדושה"- כך כונה" מדבר יהודה" ב"תקופה הביזנטית". ננתח את המבנה המיוחד של המדבר, נספר על האזור מאספקטים שונים, ונרחיב מעט על הופעת הנזירות מלפני כ1500 שנה!!אזור מרתק עם סיפור מיוחד הנמשך במשך כל הדורות כולל ימינו אלה.

נופי מדבר

בארצנו הקטנה מופיעים שני סוגים שונים של מדבר, "מדבר מקומי" ומדבר הנמצא ב"רצועת המדבריות העולמי". בשנים האחרונות מתחדשת התופעה של אנשים החוזרים למדבר. חלק מהאנשים מחפש את השקט, חלק מחפש את המרחב וחלק מחפש את הנקיון. נופי המדבר השפיעו רבות על האנושות! שלושת הדתות המונותאיסטיות. של אמונה באל אחד החלו דווקא באזור הקשה והצחיח של המדבר. בהרצאה נפרט ענין זה וננסה להבינו.

הרי אילת

באזורה של העיר אילת נפגשים כמה מאפיינים המיוחדים רק לחבל ארץ זה. אחת האטרקציות של אזור זה הם הנופים הצבעוניים המיוחדים רק לאזור זה. הרב גוניות המדהימה של מרחב הררי זה, יצרה כאן תופעת טבע מיוחדת, מרשימה ומדהימה בכל קנה מידה. הסיור בהרי אילת מפגיש אותנו עם סלעים צבעוניים,המרכיבים את קרום הכדור עליו אנו חיים. אלו סלעים עתיקי יומין אותם נוכל לפגוש רק כאן!!!!

גבול ירדן

למדינת ישראל גבול ארוך ומגוון עם שכנתה ממזרח-היא ממלכת ירדן ההאשמית! גבול זה המתחיל בצפון בנהר הירמוך,נמתח דרומה עד עקבה שבדרום. גבול זה עובר באזורים שונים ומרתקים עליהם נפרט בהרצאה.

השרון

ה"שרון" ממוקם בלב ליבה של המדינה. לכאורה, מה כבר ניתן לחדש על אזור פשוט זה?
מסתבר שלא תמיד נראה ה"שרון" כפי שהוא נראה עכשיו. בעבר, כוסה ה"שרון" ביער גדול וצפוף של אלונים. מיער זה שרדו רק עצים בודדים. איך קרה ענין זה, כיצד הפך ה"שרון" מאזור קשה ואנטי התיישבותי לאזור היקר במדינה מבחינה נדל"נית-על זה יינתן הסבר בהרצאה

הערבה

הערבה הינה חלק מהאזור היבש והצחיח של הנגב. אורכה-כ-180 קילומטר ורוחבה משתנה מעת לעת. במקום הרחב ביותר מגיע רוחבה ל-7 קילומטר. הערבה משתנה ממזרח למערב וכן מצפון לדרום. אחת ההפתעות הגדולות הייתה העובדה שניתן לגדל גידולים חקלאיים בערבה למרות מליחות הקרקע והמים!!! במהלך שנים, הפכה הערבה ליצואן מצטיין של ירקות ופרחים לכל קצווי תבל. על עובדה תמוהה זו ועל דברים נוספים, נפרט בהרצאה.

דרך הבשמים

לפני אלפיים שנה, עברה דרך בינלאומית חשובה דרך הערבה והנגב לרומא! דרך זו זכתה לכינוי-"דרך הבשמים". הכוונה הייתה בעיקר לשני גידולים;" מור ולבונה". המוצרים האלה הופקו משני עצים ממשפחת ה"בושמיים". מדובר למעשה משרף שחלבו מהעץ לאחר פציעתו בחתך שנעשה בסכין. בשרף של ה"מור" השתמשו בעיקר לרפואה והשרף של עץ ה"לבונה" שמש בעיקר לקטורת. על הדרך בה העבירו מוצרי יוקרה אלה מאזור היצור אל ארצות השימוש, נשמע בהרצאה.

גבול מצרים

הגבול עם מצרים שהיה שקט ורגוע הפך בעת האחרונה לאזור חם ולוהט מבחינה בטחונית! חלק גדול של קו הגבול עם מצרים עובר בצפון סיני. אזור זה הפך לאחרונה למעוז אנטי מצרי ואנטי ישראלי. בהרצאה נפרט על נופי חבל ארץ זה בעבר ובהווה. הגבול עם מצרים הינו תולדה של עימות עותומני-בריטי משנת 1906.ענין זה חזר על עצמו בקביעת קו הגבול עם מצרים בתחילת שנות ה-80. ההתעקשות המצרית וחוסר הכנה ישראלים, קבעו את גורל המו"מ לטובת המצרים. על ענין זה ונושאים אחרים-נרחיב בהרצאה.

חקלאות בערבה

האפשרות לקיים חקלאות בערבה נחשבה ללא רצינית ולא אחראית!!! ההצלחה הייתה הפתעה גדולה! הסתבר שבעזרת השקיה בטפטוף ניתן ואפשר התגבר על מליחות הקרקע הנחשבת לאויב העיקרי של הגידולים השונים. בהרצאה נרחיב ונפרט על נושא מרתק זה!!!

נזירות במדבר יהודה

תופעת הנזירות לא עברה מהעולם! זו תופעה עתיקת יומין שעדין ממשיכה גם בימינו אלה. ההתחלה של הנזירות הייתה במצרים, אבל התפתחות התופעה קשורה בנופים ובאישים של מדבר יהודה. קרבתם של ירושלים ובית לחם למדבר יהודה הפכה אותו למעוז נזירי בו חיו ופעלו בתקופה הביזנטית כ-6000 נזירים! על נושא מרתק זה נרחיב בהרצאה.

רפואה בתקופה הביזנטית

בפרק זמן זה שבין המאה ה4-7 לספירה, חלו בארץ ישראל מספר שינויים. בתקופה זו חלה התפתחות משמעותית בנושא הרפואה והסעד לחולים והחלשים. לנושא זה פנתה גם הכנסייה הנוצרית. בפרק זמן זה החלו להתפתח בתי החולים. מרכזי בריאות אלה היו ידועים כבר קודם, אבל שיא התפתחותם שייך ללא ספק לעניין הכנסייתי שכן הכנסייה טפלה ושקמה צליינים נוצרים שבאו לבקר בארץ הקודש!!

אשתורי הפרחי-ראשון חוקרי ארץ ישראל

איש תורי הפרחי נחשב בצדק לאחד מראשוני חוקרי ארץ ישראל. הוא נולד בצרפת, גורש לספרד, עבר למצרים ולבסוף התיישב בארץ ישראל!! הוא עבר לגור מירושלים לבית שאן כדי להוכיח ליושבים בארץ שבית שאן כן כלולה בא"י, זאת, בניגוד לדעתו של רבי. עליו ועל מחקריו נפרט בהרצאה!!

הרצח במעלה העקרבים

בחודש מרץ-שנת 1954 ארע רצח מזעזע בדרך היורדת לאילת !! במארב מתוכנן היטב נרצחו נוסעי אוטובוס על לא עוול בכפם. רצח זה הסעיר את הארץ כולה. ביום ההלוייה פסקה התנועה בארץ מלכת!!! רצח זה הפך עם מהזמן למושג: "הטבח במעלה עקרבים". מה קרה שם? על זה נרחיב בהרצאה.

ירושלים – סיור וירטואלי

מהרבה מאד בחינות מהווה ירושלים מראה של ארץ ישראל. עיר קטנה בעלת היסטוריה ארוכה ומסובכת. ככל שנטייל בה יותר כך נבין את החשיבות העצומה של עיר זו. היותה של ירושלים מרכז דתי חשוב לשלוש דתות,(יהדות, נצרות ואסלאם) הופכת אותה למרכז ענין עולמי!!בירושלים הכל מתחדש כל הזמן! זו העיר היחידה בעולם בה נערכות חפירות ארכאולוגיות ללא הפסקה. כל גילוי חדש מוכיח לנו עד כמה עדין,רב הנסתר על הגלוי בעיר זו. במצגת הנוכחית אנחנו עושים מסע וירטואלי כדי להכיר ולהוקיר את ירושלים לדורותיה!

המלחמות על ירושלים

מאז ומעולם ידעה ירושלים כובשים ונכבשים. תחילתה עוד בתקופת הברונזה,(האלף השני לפני הספירה) אבל המלך הראשון שהופך אותה לעיר בירה זה המלך דוד. "עיר יבוס" שהפכה להיות "עיר דוד" הולכת ונחשפת בשנים האחרונות ועדין רב הנסתר על הגלוי! במצגת זו הבאנו מעט מההיסטוריה הצבאית של ירושלים. זו היסטוריה ארוכה ומעניינת המראה את החשיבות רבת השנים של עיר זו!

כיבוש ירושלים במלחמת ששת הימים

במהלך "מלחמת העצמאות" לא הצליחו כוחותינו להשתלט על כל המרחב הירושלמי. הלגיון הירדני, נגדו לחם צה"ל, התגלה כיריב עיקש, מר ואמיץ. ירושלים של סוף "מלחמת העצמאות"(1948) נותרה מחולקת ובליבה חומה שכונתה-"קו התפר"!!
ב"מלחמת ששת הימים"(1967) שונו פני הדברים. ירושלים הערבית נכבשה והעיר חוברה לה יחדיו. על מהלך האירועים שבסופו נכבשה ואוחדה העיר נספר ונסביר במצגת!

חנוך וייזר

מרצה, מדריך טיולים ומורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות.
סיים לימודי תואר ראשון בגאוגרפיה וארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב ולימודי תואר שני בלימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן, (בהצטינות).
מדריך בחוגים שונים של ידיעת הארץ, ב"מכון אבשלום" וב"יד בן צבי" קורסים של מורי דרך וכן קבוצות פרטיות .
הן בהדרכה והן בהרצאותיו, חנוך שם דגש על הכרה רב תחומית ומדבר על אקלים, גאולוגיה, גאומורפולוגיה,מורשת קרב ארכיאולוגיה ועוד. לצרכי המחשה עומדים לרשותו תצלומים שונים ,מפות ועזרים נוספים.
"אני מאמין שבצורת ההדרכה הזו אני מצליח להעביר את אהבתי הגדולה לארץ ולמדינה ומקווה להדביק באהבה זו גם את המטילים איתי."
חנוך מתמחה גם בהדרכה בחו"ל בארצות הבאות: מלטה, סיציליה, פורטוגל, ירדן, גאורגיה ובקרוב רומניה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input