על קהילות ועדות בארץ ישראל, חגיגות וטקסים

 יותם יעקבסון

 

"בצל עצי הקוקוס" - הקהילות היהודיות בהודו

בהודו חיות קבוצות שונות של יהודים. מוכרים מכל הם הקוצ'ינים, אולם לצדם קיימת גם עדת 'בני ישראל'. ברבות הזמן הגיעו להודו סוחרים יהודיים שכונו בשם כולל ומטעה "בגדאדים" ולימים היה מי שטען שמצא במזרח הודו את בני שבט מנשה האבוד. נכיר את הקהילות השונות ואת מורשתן.

 

"דברי ימי טיבט" – בעקבות תהפוכות ההיסטוריה 

רמת טיבט השוכנת בלב אסיה נחשבת לאחד המקומות הנידחים ביותר עלי אדמות. האומנם הייתה ארץ זו סגורה ומסוגרת בפני זרים כפי שהיא מצטיירת כיום? נערוך סקירה גיאוגרפית היסטורית ונעקוב אחר האירועים וההתפתחויות בטיבט מאז המאה ה- 6 לסה"נ ועד ימינו.

(הרצאה כפולה או שני מפגשים)

 

"עוטי הטלית בארץ עוטה עור הנמר" - יהודי גאורגיה

קהילת יהודי גאורגיה היא אחת הקהילות היהודיות היחידות בעולם שמעולם לא נרדפו. בהרצאה נסקור את ההיסטוריה של יהודי גאורגיה ואת מרכזיהם הגדולים. נכיר חלק ממנהגיהם, פרי השפעתם של עמי הסביבה עליהם ונברר את הקורות אותם מאז העלייה ההמונית ארצה.

"פקודתו של האמיר" - האמיר תימור ומורשתו

האמיר תימור, הידוע בכינוי המלגלג "תימור לנג" היה גדול המושלים של מרחב אוזבקיסטאן. בהרצאה נתחקה אחר מוצאו, מטרותיו וקורותיו ככובש אכזר וכפטרון אומנויות. נברר כיצד לאורך ההיסטוריה השתנה יחס העמים המקומיים אליו ונגלה שלמרות שהוא נחשב כיום הגיבור הלאומי של אוזבקיסטאן, אין הוא אהוד בכל חלקיה של המדינה.

 

"מרחבי הטוראן" – מקור העמים הטורקים

מקורם של העמים הטורקיים בערבות מרכז אסיה. אם כך, מדוע מכונה אסיה הקטנה טורקיה? בהרצאה נכיר מעט את מורשתם הקדומה של השבטים הטורקיים ואת תפוצתם כיום.

 

"על אם הדרך" - דרך המשי

נתיבי הסחר הקדומים באסיה, שראשיתם בסין וסופם באירופה, זכו לא מכבר לכינוי הרומנטי "דרך המשי". האם מדובר בדרך אחת או ברשת ענפה של דרכים? האומנם רק במשי סחרו בדרך או שמא בסחורות נוספות שלצידן נוידו רעיונות תרבותיים ומדעיים, אמונות, מנהגים, סממנים אומנותיים וסמלים. בהרצאה נכיר מעט את נתיבי הדרך. נסייר בנופים הדרמטיים שלאורכה ונברר את נסיבות עלייתה ואת נסיבות נפילתה.

 

"תוצאותיו של משחק גדול" - ההיסטוריה של אפגניסטאן

מידי פעם מגיעות לאוזנינו פיסות מידע זעירות על אפגניסטן; מלחמות עקובות מדם, מעוז הטאליבן, הרס פסלי הבודהא הקדומים בעמק במיאן ועוד. נסקור את תולדות אפגניסטן מהעת הקדומה עד ימינו. נכיר את הרקע לפלישה הסובייטית למדינה ואת האירועים שפקדו אותה מאז.

 

"פנינים בלב מדבר" – הערים הקסומות באוזבקיסטאן

דרך ביקור בערים הציוריות בוכרה, סמרקנד וחיווה וההתוודעות לקורותיהם של שליטים כמו איסמעיל סמאני והאמיר תימור, נכיר את ההיסטוריה המורכבת של מרכז אסיה. נבקר בשכיות חמדה אדריכליות, בשווקים ציוריים ובאתרים קדושים.

 

"האיש והאגדה" - מורשתו של צ‘ינגיס חאן

אל דמותו ההיסטורית של צ'ינגיס חאן נוצקו במרוצת ההיסטוריה תכונות רבות ושונות. יש הרואים בו כובש אכזר ויש הרואים בו התגלמות של חמלה וחסד. בהרצאה נתחקה אחר המקורות המתארים את סיפור חייו ונבחן את ההתייחסות אליו לאורך ההיסטוריה.

 

"בני מארון" - המיעוט המארוני בישראל

בני המיעוט הנוצרי-מארוני לא מוכרים כמעט בישראל. בהרצאה נכיר את אמונתם של המארונים ואת ההיסטוריה שלהם. נעמוד על חלקם בעימותים הקשים בלבנון, נבקר בגוש-חלב, שבו הריכוז המארוני הגדול בישראל. נשמע על מפעל מרתק להחייאת השפה הארמית הקדומה ונדון בסוגית עקורי בירעם.

 

"שומרים על ההר, שומרים על הגחלת" – השומרונים

השומרונים טוענים שבניגוד ליהודים שגלו, הם מעולם לא נטשו את הארץ ומקדשים את עיר שלם המקורית, הנמצאת לפי אמונתם בהר גרזים ולא בירושלים. הם מקפידים לשמר את מצוות היהדות בצורתן המקורית ורואים ביהודים מסלפים של התורה. נשמע על מקורות העדה השומרונית, נכיר את עיקרי האמונה, את חגיהם ואת מנהגיהם ונלמד על הפולמוס השומרוני – יהודי שנמשך עד ימינו.

 

"זוכרים משנה לשנה ומצפים" - מעגל החגים הנוצריים בישראל

מידי שנה בשנה משחזרים הנוצרים את מהלך חייו של ישוע, שמתווה את מעגל החגים השנתי. בארץ לובשות רבות מהחגיגות משמעות מיוחדת מכיוון שהן מציינות את האירועים המשמעותיים בחיי ישוע בדיוק באתרים הגיאוגרפיים שבהם לפי המסורת התרחשו. נעקוב אחר מעגל החגים הנוצרי ונתרשם מהססגוניות הרבה של הטקסים והתהלוכות.

 

"בדידות מזהרת?" - נזירים ומנזרים במדבר יהודה

מדבר יהודה מהווה מרכז נזירי חשוב מאז ראשית הנצרות. בהרצאה נגדיר מהו מדבר ומהו נזיר. נברר מה מקור קדושתו של מדבר יהודה, נכיר את המנזרים שבו, את מייסדיהם, את אורח החיים במנזר וכן את התמודדויות הנזירים עם אורח החיים הקשה והמחייב שנטלו על עצמם.

 

"סכסוך עקוב מדם" - הסכסוך הסינגהאלי-טמילי בשרי לנקה

במשך עשרות שנים התחולל מאבק אלים וקשה בין "הטיגריסים הטמילים" לבין הסינהאלים בשרי לנקה. נברר מיהם הנלחמים משני עברי המתרס, נשמע קצת על מסורתם של הטמילים, נתחקה אחר מקורות הסכסוך ונשאל האם הסכסוך אכן תם.

 

"פתאום קם אדם" – מוחמד וראשית האסלאם

בשנת 580 לפי ספירת הנוצרים נולד מוחמד. בגיל ארבעים נגלה לו מלאך ה' והורה לו לצאת לשליחות מטעמו. בהרצאה נסקור את ראשית האסלאם, את עיקרי משנתו של מוחמד, את התפשטותו אל מחוץ לתחומי חצי האי ערב ואת הפילוגים בין הסונה לשיעה.

 

"השלישית בקדושתה" - האסלאם וירושלים

נלמד על מוחמד ועל ראשית האסלאם, על מצוות הדת, על כיבושי המוסלמים בארץ ישראל והנסיבות שבהן מתקדשת ירושלים לאסלאם.

 

"טס הכסף" – הדרוזים

הדת הדרוזית נוסדה במאה ה- 11 לסה"נ ועברה תהליך מהיר של התגבשות ו"נעילת שערים". נתוודע למקורות האמונה הדרוזית, לעיקרי אמונתה ולהיסטוריה שלה.

 

"הדת הצעירה בעולם" - הבהאים

הדת הבהאית מוכרת בפי רבים כדת הצעירה ביותר בעולם. למרות שמקורה של הדת בפרס, המקום המקודש להם מכל הוא הר הכרמל. במהלך ההרצאה נכיר את מקורות הדת, את עיקרי מנהגיה ואת המקומות המקודשים לה.

 

טבח העם הארמני

במהלך מלחמת העולם הראשונה ערכו העות'מאנים בארמנים טבח גדול, המכונה מאז ג'נוסייד. נסקור את הנסיבות ואת האופנים שבהם נערך הטבח. נברר מהי העמדה הארמנית ומהי העמדה התורכית ביחס אליו ונשאל מדוע ישראל, שחקקה על דגלה את המשפט "לזכור ולא לשכוח" לא מכירה באירועי מלחמת העולם הראשונה כטבח עם.

 

"ועיניתם נפשותיכם " – על צום ותענית

המצווה לצום, שאותה מקיימים היהודים בכמה מועדים, קיימת גם בדתות אחרות. נעמוד על משמעות הצום והעינוי הגופני ביהדות, בנצרות ובאסלאם ונכיר את ביטויי התענית והסיגוף בהודו, הנחשבים כלי לגיטימי ביותר להשיג בעזרתו כוחות גדולים, תעצומות נפש ותובנות גבוהות.

 

על המרצה: יותם יעקבסון

חוקר תרבות במרחב ההודו-טיבטי. מלמד ומרצה במכללות, קתדראות עממיות ובמוסדות שונים. עוסק בתיעוד ובהדרכה לאורך נתיבי הסחר הקדומים לאסיה, מורה דרך בישראל ורואה את תפקידו כמדריך כמתווך בין-תרבותי. מצלם וכותב לירחונים ולעיתונים, חבר מערכת "מסע אחר". מחבר הספרים "מסאלה" ו"חמצן דליל", שראו אור בהוצאת "עצה" שהקים.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input