הרצאה וסרט - המסע של ילדי טהרן

דליה גוטמן

 

 

 

77 שנה עברו מאז אותו יום.

ב-18 בפברואר 1943, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, נרעש היישוב היהודי בארץ ישראל עם הגעתם של הפליטים הראשונים: כשבע מאות ילדים יהודים, רובם יתומים, אשר חולצו מרוסיה במבצע מיוחד ורב תלאות והגיעו לבדם לארץ ישראל.

השם ילדי טהרן ניתן לילדים מכיוון שטהרן הייתה התחנה האחרונה במסעם הארוך.

לרגעים נדמה שמדובר בסיפור הרפתקאות בדיוני שנרקח במוחו הקודח של תסריטאי רב דמיון.

זהו אחד הסיפורים החשובים והמפעימים ביותר בתולדות הציונות והעלייה לארץ ישראל.
כל דור חדש שמתוודע אליו מגיב בהתרגשות עצומה, ולא ישכח אותו לעולם.

שבעים וחמש שנים עברו מאז עלו ילדי טהרן לארץ, אבל סיפורם נותר חי, צורב ומשלהב כשהיה, והוא ממשיך לעורר השראה ולהכות בתדהמה.

הסרט המסע של ילדי טהרן מתעד לראשונה, דרך זכרונותיהם של הילדים שבגרו, את מסעם המפרך והמסוכן: בריחתם עם הוריהם מפולין, חייהם בסיביר ואחר כך באוזבקיסטן, שם נאבקו ברעב ובמחלות ושאר פגעי טבע וגורל, העברתם לטהרן בספינות וברכבות ולבסוף חילוצם הנועז דרך הודו והגעתם ברכבת לארץ-ישראל, באמצע המלחמה.

בין הילדים בסרט, אלוף (מיל.) יאנוש בן גל, אלוף (מיל.) חיים ארז, אריה מינטקביץ ואלכס גלעדי.

"יוצרי הסרט מצליחים לספר את סיפורם בשמירה על איזון מדויק בין דיווח לריגוש, מבלי לגלוש ולו פעם אחת – לרגשנות. 'המסע של ילדי טהרן' הוא אחד הסרטים התיעודיים הנפלאים שהופקו בארץ בשנים האחרונות"
חיים קינן , מבקר הקולנוע של קול ישראל

"אחד הסרטים התעודיים הרגישים והטובים שראיתי ויישר כוח לכל מי שהיה שותף לעשייתו!"

ההיסטוריון פרופ' יואב גלבר

דליה גוטמן - מפיקה

במשך 25 שנה שימשה בתפקידי הפקה, עריכה וניהול ברשות השידור – קול ישראל וערוץ 1. בין היתר, עמדה בראש דסק תרבות של מבט, הפיקה מגאזין תרבות שבועי ובתפקידה האחרון הייתה מנהלת התוכניות של ערוץ 1.
כמפיקה עצמאית – הפיקה סרטים על ההתנתקות, על התעשיות הצבאיות בהזמנת משרד הביטחון, סרטים תיעודיים על המכינה הקדם צבאית צור שלם ועל ליל הגבורה של קיבוץ נירים בה' באייר תש"ח.
ביימה כתבות ל'אולפן שישי' בערוץ 2 על חיים חפר, נעמי פולני, המשורר חיים גורי ועוד.
שימשה יועצת בכירה של הרשות השנייה למכרז ערוץ 2.
ב2007 הפיקה את המסע של ילדי טהרן. זהו התיעוד הכרונולוגי הראשון של פרשה מכוננת זו.

מתוך התגובות שקיבלנו:

"הייתה לנו חוויה גדולה. הכרנו כמה מילדי טהרן אבל רק בסרט הבנו את גודל הספור וכמה חשוב הוא בתולדות הציונות, תולדות העלייה לארץ ישראל "

ראומה ויצמן, אלמנתו של נשיא מדינת ישראל השביעי, מר עזר ויצמן.

*** 

לדליה גוטמן שלום רב!

אני רוצה לחזור ולהודות לך על הערב המרגש והאיכותי שקיימת אתמול איתנו "המסע של ילדי טהרן". מפגשי "סתיו חורף בספרייה" המתקיימים מדי שנה בסתיו ובחורף, תחת המטריה של ספריית מעין ברוך, מביאים לקהל האזורי, נושאים שונים העוסקים בהוויה הישראלית - יהודית, וגם נושאים אחרים. מדי שנה אני מקדישה מפגש אחד לנושא השואה, וכך הזמנתי אותך עם הסרט אותו הפקת. הקהל בא מכל האזור. מטולה, קריית שמונה, קיבוצים ומושבים באצבע הגליל. זהו קהל איכותי, המוכן להשקיע שעות אחדות בנושאים המחייבים חשיבה ודיון.

כזה בדיוק היה הערב איתך. כולנו חשנו את התרגשותך ואת המסר שנסית להעביר כמחוייבת לשליחות הזיכרון של השואה בכלל ושל ילדי טהרן בפרט.

גם העדות שמסר יוסי מלהבות הבשן, כאחד מהילדים של אז ריגשה את כולנו מאד.

ושוב, המון תודה על שהיית איתנו.

בברכה

רונית יהל

*** 

מרכזת פרויקטים רב תחומיים בקהילה (קיבוצי הגליל העליון)

"באין התיעוד האמיץ הזה - הפך המושג ילדי טהרן לכותרות שנמוגו. עכשיו, עם הצפייה, אני אומרת: כמה טוב, כמה חשוב שהסרט הזה קם ונהיה"

נעמי פולני, המושבה כנרת

*** 

"חשבנו : עוד מאותו הדבר...מה יכולים לחדש לנו אחרי כל כך הרבה ימי זכרון לשואה ולגבורה. והנה – סיפור אחר, לא ממש ידוע כ'סיפור שואה'. יישר כח לדליה גוטמן ולשותפיה על היצירה ועל ההזדמנות לצפות בסרט המרתק הזה"

מירי פיינשטיין, קיבוץ רמת יוחנן

***

הרצאותיה של דליה גוטמן המלווים בסרט התעודה על פרשת עליית ילדי טהרן ונדודיהם מפולין עד טהרן ומשם לארץ ישראל, זוכות לדרוג הגבוה ביותר במשובי הערכה של המשתתפים.

ההרצאות ניתנות למורים ולמחנכים מכל רחבי הארץ המשתתפים בהשתלמויות במשואה - המכון הבינלאומי ללימודי השואה.

המורים מציינים במיוחד את העניין הרב שדליה מעוררת בהם בנושא, את רהיטות ההרצאה ואת יכולתה של המרצה להמחיש נושאים עקרוניים ומופשטים באמצעות תיאורים של מקרים קונקרטיים.

כל השתלמות מסתיימת במשובים מפורטים של כל ההרצאות, בכל השנים בהן דליה גוטמן משתתפת בהשתלמות היא זכתה דרך קבע לציון הגבוה ביותר (5).

בברכה

איה בן נפתלי

מנכ"ל

מכון משואה

 

להלן קדימון לסרט

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input