הרצאות בהיסטוריה – אישים, אירועים ותהליכים - הרצאות מקוונות

עו"ד אייל אופנבך

 

  •  להלן רשימת ההרצאות שניתן להזמין בזום או הרצאות מוקלטות

מעריכים מחדש את לוי אשכול – ראש הממשלה הבירוקרטי

לוי אשכול זכור לרבים כראש ממשלה "מגמגם" וחסר נחישות והחלטיות. לצד הדמות האפורה וחסרת הכריזמה תגלה ההרצאה יהודי חם ומלא חוש הומור, מנהלן מעולה וראש ממשלה בעל השפעה אדירה על מדינת ישראל, לטוב ולרע.

ההרצאה גם תסביר מי ומה קיבעו את דמותו כדמות חסרת-החלטיות ומדוע ההיסטוריה עשתה לו עוול גדול במשך שנים רבות.

אל קאפונה – "פני צלקת" ומלך הפשע של שיקגו

קשה למצוא עבריין מפורסם יותר מאל קאפונה. במהלך שנות העשרים של המאה שעברה הוא שלט ביד רמה בעולם הפשע של שיקגו. השפעתו על התרבות הפופולרית הקשורה בעבריינים ניכרת עד היום. אל קאפונה עלה כמטאור למעמד גבוה בעולם הפשע אך גם נפילתו היתה מהירה מאוד. מהיכן הגיע? מה אפשר את עלייתו ומי הפיל אותו?

ההרצאה תסביר כיצד שינה את עולם הפשע וגם תפריך אגדה אחת או שתיים הקשורות באנשים שניסו להכניסו לכלא.

פלורנס נייטינגייל – סיפורה של האחות המפורסמת מכולם

בלבה של לונדון ניצב פסלה של "הגברת עם העששית" – פלורנס נייטינגייל. במהלך מלחמת קרים הפכה דמותה למפורסמת ביותר בבריטניה, סלבריטי לכל דבר. "המלאך של קרים" – כך כינו אותה החיילים. נייטינגייל היתה הראשונה שהתייחסה לחייל הפשוט ומכאן הגיע פרסומה, אך תרומתה לעולם באה בעיקר לאחר המלחמה.

מדוע החליטה בת למשפחה עשירה ומקושרת החליטה ללכת ולהקדיש את חייה לעבודה שנחשבה לבזויה? כיצד שינתה את העולם? ההרצאה תספר את סיפורה ותסביר כיצד אנו חיים עד היום עם השינויים שיזמה במהלך חייה הארוכים.

הנרי פורד – האיש שתכנן מכוניות ורצה לתכנן גם בני אדם

הנרי פורד היה אדם מלא סתירות: עשיר מופלג שתיעב אנשים עשירים, אדם שמיליוני אנשים העריצו וראו בו דמות מופת אך גם מנהל שהתעלל בעובדיו ובבנו היחיד. אדם שתרומתו לעיצוב המאה העשרים היתה כבירה ובאותו הזמן הוא תיעב את העולם שהוא עצמו עזר לעצב וגם תיעב יהודים. ההרצאה תציג את פורד בגדולתו, בהישגיו, בהשפעתו ובאכזריותו.

יקטרינה הגדולה – הקיסרית שלא נולדה למלוך

במאה ה- 18 לא היתה בעולם אישה חזקה יותר מיקטרינה הגדולה. היא משלה בקיסרות הרוסית 34 שנה, הרחיבה את גבולותיה והמשיכה בתהליך מהיר של מודרניזציה, אותו יזם פיוטר הגדול, האיש שנחשב למייסד רוסיה המודרנית. כיצד הפכה בת אצולה לא חשובה לקיסרית האימפריה הרוסית? כיצד פילסה את דרכה בעולם של גברים ולקחה את הכתר מבעלה?סיפורה של יקטרינה הגדולה הוא אופרת סבון מרתקת ומדממת; אופרת סבון אמיתית.

רוסיה של פוטין – מדינה חדשה עם אויבים ישנים

מהיכן הגיע ולדימיר ולדימירוביץ' פוטין וכיצד הפך לנשיא הפדרציה הרוסית?

ההרצאה מסבירה מדוע לא מדובר בסתם סוכן ק.ג.ב. אלא אדם עם משנה ורעיונות, שמשלב אידיאולוגיה ופרגמטיזם. לא ניתן להבין את רוסיה של היום ללא הליכה אחורה לימי ברה"מ ולעיתים אפילו לימי הצארים וההרצאה מקשרת בין העבר להווה ודנה בשאיפותיה של רוסיה לצד הבעיות הקשות עמן היא מתמודדת.

וינסטון צ'רצ'יל – הבולדוג עם הסיגר

עבור רבים וינסטון צ'רצ'יל הוא גדול המדינאים במאה העשרים ואדם שקשה שלא להעריץ. רבים מכירים את עמידתו האיתנה ומנהיגותו בימי מלחמת העולם השנייה, אך לצ'רצ'יל היתה קריירה עשירה ומגוונת בת ארבעים שנה עוד לפני ראשות הממשלה.

ההרצאה תעסוק בימי גדולתו אבל גם בימים שלפני דאונינג עשר וגם בימים שאחרי מלחמת העולם השנייה. צ'רצ'יל הוא סיפור הרבה יותר גדול מראשות ממשלת בריטניה.

אחד משלנו - קים פילבי וחמישיית המרגלים מקיימברידג'

קים פילבי וחמישיית המרגלים מקיימברידג' נחשבים אצל רבים לגדולי הבוגדים בתולדות בריטניה. פילבי וחבריו היו חלק ממועדון אליטיסטי קטן וסגור, מועדון בו החברות והסולידריות עמדו מעל הכל. גם אחרי שהחלו להצטבר עדויות על בגידתם של פילבי וחבריו המשיכו חבריהם לאליטה להגן עליהם, עד שכבר לא ניתן היה לעשות את זה, וגם אז העדיפו שלא באמת להענישם.

אלף שנה ועדיין איתנו – בית המלוכה הבריטי ומשבריו

בית המלוכה הבריטי הוא העתיק בבתי המלוכה בעולם והמוסד העתיק ביותר בבריטניה. עם הפסקה קטנטנה במאה ה- 17, הוא נמצא איתנו למעלה מאלף שנים. ההרצאה תסקור את המשברים שעברו עליו מאז ימי המלכה ויקטוריה, המלכה שבימיה הפכה המונרכיה בבריטניה למונרכיה חוקתית, ועד ימי המלכה הנוכחית, אליזבת השנייה.

ההרצאה תסביר מדוע, עם כל התחושה שבית המלוכה נראה כמו מסיבת תחפושות אחת גדולה, חשיבות המונרכיה עולה בהרבה על המימד הטקסי שלה וכיצד מצליח בית המלוכה להתאים את עצמו לנסיבות המשתנות. המלכה הנוכחית, כך יובהר, כמעט ולא השתנתה, אך החברה הבריטית איננה אותה החברה שהיתה ב- 1952 כאשר אליזבת השנייה הפכה למלכה.

ג'ון די. רוקפלר – סיפורו של האיש העשיר בהיסטוריה

ככל שהמספרים מצויים בידינו, האיש העשיר ביותר בהיסטוריה המודרנית הוא ג'ון די. רוקפלר האב. האיש המופנם הזה, שאם היה חי היום היה שווה למעלה מ- 300 מיליארד דולר, נולד בעיירה קטנה במדינת ניו יורק, למשפחה מן המעמד הבינוני הנמוך, שגם ידעה עוני ומחסור. בתהליך מלא חזון הוא הצליח להפוך מבעל מזקקת נפט קטנה לאיש השולט בחברת הנפט הגדולה בעולם.

כיצד הפך בנו של רמאי קטן לאדם כה עשיר? מדוע כה רבים שנאו אותו? ההרצאה תראה כיצד, במידה רבה, רוקפלר מייצג לא רק את עצמו את שינוי גדול שחוותה ארה"ב במאה ה- 19.

מגטו פרנקפורט לעושר אגדי – תחילתה של שושלת רוטשילד

סיפורה של משפחת רוטשילד אינו רק סיפור על משפחה יהודית שהפכה לעשירה מאוד. במידה רבה מדובר בסיפורה של הכלכלה המודרנית במאה ה-19. משפחת רוטשילד לא רק ייסדה את הבנק הגדול בעולם בתקופתו אלא גם המציאה מכשירים פיננסיים ששינו את עולם הכלכלה.

משבר הטילים בקובה – על סף ארמגדון

משבר הטילים בקובה באוקטובר 1962 היה האירוע שקירב את העולם למלחמה גרעינית יותר מכל אירוע אחר. השפעתו היתה גדולה לא רק בעיצוב היחסים בין מעצמות-העל אלא גם בעיצוב היחסים בין גופים מסוימים בתוך ארה"ב וברה"מ. מה הביא למשבר וכיצד הוא נפתר? מה היו הלקחים שהפיקו קנדי וכרושצ'וב ממנו?

ההרצאה תענה על שאלות אלו ותציג את הדילמות שעמדו מול מקבלי ההחלטות בשעות הכה גורליות באוקטובר 1962.

ריצ'ארד ניקסון ופרשת ווטרגייט – הפריצה הקטנה שהפילה נשיא

למרות כל השנים שחלפו מאז פרשת ווטרגייט ממשיכה הפרשה לרתק רבים וכך גם דמותו של ריצ'ארד ניקסון. רבים רואים בו נשיא גדול שהצליח, בעיקר בזירה הבינ"ל, להגיע להישגים חסרי תקדים. מן הצד השני, רבים לא יסלחו לו על פרשת ווטרגייט ולא ישכחו שהוא היה הנשיא היחיד בהיסטוריה שעזב את הבית הלבן מרצונו בטרם סיים את הקדנציה. מי היה ריצ'ארד ניקסון? כיצד הגיע בן העניים מקליפורניה, למרות היותו אדם מופנם ולא חברותי, לתפקיד החשוב מכולם?

ההרצאה תתאר את הישגיו ואת נפילתו. ניקסון, כך יובהר, במידה רבה "תלה" את עצמו.

ילד יהודי לא טוב - המאפיה היהודית בארצות הברית 

קשה למצוא היום יהודים בבתי כלא בארצות הברית. ישנם כמה, ללא ספק, אך מספרם שואף לאפס. לא כך היה בעשורים הראשונים של המאה העשרים. יותר מזה – תפקידם של יהודים בעיצוב הפשע המאורגן בארה"ב, בעיקר בשנות העשרים והשלושים, היה תפקיד מכריע. מתי הופיעו עבריינים יהודים בארה"ב? מה היו שלבי ההתפתחות שלהם, מגנבים קטנים למאפיונרים בעלי השפעה ומדוע נעלם המאפיונר היהודי?

ההרצאה תסקור כמה מהשמות הגדולים של עולם הפשע היהודי, חלקם מוכרים וחלקם מוכרים פחות, אך לא פחות משפיעים.

 

עו"ד אייל אופנבך

מרצה להיסטוריה וחולה היסטוריה

בעל תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בהיסטוריה.
את דרכי המקצועית התחלתי כעורך דין, אך מהר מאוד הבנתי שעל אהבתי הגדולה – היסטוריה – אינני יכול לוותר. מזה שנים רבות אני מרצה למגוון של גופים, פרטיים וציבוריים על מגוון רחב של נושאים. לשיטתי לא ניתן להבין אקטואליה ללא לימוד ההיסטוריה.

ההרצאות מועברות הן בעברית והן באנגלית.

המלצות

אייל אופנבך מרצה אצלנו במכללות הגמלאים למעלה מ 5 שנים ומעביר אחת לחודש הרצאות בעברית וכן באנגלית לקהל דוברי האנגלית שלנו. לאייל יש ידע רב בתחומו, הוא רהוט , בעל כושר ביטוי גבוה, חוש הומור וכריזמה ויוצר קשר טוב עם קהל השומעים. מעבר להיותו מרצה משובח מדובר באדם נעים הליכות ורציני שתענוג לעבוד אתו. הרצאותיו זוכות לאהדה ועניין מצד הגמלאים והא אחד המרצים המועדפים על הקהל שלנו.
תמי מורן,
מנהלת מדור מכללות,
אגף תרבות נוער ופנאי
עיריית רעננה

***

הרינו להמליץ בכל פה על עו"ד אייל אופנבך כמרצה מעולה. כל נושא שהוא בוחר להרצאות עליו, מובטח שההרצאה תהיה מסופרת בצורה אינטלגנטית, רהוטה, בשפה תקנית ועשירה, מעניינת ומרתקת ומתובלת בחוש הומור נפלא. אייל אופנבך הוא אחד המרצים הבודדים מני רבים שהרצאותיו מלאות עד אפס מקום. הגמלאים אינם מוותרים על לשמוע אותו.
לימור בוכריס – מנהלת
בית הגמלאי שוהם

***

עו"ד אייל אופנבך מרצה אצלנו בקתדרה זה שנים רבות בנושאי אקטואליה, אישים ואירועים בהיסטוריה, ארץ ישראל ועוד. הרצאותיו מאוד רהוטות, מאוד קולחות, מעניינות, רציניות ושזורות בהומור רב. יש לו ידע בנושאים שונים וגם הרצאותיו הרציניות ביותר מלוות בהומור ואינו פוסח על כשרון החיקוי שלו.
מאוד אהוב על הקהל שלנו - קהל אינטליגנטי. ממליצה מאוד!
דובה קריא,
מנהלת הקתדרה של ארגון גמלאי משרד הביטחון

***

This serves to confirm that EYAL OFFENBACH has been lecturing at Beth Protea – (A retirement facility situated in Herzliya) for well over 10 years. He is most certainly one of our favourite and most respected lecturers. In the early years, he focused his lectures on Current Affairs, but of late has been branching out into an assortment of wonderful and versatile topics. He is an absolute pleasure to deal with, reliable, always arrives on time, submits his invoices like clockwork and most important, is the nicest of people. Always beautifully groomed and so respectful to his audience. We look forward to having him grace our lecture hall for many more years to come.
LYN BACH
Director of Cultural Activities
Beth Protea


הדפסה   דואל

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input