הריקוד המשפחתי, זוגיות, דור הסנדויץ'

ד"ר ג'ודי כצמן

 

                                                                                                                                               

הריקוד המשפחתי

המשפחה היא המקור, בית היוצר והחממה לכל המרכיבים בחיינו.

החוויות הראשונות בחיינו עם הדמויות המשמעותיות בחיינו – הורים ואחים, קובעים במידה משמעותית את עתידנו ובחירותינו.

לכל משפחה סאגה, סיפורים, מיתוסים וסודות כמוסים הקובעים את התרבות המשפחתית העוברת מדור לדור באמצעות סיפורים, תמונות, סרטים.

לכל אחד מבני המשפחה יש תפקיד, כגון: הכבשה השחורה, המשוגע המשפחתי, הגאון, היפה, וכו'. התפקודים נרכשים או "ניתנים" ולהם תפקיד חשוב בויסות הלחץ המשפחתי.

בכל משפחה יש קואליציות ומאבקי כוחות כמיצגי הצורך בשליטה ובניהול המשפחה. תקשורת משפחתית הינה האמצעי לניהול חיי המשפחה ומחולקת לתקשורת אגרסיבית, פסיבית ואסרטיבית (פירוט, דוגמאות ומשחקי תפקידים במהלך ההרצאה).

ישנן כמה סוגי משפחות:   Enmeshed Family; Structured Family

אופי המשפחה נקבע על פי חסינותה, עצמאותה והיכולת לשים גבולות להשפעה חיצונית או לרצון לניהול הבא מחוץ לתחומי המשפחה. כיום יש משפחות מסוגים חדשים כמו חד-הוריות, חד מיניות וכו'.

בכל משפחה טכסים (ערבי חג/שבת, חתונות, וכו') שלהם תפקידים בעיצוב ההוויה המשפחתית. כוחה וחסינותה של המשפחה נקבע על פי נאמנות בני המשפחה לתרבות המשפחתית, מסורת ויכולת עמידה בלחצי החיים.

ההרצאה מלווה בקטעי סרטים, תמונות וקלפים.

הקהל מתבקש להביא אלבומים..

 

זוגיות

"לא טוב היות האדם לבדו"

"ועזב גבר את אביו ואימו ודבק באשתו והיו לבשר אחד"

על זה גדלנו.

עוד מתיבת נוח נראה כי העולם מתקיים בזכות הזוגיות.   זוגיות, הורות ומשפחה נחשבים כהצלחה בסולם החברתי.

בהרצאה זו נבדוק נקודות ראשוניות ומהותיות כגון כיצד אנו בוחרים את בן/בת הזוג שלנו ועוברים משלב ה"אני" לשלב ה"אנחנו" על מנת ליצור תמהיל מאוזן של "אנינחנו".   בדרך מתקיימים מאבקי כוחות כאשר כל אחד מבני הזוג מושך להשרשת מודל משפחת המוצא שלו בתא החדש בהיתהוותו. ובאמצע תמיד הריקוד הנצחי כלה/חמות...

במעגל החיים מתקיים המעבר מזוגיות להורות הדורש מאמצים פיזיים ורגשיים. מרוץ החיים מצריך מסוגלות זוגית המקפלת בתוכה תקשורת נכונה, פתרון קונפליקטים והתמודדות עם מצבי לחץ, ולסיום "כשבא גואל לישראל" ומלאכתו נשלמה (?), מתרוקן הקן. תקופה זו יכולה להיות משבר או הזדמנות – תלוי במערכת היחסים לאורך השנים.

ההרצאה מלווה בקטעי סרטים, קלפים וסימולציות

מומלץ!!!

 

אינטימיות

היכולת לחיות בקירבה אותנטית, חשיפה אבסולוטית וכתוצאה מכך להיות פגיע. על מנת להיות באינטימיות חייב אדם להיות בקשר/אינטימיות עם עצמו – שכן "אדם בתוך עצמו הוא חי". על האדם להיות במודעות עצמית והבנה של בחירותיו. אדם המודע לעצמו, חוזקותיו, חולשותיו, יכול להיות באינטימיות עם הזולת ולהזמין הצצה פנימה ללא פחד. Intimacy = In to Me You See

קיימים 3 סוגי אינטימיות: אישית, זוגית וחברתית – יפורט במהלך ההרצאה.

כמו כל דבר בעולמנו, מידת האינטימיות של אדם עם עצמו וחברו היא תוצאה של סכום חוויותיו וזכרונותיו הקדומים. מדפוס ההתקשרות הראשון לאם, דרך דמויות מפתח בחיים. חוויות ראשונות חיוביות יפיקו מתוכן אדם בטוח, בוטח, משוחרר וזורם אשר יהיה בעל אינטימיות נפשית בריאה וכן באינטימיות פיזית בריאה.

ב"סקס והעיר הגדולה" נפרשת אינטימיות חברתית בין נשים החושפות את עולמן הרגשי, תוך כדי בטחון מלא במערכת ביניהן וידיעה כי אינן "על תנאי". נשים אלה מתקשות להיות באינטימיות עם גברים – אנטימיות הדורשת אמון בסיסי.

פחד מאינטימיות קיים בזוגיות. סיבות, תהליך, תוצאות וטיפים יפורטו במהלך ההרצאה.

 

המסע הגדול – המעבר מזוגיות להורות ולמשפחה.

ההתחלה בהבטחה בחופה.

זוגיות המתחילה בתקוה ואופטימיות דרך יצירת תא חדש ותרבות משפחתית הניזונים ממשפחת המוצא ומשנה צורה בהתאם ליוצריה הצעירים. במהלך השנים משנים צורה, הרגשה, מחשבה ותפיסת עולם דרך המעברים מזוגיות ולידה להורות לילד ראשון המשנה לחלוטין את תמונת הזוגיות כפי שהיתה.

סדר הלידה במשפחה קובע במידה משמעותית את אפיינו, בחירת בן/בת זוג ומקצוע. בשנים האלה יבחנו היכולות להתמודד עם אתגרי שילוב הזוגיות, הורות, דרישות הקריירה והמשפחה מסביב. יכולת זו תיקרא מסוגלות הורית ומסוגלות זוגית.

בחלוף השנים חייבת להתקיים הנפרדות של הילד ממשפחתו והיציאה לעולם הגדול ולמסע הפרטי של כל אחד בדרכו האישית. מידת הצלחת המסע תלןיה ביכולת ההורה לשחרר את הילד עם ברכת הדרך, ובכלים שרכש עד נקודה זו. המשפחה מסמלת תחנת דלק רגשית, נמל מבטחים ומקום לצאת ממנו ולהתגעגע אליו מכל מקום בעולם – זהו מקום בו יתקבל כל אחד ללא תנאים באהבה ובחום.

 

זוגיות ובגידה

פחד הנטישה הוא מנת חלקינו. פחד זה מתעצם עם גילוי בגידה בזוגיות ובנוסף לעלבון וירידה בדימוי העצמי, נשאלות השאלות: מי בוגד? כולם בוגדים? באיזה שלב במעגל החיים? מה המניעים לבגידה? וכיצד מתרחשת הדינמיקה בתוך הבגידה? גם המאהבים/מאהבות מקנאים?

עם יציאת "השד מהבקבוק" משתנים החיים ונשאלת השאלה אם יש חיים אחרי... ואם ניתן לשקם את המערכת הזוגית.

ההרצאה מלווה בסיפורים עסיסיים מעולם הידוענים, קלינטון, קנדי, ביבי, איציק מרדכי ועוד.

 

ההבדל בין גברים לנשים

נשים מנוגה גברים ממאדים

גבר ואשה. לכל אחד מאפיינים פיזיולוגיים, רגשיים, נפשיים, שכליים שונים. ראיית עולם שונה, תפיסת עולם שונה ומכאן גם התנהלות שונה.

צו החברה לגבר: הפעל, תקן, הצל...

ממקום זה רכש הגבר מיומנויות של Doing תוך הזנחת ה- Being האחראי על ההוויה הפנימית.   מקום הרגש וביטויו תופס מקום משני, או כלוא ללא יכולת ביטוי. עם השנים, המאבקים ונפתולי החיים, מתמודד הגבר במאמץ ובאומץ, ללא יכולת "לשחרר קיטור", דבר הפוגע בבריאותו הפיזית. בחלוף השנים עם כניסת דיור מוגן לחיינו או בתי אבות, נמצא כי ברוב המקרים האוכלוסיה הינה... אמהות.

האשה, משכבר הימים, בתפקיד הקלאסי, ניהלה את ממלכת פנים הבית. במרוצת הדורות יצאה האשה מהבית ועם המאבק לשיוויון הזכויות, לאשה "זכות גדולה" לעבוד מחוץ לביתה ולנהל שתי קריירות.

לחץ ועומס זה, ויכולתה הטבעית של האשה לתפקד בו זמנית בכמה מישורים, עוזרים לה להפוך ללהטוטנית.

בהרצאה יידונו ההבדלים בדפוסי ההתמודדות – גברים/נשים, תפיסת עולם והתנהלות.ההרצאה מלווה בקטעי סרטים, When Harry met Sally ועוד.

 

דור הסנדוויץ'

אם את/ה מטפל בהורים מזדקנים, קריירה פעילה, זוגיות מתפקדת והורות נאבקת...

אם את/ה לחוץ, עייף, לפעמים חי ברגשי אשמה, מרגיש עומס וחלוקה לא שווה בנטל עם האחים/אחיות – המפגש הזה בשבילך!

דור הסנדוויץ', אנשים בני +40 , בריאים ופעילים המגדלים 2 משפחות: את משפחת המוצא, קרי: אבא ואמא מזדקנים והופכים לזקוקים ונזקקים, והמשפחה הפרטית – בעל/אשה + ילדים.

זהו שלב מורכב של זמן פיוס, סגירת מעגלים בין הורים לילדים ובין אחים. זהו שלב הפיכת האדם ל"ילד הורה" המטפל בהוריו (חילוף תפקידים). בדרך כלל חלוקת הנטל אינה מתחלקת בצורה מאוזנת בין כל בני המשפחה, דבר הגורם ללחצים ומאבקים.

להיות בן דור הסנדוויץ' משמעותו להפגש עם הזיקנה, התשישות, והחלשות ההורים מול פנינו ללא יכולת לשנות. מצב זה מביא לכעס, פחד, חוסר אונים, תסכול וכאב – כאבים פנימיים.

בהרצאה יידונו נושאים כגון צוואה, ירושה, מלחמות אחים, ואמצעי התמודדות ברגעי נפילה על פי מודל חדשני וייחודי. מומלץ ביותר אם את/ה שייך לדור זה.

 

מאילם לאלים – דינמיקה של אלימות בינזוגית

 אלימות משמעותה הפעלת כח גלוי או סמוי המופעל ע"י אדם אחד כלפי אדם אחר בניגוד לרצונו והגורם נזק גופני, רגשי, נפשי, כלכלי או חברתי ונזק לאורך זמן בכל הרמות.

האלימות הינה תופעה הנמצאת בכל האוכלוסיה, בכל מקום ללא קשר למעמד כלכלי, גזע, מין וגיל.

קיימים כמה סוגי אלימות: פיזית, מילולית, רגשית, חברתית, כלכלית, מינית, בידוד ואיום.  התופעה נמצאת בחברה הצעירה בביה"ס ועד החברה הקשישה.  נשים רבות נשארות בקשרים אלימים מתוך חישובים כלכליים ופחד להשאר לבד, וחוסר תמיכה מחוץ לבית.

ישנן נורות אדומות, נורות אזהרה, אשר איתותן ירמוז על כניסה למערכת אלימה או המצאות בה, כגון: אלימות פיזית, קללות, חוסר עצמאות כלכלית, הצרת צעדים, כפיה של לבוש מסוים או קביעה לגבי חוג חברתי, הרחקה מבני משפחה שתומכים ועוד.

הכלל החשוב ביותר הוא לא להשאר לבד.  לספר, לדבר.  יש מענה, גם לאשה וגם לגבר, וגם לילדים החשופים.

אל תשארי לבד!

ספרי למישהו!

 המרצה הינה מומחית לאלימות במשפחה, מטפלת בנשים מוכות, ילדים עדים לאלימות ומטפלת באופן פרטני וקבוצתי בגברים במרכזי טיפול ובתי כלא בארץ.

 ההרצאה מלווה בסרט המקפל בתוכו את התפתחות הדינמיקה של מערכת יחסים אלימה, ודיון על:

1.      מהות האלימות לסוגיה

2.      זיהוי נורות אדומות

3.      דרכי התמודדות עם האלימות

4.      העצמה והדרכה נשית

5.      הכוונה לגורמי סיוע ותכניות תמיכה

 

ההרצאה מלווה גם בדוגמאות מעולם הטיפול באלימות במשפחה, בארץ ובחו"ל. 

אורך ההרצאה בין שעה ורבע לשעה וחצי.

 

ג'ודי כצמן - מטפלת אישית, זוגית ומשפחתית 

בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית ותואר שלישי בפסיכולוגיה.

בעלת פינות קבועות בתוכניות טלויזיה:

המקצוענים (ערוץ 10) – משפחה, ילדים, תקשורת

איזה יופי – נעמה - משפחולוגיה

אודטה (ערוץ 10) - בנושאי זוגיות, מערכות יחסים הורים/ילדים

לבריאות (ערוץ 2) בהנחיית אפרת אנזל - יחסי הורים/ילדים, הורות לאורך החיים

פינה קבועה בתכנית "כל בוקר" בערוץ 10 מידי יום שישי

שותפה לכתיבת תכניות למטפלים בטיפול משפחתי

בארה"ב ובארץ נגעה וטיפלה במיגוון רחב של אוכלוסיות, בעיות ואתגרים:

ילדים, נוער ומבוגרים בעלי קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז (ADD & ADHD)

תקשורת משפחתית בין הורים וילדים על רקע גירושין

זוגיות ושותפות אינטימית

תקשורת אישית, זוגית ומשפחתית

דינמיקה בין הדורות במשפחה במעגל החיים

דור הסנדוויץ' - הדור המתלבט ומטפל בהורים מזדקנים, זוגיות, גידול ילדים ופיתוח קריירה
שותפה לכתיבת ספר הדרכה למטפלים בנושא זה

בעלת ידע רחב וניסיון בטיפול פרטני וקבוצתי בנושאי אלימות במשפחה, עם:

נשים מוכות

ילדים חשופים לאלימות

גברים אלימים

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input