יומני מסע אל תרבויות נידחות, נופים עוצרי נשימה ובעיקר אל הפסיפס האנושי

אסף שקד

 

קובה- מהפכה בקצב הסלסה

מסע מצולם, מופלא ומרתק לאורכו ולרוחבו של מעוז הקומוניזם האמריקאי היחיד והמיוחד..
מבירת המהפכה, הוואנה דרך ערים מתפוררות ומכוניות עתיקות, הסיגרים המפורסמים והשקיעות המרהיבות.
כור ההיתוך האנושי, המגוון והמרתק בעולם לצד הארכיטקטורה העשירה והסלסה הבוערת..
מסע בעקבות מורדים מזוקנים ועגלות חציר עצלות. מסע המספר את סיפורו של עם קטן, צבעוני ומחוייך שצועק ססמאות ומניף אגרופים, אבל חולם על אלביס. מסע מרגש של קסם, רומנטיקה והמון נוסטלגיה באי המפורסם בעולם..

האקונה מאטאטה -מסע אל מזרחה של היבשת השחורה

יבשת אפריקה מסעירה את דמיונינו ומרתקת אותנו גם כיום, 500 שנים ויותר לאחר שנתגלתה לאדם הלבן. זו האדמה הראשונה והקמאית שעליה התחיל הכל וזו שמשכה אליה לאורך הדורות מגלי עולם נועזים, הרפתקנים מושחתים ומתיישבים אירופאים.
זו יבשת של ניגודים קיצוניים וטבע עוצר נשימה. בית למאות שבטים אתנים שונים בעלי מסורות עתיקות החולקים את מרחב מחייתם עם מגוון אדיר של בעלי חיים פראיים.
יותר מכל מקום אחר בעולם, סיפקה אפריקה מיתוסים ספרותיים וקולנועיים שהפכו אותה למושא חלומותיהם הכמוסים של רבים מאיתנו.
ההרצאה תיקח אותנו למסע מגוון ומרתק אל מזרחה של היבשת השחורה, אל קניה וטנזניה שנחשבות בעיני מטיילים רבים כ'יהלום' של אפריקה כולה. מסענו ייקח אותנו אל קרחוני העד השוכנים על פסגתו של הר קניה ואל המישורים הצחיחים והלוהטים של ה'ריפט ואלי'. אל יערות הגשם הקרירים והעבותים של הרי אברדר ואל החופים הנפלאים של האי הטרופי זנזיבר.
ניסע בשבילי עפר מאובקים אל שמורות הטבע המפורסמות 'מסאי מארה', 'סמבורו' ומכתש ה'נגורונגורו' ולא נפסח כמובן על הפסיפס האנושי המרתק המאכלס את האיזור, המאסאים הגאים, הקיקויו החייכנים, ההאדזבה הפרימיטיבים, ילידי החוף וצאצאי המתיישבים הלבנים. מסע מקסים ומרגש שכולו צבעים, נופים וחיוכים..

ג'מייקה- אז מי באמת ירה בשריף?...

האי הקאריבי הלוהט והנינוח עדיין לא מצא את דרכו ללב המיינסטרים של תעשיית התיירות העולמית. לכאורה ג'מייקה היא מוזיקת רגאיי וסקא, חופים טרופים עצלים ועשן של עשב מתוק. אך לא רק.. לג'מייקה עבר היסטורי עשיר של שודדי ים ואוצרות אבודים, כוכבי קולנוע רבים שהפכו את המקום לביתם ומאבקים פוליטים עקובים מדם. היא מרכזה של תנועה דתית עולמית הקרובה ליהדות יותר מכל דת אחרת וביתה של תעשיית התקליטים הגדולה והענפה בעולם והכל לצד כוס התה האנגלית המסורתית של השעה ארבע..
מסענו יעבור לאורכו ולרוחבו של האי הקטן דרך סמטאות העיר מונטגו ביי וחופי נגריל המעושנים, חופי הדייגים השוממים של דרום האי, ההרים הכחולים הנישאים, המפלים האימתניים של אוצ'ו ריוס, התחנות החשובות בחייו של המורד המקסים בעולם, בוב מארלי ובירתה של ג'מייקה, קינגסטון.

'החיים תחת השמש השישית'- תרבות המאיה בגואטמלה

ב 21 לדצמבר 2012 החל עידן חדש על פי לוח השנה של בני המאיה. צעדינו הראשונים כבני האנושות תחת קרני השמש השישית הם הזדמנות נהדרת לפתוח צוהר מסקרן ומרתק אל עולמם ותרבותם של בני המאיה שנחשבת ולא בכדי, לאם התרבויות של אמריקה כולה.
נצלול אל נבכי עולמם התרבותי והחברתי של שבטי הקאצ'יקל, הצוטוהיל והקיצ'ה. עולם של מיתולוגיה עשירה טקסים פגאנים עתיקים אמנות צבעונית שובת עין ולב השזורה בנופיה עוצרי הנשימה של גואטמלה. וכל זאת בתפיסת זמן מעט מיוחדת ושונה.

אוסטרליה-מסע האופנוע הגדול

יום אחד קם לו ילד, קונה אופנוע ישן ויוצא להקיף את היבשת הדרומית. לאורך שנה ומחצה וארבעים אלף קילומטרים לאורכה ולרוחבה של אוסטרליה. הילד והמכונה, לאורך כבישים שאינם נגמרים, ימים כלילות הריקים מנפש חיה תחת שמים עם מליון כוכבים.
בטיול זה הנחשב בעיני למשפיע ולמעצב העיקרי של אישיותי וחיי מאז ולתמיד, אקח אתכם בחזרה אל המקומות האהובים בארץ שם למטה. מישורי הנאליבו האינסופיים, הקסם השחור של הקימברלי וצפון אוסטרליה, יערות העד הפיראיים של כפ יורק והחופים העליזים של בריסביין וסידני.
נחזור יחדיו אל שבילי העפר המאובקים ויערות האקליפטוסים הבלתי נגמרים. אל שלל הטיפוסים הצבעוניים שניקדו את מסעי ועשו אותו צבעוני ומשעשע, טרגי ומקסים. אל הקשיים הפיזיים והנפשיים שליוו את המסע ועל התרוממות הרוח שמלווה אותי עד היום, עשרים שנה אחרי.

ויטנאם וקמבודיה- השתקפויות בראי המקונג

ויטנאם וקמבודיה הן דרום מזרח אסיה במיטבה. שתי ארצות סמוכות, החולקות ביניהן גבול משותף ונהר אחד, אדיר ומפורסם. הן חולקות תקופות היסטוריות עתיקות ומודרניות וחוו שתיהן מלחמות עקובות מדם וכיום נושאות עיניהן לעתיד ורוד של קידמה ופיתוח אך סוד קיסמן האמיתי הוא השוני הגדול שביניהן. שני עמים שונים, בעלי שפה, תרבות ופולקלור שונה. את מסענו נחל עם שבטי ההרים שבצפונה ההררי של ויטנאם, דרך בירת המדינה העכשווית האנוי. נצעד בעקבות חייליו של הו צ'י מין ומאבקיו בצרפתים ובאמריקנים. נתעכב על הבירה הקיסרית הואה לפני שנדרים אל דלתת המקונג האדירה המשמשת 'אסם האורז' של המדינה כולה ואל אחת הערים המסקרנות בעולם, הלוא היא סייגון. משם בשיט הרפתקני במעלה הנהר אל ממלכת קמבודיה ובירתה פנום פן ונכיר מקרוב את העם המקסים והחייכן שעבר גיהנום פוליטי וחברתי ויצא ממנו חזק יותר, נדיב יותר ואופטימי יותר.

סין- הענק האדום
הרצאה בשלושה מפגשים

היות ושום הרצאה, טובה ככל שתהיה לא תוכל להעביר את מלוא העוצמה והקסם של מדינה אדירה זו, מחולקת ההרצאה לשלוש הרצאות משנה בנות כשעה כל אחת:
1. ערי הענק של סין: הרצאה זו תיקח אותנו אל בייג'ינג, שנחאי וצ'ונג צ'ינג. כולן ערי ענק בנות עשרים מליון תושבים ומעלה. נסקור את דרך התפתחותם של כרכים אדירים אלו בראיה היסטורית, חברתית וכלכלית ונעמוד על הפרוייקטים הארכיטקטונים העכשווים שאין להם אח ורע בעולם כולו בכל הקשור לגודל, גובה ועוצמה. נתעכב על ה'נמלים' האנושיות החיות בהן וננסה לצייר את עתידן בראיה סינית וגלובלית.
2. מדיניות המיעוטים של סין: הרצאה זו תתמקד בעם הסיני עצמו. מה ההבדל בין בני החאן לטיבטים? מיהם האויגורים? והאם מיעוט הג'ואנג הגדול בעולם הוא בכלל המצאה יש מאין? נבחון לעומק את השיקולים ההיסטורים והחברתיים שהביאו את המפלגה הקומוניסטית לפתוח בפרוייקט האנושי השאפתני הקרוי 'מדיניות המיעוטים', נפריך מיתוסים רווחים על העם הסיני ונשרטט את פני החברה הסינית העכשווית. הרצאה מרתקת ועשירה בצילומים מרהיבים ממקומות שונים בסין.
3. אמונות ודתות: אומרים שהסיני הוא קונפוציאניסט בבוקר, בודהיסט בצהריים ודאואיסט בערב ועוד לא הזכרנו את המוסלמים והנוצרים המונים יחדיו כמאה מליון בני אדם וכל זה תחת הדגל הרשמי של הקומוניזם האתיאיסטי. אז במה בכל זאת מאמינים הסינים? הרצאה זו באה לענות על השאלה החמקמקה ולדון בניגוד הסיני העדין שבין דת ופוליטיקה, אמונה עכשווית ומסורות עתיקות, פטריוטיזם מדיני ונאמנות משפחתית. ניגוד שיהווה נדבך מרכזי בעיצוב דמותה של החברה האנושית שאולי בעתיד, גם תנהיג את העולם..

קעקועים, סיפור אהבה...

אמנות החריטה בעור והפיכת הגוף האנושי למשטח קנבס מהלך, מושכת ודוחה את האנושות כולה מזה אלפי שנים.
הקעקועים מסמלים לרבים חופש, אינדיבידואליות ומימוש תשוקות נסתרות אך גם מהווים טאבו חברתי חמור במקומות רבים בעולם ומזוהים עם תרבות שוליים של בערות ופשע.
הרצאה מרתקת ויחודית זו, תיקח אתכם במסע עוצר נשימה וחובק עולם אל שורשיה החברתיים, התרבותיים וההיסטורים של תרבות הקעקועים.
מטקסי ה'מוקו' המקודשים של הלוחמים המאורים בניו זילנד אל חליפות ה'אראזומי' הנסתרות של חברי היאקוזה ביפן. ממלכי אירופה הקדומים והקלגסים הרומאים, אל המלחים והסוורים של נמלי הולנד ואנגליה. מהחיילים, המוזיקאים וחברי הכנופיות אל מרד הנעורים העכשווי שהפך לטרנד אופנתי לוהט הסוחף אחריו מליוני בני אדם בכל העולם המאוחדים כולם בתשוקה ובאהבה לתרבות הקעקועים.
ההרצאה מלווה בתמונות וקטעי וידאו שצולמו במקומות שונים בעולם על ידי המרצה, אספן קעקועים ותיק ונלהב..

איסלנד - אי הקרח והאש

איסלנד, אי הקרח והאש, היא מדינה בהתהוות אנושית וגיאולוגית כאחת. אדמה צעירה, קפואה ובוערת לעם זעיר וקשוח אך עם זאת קיצוני באדיבותו ושוחר שלום באורחות חייו. מדינה שבה הטבע מרסן את האדם ואינו ניתן לאילוף.
השילוב הקיצוני והנדיר שבין קרחוני הענק המכסים כעשירית משטחה לבין יותר ממאה הרי געש פעילים יוצר אלמנטים טבעיים הרסניים, אלימים ומהפנטים בקיצוניותם. גייזרים לוהטים, בריכות בוץ מבעבע, לגונות קפואות, מפלי ענק ומדבריות טוף אינסופיים הם מגרש המשחקים הביתי של העם המכריז על עצמו בגאווה כנצר האמיתי של הויקינגים הנורדים ומסתייג מן ההשוואה לשכניהם הסקנדינבים.
איסלנד היא ביתם של הגמדים, העלפים, הטרולים והפיות המשוטטים במרחבים הפראיים, דמיוניים וממשיים כאחד. בהרצאה זו על המדינה המרתקת כל כך נצלול עמוק אל ההיסטוריה הגאה והטבע המיוחד שאין שני לו. טבע של מים צלולים, מרחבים אינסופיים וערפילים כבדים תחת שמש החצות והזוהר הצפוני המהפנט...

חיים מגולגלים בתרמיל

על עצם הגדרתו של העם היהודי כעם נודד אין עוררין. לא מרצון עשינו זאת כי אם מכורח היסטורי ובלית ברירה. אורח החיים של התרמילאים הצעירים מושרש עמוק בDNA הלאומי והחברתי שלנו ולא בכדי נדמה לעיתים שעם ישראל נמצא בכל מקום, כחול אשר על שפת הים.
תופעת התרמילאות הישראלית גם היא חריגה בהיקפה ובעומקה בהשוואה ללאומים אחרים ובשנים האחרונות מצטרפים אל המוני התרמילאים הצעירים גם הוריהם. בני דור אחר, שמרני ומבוסס יותר שהגיעו אל המנוחה והנחלה ורוצים גם הם לראות את העולם בצורה שונה, הרפתקנית ואתגרית יותר.
כתרמילאי בנשמתו שהעביר עשור מחייו בשבילי העולם, אקח אתכם למסע מצולם, פילוסופי והיסטורי אל השנים הללו שלעד יהיו השנים החשובות והמעצבות של חיי. אסקור את שורשי תופעת התרמילאות הישראלית שנגזרה מההיסטוריה המקומית של מדינתנו ואשתף אתכם בכמה מן הסיפורים המשעשעים, מטורפים והזויים שאותם עברתי בשיטוטי. תקופה מרתקת וממכרת שמזמנת חיים של חופש קיצוני, מפגשים אנושיים נדירים, נופים שנצרבים בנשמה והמון הרפתקאות. טובות ו..טובות פחות. 

אסף שקד

שמי אסף שקד, בן 40 מחיפה. לאחר הצבא הקדשתי עשור מחיי לטיולי תרמילאות עצמאיים ברחבי העולם, עשור שחלף ביעף. בשנים אילו טיילתי והתגוררתי ברבות ממדינות העולם השלישי והמערבי כאחד. דרך עדשת המצלמה המלווה אותי תמיד, תיעדתי רבות מן המדינות ובדגש אישי על הפן האנושי הכולל בתוכו ריטואלים דתיים ופולקלור עממי כמו גם מבט נוקב על האלמנטים התרבותיים והמשפחתיים שמהם מורכבת כל חברה אנושית.
שנות נדודי בעולם היוו לי קרש קפיצה ונקודת פתיחה מצויינת למקצועי העכשווי, מדריך טיולים גיאוגרפים לחו"ל בדגש למדינות מרכז אמריקה והקאריביים, דרום מזרח אסיה ואפריקה.
במסגרת מסעותי עם קבוצות המטיילים השונות אני חוזר שוב ושוב אל הנופים, האתרים והאנשים. ממשיך לתעד ללא הרף, להעמיק ולחקור, לראיין ולהתבונן..
סדרת ההרצאות שלהלן המוצעת כולה בליווי תמונות, היא 'יומני המסע' שלי. כל הרצאה פותחת חלון צבעוני, עשיר ומרתק אל תרבויות נידחות, נופים עוצרי נשימה ובעיקר אל הפסיפס האנושי. הזקנים והילדים, הכפריים והעירוניים, העשירים והעניים והכל מתוך זוית ראיה אנתרופולוגית והיסטורית מרגשת ומהימנה.. 

המלצות 

טובה שלום,

אסף שקד התארח בביתנו ב 8.10.21 ונתן הרצאה לחוג החברים שלנו על טיול שערך על אופנוע סביב אוסטרליה.
ההרצאה הייתה מעניינת ומרתקת, והחברים נהנו מאד מהצגת אוסטרליה על נופיה המיוחדים ועל הדמויות הססגוניות שחיות במרחביה.
תודה על המלצתך.
בברכה
אבי , 
חוג בית בקריית חיים

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input