הרצאות וסרטי תעודה על תרבויות והטבע האנושי

יורם פורת

 

 במאי ומפיק סרטי תעודה

 

במאי וצלם סרטים העוסק בתרבויות עולם ובטבע האנושי דרך סיפורים יוצאי דופן. עבד כצלם וכתב במגזין נשיונל ג'אוגרפיק. בהרצאותיו שוזר קטעי קולנוע עלילתי ותעודי עם תצלומיו לכלל חוויה ויזואלית - אינטלקטואלית. ביים את הסרטים "שומרי גן עדן" ו"רומלה – חיי עם הצוענים" שהוצגו בעשרות פסטיבלים ברחבי העולם וזכו בפרסים בינלאומים. בוגר החוג לצילום במכללת הדסה בירושלים, ובעל תואר שני בתקשורת וקולנוע מהאנטר קולג' בניו יורק. מרצה לתרבויות וקולנוע במוסדות תרבות נבחרים, סינמטקים, קתדרה, אירגונים, חברות וחוגי בית.

שומרי גן עדן 

 

במהלך שנתיים תיעדתי את שבט ההוארני מיערות האמזונס, שבט אינדיאני הנלחם באמצעים פרימיטיבים בחברות נפט המאיימות להכחיד את סביבתו ואת תרבותו. במהלך ההפקה עבדתי תחת מסווה ובמספר פעמים תוך סכנה לחיי. בהרצאה אספר על הפקת הסרט ועל החיים בקרב שבט ההוארני, שבט של ציידים ולקטים שחי באזור העשיר ביותר בעולם מבחינה ביולוגית. חברי השבט ניזונים מהשפע שהיער מספק להם, צדים עם רובי נשיפה וחניתות, ומנהלים תרבות מרתקת החבויה מאות קילומטרים בתוך סבך הג'ונגל העבות. שטח חיותם הנקרא "יסוני", הוא האזור העשיר ביותר בעולם מבחינה ביולוגית. זהו סיפור מרתק על שבט שהשיב מלחמה כנגד תאגידים מזהמים ומנהל מאבק למען שמירת זהותו התרבותית.

 

רץ עם שוורים

 

 לספרד מסורות עתיקות ומורכבות מאוד שעד היום מתקיימות הלכה למעשה בפרובינציות השונות. בהרצאה אספר מתוך נסיוני האישי כצלם נשיונל ג'אוגרפיק על חוויותי מפסטיבלים מיוחדים ומסעות מרתקים בספרד. בין השאר השתתפתי במרוץ השוורים ברחובות פמפלונה, במסע הצליינים "קמינו דה סנטיאגו" בן 800 ק"מ אל העיר המקודשת סנטייגו קומפוסטלה שבגליסיה, בפסטיבל האש הגדול בעולם "לאס פאייס" שבולנסיה, ביקרתי ביער המכושף בארץ הבאסקים, התוודעתי לצוענים באנדלוסיה, ועוד. ההרצאה מלווה בתמונות, סרטים ומוסיקה.

 

כמו צועני 

במשך חמש שנים תיעדתי קהילת צוענים ייחודית במזרח סלובקיה ויצרתי סרט המספר את סיפורן המרתק של מספר דמויות מפתח בקהילה. הסרט מבוסס על נסיון רב שנים של ישראלי שהתקבל לקהילה צוענית מסוגרת ולמד להכיר את סודותיה הכמוסים ביותר. תעדתי בגוף ראשון את אורח חייהם הפרוע של הצוענים, את שאיפתם לכבוד עצמי ואת חתירתם להגשמת חלומותיהם האישיים בחברה אירופאית שבה אין להם מקום.

תעלומת הר כרכום - הר סיני או צומת של הזיכרון הקולקטיבי?

בהר כרכום שבנגב, חקוקים מעל לארבעים אלף ציורי סלע מרהיבים ובהם מופיעים דמויות אדם וחיות, צורות וסמלים, שנחקקו לפני אלפי שנים בידי חברות קמאיות מסתוריות. מה הציורים הללו אומרים? כיצד הסמלים שנחקקו בנגב מופיעים גם אצל האבוריג'ינים והאינדיאנים בחברות המצויות במרחק עשרות אלפי קילומטר מהנגב? כיצד שוייכו הציורים האלה לטקס מתן תורה על הר סיני?

בעקבות ציורי הסלע בהר כרכום אקח אתכם למסע אל מיתוסים של חניכה ופולחן בתרבויות שונות המבוטאים בזבח השומרונים בהר גריזים, בציורים וסיפורים בסהר הפורה, אצל הילידים באוסטרליה ואצל האינדיאנים בני אמריקה. בהרצאה ניגע במחוזות נפש האדם ובזיכרון הקולקטיבי העומד בבסיס האמונה והמחשבה האנושית עד ימנו.

 

עולם ללא אלימות - בחבל לדאק

 

האם ניתן לחיות ללא פשע ואלימות? האם משפחה יכולה לחיות בהרמוניה כאשר אישה אחת נשואה למספר גברים? את התשובות נגלה בחבל לדאק שבהרי ההימליה, אזור גבוה מאוד ומדברי הנותר מבודד מהעולם עד בוא הקיץ בהפתח המעברים עמוסי השלג המובילים אליו. חבל לדאק היווה צומת דרכים חשוב עבור שיירות הסחר שנעו בדרך המשי ולכן הינו נקודת מפגש מרתקת בין תרבויות. את ההכרות עם האמונה הבודהיסטית נערוך דרך ה"קאלצ'קרה" מפגש רוחני בהשתתפות "הדלאי למה" שנערך בלדאק ב-2014, ואת ההכרות עם הפולקלור הלדאקי דרך רופאה שאמנית השואבת את הרוחות הרעות מגוף החולה ודרך ריקוד החרבות במנזרים הבודהיסטים שבראשי ההרים.

 

לגעת באלוהים – למרומי ההימליה בעקבות הננדה דוי

 

פעם בארבע עשרה שנים נאספים חמישים אלף הודים בהרי ההימלאיה שבצפון הודו, ועולים לרגל אל אלת ההרים המקודשת להם "הננדה דווי" . את המסע המפרך שאורכו 280 ק"מ ומתקיים במשך גשמי המונסון האכזרים - מוליך כבש מקודש בעל ארבע קרניים. תיעדתי את עולי הרגל עוברים בכפרים שלא מצויים במפות התיור, חוצים הרים מעל לחמשת אלפים מטר ומגיעים לאגם מסתורי ששלוש מאות גולגלות אדם פזורות סביבו, אנשים שסיבת מותם וזהותם לוטה בערפל. כאן למרגלות הננדה דווי – הפסגה הגבוהה בהודו (7820 מ') מבצעים המאמינים סדרת פולחנים שבסופם הם משחררים את הכבש כשעליו מנחות ותשורות- כדי לזכות בברכתה של האלה.

 

הדרום החם של ספרד

 


בדרום ספרד השתלבו מסורות פאגאניות, נוצריות מוסלמיות יהודיות וצועניות לכדי פסיפס תרבותי מרתק. בהרצאה נשמע על השילטון האיסלמי הסובלני של "תור הזהב" בספרד, עם יצירות הפאר הארכיטקטוניות כארמון אלהמברה שבגרנדה, נכיר את שירתו של שמואל הנגיד שהיה הוזיר הראשי של גרנדה, נפגוש את בני משפחת רומרו לוחמי הפרים המפורסמים ביותר בעולם, נבקר בפסטיבל האש הגדול בעולם שם שורפים בובות ענק סאטיריות, ואת הנושאים תחבר שירתו הייחודית של פדריקו גרסיה לורקה מגדולי משוררי ספרד.

 

בין הארוטי לנשגב – מקדשי החשק בהודו

 


מה מסמל עקרב המטפס על ירך חשופה של נסיכה יפיפיה? כיצד מופיעים דימויים מפורשים של זוגות המתנים אהבים בצורות משגל שונות ומשונות במקדש דתי? שאלות רבות מתעוררות כאשר מביטים בהשתאות על הפיסול הארוטי יוצא הדופן במקדשי החשק שבהודו. הממצאים מגלים כי תפישת המיניות בהודו בימי הבינייים היתה שונה מאוד ממה שאנו מכירים היום. החיפוש אחר גאולה רוחנית נעשה דרך אמצעים לא שגרתיים ואף עבר על איסורים מפורשים בדת ההינדית. בהרצאה נבדוק כיצד תפישות המגולמות ב"טאנטרה", ב"שקטי", ב"יוני -לינגם" התבטאו בריגוש חושני אסתטי שמטרתו התייחדות עם הנשגב והגעה לשיחרור נפשי.

 

ערים תת קרקעיות בקפדוקיה

 


קפדוקיה או "ארץ הסוסים" הוא חבל ארץ במרכז רמת אנטוליה שבעקבות פעילות וולקנית ייחודית פיסל בו הטבע חרוטי אבן אדירים. על טריטוריה ייחודית זו התנהל במהלך ההיסטוריה מאבק אימתני בין האימפריות הדומיננטיות במזרח הקדום. כאן נוסדה אחת הערים העתיקות בעולם, כאן דהרו החיתים על סוסיהם, מכאן יצאה תנועת הנזירות הנוצרית כדי להשתלט האימפריה הרומית. כאן חצבו הנוצרים באבן הטוף הרכה כנסיות וערים תת-קרקעיות שאין להן אח ורע בעולם כולו.

 

צוענים בראי הקולנוע

מהי הרוח הצוענית וכיצד היא מתבטאת בקולנוע העולמי? בעקבות הצוענים נצא למסע קולנועי שהוא גם מסע מוסיקלי, מסע בזמן, מסע גאוגרפי, ומסע אתנוגרפי בין תרבויות שונות שהושפעו מהצוענים והשפיעו עליהן. דרך יצירות קולנועיות קלאסיות כמו שעת הצוענים, כרמן, מלכת הצוענים, סנץ' ועוד נפתח חלון לתרבות הצוענית העשירה כפי שהיא מתבטאת מעינהם של במאים שונים בינהם אמיר קוסטריצה וטוני גטליף.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input