איראן מחיי היום-יום ועד הגרעין

ד"ר רז צימט

 

בשנים האחרונות הפכה איראן לאחד הנושאים המדוברים ביותר בשיח הציבורי והפוליטי בישראל, אך גם 40 שנה לאחר המהפכה האסלאמית באיראן, נחשבת עדיין הרפובליקה האסלאמית בעיני רבים לחידה.

האם המשטר האיראני על סף קריסה? האם ניתן לגלוש בפייסבוק באיראן? מדוע הפכה איראן למעצמה של ניתוחי אף? מדוע חושש המשטר מפני מקדונלד'ס? מדוע חותרת איראן לנשק גרעיני? מה היא מחפשת בסוריה? מדוע היא עוינת כל כך את ישראל?

ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן, מנסה להשיב על שאלות אלה ואחרות. הוא יספר לנו על מגמות העומק בחברה האיראנית, על הצעירים ההולכים ומתרחקים מערכי המהפכה ומאמצים לעצמם אורח חיים מערבי וגם על שאיפותיה הגרעיניות של איראן ועל השפעתה הגוברת באזור.

 

פירוט הרצאות אפשריות:

איראן מתוכנית הגרעין למסיבות צעירים במחתרת

ההרצאה תדון בתהליכים המרכזיים המתחוללים איראן בשנים האחרונות, ובראשם המתח הגובר בין הצעירים למשטר האיראני, ביעדי העל של המשטר האיראני מבית ומחוץ ובהשפעת הסנקציות הכלכליות על יציבות המשטר האיראני ועל מדיניותו.

איראן ממחאה לשינוי: על צעירים, נשים ואנשי דת

בשנה האחרונה ניצבת איראן בפני גל מחאה גובר המשקף מצוקות מחריפות בקרב אזרחיה וביקורת כלפי המשטר. ההרצאה דנה בתהליכי העומק בחברה האיראנית, בפער ההולך וגדל בין הציבור האיראני, ובעיקר הצעירים, לבין המשטר האסלאמי, במאבק הנשים לשינוי, בשורשי תנועת המחאה ובסיכוייה לחולל שינוי פוליטי באיראן.

מי שולט באיראן? בנבכי הפוליטיקה האיראנית

מה ההבדל בין נשיא איראן למנהיג איראן? כיצד מתקיימות בחירות ברפובליקה האסלאמית של איראן והאם הן דמוקרטיות? האם יכולה אישה לשמש כנשיאה או כחברת פרלמנט? ומה יקרה לאחר שמנהיגה הנוכחי של איראן יילך לעולמו? ההרצאה תעסוק במערכת הפוליטית המורכבת באיראן ותבחן כיצד היא משפיעה על קבלת החלטות ברפובליקה האסלאמית.

"האיראנים על הגדרות?" איראן במרחב הערבי

מאז פרוץ "האביב הערבי" במזרח התיכון הגבירה איראן את מאמציה לבסס את השפעתה בעולם הערבי, במיוחד בסוריה ובעיראק. ההרצאה תבחן מה עומד מאחורי פעילות איראן בעולם הערבי ותנסה להעריך באיזו מידה הצליחה איראן לממש את האינטרסים שלה באזור.

גם פצצה, גם סמל לאומי: תוכנית הגרעין האיראנית

התחמשותה הגרעינית של איראן נחשבת בשנים האחרונות לאחד האיומים המרכזיים הניצבים בפני ישראל. ההרצאה תציג מהן שאיפותיה הגרעיניות של איראן, מהי אסטרטגיית הגרעין האיראנית, מה סטטוס תוכנית הגרעין לנוכח הסכם הגרעין, במיוחד לאור פרישת ארה"ב מההסכם בשנת 2018, וכיצד תשפיע השבת הסנקציות הכלכליות על איראן על מדיניותה.

"חורים ברשת": על רשתות חברתיות באיראן

הרשתות החברתיות באיראן הפכו בשנים האחרונות לפריזמה מרכזית להבנת תהליכי העומק בחברה האיראנית. הן משמשות בידי הציבור האיראני אמצעי זמין וחופשי יחסית להביע את עמדותיו בסוגיות העומדות על הפרק בהעדר פיקוח יעיל מצד השלטונות. ההרצאה תבחן את המגמות המרכזיות ברשתות החברתיות באיראן, תדון בשאלה עד כמה מייצגות כיום הרשתות את הציבור הרחב באיראן על מורכבותו, מהן המגמות החברתיות המרכזיות שבאות לידי ביטוי בשיח הרשתי ומה תרומתן של הרשתות לקידום ולהעצמה של תמורות חברתיות ברפובליקה האסלאמית. 

ד"ר רז צימט

עמית מחקר במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב המתמחה באיראן. בעל תארים שני ושלישי בהיסטוריה של המזרח התיכון מטעם אוניברסיטת תל אביב ותואר ראשון בהיסטוריה של האסלאם והמזרח התיכון מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטורט שלו עסקה במדיניותה האזורית של איראן בעולם הערבי בשנות החמישים והשישים. הוא שירת למעלה משני עשורים באגף המודיעין. ד"ר צימט משמש כחוקר גם במרכז אליאנס ללימודים איראנים באוניברסיטת תל אביב ובדסק לחקר הרשתות במרכז דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב.

הוא עורך הפרסום "מבט לאיראן" היוצא לאור מטעם מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית העוסק במעורבותה האזורית של איראן. הוא כתב עשרות מאמרים ופרשנויות בתחומי מחקרו, מרצה בפורומים אקדמיים וציבוריים שונים ומספק שירותי ייעוץ בתחום האיראני עבור מוסדות שונים ופרשנויות לאמצעי תקשורת בארץ ובחו"ל.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input