הרצאות על ההיסטוריה של המזרח התיכון, איסלאם ואקטואליה

ד"ר גוסטב מייסלס

 

בעין הסערה - משבר ההגירה ההמונית

משבר ההגירה ההמונית: מהגרים או פליטים. האם אירופה תישאר אירופה? החדשות מלאות בידיעות על הבעיה הבוערת: משבר ההגירה העולמית – מדובר על 19 מיליון איש בשנת 2015! ומרביתם, יושבי אסיה ואפריקה, נוהרים אל אירופה והמערב. השאלה היא האם לנדידות כאלה של עמים, גזעים, קבוצות אתניות או דתיות, לזמן קצוב או לצמיתות, יש רגל בהיסטוריה – ואם כן מה היה הפתרון? ננסה בסדרה זו להתעמק בקורות נדידות העמים ההיסטורים, איך הן מצאו את פתרונן כדי שנוכל להתעמק, לנתח והסיק מסקנות לגבי מה שמתרחש היום. 

השתקפות תרבות ערב בתרבויות המערב

סדרה של הרצאות על השלכות תרבות ערב: תרבות ערב או תרבות האסלאם; תרבות ערב כתרבות קומפילטורית; דרכי המסירה של הישגי תרות ערב לאירופה המערבית; בדיקה של השפעות תרבות ערב בתחומים שונים של החיים – קניית "תורת החיים הטובים", בחברה, בכלכלה, במלאכה ותעשייה, במדעים, באדריכלות ויתר תחומי האומנויות

מה שרצית לדעת על האסלאם ולא העזת לשאול

סדרה של הרצאות על פנים פחות מוכרות של האסלאם, בהיבט ההיסטורי, האידיאולוגי, התרבותי והקשר ליהדות והיהודים, עם השלכות לאקטואליה. 

יהדות, נצרות, אסלאם - שלושתם ביחד וכל אחד לחוד

סדרת הרצאות השמה אחת ליד ואחת מול השנייה את שלוש הדתות המונותיאיסתיות הגדולות. המונותיאיזם וסגולותיו בראייה קצת אחרת. איך כל אחת משלוש הדתות האלה באה לעולם. מה מאחד אותן ומה מפריד ביניהן.

המזרח התיכון בצמתי הכרעה

אקטואליה בהשתקפות ההיסטורית שהובילה לאירועים האחרונים באזור.

סדרה מרתקת המעוגנת במתרחש בעולם שסובב אותנו. תמונת מצב של בעיות השעה המסעירות את המזרח התיכון החדש-ישן ואשנב להבנת המתרחש באזור כיום בניסיון לגלות את השלכות האירועים על הצפוי. נסקור את ההתפתחויות הפוליטיות, החברתיות, האידיאולוגיות וצבאיות. נכיר את האישים והמנהיגים אשר עיצבו את פניו של המזרח התיכון בן זמננו . כל אלה ידונו בהתאם לחדשות היום.

משקעי העבר בעימות בן זמננו: בין הסונה לשיעה

סדרה המתחקה אחרי ראשית הפילוגים באסלאם ומלווה את הקונפליקט עד לגילויו העכשוויים, העימות הסעודי-אראני, המלחמה בסוריה, החיכוכים בלבנון 

עדות ומיעוטים אתניים-דתיים במזרח התיכון

סדרה של הרצאות הסוקרת עדות ומיעוטים מוכרים ובעיקר מוכרים פחות במרחב המזרח התיכון לאורך ההיסטוריה ובימינו אלה: מקורן, השתייכותן האנתרופולוגית והתרבותית, מאפייניהם ותרומתם לתרבות האנושית, התפלגותן לפי כיתות דתיות ביהדות, באסלאם ובנצרות ובדתות זעירות (כגון זורואסטרים); במהלך סקירות אלה לא נשכח להתייחס לבעיות אתניות-דתיות בלתי פתורות במזרח התיכון של ימינו.

קרובים רחוקים – השכנים שאיננו מכירים

סדרת הרצאות המגלות לעיננו את העולם המקיף אותנו, התוסס והמסקרן הנמצא בלב החדשות של היום, שכה מעט יודעים עליו. נכיר את איראן ומצרים – כפי שאיננו מכירים אותן, את סוריה ואת לבנון, את עיראק ואת אפגניסטן בהן מסובכת ארה"ב, את לוב ומדינות המגרב, את ירדן השכנה ואת מדינות חצי האי ערב: סעודיה, בהריין שבראש החדשות, את תימן ואיחוד הנסיכויות. 

  • השכנות: סוריה ולבנון.
  • מצרים – ערבית היא, או "פרעונית"?
  • איראן – מה היה ומה יהיה?
  • אפגניסטאן – הציר בדרך המשי.עיראק – מערש התרבות להרס התרבות.
  • תימן – הלא היא "ערב המאושרת"
  • לוב – האם זו מדינה?
  • מטוניס למרוקו – מחוזות הבֶרבֶרים.
  • אתיופיה-אריתרייה – ממלכת אריה יהודה.
  • גרוזיה – לב קווקאז - ארץ הכוזרים.

תרבות ערב – עלייתה ונפילתה של תרבות מפוארת.

סדרת הרצאות המגלות את דרכה של תרבות ערב מלידתה ועד נפילתה; תרבות אסלאם או תרבות ערב; מקורותיה הידועים והפחות ידועים; תרבות ערב כתמהיל תרבויות; מה חידשה תרבות ערב; מקומם של היהודים בתרבות ערב; למה ומתי נעצרה תרבות ערב; מה תרמה תרבות ערב לתרבות המודרנית; תרבות ערב היום 

רבותי, ההיסטוריה חוזרת: מה שלא כל כך יודעים על הקונפליקט הישראלי-פלסטיני

סדרה על ההיבטים ההיסטוריים של הקונפליקט עם דגש על ניתוח הנושאים הכבדים שבליבו והתייחסות למקרים דומים בהיסטוריה העולמית ובעולם של היום. ההשלכות האקטואליות. 

יהודים והאסלאם

סדרה של עד 14 הרצאות על היחס ההדדי בין היהדות לאסלאם מההתחלה עד היום: האסלאם הקדום – נא להכיר; האסלאם והיהדות; ירושלים, היהדות והאסלאם; האסלאם ותור הזהב של יהדות ספרד; היהודים בארצות האסלאם; מדינת ישראל והאסלאם 

ד"ר גוסטב מייסלס

מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון ואסלאם. מרצה בתחומים אלה, בהיסטוריה הכללית, חברה, דתות ואקטואליה. הוא משלב זה יותר משלושים שנה את הפעילות האקדמית בהוראה ובמחקר באוניברסיטה תל-אביב – בתחומי הבלשנות הערבית ולימודי המזרח התיכון, עם פעילות בתחום תכנון, דידקטיקה והוראה בתחומים שונים של ההשכלה הכללית והעשרה למבוגרים.  הוא פרסם מאמרים רבים בתחום הבלשנות ותרבות המזרח התיכון, ושני ספרי יסוד בתחום התיירות. בעל ניסיון עשיר בכל הקשור לתחומו ומציג בהרצאותיו דרך חשיבה אחרת בכל הנוגע למזרח התיכון והרקע לסכסוכים בו ובעולם. בהרצאותיו משלב מצגות מתקדמות ומביא תמיד השלכות לאקטואליה המקנות להרצאות פן עכשווי ומעניין.

ד"ר גוסטב מייסלס הנו גם מומחה מוכר מטעם משרד התיירות ומעביר הרצאות רבות בתחום הטיולים והמסעות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input