דתות, תרבויות ומסעות באסיה

 יותם יעקבסון

 

 

"תוצאותיו של משחק גדול" - ההיסטוריה של אפגניסטאן

מידי פעם מגיעות לאוזנינו פיסות מידע זעירות על אפגניסטן; מלחמות עקובות מדם, מעוז הטאליבן, הרס פסלי הבודהא הקדומים בעמק במיאן ועוד. נסקור את תולדות אפגניסטן מהעת הקדומה עד ימינו. נכיר את הרקע לפלישה הסובייטית למדינה ואת האירועים שפקדו אותה מאז.

 

"בני מארון" - המיעוט המארוני בישראל

בני המיעוט הנוצרי-מארוני לא מוכרים כמעט בישראל. בהרצאה נכיר את אמונתם של המארונים ואת ההיסטוריה שלהם. נעמוד על חלקם בעימותים הקשים בלבנון, נבקר בגוש-חלב, שבו הריכוז המארוני הגדול בישראל. נשמע על מפעל מרתק להחייאת השפה הארמית הקדומה ונדון בסוגית עקורי בירעם.

 

"שומרים על ההר, שומרים על הגחלת" – השומרונים

השומרונים טוענים שבניגוד ליהודים שגלו, הם מעולם לא נטשו את הארץ ומקדשים את עיר שלם המקורית, הנמצאת לפי אמונתם בהר גרזים ולא בירושלים. הם מקפידים לשמר את מצוות היהדות בצורתן המקורית ורואים ביהודים מסלפים של התורה. נשמע על מקורות העדה השומרונית, נכיר את עיקרי האמונה, את חגיהם ואת מנהגיהם ונלמד על הפולמוס השומרוני – יהודי שנמשך עד ימינו.

 

"געגוע אין-סופי" – הפלג הסופי באסלאם

הסופים הם הפלג המיסטי של האסלאם. במהלך הרצאה זו ננסה לחוש את הרגש שמנחה אותם. נעמוד על המתח התמידי שמתקיים מעצם הדרך שבה בחרו לחיות ונברר את טיב יחסיהם עם האל ועם המורשת המוסלמית האורתודוכסית. דרך טעימות משלל כתביהם ומשירתם של הסופים נכיר מעט את עולמם העשיר.

 

"פתאום קם אדם" – מוחמד וראשית האסלאם

בשנת 580 לפי ספירת הנוצרים נולד מוחמד. בגיל ארבעים נגלה לו מלאך ה' והורה לו לצאת לשליחות מטעמו. בהרצאה נסקור את ראשית האסלאם, את עיקרי משנתו של מוחמד, את התפשטותו אל מחוץ לתחומי חצי האי ערס ואת הפילוגים בין הסונה לשיעה.

 

"השלישית בקדושתה" - האסלאם וירושלים

נלמד על מוחמד ועל ראשית האסלאם, על מצוות הדת, על כיבושי המוסלמים בארץ ישראל והנסיבות שבהן מתקדשת ירושלים לאסלאם.

 

"טס הכסף" – הדרוזים

הדת הדרוזית נוסדה במאה ה- 11 לסה"נ ועברה תהליך מהיר של התגבשות ו"נעילת שערים". נתוודע למקורות האמונה הדרוזית, לעיקרי אמונתה ולהיסטוריה שלה.

  

"הדת הצעירה בעולם" - הבהאים

הדת הבהאית מוכרת בפי רבים כדת הצעירה ביותר בעולם. למרות שמקורה של הדת בפרס, המקום המקודש להם מכל הוא הר הכרמל. במהלך ההרצאה נכיר את מקורות הדת, את עיקרי מנהגיה ואת המקומות המקודשים לה.

 

יותם יעקבסון

חוקר תרבות במרחב ההודו-טיבטי. מלמד ומרצה במכללות, קתדראות עממיות ובמוסדות שונים. עוסק בתיעוד ובהדרכה לאורך נתיבי הסחר הקדומים לאסיה, מורה דרך בישראל ורואה את תפקידו כמדריך כמתווך בין-תרבותי. מצלם וכותב לירחונים ולעיתונים, חבר מערכת "מסע אחר". מחבר הספרים "מסאלה" ו"חמצן דליל", שראו אור בהוצאת "עצה" שהקים.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input