הרצאות העשרה על יהדות, חגים ומועדים

טל רשף

 

דרכי היהדות השונות לאורך הדורות

הרצאת העשרה בין מזבחות לבתי כנסת, בין כוהנים לרבנים.
הרצאה המתארת בליווי מצגת את הסיפור של העם שלנו, עם ישראל אשר הופיע על בימת ההיסטוריה לפני למעלה מ-3,000 שנה ומאז הוא עובר גלגולים ושינויים.

האם היהדות באמת מתמקדת לאורך הדורות במילוי דבר ה'?
הרצאה אודות השלבים והשינויים שעבר עם ישראל: עם של שבטים, ממלכה, אחדות סביב בית מקדש, גלות, כהנים, רבנים, מקדש ובתי כנסת, פעילות על פי התנך, על פי ההלכה, ושיבה אל ארץ ישראל.

ההרצאה מלווה אותנו לאורך המסע המרתק הזה עם תמונות, סיפורים, פרטים מפתיעים וסיפור היסטורי שונה מאוד ממה שלפעמים מנסים לצייר לנו, סיפור על עם ועל דת שכמעט ולא נותר בהם דבר שלא עבר שינוי ועל מה שאיפשר להם לשרוד.

הרצאת העשרה: הפתעות בחגי תשרי

השילוב של התחלה, תשובה ובניית סוכה
הרצאת העשרה המציעה לכל אלה תשובות דתיות, רוחניות, תשובות בעלות משמעות סמלית, לצידן סיפור היסטורי על אינטרסים ודמויות בעלות כוח הבוחשות בקלחת.

הרצאה בליווי מצגת סיפורים וידע רב אודות החודש החשוב ביותר בשנה, מפגש מרתק לכל מי שרוצה להכיר את היהדות מכיוונים בלתי צפויים. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. זאת האחריות שלי.

הרצאה אודות חנוכה וחגי החורף - מזיקוקים בסין ועד עץ חג מולד וחנוכיות

הרצאה המתארת כיצד פוגשות תקופות שונות ותרבויות שונות את החורף. הרצאה הלוקחת אותנו אל סין, אשר בה יורים זיקוקי דינור ותולים פנסים אדומים, אירופה שבה מציבים עץ חג מולד מוקף באור, ואלינו, לבתים בהם מדליקים חנוכיות בחג החנוכה. הרצאה אודות חגים שונים שיש בהם אש ואור, כי הרי באנו חושך לגרש.

הרצאה לפורים - מה עומד מאחורי מגילת אסתר?

מה עומד מאחורי סיפור מגילת אסתר: אירוע היסטורי, סיפור אמונה יהודי או סיפור מיתולוגי פרסי?

ההרצאה לקוחת אותנו אחורה בזמן אל תקופתם של מלכים פרסיים רבי כוח ועתירי משתאות, של הקמת האימפריה של אלכסנדר מוקדון, אל מאבקים בין אלים פרשיים ואל אישתר ומורדון שאת סיפורם אני שומעים מדי שנה. הרצאה שאחריה לא נחגוג שוב את חג פורים באותו אופן.

הרצאה על חג האביב והאמונה באל יחיד

האם האמונה באל אחד צמחה מניסים על טבעיים או מתהליכים היסטוריים?
הרצאה אודות פסח שהוא חג של מצות, של יציאת מצרים ושל ההגדה גם יחד, אודות התקופה והאירועים שבבסיס החג הזה שהם תחילתה של האמונה באל אחד.

הרצאה הלוקחת אותנו, בליווי תמונות וסיפורים, אל המקום בו החל המונותאיזם, האמונה באל יחיד, ומספרת סיפור מרתק, סיפור שיש בו מיתוסים ויש בו היסטוריה, יש מאבקים פנימיים בין כוהנים לפרעונים, שבטים הנודדים במדבר ורעיון מהפכני שמשנה את פני ההיסטוריה בדרכים רבות יותר ממה שהעלינו בדעתנו.

הרצאה המתאימה לכל אדם ולכל קבוצה שחושפת בחג הפסח ובתקופת האביב פנים שלא ידענו על קיומן עד כה. 

מה לגלות בחג הטו בשבט

הרצאה על חג הטו בשבט וההפתעות שיש בתוכו.

  • הרצאה על על מקורות החג הזה שכל כך קשור היום בטבע ובשמירת הסביבה אבל בשעתו היו לו הקשרים אחרים.
  • הרצאה שיש בה מקורות מהגמרא ומחקרים בתחום האקולוגיה.
  • הרצאה המעלה דמויות מעולם היהדות ומעולם הציונות, מהמקובלים בצפת ומחנכי המושבה בזכרון יעקב, הרצאה המתארת איך צמח החג מתוך חג חקלאי, קיבל השפעות קבליות, ולבסוף קיבל צביון ציוני ומודרני שהוסיף לו נטיעות של עצים וחיבר אותו אל אקולוגיה ירוקה.

הרצאה על סיפורו של ל"ג בעומר

הרצאה אודות מדורות, תפוחי אדמה ושאלה היסטורית לא ברורה

הרצאה המתארת את ל"ג בעומר והסיבה מדוע אנו מדליקים בכל שנה מדורות, שרים שירים ומספרים את גבורת בר כוכבא.

מדוע מתוך כל סיפור המרד הפרט שמלווה אותנו הוא הדלקת המדורות?
הרצאת העשרה הבוחנת האם אנו מספרים סיפור של הצלחה, האם זה היה נבון להכריז מרד על האימפריה הרומאית, ובכלל, מה המקור לחג של שמחה לזכר תבוסה צבאית, אובדן עצמאות, מוות של אלפים רבים וגלות של רבים עוד יותר.

הרצאה המספרת לנו בליווי מצגת וידע היסטורי רב בדרך השווה לכל נפש את סיפור המרד שמאחורי החג ובוחנת שלב אחר שלב את הסיבות להיותו של היום הזה ליום של אש גבורה ושמחה.

ירושלים - מסע בזמן אל מסעי מלחמה ותקופות הזוהר

ירושלים פנים רבות לה: העיירה היבוסית שלצד מעין הגיחון, בירת ממלכת דוד ושלמה, העיר המפוארת של המלך הורדוס, המבצר הרומאי איליה קפיטולינה, העיר העזובה בשיממונה לאורך דורות, העיר שהתקדשה למוסלמים ולנוצרים ועיר הבירה של מדינת ישראל שסמליה הם חומות טורקיות, צריח מסגד וקיר משרידי חומה הרודיאנית אחת.
ההרצאה לוקחת אותנו אל מסע בזמן לאורכם של מסעי מלחמה ושל תקופות זוהר, אל עקידת יצחק ואל מאבק הכנסיות במתחם הקבר הקדוש, סיפורי שי עגנון לצד שירי מלחמת ששת הימים, אל המסתורין הקבורים במעמקי ההר ואל מקור המילה "ציון" על מנת להכיר פנים נוספות של העיר שלכאורה כבר ידענו עליה הכל.

הרצאה לשבועות - קיץ, קציר וחג השבועות

חג השבועות, חג הקציר, פותח את תקופת הקיץ. הקיץ הוא תקופה של חום, והקיץ נושא משמעויות רבות בתרבויות העולם:

  • איך רואים את התקופה הזאת בתרבויות המזרח והמערב?
  • איך נמלטו מלכים לאורך ההיסטוריה מחום הקיץ?
  • מדוע מלחמות פורצות בדרך כלל בקיץ?
  • איך נראה הקיץ בתרבות הקולנוע של המאה ה-20?
  • ולמה כל כך חשוב לנו ללכת לים?

על כך, על משמעויותיו של חג השבועות ועל דברים רבים נוספים בהרצאה שפותחת פתח לראות את העונה הזאת בדרך חדשה ורחבה יותר וגם מפתיעה לעתים.

חג השבועות ומגילת רות

חג השבועות הוא חג בעל משמעויות רבות, זה חג הקציר המסמל את הקיץ, התקופה הלוהטת של ארץ ישראל, זה חג מתן תורה, חג הביכורים בו מביאים את ראשית התבואה אל בית המקדש, וגם חג קריאת מגילת רות, המגילה היחידה שכל גיבוריה הם נשים.

חג השבועות מאפשר לנו להביט אל התקופה בה מתרחשת עלילת רות ובועז, ימי שפוט השופטים שבהם מתעצבת דמותו הדתית והשלטונית של עם ישראל בארצו, להביט אל הקיץ. להביט אל תקופת החום ואל הדרך בה הוא משתקף במגיל רות כמו במקורות אחרים בתרבות העולם, בארמונות קיץ של קיסרים, במשלים של לפונטין ובציור האימפרסיוניסטי. להביט אל תקופה בה השנה התנהלה על פי מועדים חקלאיים ואל הדרך בה הכתיבו עונות העבודה בכפר את חייהם של עמים מסביב לעולם, ומעל לכל אלה לראות את האופן בו פועלות נשים עצמאיות ודעתניות בעולם של גברים בימי שפוט השופטים. 

הרצאה על תולדות עם ישראל בט' באב

הרצאה של מבט מחקרי ומודרני אודות הסיבות והמנהגים של תשעה באב
הרצאה הבוחנת מנקודת מבט מודרנית ומחקרית את הסיבות ליום האבל של תשעה באב ומגלה בהן את כלל תולדות עם ישראל. הרצאה המיועדת לכל מי שרוצה לבחום בעיניים חדשות את מסורת עם ישראל.

האם זה יום של אבל רק על חורבן בתי המקדש?
הרצאת העשרה העוקבת אחר השינויים שעברה היהדות דרך הסיבות ליום האבל ט' באב ומגלה בו את שינויי הכיוון שעברה היהדות לאורך הדורות. 

 

טל רשף

איש אקדמיה ואיש הייטק, חוקר בתחום התרבויות וההיסטוריה ומנהל פרוייקטים בשוק העולמי, ביקר ועבד ב-50 מדינות שונות וחי בבלגיה, ארגנטינה, צרפת וישראל. הוא מרצה על העולמות המרתקים של התרבות האנושית, על הפסלים של אי הפסחא ועל אימפריית המאיה, על תרבות סין ותרבות הודו, ועל הדרך בה נעשים היום עסקים בכל מקום ומקום בהתאם לתרבות המקומית.

ההרצאות שלו מבוססות על ניסיון עסקי ומחקר אקדמי אך מועברות בשטף של דיבור קולח המתובל בסיפורים וחוש הומור, ומתאימות לקהלים רחבים, מקהל אקדמי ועסקי המצפה להרצאה מעמיקה ומבוססת, ועד לשוחרי טיולי כורסא המחפשים חוויה של טיול למקומות חדשים ותקופות קדומות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input