משק כנפי הפרפר - אירועים קטנים, היסטוריה גדולה

ד"ר אילן אבקסיס 

 

אין חדש תחת השמש - מו"מ וניהול משברים בתנ"ך

הקיום האנושי מורכב הוא. חלק מהקיום האנושי הוא משא ומתן (כולנו, כל הזמן) ותחום שהוא חופף בחלקו - ניהול משברים (כולנו, רוב הזמן). באופן לא מפתיע גם קדמונינו עסקו באותם נושאים בדיוק. התנ"ך שזור במשא ומתן וניהול משברים לאורכו ולרוחבו. כולם עם כולם. כולל משא ומתן עם אלהים!
בהרצאה זו נכיר מקרים של משא ומתן וניהול משברים בתנ"ך, מוצלחים יותר ומוצלחים פחות. נעמוד על התובנות העולות מהתנ"ך והרלוונטיות גם לימנו אנו.

היהודי המשפיע בהיסטוריה - מבוא לישו ולברית החדשה

היהודי המשפיע ביותר בהיסטוריה הוא ישו! ישו נולד, חי ומת כיהודי גמור. אבל סיפורו של ישו היהודי הגלילי הפשוט אינו מוכר כמעט. אבל סיפורו של ישו עיצב ומעצב את רוב העולם עד ימנו אנו. לטוב, ומבחינתנו היהודים בעיקר לרע.
בהרצאה זו נכיר את ישו ההיסטורי. הדמות שמאחורי הסיפורים, האגדות והמיתוסים. מהי הברית החדשה? מתי היא חוברה והיכן? אלו בשורות לא נכנסו לקאנון הנוצרי? היכן הארכיאולוגיה פוגשת את ישו? אם בכלל? מה הקשר בינו לבין מה שמכונה 'כת קומראן'?

מהויה דולורוזה אל תאי הגזים - הצליבה ומעשי השליחים

ישו נצלב, אך מותו לא חיסל את התנועה שהקים, אלא ההיפך. ממשיכי ישו בראשות פטרוס ואח"כ פאולוס התנתקו מחללית האם של היהדות ויצרו למסע עצמאי. מסע שהפך את הנצרות לדת האימפריה הרומית, ומדת נרדפת לדת הרודפת את היהדות עד תאי הגזים.
מה קרה שם בצליבה שמסביר את השנאה הכה יוקדת כלפי היהודים? מה עשו פטרוס ופאולוס על מנת לנתק את הנצרות מהיהדות? ואיך סיפור הצליבה עדיין חי וקיים עד ימנו?

מלחמת טורייה – הארכיאולוגיה והמקרא

התנ"ך הוא מקדם מכירות מצוין, איש אינו אדיש אליו. בין אם מדובר בקבלה מוחלטת ובין אם בשלילה. הארכיאולוגים הראשונים בארץ ישראל התייחסו לתנ"ך כאל 'המדריך לחופר במתחיל בארץ הקודש'. אולם כבר בשלב מוקדם התגלו אי התאמות וסתירות בין התיאור המקראי לבין הממצא בשטח.
בהרצאה זו נכיר את המסורות המקראיות השונות, אשר הממצאים הארכיאולוגיים לא תומכים בהן, בלשון המעטה. נעמת את הממצא החומרי עם המקורות המקראיים, ונראה האם תנ"ך וארכיאולוגיה יכולים לדור בכפיפיה אחת?

פסק זמן של עצמאות - המדינה החשמונאית

בין 734 לפני הספירה (הכיבוש האשורי) ועד 1948 לספירה (2682 שנה) היה עם ישראל חופשי בארצו במשך 78 שנה בלבד. התקופה הזו קרויה 'ממלכת החשמונאים'. ממלכת החשמונאים התחילה את דרכה במרד של מתתיהו במודיעין, זכתה לעצמאות בימי שמעון בנו, וקרסה בקול דממה דקה עם הכיבוש הרומי (שמצדו החריב את בית המקדש השני).
בהרצאה זו נכיר את הרקע להקמת המדינה החשמונאית, את ניצול הנסיבות הבין לאומיות הגאוני של שמעון, נעמוד על התפשטןת המדינה החשמונאית וגדולתה, ונחזה גם בסופה הידוע מראש.

מהלך כושל שהציל את עם ישראל - רפורמת יאשיהו

אין אירוע בודד שהשפיע על עיצוב דת ישראל כמו רפורמת יאשיהו. אי אפשר לדבר על יהדות בכלל ללא הבנת מקומה וחשיבותה של הרפורמה. יאשיהו שינה מנהגי אבות ומסורות קדומות, וביטל את כל מקדשי ה' מחוץ למקום אחד יחיד ומיוחד. בכך העניק יאשיהו, מבלי דעת, לעם ישראל את הכלי המרכזי להישרדותו בגולה כעם בעל תועשה לאומית שאינה קשורה לקרקע. אלהים עזב את המקדש ועבר לגור בתוך ספר.
בהרצאה זו נעמוד על הרקע לרפורמה, נכיר את מהלכיה, נבין כיצד היא נכשלה כשלון חרוץ, ומה הפך אותה להצלחה מסחררת, המשפיעה על דת ישראל עד ימנו.

ד"ר אילן אבקסיס

מומחה למקרא ולמזרח הקדום, ומרצה במכללה האקדמית גורדון בחוגים למקרא, תרבות ישראל והגיל הרך.
ד"ר אבקסיס כתב שני ספרים: הסגן של בר – כוכבא: מספרי שתיים בהיסטוריה, ו'ויכהו וימיתהו וימלוך תחתיו – על רציחות וליטיות במזרח הקדום.
ד"ר אבקסיס הוא שדרן ההסכתים (פודקאסטים)- דברי הימים – על המקרא והמזרח הקדום, ולמה שבקתני? ישו והנצרות הקדומה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input