עולם הסייבר כפי שמעולם לא הכרתם - הרצאות העשרה בתחומי האינטרנט ומרחב הסייבר

ד"ר טל פבל

 

מגוון הרצאות העשרה בתחומי האינטרנט ומרחב הסייבר לציבור הרחב.

מבוא לאינטרנט ולמרחב הסייבר 

נתון יסוד בחיינו המודרניים הוא כי אלו הופכים לממוחשבים יותר ויותר. עוד ועוד מערכות ושרותים מתמחשבים, אך לא רק זאת, אלו אינן עוד יחידות אוטונומיות, אלא הן מתחברות לאחרות ההופכות בהדרגה את ה"כפר הגלובלי" ל"שכונה קטנה", הולכת וקטנה.

בהרצאה זו נבחן כיצד ומתי נולד האינטרנט? מה השלבים שעבר? מהו מרחב הסייבר? מה מאפיין אותו ? מה כלול בו? במה שונה מרחב הסייבר מהעולם הפיזי?           

"הנדסה חברתית" וחולשת הגורם האנושי

במרחב המקוון כיום, איננו יודעים מי נמצא מאחורי המקלדת, קל להונות אותנו, להפעיל אותנו ולשכנע אותנו באמצעים שונים לבצע פעולות לרעתנו ולטובת התוקף.

בהרצאה זו נסקור מגוון דוגמאות מהארץ ומעולם לאמצעים ולקלות בה אנו, האזרחים הדיגיטלים, עלולים ליפול ברשתם המקוונת של התוקפים. זאת לצד דרכים שונות לגלות הונאות מקוונות אלו ולהתמודד עימן.

"אנונימוס" 

המרחב המקוון מזמן לנו שפע של אתגרים חדשים, התמודדויות ומאפיינים, כמו גם שחקנים חדשים בזירה מורכבת זו. כיום, פועלים בזירה זו שלל שחקנים הפועלים מטעמים של פשיעה ורווח כספי, ריגול, טרור, נקמה אישית, יצירת השפעה פוליטית וכן מטעמים אידאולוגיים. לכל אלו נוסף שחקן חדש, האקרים אקטיביסטים המכונים בקצרה "האקטיביסטים". הדוגמא הבולטת מכל היא זו המכונה "אנונימוס".

בהרצאה זו נסקור שאלות מפתח לגבי תופעה מקוונת זו, נעמוד על עקרונות יסוד בה ונבחן תקיפות שונות לאורך השנים ברחבי העולם ונגד ישראל.

"חוכמת ההמונים" 

עקרון זה גורס כי בתנאים מסויימים, חוכמתו של ההמון הלא מומחה, גדולה וטובה יותר מאשר של מומחה יחיד, כך שתשובה שנקבל מהמון זה תהיה מדוייקת יותר משל המומחה.

בהרצאה זו נבחן את רעיון "חוכמת ההמונים", הרקע ההסטורי לו, שלל מימושים במגזרים שונים, חלקם מפתיעים ביותר, בארץ ובעולם. זאת לצד התנאים למימוש מוצלח של "חוכמת ההמונים" ומה קורה כשדברים יוצאים משליטה.

טרור ואינטרנט

פעילות ארגון טרור לשם מימוש פעולת טרור פיזית כוללת מחזור חיים שלהם ובכללו; הפצת האידאולוגיה והמסר; גיוס אוהדים, תומכים, פעילים, מימון; הדרכה מבצעית; תקשורת בין הפעילים; איסוף מודיעין; ביצוע פעולת הטרור עצמה; תעוד.

כיום באמצעות סוגים שונים של פתרונות טכנולוגיים, תוך התבססות על האינטרנט והסלולר, יכולים ארגוני טרור לממש כמעט את כל מחזור החיים של פעולת טרור מלבד מעשה הטרור עצמו אשר צריך להתבצע בעולם הפיזי.

בהרצאה זו נבחן את הפעילות המקוונת של ארגוני טרור שונים כדי לממש פעולת טרור פיזית קלאסית.

"מראה שחורה" – האם סדרת מדע בדיוני? 

סדרה זו בת 23 הפרקים אשר שודרה לראשונה בין השנים 2011-2019 עוסקת בהשלכות של הטכנולוגיה המודרנית על האנושות, חייה וערכיה. אמנם היא מוגדרת כסדרת מדע בדיוני ודיסטופיה.

בהרצאה זו נבחן פרקים שונים בה ואת מידת הזיקה שלהם למציאות חיינו כיום. כל זאת לשם ליבון השאלה האם זהו אכן מדע בדיוני? מה המרחק בין חיינו המודרניים לבין הנגלה לנו בפרקי הסדרה?

וירוסים, תולעים, וסוסים טרויאניים – גן חיות דיגיטלי 

מרחב הסייבר נודע בעיקר בשל המתקפות השונות המתרחשות בו על ידי שלל שחקנים.

בהרצאה זו נעסוק בסוגי המתקפות השונים, נבין כל אחת מהן, את פעילותה, סכנתה וייחודה וכיצד ניתן לצמצם את סיכוני הפגיעה ממנה.

פייק ניוז

בשנים האחרונות אנו עדים יותר ויותר לארועים בהם מופצות חדשות כזב בישראל וברחבי העולם ועל הסכנות הרבות שבפרסומים אלו לפרט ולכלל.

בהרצאה זו נבחן שלל דוגמאות מרחבי העולם על השימוש בפייק ניוז על ידי ארגוני טרור ואף שחקנים מדינתיים ונבחן דרכים שונות בהן אנו, משתמשי האינטרנט, נוכל להתמודד עם כזב זה ולנסות לצרוך מידע אמין יותר ובצורה אחראית יותר. 

"הרשת האפלה" יוצאת לאור 

אנו מכירים את הסכנות הקיימות באינטרנט ומנסים להמנע מהן ככל האפשר, אולם מה לגבי אותן סכנות הקיימות מתחת לפני השטח?

בהרצאה זו נצלול אל עומקה של "הרשת האפלה" נעמוד על מאפייניה, אמצעי הגישה לה, מה מייחד אותה, מי עומד מאחוריה בעבר ובהווה ומה ניתן למצוא בה. על הטוב והרע שברשת אפלה זו.

שחקני תקיפה מדינתיים במרחב הסייבר 

מתקפות סייבר מתרחשות מידי יום על ידי מגוון רחב של שחקנים, אשר פעילותם זוכה לסיקור תקשורתי, אך מדינות פעילות אף הן כשחקן התקפי במרחב זה.

בהרצאה זו נבחן את פעילות הסייבר ההתקפית של רוסיה, סין, צפון קוריאה ואיראן. נעמוד על המייחד פעילויות מדינתיות שכאלה, מאפייני כל אחת משחקניות אלו וכן נבחן קבוצות תקיפה שונות ופעולות בולטות שביצעו לאורך השנים. 

 

ד"ר טל פבל

מייסד ובעלים – The Institute for Cyber Policy Studies,

ראש התמחות אבטחת סייבר, המכללה האקדמית תל אביב-יפו 

ד"ר טל פבל חוקר, כותב ומרצה באקדמיה ולקהל הרחב על עולם האינטרנט ומרחב הסייבר באזורנו וברחבי העולם. פעילותו בתחום החלה לפני למעלה מ-25 כשבחן את דמותו של חזבאללה מאתרי האינטרנט שלו בעבודת המאסטר במסגרת לימודי תואר שני במזרח תיכון ובהמשך את ההגבלות השלטוניות על האינטרנט במזרח התיכון במסגרת לימודי הדוקטורט.

כיום, לצד פעילותו האקדמית, ד"ר פבל עומד בראש מכון פרטי להנחלת ידע על אודות האינטרנט ומרחב הסייבר, זאת באמצעות פעילות מגוונת, תוך שיתופי פעולה עם עשרות גופים ומוסדות אקדמיים ברחבי העולם.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input