על דתות המזרח, על נצרות ועל איסלאם

יותם יעקבסון

 

תרבויות, דתות ומסעות באסיה

 

על דתות המזרח, על נצרות ועל איסלאם

ועל הקשר המורכב שבין תרבות המזרח לתרבות המערב.

 

דמותו החמקמקה של האל" - מהות הפולחן ההינדואי

נתחקה אחר נקודות מרכזיות בהתפתחות הפולחן ההינדי - החל מהתקופה הוֶודִית, שבה היו נהוגים קורבנות בשר, דרך התקופה האוּפָּנִישָדִית, שהציבה את הגוף כקורבן שיש לכלותו ועד התקופה הפּוּרָאנִית, שבה, לאחר הפשטה גדולה של מושג האלוהות, שבו ותיארו אותו במופעים מוחשיים וספציפיים.

 

"תחפושתו של האל" - התגלמות האל בחומר בתרבות ההינדואית

אחד ההבדלים המהותיים ביותר בין היהדות והאסלאם לבין הדת ההינדואית הוא שבהינדואיזם האלים מתגלמים בחומר. נעמוד על המשמעות העמוקה שמאחורי עבודת צלמים. נכיר סיפורים הודיים שבהם האל משנה את מופעיו וצורותיו, מתעתע במאמיניו ובשאר האלים והאלות, ונברר כיצד משרתת התחפושת את האלים ההינדואים.

 

"הצמחונים האדוקים" – דת הג‘יין

העיקרון המנחה של דת הג'יין הוא אי-אלימות מאמיניה מקפידים על צמחונות אדוקה. חוד החנית של הקהילה הג'יינית הם הנזירים, המקיימים את התקנון הנזירי הנוקשה בעולם. בהרצאה נתוודע למשנתו של מהאווירה, מייסד הדת, נכיר את עיקרי האמונה, את האופן שבו הם מיושמים בחיי יומיום ואת הקשר שלהם למשנתו של גנדהי.

 

"האפוס המסופר מכל" – הרמאיאנה

נתוודע לעלילה המורכבת של אפוס הראמאינה, "מסעו של האל ראמה". ראמה, אל שהתגלם בנסיך, נושל מכס ממלכתו באיודהיה, גלה אל היער וחי שם עם אשתו האהובה, סיטא, ועם אחיו עד שאשתו נחטפה. הוא נאלץ לצאת למסע רב הרפתקאות כדי לאתר ולשחרר את אהובתו משבייה.

 

"ללכת בעקבות הבודהא" - חייו ועיקרי משנתו של בודהא

מה באמת אנו יודעים על האיש שחי אי שם בצפון הודו במאה ה- 6 לפני הספירה שקם יום אחד והציע דרך להיחלץ מתלאות הקיום? בהרצאה נסקור את תולדות חייו של בודהא ונפקוד את המקומות שהמסורת קושרת אותם לסיפור חייו.

 

"מצפון תפתח הרעה" – על תפישת הכיוונים בהודו ועליונות הצפון על הדרום

על ירושלים נאמר "מצפון תפתח הרעה". גם הסינים, שחששו תמיד מפלישות עמי הערבה, ראו בכיוון צפון את הצד המאיים, מה שהשפיע על תורת הפנג שווי ועל מנהגי הקבורה שלהם. בהרצאה נברר מהן המשמעויות הנלוות לכיוון טוב ולכיוון רע וכיצד בא הדבר לידי ביטוי בארכיטקטורה העירונית הקדומה, בארכיטקטורת המקדשים, ביצירות ספרות ושירה ובהתפתחותן של מיתולוגיות.

 

"כל המים הקדושים" – קדושת נהר הגנגס וחגיגות הקומבה מלה

נתוודע אל הסיפור המיתולוגי על הורדתה של אלת הגנגס מעולם האלים, נעקוב אחר מהלכה בארץ; ממקורותיה במרומי ההימאליה דרך המורדות התלולים שבהם שוצפים מימיה אל המישורים הגדולים ונעמוד על פולחני הנהר. את עיקר ההרצאה נקדיש להתרחשויות הרבות בפסטיבל הכד (הקומבה מלה), ההתכנסות האנושית הגדולה בעולם.

 

"מסתורין במלאנה" – כפר קטן בהימלאיה ההודית

מלאנה, המקום שבו הביס האל את השד, הוא מקום שבו אגדות הופכות למציאות. זהו כפר נידח, החבוי באחד העמקים הפנימיים בדרום ההימאליה. נתוודע אל נופי האזור, נברר מדוע שונה מראה תושבי הכפר ממראם של שאר בני ההימלאיה, מהי פרנסתם הייחודית ומה פשר איסור המגע בהם.

 

"טיבט הקטנה" - חבל לדאק, הקהילה האנושית הגבוהה בעולם 

חבל לדאק, "ארץ הירח", הוא המחוז הצפוני ביותר בהודו. בהיותו מבודד כמעט לחלוטין עד לעת המודרנית נותרו נופיו ללא פגע. בלדאק השתמרה גם הקהילה הבודהיסטית-טיבטית על תרבותה, אמונתה, דתה ופולחניה.

 

"טרילוגיה ראג‘סטאנית" - פולחנים שונים בראג‘סטאן 

חבל ראג'סטאן המדברי, ארץ המלכים, גדוש במחוזות ססגוניים ואקזוטיים המהווים את הודו במיטבה. נבקר בשלושה אתרים מקודשים, נשמע את הסיפור המיתולוגי שמאחוריהם, נכיר את הפולחן הייחודי שמתקיים בכל אחד מהם ונספוג שפע של ניחוחות והרבה צבעים, כמו שרק בראג'סטאן אפשר.

 

"טקסים בגג העולם" – טקסים ופולחנים בטיבט 

נכיר כמה מהטקסים הטיבטיים הבולטים ונבאר את הקשר ההדוק שבין אמונה לדת. נתוודע לרעיונות מאחורי דיאגרמות המנדלה המסוגננות. נכיר את האופן שבו מסוגלות רוחות של ישויות גבוהות לבוא לידי ביטוי דרך גופן של מתקשרות ואת טקסי המוות השונים.


"בדידות מזהרת?" - נזירים ומנזרים במדבר יהודה

מדבר יהודה מהווה מרכז נזירי חשוב מאז ראשית הנצרות. בהרצאה נגדיר מהו מדבר ומהו נזיר. נברר מה מקור קדושתו של מדבר יהודה, נכיר את המנזרים שבו, את מייסדיהם, את אורח החיים במנזר וכן את התמודדויות הנזירים עם אורח החיים הקשה והמחייב שנטלו על עצמם.

 

"ממלכת האושר" – בהוטאן

בהוטאן היא הממלכה הבודהיסטית האחרונה בעולם. "הכל סבל!" פסק הבודהא בהתייחסו לקיום והנה, מתנהלת בהוטאן על פי ממד מפתיע: "אושר לאומי גולמי". נכיר את המדינה הקטנה על נופיה ומורשתה. נברר כיצד היא מתקיימת כשמורה של ערכי טבע וערכי תרבות וחברה בתווך שבין הודו וסין העצומות. נשתתף בחגיגות מקומיות, נשמע מעט על הפוליטיקה המקומית המורכבת ונגלה שגם באושר לא הכל ורוד.

 

"החיים שבמוות והאחדות שבפיצול" - קורבנות ומשמעותם 

בהרצאה נתחקה אחר משמעות הקורבן היהודי הקדום ונעמוד על האופן המורכב לפיו במותו הוא מביא את החיים. נלמד על חשיבותו של ישוע הנוצרי, 'שה האלוהים' כקורבן הפסח. נכיר את הקורבן ההודי הקדום ונשמע מקבילות שונות לסיפור התנ"כי של 'עקדת יצחק'.

 

"בידינו אור ואש" - חגי אור

בתרבויות רבות נתפש האור כסמל טוב הממגר את החושך ומנציח את ההתגברות על הרע. יחד נטייל ברחבי אסיה. נפקוד טקסים שונים, נעמוד על משמעות האור ומשמעותה של האש בפולחנים ונאיר באור חדש מושגים מוכרים כמו "מעמד הר סיני" ו"הארה".

 

"עץ החיים" – משמעויות וגלגולים

במהלך ההרצאה נדלג הלוך ושוב בין חופי הים התיכון לחופי המפרץ הפרסי ומפרץ בנגל ונסקור אלמנטים מקודשים, בתרבויות מסופוטמיה הקדומות, בפרס, בדתות הודו – ההינדואיזם והבודהיזם, ובדתות המונותיאיסטיות - ביהדות, בנצרות ובאסלאם. נתמקד במעמד המיוחד שזוכה בו העץ בכל התרבויות שצוינו. נשמע סיפורים שבהם מוזכרים עצים וננסה לעמוד על קוויים משותפים לכולם.

יותם יעקבסון

 חוקר תרבות במרחב ההודו-טיבטי. מלמד ומרצה במכללות, קתדראות עממיות ובמוסדות שונים. עוסק בתיעוד ובהדרכה לאורך נתיבי הסחר הקדומים לאסיה, מורה דרך בישראל ורואה את תפקידו כמדריך כמתווך בין-תרבותי. מצלם וכותב לירחונים ולעיתונים, חבר מערכת "מסע אחר". מחבר הספרים "מסאלה" ו"חמצן דליל", שראו אור בהוצאת "עצה" שהקים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input