הרצאות על דתות, רוחניות ומיסטיקה במזרח אסיה

דינה היימן

 

משתלבים במרחב - תורת הפנג שווי

הסינים מאמינים שאיכות חיי אדם מקורה באיזון. המיקום והסביבה בה חי ועובד אדם, חיוניים לאורח חייו, והם יקבעו אם בריאותו תישמר, אם תשלוט ההרמוניה בחייו, ואם פרנסתו תשגשג. בהרצאה אביא הדגמות מסין הונג קונג וסינגפור, אשר יאפשרו הצצה אל תוך יישומה של התורה בסביבת חייהם של הסינים, תוך הדגמה מן העבר ומתוך אדריכלות מודרנית.

אותות ומופתים 

נאמר שבהודו מאמינים בניסים משום שהם קורים. היתכן שניסים אכן מתרחשים? מה מהותה של האנרגיה הניסתרת שזורמת דרך הגוף, מהם אותם מצבי תודעה משתנים אשר מאפשרים לאדם לעשות את הבלתי נתפס. על תופעות בלתי מוסברות במזרח אסיה ועל האפשרות להסביר אותם באמצעים מדעיים.

על ריבוי אלים ואתאיזם 

דתות מרובות אלים נחשבות בתפיסה המונותאיסטית לנחותות. נסיון להבין תפיסות של דתות אלו מספק מימד התבוננות חדש, אשר מאיר את המונותאיזם באור אחר. היתכן כי האמונה באל אחד, ואמת אחת גם מגביל את התפתחות המדע?

על תבונה ואנושית

הבודהיזם חוקר את נפש האדם כבר 2500 שנה בנסיון לעמוד על פשרו של הסבל האנושי. מה בין פסיכולוגיה לבודהיזם, מדוע הפך הבודהיזם פופולארי כל כך במערב, ומדוע לא מכרתי את הפרארי שלי.

זן בודהיזם

הזן בודהיזם מתעתע. הוא מספר לנו שעל מנת למצוא, אין אנו מצווים לצאת לחפש. הוא שולח אותנו לנכש עשבים שוטים בחצר שאנו רואים בה אנלוגיה לניכוש העשבים השוטים מתודעתנו. אולם הזן בודהיזם אומר, אל תעמיסו משמעויות מיותרות. כיצד ניתן לתפוס את הזן בודהיזם אם אין בו דבר מה לתפוס.

כוח הרוח על גג העולם.

החיים ברמה הטיבטית מזמנים אתגרים מיוחדים. נזירים מסתגרים במערות וחיים על מנת אורז מזערית שעל פי המדע לא מסוגלת להזין אותם, אחרים עוסקים ביוגות שמאתגרות את הגוף ואת התודעה, וכל אלו צמחו מתוך תורות בודהיסטיות אשר חקרו את נפש האדם מאות שנים. על מיסטיקה, תורות ניסתרות ופיענוח סוד המוות על גג העולם. 

מבט מחוייך על החיים- הדאואיזם הסיני

לצד הקונפוציאניזם הנוקשה פעל הדאואיזם כמעין זרם פילוסופי משלים שריכך ואיפשר את הגמישות. הדאואיזם עדיין משפיע על החשיבה הסינית. יש רואים בו הטפה לאנרכיזם, להטלת ספק, לליגלוג על הסדר החברתי, ויש רואים בו דרך לקבלת החיים כחלק מהטבע, כשהם מלווים בחיוך. 

דת פולחן ואמונה בסין

הדת הסינית מורכבת ממגוון גדול של אמונות אשר לעיתים סותרות זו את זו. הם משלבים את הפילוסופיה הקונפוציאנית הנוקשה עם הדאואיזם הגמיש, ומוסיפים את הבודהיזם, פולחן השמים ופולחן הקדמונים. מנקודת מבט יהודית ומתוך תרבות מונותיאיסטית דרכם של הסינים שונה וזרה לנו, הם סוגדים לאלים רבים בעלי תפקידים שונים, ואם אלו לא עונים על ציפיותיהם הם הולכים לעבוד אלוהים אחרים. החגים מצוינים בהקשר לעונות השנה, וטקסי מעגל החיים משקפים את התרבות העתיקה לתוכה נולדו. כל אלה עוזרים להם להתמודד עם דרכו של עולם.

תפיסות של גוף ונפש בתורות מזרח אסיה 

ב- 1985 אושפזתי במהלך טיול תרמילאים בסין, בבית חולים סיני. יותר משדאגו הרופאים לבריאותי הגופנית, הם דאגו לאושרי. מאז נסעתי אל כל פינותיה של מזרח אסיה, שם פגשתי התייחסויות ייחודיות לחיבור שבין גוף ונפש, התייחסויות שונות אל המוות, והתייחסויות מופלאות ליכולות שיש לגוף שלנו. בהרצאה אדבר על האנרגיות שזורמות בעולם וגם דרך גופנו, אשר הביאו להתפתחות תורות הטאי צ'י, הלחיצות והמסאג'. חלק מתיאוריה זו של אנרגיה כוללת גם את תורת המיקום הסינית של הפנג שווי. אדון בתופעת הטרנס כהוכחה ליכולות גופניות בלתי ממומשות, ואספר על יוגות טיבטיות שנחשבות בלתי אפשריות מדעית.

הדרך אל העולם הבא רצופה בהכנות רבות- "על החיים ועל המוות" 

יש נושא אחד בו אנו לא רוצים לגעת- המוות. אין דבר וודאי ממנו, אולם אנו מעדיפים להדחיק את המחשבות אודותיו. קיימות חברות בעולם בהם טקסי המוות חשובים יותר מכל טקס אחר, והם אשר נותנים תוקף לחיים. מסע סביב העולם אל טקסי מוות מרתקים אשר מאירים את החיים באור חדש.

חילול הקודש 

קדושים משוגעים הטיפו למעשים שנגדו את מנהגי הדת, השימו את מוסדות האמונה לגיחוך, והפכו את הטמא לטהור. מה עומד מאחורי מסורת התבונה המטורפת, ומה יכולים אנו ללמוד מן העמידה במקום בו מתחוללת התנגשות לוגית? 

 

דינה היימן

אנתרופולגית ומדריכת טיולים במזרח אסיה, העוסקת בנושאים חובקי עולם.

במסעותיה נחשפה לא רק להיסטוריות עשירות, תפיסות פילוסופיות מרתקות ולנופים גיאוגרפים קיצוניים, אלא גם לתובנות אודות תרבותנו אנו.

הפרספקטיבה אותה אנו רוכשים תוך לימוד תרבויות אחרות, נשענת על השוואת הלכות חיים ודרכי חשיבה שונים משלנו. זוהי הזדמנות להפנות את המראה חזרה אל עצמנו ולהעריך מחדש הבדלים תרבותיים.

דינה היימן בוגרת אוניברסיטת תל אביב בגיאוגרפיה, ובעלת תואר מ.א. באנתרופולוגיה.

ברשותה דרכון זר אשר איפשר לי להכנס לסין לפני כינון היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.  

בעקבות מסע זה פרסמה ספר הנושא את השם "צברים על דרך המשי", ומאז היא כותבת במגזינים ובעיתונים יומיים על סין ואודות נושאים הקשורים במזרח אסיה.

היא נוסעת לסין ולארצות מזרח אסיה כחוקרת, כעיתונאית וכמדריכת טיולים.

בין המוסדות בהן הוזמנה לתת הרצאות : מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון טיקוטין בחיפה, מוזיאון ווילפרד הזורע, מועדון סגל אוניברסיטת תל אביב. מרצה קבועה בקתדראות, בסדרות של טרום בכורה, זמן אשכול, קלאב 50, מכון אבשלום, במכללות ובחוגי בית.

מהישראלים הראשונים שביקרו בסין (בשנת 1985 ) בעקבות ביקור זה כתבה את הספר "צברים על דרך המשי – סיפור מסע בסין" שיצא בהוצאת "כנרת". מראשוני הישראלים שביקרו באינדונזיה ובבהוטן. כותבת במגזינים "מסע אחר", "חיים אחרים", "גלובס", במגזין "סופשבוע" של "מעריב". מוזמנת לעיתים קרובות לערבי ראיונות לרדיו ולטלוויזיה.

שפות הרצאות: בעברית ובאנגלית

 

מאז התחלנו את פעילותנו לפני 19 שנים, הפכה דינה היימן לאחת המרצות המובילות ב"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית". היא הרצתה עבורנו בנושאים מגוונים שכוללים את תרבויות מזרח אסיה, אומנויות, גיאוגרפיה, היסטוריה, כלכלה וכמובן אודות נשים בתרבויות אלו. מלבד היותה מומחית בנושאי מזרח אסיה, יש לה נקודת מבט מקורית ותובנות מענינות אודות התרבות המערבית. אחרי כל הרצאה של דינה זכיתי למחמאות ותשבחות רבות על בחירתה כמרצה בקורסים שלנו.

רוחלה זיידן

"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית" רעננה

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input