אֶל תּוֹךְ הַשִּׁיר - הסיפורים מאחורי יצירות המופת של השירה העברית

אבי אלון

 

סדרת הרצאות על חייהם ויצירתם של גדולי השירה העברית.
בהרצאות נחזור יחד לשירים הגדולים של המשוררות והמשוררים ונחשוף סיפורים מרתקים, נועזים, נוגעים ללב, מרחיבים את הנפש ומעשירים את הדעת על חייהם ויצירתם.
נגלה יחד כיצד משתקפות בשירים החלטות גורליות ותובנות קיומיות, רגעי סף והתמודדות עם הסוף, סערות נפש וניצחונות קטנים ברגעי משבר, התאהבויות ורומנים מסעירים.
ההרצאות צבעוניות מאוד ועשירות בתמונות, קטעי וידאו וקיטעי אודיו נדירים.

רשימת הרצאות:

"מִפְרָשִׂי הַלָּבָן אֶל הָאֹפֶל שֶׁלְּךָ" – חייה ויצירתה של לאה גולדברג

  • מהו האופל שבה ומה חלקו ביצירות המופת שכתבה?
  • מהו השיר שהסעיר את הרוחות ברשתות החברתיות יותר מכל שיר עברי אחר?
  • מדוע שיר שכתבה בהיותה בת 21, הדהים את הקהילה הספרותית בארץ?
  • תשוקה ולהט או פיכחון ושיקול דעת? החיים עפ"י לאה גולדברג.

לאה גולדברג היא המשוררת המולחנת ביותר בישראל, הפופולרית ביותר והנחקרת ביותר. היא גם המשכילה ביותר והמגוונת ביותר במנעד היצירה הספרותית שהותירה אחריה. ואם לא די בזה, היא גם המשוררת המתועדת ביותר, בזכות יומניה, הביקורות שכתבה, המאמרים, הרשימות לעיתון והרומנים האוטוביוגרפיים שחיברה. ובכל זאת, בימיה האחרונים היתה משוכנעת שתִשָכַח. למעשה, כבר בשיר שכתבה בגיל 23 חרצה את דינה כשכתבה: " מִי שֶׁיִּזְכְּרֵנִי יָדַע: הִיא הָיְתָה בּוֹדְדָה / וּכְמוֹ כָּל אָדָם רְקוּמָה מֵחֹשֶׁךְ וְאוֹר / וְאֵין כִּמְעַט מָה לִזְכֹּר". בהרצאה נחזור לשיריה הגדולים ולתחנות חייה וננסה לפצח את סוד הקסם של אחת המשוררות הנערצות ביותר בישראל כיום.

"חַיָּיו מְלֵאֵי שִׁיר" – חייו ויצירתו של אברהם חלפי

אתם לוקחים את הילדים לתיאטרון הקאמרי, להצגה הקלאסית "עוץ לי גוץ לי" ורואים על הבמה איש קטן, דחוס וקופצני שמשחק את האישון הערמומי במסירות ובהתרגשות. לא עולה על דעתכם שמאחורי השחקן הכמעט אלמוני הזה מסתתר אחד מגדולי המשוררים שידעה השירה העברית לדורותיה.
בהרצאה נספר את סיפור חייו של אברהם חלפי, נחשוף את הסיפורים מאחורי שיריו המוכרים והמולחנים (עטור מצחך, תוכי יוסי, צער לך וצער לי..) לצד שירים פחות מוכרים אך לא פחות יפים, וניוודע לאישיותו המורכבת, החידתית והמרתקת של משורר שכובש את לב כל קוראיו.

"בַּלַּיְלָה הַהוּא" – חייה ויצירתה של זדלה

בשנת 1967 פרסמה המשוררת החרדית זלדה שניאורסון את ספר שיריה הראשון ׳פנאי׳, כשהיא כבר בת 53. הספר הדהים את הקהילה הספרותית חילונית בארץ. מבקרי שירה התקשו לנסח במילים את החוויה הנפשית והרוחנית שחוו בעקבות המפגש עם שיריה. כך נפתח אחד משיריה הראשונים:
בַּלַּיְלָה הַהוּא / זלדה (1967)
בַּלַּיְלָה הַהוּא, כַּאֲשֶׁר יָשַׁבְתִּי לְבַדִּי בֶּחָצֵר / הַדּוֹמֶמֶת / וְהִתְבּוֹנַנְתִּי אֶל הַכּוֹכָבִים - / הֶחְלַטְתִּי בְּלִבִּי, / כִּמְעַט נָדַרְתִּי נֶדֶר - / לְהַקְדִּישׁ עֶרֶב-עֶרֶב / רֶגַע אֶחָד, רֶגַע קָט וְיָחִיד / לַיֹּפִי הַזֶּה הַזּוֹרֵחַ. נִדְמֶה / שֶׁאֵין לְךָ דָּבָר קַל מִזֶּה,/ פָּשׁוּט מִזֶּה, / בְּכָל זֹאת לֹא קִּיַּמְתִי / אֶת שְׁבוּעָתִי / לִי. / מַדּוּעַ?

מדוע לא קיימה זלדה את שבועתה? למה כל כך קשה לאישה דתיה ומאמינה להיזכר מדי ערב עד כמה יפה וטוב העולם?

בהרצאה נחשוף את סיפור חייה ושיריה של אחת המשוררות הנדירות והחד פעמיות בנוף השירה המקומית. 

ד"ר אבי אלון 

מרצה על שירה עברית ברחבי הארץ, ומייסד קבוצת הפייסבוק המצליחה 'אֶל תּוֹךְ הַשִּׁיר'. 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input