חוויות מוסיקליות - לצפות...להאזין...להתרגש

דוד רוזן

 

דוד רוזן הינו מנתח מערכות, מומחה לבסיסי נתונים, בעל חברת תוכנה ומכור למוזיקה.
סדרת ההרצאות הנקראת "חוויות מוזיקליות" מבוססת על קטעי ווידיאו שערכתי ואשר מטרתם להעביר לקהל הישראלי חוויה מוזיקלית ולהאיר צדדים שונים הקשורים לנושא ההרצאה.
קודם כל המילים. מתוך הנחה שרוב דוברי העברית אינם בקיאים במילים המושרות, יצרתי, כמעט בכל קטעי הווידאו, כתוביות עם המילים בעברית, רובן בעברית מנוקדת, שאם לא כן כיצד אשכנע את קהל צופי שבוב דילן אכן זכאי היה לפרס נובל לספרות?

איך אספר את הסיפור של פול מקרטני ששר על הנערה שעוזבת את הבית?

ובנוסף לזאת, מה פירוש המילים הלטיניות ברקוויאם של מוצרט?

גם סדרת אלתרמן מעוטרת בכתוביות ומאפשרת לקהל להצטרף לשיר בקלות.
למוזיקה הקלאסית הגעתי לאחר שהביטלס התפרקו. חיפשתי ומצאתי. פילסתי דרכי במוזיקה מוויוואלדי ועד סטרבינסקי צעד אחר צעד. התמחיתי במוסיקה קאמרית ואני מקדיש לה הרצאה תחת הכותרת 'מי מפחד ממוזיקה קאמרית'.
אני משתף את הקהל עם אהבותיי המוזיקליות ויחד, אנו יוצרים חוויה משותפת בכל הרצאה.

הביטלס – להכיר את הביטלס 1963-1965

סיפורן של שלוש השנים הראשונות של הביטלס שבהן כבשו את העולם. איך זה קרה ולמה הם לא הגיעו לישראל?

הביטלס – שנות האולפנים 1966-1970

סיפור האבולוציה של ארבעת המופלאים. חסל סדר הופעות מול קהל היסטרי. ארבע שנים של עבודה באולפנים הניבו את השירים הגדולים באמת של הביטלס.

מוצרט שלי

מורד במוסכמות, פורץ דרך, יזם, שונה מכולם וכותב מזיקה נפלאה. ננפץ את הדימוי הקלוקל של מוצרט מהסרט אמדאוס, נביא לקהל את המוזיקה הנפלאה שלו ונסביר מהי גאונות ומדוע יש שוקולד 'מוצרט' ואין שוקולד 'בטהובן'.

בוב דילן, פרס נובל?

באמצעות תרגום מחודש ומדויק המוקרן עם השירים, הצופים נחשפים ליצירתו הגדולה של בוב דילן. המצגת משכנעת את הקהל כי אכן מגיע לו פרס נובל לספרות, לאיש שהשפיע על אומה שלמה ועל כל העולם וגרם לנו לחשוב אחרת.

מי מפחד ממוזיקה קאמרית?

מספר הכלים המועט, העדר מנצח והאינטימיות של המוזיקה, מרתיעים רבים מאיתנו מלהאזין למוזיקה קאמרית. המצגת חושפת את הטהור והנפלא אשר במוזיקה הזאת.

פרנץ שוברט שלא ידע שהוא כזה

רק 1,500 איש הכירו את פרנץ שוברט במהלך חייו. הוא הלך לעולמו לפני שהיה בן 32 והשאיר לאנושות למעלה מ – 1,000 יצירות. נתוודע לחייו וליצירותיו.

למה מהלר?

בתחילת המאה העשרים, המוזיקה של מהלר נחשבה כ'מודרנית' ומהלר טען כי 'יבוא יום שיבינו אותי'... המצגת מביאה לקהל את היום הזה.

המוזיקה של גרשווין

חייו ויצירותיו של ג'ורג' גרשווין שהוא במקור יעקב גרשביץ. האם זו מוזיקה קלאסית? האם אלה סתם שירי פופ? האם זה ג'אז? אופרה? או אולי זה הכל.

רוג'רס והמרשטיין

כותבי מחזות הזמר הגדולים של המאה העשרים. אוקלהומה, דרום פסיפיק, קארוסל, המלך ואני וצלילי המוזיקה שיצרו גם אימפריה כלכלית. נאזין, נצפה ונספר. 

הסיפור שמאחורי סיפור הפרברים

כיצד נוצר המחזמר סיפור הפרברים? המקור היה East Side Story. למה פיטרו את הבמאי והכוראוגרף ג'רום רובינס שקיבל אוסקר? השירים, הריקודים והעלילה של שייקספיר שהביאו את המחזמר לפסגה עולמית.

הקשר הצרפתי. שירים ששאלנו מצרפת

ההרצאה בודקת את הסיבות להתמכרות הגדולה של ישראל למוזיקה של צרפת בשנות החמישים והתחלת שנות השישים. נספר גם אודות הידידות המופלאה שהייתה בין צרפת לישראל ונעמוד על הסיבות לנתק.

נתן אלתרמן הצעיר 1931-1938

הסיפורים, השירים, הפזמונים, שירי האומה ותנועות הנוער שנכתבו עד 1938 (לפני הספר הראשון, "כוכבים בחוץ"). הקהל מוזמן להצטרף בשירה לשירים המוכרים.

נתן אלתרמן – כוכבים בחוץ

ממשיכים להלחין שירים מתוך ספר שנכתב ב 1938. כיצד הפך ספר שירים, ללא אזכור לארץ ישראל או עיסוק בנושאים ישראליים או יהודיים, לאחד הספרים המכוננים והמרכזיים בתרבות הישראלית? מדוע מכל יצירתו של אלתרמן זכה דווקא ספר זה לחיי מדף ארוכים כל כך?

מקלאסי לקל Ⅰ

אלכסנדר בורודין כותב את הנסיך איגור שהופך להיות "זר בגן עדן". אריה מתוך לה בוהם של פוצ'יני הופכת ללהיט פופ. יוהן סבסטיאן בך גם הוא תורם המון ועוד.

מקלאסי לקל ‖

המשך ההרצאה הקודמת – אלביס אינו יכול שלא להתאהב בך, מה זה פוניקולי פוניקולה? ועוד שירים רבים אחרים.

מי אתה שלום חנוך?

(בהכנה. צפי: נובמבר 2021)
סיפור חייו של הנער מקיבוץ משמרות שכתב שירים נפלאים ואז פגש את הרוקנרול והוא השתנה לנו. למעלה מ 60 שנות הלחנה וכתיבה של כישרון מתפרץ.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input