קול הרגש - על דילמות ואנשים באופרה

ניצה יולביץ

 

אופרה היא אמנות הרגש. מוזיקה ושירה הן האמנויות המתאימות ביותר להבעת רגשות, ולכן השילוב ביניהן לבין העלילה חזק, עוצמתי ומשפיע מבחינה רגשית.
אופרה מאגדת בתוכה את כל האמנויות: משחק, שירה, מקהלה, תזמורת, ריקוד, תלבושות מפוארות, ותפאורות גדולות. זהו צירוף חד פעמי שיוצר מפגן בימתי צבעוני, מרשים, ומושך מאד.
מי שעומד במרכז האופרה הם בני אדם והיחסים ביניהם, ולכן כל אופרה היא מסע לנפש האדם. הדילמות וההתנגשויות המוצגות בה הן על-זמניות: יחסים בין הורים לבין ילדיהם, מאבקי כוח ושליטה, מאבק בין דת לבין מדינה, מערכות יחסים בין חברים או אויבים, וסיפור אישי שהוא גם סיפור אהבה. נושאים אלה הם חלק מחיינו, ולכן הדרמות באופרה מרתקות, אקטואליות, וחודרות ללב.
למוזיקה תפקיד מרכזי באופרה: היא מגלה לנו על מה חושבות הדמויות, חושפת קשרים גלויים או נסתרים ביניהן, רומזת על מה שעתיד להתרחש, מניעה ומקדמת את העלילה, ומעצימה את כל ההתרחשות הבימתית.
מי שלומד את הכללים ואת השפה המיוחדת של האופרה, חווה את הדרמה באופן החזק והרגשי ביותר. בהרצאותיי אעסוק במאפייניה ובהיבטיה החשובים של כל אופרה, אציג את העלילה ואת העולם הרגשי של גיבוריה, ואסביר איך המוזיקה משלבת בין כל אלו. קטעים מתוך האופרה יוקרנו על מסך בתרגום לאנגלית.

להלן דוגמאות ממבחר ההרצאות:

שיקוי אהבה - דוניצטי

רוכל שרלטן, שיקוי אהבה, חתונה שמבוטלת ברגע האחרון, ירושה אבודה שמתגלה במפתיע, ובעיקר- סוף טוב הכל טוב, בסיפור אהבתם של נמורינו ואדינה. האופרה הקומית הקלילה והמשעשעת של דוניצטי משאירה אותנו עם לב קל וחיוך רחב.

לה טרוויאטה - ורדי

גבר צעיר שמתאהב באשת תענוגות נוצצת וידועה, אשת תענוגות שמשנה את חייה למען אהבה אמיתית, ואב שמתנגד נחרצות לקשר הזה. סיפורם של ויולטה, הגברת עם הקמליות, ואלפרדו אהובה, מוצג על רקע חיי הצביעות של האצולה הפריזאית במאה ה19.

נשף המסכות - ורדי

מושל שמתאהב באשת חברו המסור והנאמן, בעל שלא מסוגל למחול לאשתו ולחברו על בגידתם, קנוניה פוליטית, ורצח שמתבצע בחסות נשף מסכות עליז.

איל טרובטורה - ורדי

טרגדיה מזעזעת שלא מרפה, אובססיה לנקמה, קנאה בלתי נשלטת, וסוד נוראי שמתגלה מאוחר מדי. סיפורם של הטרובדור המסתורי והרוזן האכזרי, המאוהבים באותה אישה, חושף את אחד מקשרי הדם החזקים בעולם האופרה: קשר האהבה המיוחד בין מנריקו לאימו.

מקבת - ורדי

דורסנות חסרת מעצורים, אישה חזקה ששולטת בבעלה, והרס עצמי שיצא משליטה בחייהם של מקבת ורעייתו. תפיסה דרמטית חדשנית ומקורית הפכה את המחזה של שייקספיר לדרמה זוגית עוצרת נשימה.

נבוקו - ורדי

בת שמשוכנעת שאביה מעדיף את אחותה על פניה, קונפליקט קשה בינה לבין אביה, גילוי מרעיש מן העבר, ומלחמות על הכתר. סיפורם של נבוכדנצר מלך בבל ובנותיו מתרחש על רקע חייהם של הגולים היהודים בבבל, ומציג את מקהלת העבדים- אחד מקטעי המקהלה המפורסמים והיפים בעולם האופרה.

טוסקה - פוצ'יני

גיבור שמעונה בתא עינויים בחדר חקירות, גיבורה שעושה הכל כדי להצילו, ומפקד משטרה מושחת, אובססיבי מקנאה, ולהוט לבצע את זממו בגיבורה. סיפורם המזעזע של טוסקה, זמרת אופרה מפורסמת, ושל אהובה הצייר, בדרמה מהפנטת שמותחת את העצבים עד לקצה.

יבגני אוניגין ו צ'יקובסקי

בחורה כפרית תמימה שמאוהבת באציל מתנשא, כל אחד מהם פונה לדרכו, אך הם נפגשים שוב אחרי שנים. האם יוכלו להחזיר את הגלגל לאחור? ואיזה מחיר ישלמו על בחירותיהם? המציאות עלתה על כל דמיון כאשר עלילת האופרה התערבבה בחייו האישיים של מחברה.

כוחו של גורל - ורדי

כדור שנפלט והרג בשוגג מוביל למסע נקמה עיוור וחסר פשרות. הגורל, שמתערב פעם אחר פעם, משנה את חייהם של לאונורה, אלווארו שהרג בטעות את אביה, וקרלו אחיה שרודף אחר שניהם. עלילה מטלטלת ורבת תהפוכות עם סוף בלתי נשכח.

כרמן - ביזה

גיבורה מסוג חדש: חושנית, פרובוקטיבית, עבריינית מוצהרת, בוחרת בעצמה את מאהביה. גיבורה שמתרגמת את רגשותיה הלוהטים לשליטה בגברים, גיבורה שלא מוכנה להתפשר על הערך החשוב לה מכל- החופש. מוזיקה מלהיבה וסוחפת בדרמה מסחררת.

 

ניתן להזמין:

מוכר ואהוב
הרצאה על אופרה מוכרת ופופולרית
"לה טראוויטה" של ורדי; "אאידה" של ורדי; "כרמן" של ביזה; ועוד
כאן ועכשיו
הרצאות שמכינות לצפייה באופרות המוצגות במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.
ההרצאות משתנות מדי שנה בהתאם לתכנית בית האופרה.
סדרת נושא
"החלטתי- גיבורות אופראיות מעוררות השראה"; "אני אנווט- התאווה לשלטון";
"בחירות גורליות"; "משולש אהבה"; "אהבה מול מחויבות"; ועוד
סיפורי חיים בתלמוד ובאופרה
הרצאות ביחד עם פרופסור רבי יאיר ליפשיץ בנושאי חיים המשותפים לתלמוד ואופרה
"אהבות אסורות"; "יחסי הורים וילדים"; "אחזור כשאדום החזה ישוב לקנן- על גיבורות שננטשו"; "הבטחה, ציפייה והמנעד שביניהן"; ועוד

ניצה יולביץ

מורה לפסנתר ומוזיקולוגית.
בעלת תואר שני במוזיקולוגיה מהאוניברסיטה העברית.
מרצה על אופרות במסגרות פרטיות, במוסדות, בסינמטקים, במכללות מבוגרים ובחוגי האזנה.
יוצרת מדי שנה סדרה חדשה שכוללת הרצאות על האופרות שמוצגות במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.
יוצרת סדרות נושא, כמו: יחסי הורים וילדיהם באופרות של ורדי, נשים מקבלות החלטה באופרה, נשים במלכוד.
מרצה ביחד עם פרופסור רבי יאיר ליפשיץ הרצאות בנושאי "סיפורי חיים" בתלמוד ובאופרה.

המלצות 

שלום רב

ניצה יולבייץ' מוסיקולוגית ומרצה לאופרה, עובדת איתנו במדיטק זו השנה השנייה ברציפות.
ובשנה הבאה לאור הביקוש להשתתפות בהרצאות שלה, אנו מרחיבים לשתי סדרות.

המפגשים איתה מקצועיים, מרתקים וערוכים ומוגשים באופן מרשים מקצועי ומעמיק.
הקהל נאמן לסדרות שלה ומגיע באדיקות לכל מפגש.
ממליצה בחום על שילובה כמרצה.

זכות גדולה למקום וכמו כן לקהל.

עומדת מאחורי כל מילה

חגית

בברכה,

חגית אילני
מנהלת תוכן│מדיטק חולון

***

 לכל מען דבעי

הנדון: ניצה יולביץ - המלצה

ניצה יולביץ, בעלת תואר שני במוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית, מרצה אצלנו, בקתדרה לוותיקי משגב, זו השנה השלישית.
קהל שומעיה, תושבים וותיקים מישובי מ.א. משגב, נהנה מהרצאות מעניינות, מגוונות ומעשירות, כאשר כל שנה מבחר ההרצאות תואם את רפרטואר האופרות המוצגות באופרה הישראלית.

כמרצה, הינה בעל נוכחות ויכולת עמידה מול קהל מגוון, שולטת בחומר באופן מעמיק ומעבירה את
ההרצאות בהתלהבות, באופן מרתק, קליט ונעים.
ניצה דואגת להביא להרצאות ביצועי אופרה ייחודיים באיכות גבוהה ביותר, תוך הפגנת ידע בשימוש בכל אמצעי ההמחשה.

אני שמחה להמליץ על ניצה יולביץ כמרצה.

בברכה,

אדוה נמרוד
רכזת פנאי – עמותת מרחבים

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input