הפנתיאון של המוסיקה הישראלית

ד"ר אסנת גולדפרב-ארזואן

 

יגאל בשן: ציפור קטנה בקפה של ברטה

הזמר והיוצר יגאל בשן החל לשיר כבר בילדותו ונחשב לילד פלא . מסוף שנות השישים הוא היה כוכב, שהמשיך גם להלחין ולכתוב מילים. בהרצאה נעקוב אחר ההתפתחות המוסיקלית שלו מלהקת פיקוד הצפון, נקיף את מגוון יצירתו, ארחיב על תרומתו המוסיקלית לזמר הישראלי ואתמקד ביוצר בראי תרבות המוסיקה הפופולרית הישראלית. נאזין לשיריו המקסימים מלצפון באהבה דרך קפה אצל ברטה, יש לי ציפור קטנה בלב וכלה בשמים.

אריק איינשטיין - אני ואת/ה  נשנה את העולם

הזמר בעל קול הבריטון הקטיפתי, שכונה "פרנק סינטרה הישראלי" שינה את פני המוסיקה הישראלית. הוא עבד כל פעם עם מוסיקאים חדשים וצעירים (יוני רכטר, מיקי גבריאלוב, שלום חנוך ועוד) והיה בין יוצרי הרוק הישראלי. בהרצאה נתמקד בסגנונות המוסיקליים שהוא שר (ארץ ישראל הישנה והטובה, שירי ילדים לצד שירי רוק), בשיתופי הפעולה שייצר עם מוסיקאים בהרצאה ניגע בכל אחד מכישוריו הרב-תחומיים (זמר, פזמונאי, תסריטאי ושחקן) וגם נצפה במערכון מפורסם. בין השירים שיושמעו בהרצאה: אני ואתה, עטור מצחך, אדון שוקו, עוף גוזל, רוח סתיו, יחזקאל, והכניסיני תחת כנפך.

הצליל המכוון של יצחק קלפטר

שיריו של יצחק קלפטר (צ'רצ'יל) מכוונים כל פעם מחדש את הזמר הישראלי לאופנות חדשות ומלווים אותנו מלהקת כוורת דרך זמרים וזמרות מובילים. בין היתר נאזין להיא כל כך יפה (כוורת), אני אוהב שוקולד  (לכבש השישה עשר), שיר אהבה בדואי (לדיוויד ברוזה וליעל לוי), מבלי להפריע לשלום הציבור (נתן אלתרמן, לאריק אינשטיין), כל מה שאת אוהבת (לגלי עטרי), אם אתה בסביבה (אריק סיני) ועוד. אשתף את הקהל בראיונות שערכתי עימו. 

לא נפסיק לשיר את דובי זלצר

דובי זלצר, חתן פרס ישראל, הינו מעמודי התווך של הזמר הישראלי והוא מוגדר כחלוץ מוסיקלי בזכות הצמתים בהם היה ראשון, בין היתר, מנהלה המוסיקלי הראשון של להקת הנח"ל, מלחין המחזמר הישראלי הראשון ביידיש (המגילה) , מלחין המחזמר הישראלי הראשון שכל אנשי הצוות היו בו ישראלים(קזבלן) מלחין המחזמר הישראלי הראשון לילדים (עוץ לי גוץ לי) ועוד ועוד. עיבודיו החשובים ללאדינו שנכתבו במיוחד ליהורם גאון נכנסו לתוך נכסי התרבות הישראליים. בין השירים שנשמע לחיי העם הזה, לא נפסיק לשיר, הכותל, למה הזברה לובשת פיג'מה, ארץ צבי, הנני כאן, עיבודים למלך נמרוד, ועוד.
ההרצאה מבוססת על עבודת הדוקטורט שכתבה החוקרת והמרצה ד"ר אסנת גולדפרב-ארזואן.

צריך לצלצל למשה וילנסקי

צריך לצלצל למשה וילנסקי ולהביא לו זר כלניות. צריך להודות לו על הבלדות היפות שהלחין כמו בלדה לאישה ובלדה על מעיין וים, אותן שרנו ב סתיו לילדה ביפו וגם לרועה הקטנה מן הגיא .
ההרצאה תסקור את תרומתו של חתן פרס ישראל לזמר הישראלי, מגדולי היוצרים והמשפיעים על הזמר הישראלי, ואת תרומתו לתיאטרון הסטירי הישראלי, תאיר את חידושיו המוסיקליים, תעמוד על טיבם של שיריו ותדבר, כמובן , על משולש הזהב של שיתוף הפעולה עם נתן אלתרמן ועם שושנה דמארי .

פרח הלילך נתתי לנורית הירש

מה יעצה נעמי שמר לנורית הירש בת העשרים ושלוש לעשות עם מנגינה שהאחרונה הלחינה? איזה שיעור לחיים למדה הירש משֶמר? איזה שירים מפרי עטה נחשבים לשירי עם? מי הכיר לה את אהוד מנור, כיצד התחיל שיתוף הפעולה ביניהם ואיך נכתב אבניבי?
היכרות חווייתית ומעשירה עם שיריה האהובים של נורית הירש, כלת פרס ישראל, נשמע ונשיר משיריה למבוגרים (פרח הלילך, אל הדרך), ללהקות הצבאיות (לצפון באהבה, רק בישראל), לסרטים (השוטר אזולאי), למחזות זמר (סלאח שבתי), לפסטיבלים (אבניבי, הדרך אל הכפר, עושה שלום במרומיו),
לילדים (ברבאבא, פרפר נחמד והבית של פיסטוק) ועוד

(ההרצאה מבוססת על מחקר ועל ראיונות אישיים שלי עם המלחינה).

פזמון לחליל, ליקינטון ולאיילות: שירתה של לאה גולדברג

המשוררת, סופרת הילדים והמבוגרים, המתרגמת, מבקרת הספרות, עורכת העיתונים והחוקרת הספרותית היתה דמות מופת בתרבות הישראלית. ההרצאה תשזור את תולדות חייה עם פעילותיה העתירות בישראל ובגולה. בין היתר יושמעו: פזמון ליקינטון, סליחות, החליל (בנגינתי), בארץ אהבתי, מה עושות האיילות בלילות ועוד. ושאלה למחשבה: איזה שיר של גולדברג הוא שיר המחאה הראשון בזמר הישראלי?

תודה! משיריו האהובים של עוזי חיטמן

שיריו של היוצר עוזי חיטמן טבולים בציונות, באהבת הארץ, בגישה ייחודית ומכבדת כלפי אנשים וכלפי הדור הצעיר. ההרצאה תדגיש נקודות אלה תוך סיפורים אודות אישיותו של עוזי, נגלה כיצד התחיל לנגן בגיטרה ולהלחין, נדע כיצד מפרש עוזי חיטמן א"ב, נשיר את שיריו למבוגרים, לילדים, לפסטיבלים (כאן, כמו צועני, נולדתי לשלום, הופה היי, תודה, אלוהים שלי, אני זוכר שירים בגן) .

ההרצאה מבוססת על מחקר ועל ראיונות אישיים של המרצה עם אישים שסבבו את עוזי חיטמן.

יוסי בנאי – "אני וסימון ומואיז הקטן"

ניחוחות ירושלמיים שורשיים של האמן דרך תחנות חשובות בחייו ובחיי מדינת ישראל.
יוסי בנאי היה אמן רב-תחומי שבכולם הטביע חותם עמוק על התרבות הישראלית. בהרצאה נטעם מכל אחד מכישוריו האמנותיים: כזמר נשמה אשר שיחק את שיריו בעזרת קולו העמוק (אני וסימון ומואיז הקטן, ספירת מלאי, ערב עירוני), כשנסיונייר (אהבה בת עשרים), כבדרן (עברית שפה קשה, מערכון "החתונה"), כחדשן בשפה העברית ("עובדים עלינו", "זה רדיו?" ו"העולם מצחיק אז צוחקים"), כשחקן וכקריין ("עמוד האש" ופרקי "תהלים").

קונצרטינה וגיטרה – מחוה לסשה ארגוב

מה עשה סשה ארגוב כשהוזמן לנגן בקיבוץ, והתברר לו בחזרה אין פסנתר? הפתרון שלו מחוץ לקופסה מעיד על אישיותו המקורית.

בהרצאה נקשיב ללחניו של אחד מגדולי המלחינים בזמר העברי שנכתבו לצ'יזבטרון, לתרנגולים, ללהקת בצל ירוק וללהקות הצבאיות. נדבר על היחס ההדוק בין הטקסט והלחן, ננסה לפצח את המורכבות שבשיריו ונהנה מיופים הייחודי. בין השירים להם נקשיב: יוסי ילד שלי מוצלח, הרעות, החולמים אחר השמש, שיר ערש, שיר משמר, וידוי, השמלה הסגולה, בראשית, פנס בודד ועוד.

ללכת שבי אחרי שירי אהוד מנור

הרצאה ייחודית על אהוד מנור, הפזמונאי, המתרגם, השדרן, איש המשפחה והאדם.
אהוד מנור נחשב לפזמונאי הפורה ביותר במדינת ישראל. הוא היה מהיוצרים הראשונים שהחלו מתחילת שנות השבעים לבטא את עצמם בגוף ראשון, דבר שהיווה ניגוד לשירי המולדת שהושרו עד אז, אשר מוקד ההתייחסות בהם היה על החברה בכללותה. יחד עם זאת, שיריו נכתבו בעקבות אירועים לאומיים ואישיים (על ילדותו בבנימינה, על גידול ילדיו, נפילת אחיו, מותו של אחיו השני). בהרצאה נאזין לתוצרים המוסיקליים כתוצאה משיתוף הפעולה הפורה עם מלחינים ישראלים חשובים ביניהם נורית הירש ומתי כספי. בין השירים שנאזין להם: בשנה הבאה, שיער, השוטר אזולאי, ברית עולם, חי ועוד.

קנטטה לגשש החיוור

הרצאה מוסיקלית מרתקת ומצחיקה על להקת הגשש החיוור. סיפורה של הלהקה, כלת פרס ישראל, משקף את ההיסטוריה התרבותית של עם ישראל. בהרצאה נצעד את הדרך שעשתה הלהקה מלהקת זמר המשלבת מערכונים ללהקת בידור המשלבת פזמונים
שנכנסו לפנתיאון הישראלי, ביניהם מים לדוד המלך, לו יהי, יש לי חג; המערכונים הקשורים למאורעות בתולדות מדינת ישראל: (המכונית המגוייסת) וכמובן סרג'יו קונסטנצה מתוך הסרט גבעת חלפון אינה עונה. ועד שניפגש, שאלה למחשבה: מי צריך לאמר שלום ראשון, זה שעולה או זה שיורד?

שירת נעמי שמר

נעמי שמר, המלחינה והמשוררת הצברית הראשונה.

ההרצאה מקפלת בתוכה את ההיסטוריה של ארץ ישראל דרך שיריה המפורסמים. בהרצאה ננתח את שיריה על רקע תולדות חייה האישיים (מוצאה מקבוצת כנרת, מהוריה החלוצים חייה בקיבוץ, בתל אביב ובפריס) והלאומיים. נאזין ונצפה בשירים: ירושלים של זהב, לו יהי, מטריה בשניים, אור, שירת העשבים ועוד. ההרצאה מבוססת על מחקר וראיונות שנעשו עם קרוביה של היוצרת.

 

ד"ר אסנת גולדפרב-ארזואן

מוסיקולוגית, מרצה, קריינית, מנחה, מחזאית וסופרת 

מרצה ומנחת סדנאות בעבור קהלי יעד רחבים, למשל: בהשתלמויות למורים ולמורות למוסיקה, בהשתלמויות מורים כלליים, במכללה לגימלאים של חברת חשמל אשדוד, בחוג האזנה של קיבוץ שדה בוקר, במועדון שילובים באוניברסיטת תל-אביב, בחוג האזנה מודרכת למבוגרים במרכז למוסיקה נס ציונה; בחוגי בית בויצ"ו ברחבי הארץ ועוד.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input