ד"ר יהושע רוטין

 

על קרנבלים, מסיכות ותחפושות

שמחות, חגיגות, פסטיבלים וקרנבלים מקורן אחד – רצונו של האדם לחגוג ולשמוח בחברת בני מינו. מתי זה קורה? למה יוצא אדם ממסגרות חייו? ומה הקשר בין חגיגות אלה לתרבויות, לדתות ולמיתולוגיות? את התשובות לשאלות נציג על רקע תמונות מלהיבות מקרנבלים של אומות שונות וגם של ערים שמיסדו את הקרנבלים המודרניים כמו ונציה וריו דה ז'נרו.

ואלה תולדות המלח

המלח הוא התבלין, החומר המשמר והמינרל הראשון שהאדם זקוק לו בחייו הקולינריים. את המלח ייבשו בעבר מהים או כרו במכרות ולכן הוא הפך לחומר אסטרטגי שעליו לחמו ואיתו סחרו. המלח גם העשיר חברות שידעו להפיקו.
להיסטוריה של המלח בהיסטוריה האנושית ולשיטות הפקתו בתרבויות השונות נתוודע בהרצאה ייחודית זו.

קירות ובתים מספרים (הרצאה מתחומי האומנות והאנתרופולוגיה)

ציור על קירות חיצוניים וצביעתם בחברות שונות מעיד על אופי החיים ועל החברה הגרה בהם. בהרצאה נתוודע לתמונות של בתים ושל בתים שעוטרו בציורי קיר מיבשות וממדינות שונות ונקשר בינן לבין אופי החיים והחברה המאכלסת אותם.

הולנד המעניינת והלא מתויירת או הולנד זה לא רק אמסטרדם

להולנד, ליתר דיוק לאמסטרדם, מגיעים רבים. רק חלק מהם עוזב את העיר ומאלה רק מעטים משוטטים באתרים שאינם יעדים תיירותיים מומלצים.
בהרצאה נתוודע להולנד כמדינה, כסביבת חיים וכחברה הניתנת להבנה עמוקה, רק על ידי מי שחי בארץ זו, מבין את שפתה ומכיר את אורחות חייהם של תושביה ממגע יומיומי.

אמסטרדם – ונציה של הצפון

אמסטרדם בנוייה על גדות נהר אמסטל ובמרכזה סדרה של תעלות בהן עוברת רוב התחבורה והמסחר. לכן היא מכונה ונציה של הצפון.
בהרצאה מתוודעים לעיר אמסטרדם, להיסטוריה הייחודית שלה ולחברה הרב תרבותית החיה בה.

ובליבה חומה – נוסח צפון אירלנד

הידעת שקרוב לאלפיים ציורי קיר (Murals) מרהיבים הם דווקא אלו שמיצגים נאמנה את מאבק הדמים בין תומכי האיחוד עם הבריטים (בעיקר פרוטסטנטים) לבין הלאומנים (רובם קאתולים) הדורשים את שחרורה של אלסטר מהבריטים? התאמין כי במאה ה-21, בלב בירת חבל אירופאי, ניצבת עדיין חומה גבוהה המפרידה בין בעלות דעות פוליטיות שונות? בהרצאה המלווה בתמונות של רבעי המגורים ושל הקירות המצויירים בבלפסט ודרי (לונדונדרי) נתוודע לתופעה הייחודית של חיים בצל עויינות פוליטית ודתית בצפון אירלנד.

פרהיסטוריה, עבר ומודרניציה באירלנד

 המיתולוגיה האירית צמחה באי המאוכלס כבר יותר מ-8 אלפי שנה. יחד עם תהליכי ההתנצרות ששילבו נזירים, מתחמי תפילה ועוד, הפך האי לאתר בו קיים שפע אתרים פרהיסטוריים והיסטוריים. היום, תפסו הברים את מוקד החיים המרכזי בחברה האירית. בהרצאה נתוודע לתהליכים החברתיים באירלנד על רקע אתרים אלה.  

קוריאה – חצי אי מפולג

חצי האי הקוריאני נשלט אלפי שנים רבות על ידי ממלכות שכל מטרתן הייתה איחוד. לאחר מלחמת העולם השנייה גרם מאבק בין משחררי האזור הקומוניסטים מצפון והאמריקאים מדרום, לחלוקה מדינית/פוליטית האי לקוריאה הדרומית ולקוריאה הצפונית. הגבול בין הקוריאות הוא אחד מנקודות החיכוך הצבאיות הקשות גם במאה הנוכחית וזאת על רקע קיצוניותה של הצפון הנשלטת על ידי רודנים עריצים. ההרצאה תציג את חלוקת האי פיזית ואזרחית על רקע המלחמות שפרצו בה ותכלול תיאור של ביקור באזור המפורז.

קוריאה הדרומית - חברה במעבר ממסורת למודרניזציה

קוריאה הדרומית נפתחה לעולם המערבי המודרני רק אחרי אלפי שנות מסורת של חברה סגורה ומלחמה קשה עם כוחות הרשע הקומוניסטים מצפון.
איזה קונפליקט אדיר יכול להיווצר בין חברה שלה מסורת בת אלפי שנים ובין אופי החיים המודרני המוכתב מרמת תיעוש גבוהה, השכלה, מערביות ופעילות מואצת בתחומי ההייטק?
בהרצאה נתוודע למעמד האישה, חיי המשפחה, נושאי ירושה ואפילו מנהגי קבורה ייחודיים לחברה הקוריאנית ולהתמודדות של מסורת זו עם ההווה.

קוריאה הדרומית - נופים טבעיים ואנושיים

חצי האי הקוריאני מאוכלס מעל ארבעת אלפי שנה, כאשר באלפיים השנים שקדמו לכיבוש היפני (1910) הוא נשלט בידי שושלות מלכים שהיו קשורים לסין אך העדיפו בידוד והתפתחות עצמית, כולל את פיתוח הכתב, ההאנגול, שפותח רק במאה ה- 15. ההרצאה תעסוק בהתפתחות החברה באי על רקע נופי המים ההרים הגבוהים והאגדות המסבירות את היווצרותם ובפריסת הדתות היחודית של תושביה.

חיים, מסורת ופולקלור בחברה הקוריאנית

חברה הקוריאנית המסורתית ייחודית בהליכות חיים ומסורת בת אלפי שנים של חיים במעמדות המבדילים אפילו בין גברים ונשים. במסגרת זו לכל אדם יש מעמד והמעברים בין מעמדות כמעט בלתי אפשריים. הבית, הרחוב, מנהגי הנימוסין, הנישואין ומנהגי הקבורה כולם מוכתבים על פי כללים נוקשים אותם נכיר ואת רקעם נלמד במקביל להצגת התרבות העממית שהתפתחה ומוצגת היום ברבים.

יוון – עושר היסטורי ומורשת תרבותית

איזו אומה זכתה שכנויים של תושביה יהפוך לדוגמה לנוטשים ולמתפקרים? היוונים.
דווקא יוון היא זו שהעשירה את תרבותינו במאות מושגים שחלקם הפך לנכסי צאן ברזל בשפתנו.
בהרצאה נתוודע לארץ ולחברה שהייתה לה השפעה לא רק על התרבות והאומנות אלא גם על הקניית יסודות בחשיבה מדעים על הפילוסופיה, הפוליטיקה ועוד.

יוון – נופים ואדם על רקע המיתולוגיה

ביוון, יותר מדינה אחרת, יש מקומות רבים הנקשרים בעבותות דת, מסורת וסיפורי מיתולוגיה להיסטוריה של יוון העתיקה ולמיתולוגיה שלה. אתרים כמו דלפי, אולימפוס, אולימפייה אקרופוליס ועוד, הם אתרי פולחן שהפכו עם השנים ליישובים גדולים וקטנים או לאתרים ארכיאולוגיים או לשמורות טבע. בהיבטים אלה של הקשר בין הסיפור המיתולוגי ובין האתר והנעשה בהם היום עוסקת הרצאה זו המלווה במצגת הכוללת תמונות נוף וכן ציורים המבטאים את האירועים בעיניהם של אומנים ויוצרים.

חכי לי סלוניקי

סלוניקי העיר היא אחת מערי הנמל העתיקות והגדולות ביוון. מאז גירוש ספרד התקבצו בעיר יהודים רבים והפכו אותה לאחת הקהילות המרכזיות של יהדות האימפריה העותומנית. ההרצאה תתמקרד על ההיסטוריה של העיר, על אתריה הקשורים להיסטוריה העשירה שלה ועל קהילת סלוניקי שנחשבה ל"ירושלים של הבלקן".

שתי בירות באי הולדתו של אבי האלים - כרתים

לכרתים, מולדתו של זאוס אבי האלים, היסטוריה עשירה וגם שתי בירות שדווקא ההשפעה האדריכלית הוונציאנית ניכרת בהן יותר מזו היוונית: הרקליון ו-חניה. לשתי ערים חינניות אלה על רבעיהן הציוריים נתוודע בלווי מצגת מרהיבה.

רודוס אי השושנים

רודוס היא העיר הגדולה באי בשם זה, והיא מייצגת נאמנה את התרבות היוונית העתיקה, את ההיסטוריה של היוונים מתקופת הפריחה היוונית באלף הראשון לפני הספירה ועד היום. לאי נופים יפים ומיוחדים הרים, חופים ומפרצים מדהימים ולכן האי משמש לתיירות במהלך הקיץ.

שכיות החמדה של קרואטיה

קרואטיה זרועה בערים עתיקות שחלקן מבוסס על מבנה עירוני רומי (לדוגמה: זאדאר) ומתקופות מאוחרות יותר. ונציה שלטה בערי החוף השפיעה מאד על הבנייה באזור החל מבניית חומות, שערים וגם בעיצוב אדריכלי. בנוסף התפתחה באזור זה תרבות שירה וריקודים שכולן יחד מהווים את שכיות החמדה של קרואטיה.

איסטריה – רק חצי אי, ומה אין בה?

איסטריה היא חצי אי בגודל של הגליל ובו שלטו עמים רבים בדרום אירופה: מתושביו האיליריים לשלטון הרומאים; חדירת השבטים האיסטרים; ופלישות הוונציאנים, האוסטרים, הצרפתים, האיטלקים והקרואטים. בהרצאה נתוודע להשפעתם המצטברת של כלל השנים והעמים על אופי האוכלוסייה וסביבת חייהם.

זאגרב בירת קרואטיה מאז 1537 

זאגרב היא העיר הגדולה בצפון קרואטיה ומרכז דתי ומלוכה. כך צמחה בירת קרואטיה של היום כשהיא מורכבת משני אזורים העיר הדתית העתיקה ה- קאפטול מהמאה ה-17 ועיר המלוכה המאוחרת יותר בשם גראדאץ. לעיר שהושפעה רבות מהאדריכלות האוסטרו-הונגרית יש גם ייחודיות דווקא באחד בתי העלמין היפים בתבל – מירו גוי.

דוברובניק - ככה כן בונים חומה

על רקע תמונות של החומות האדירות של העיר דוברובניק, עיר שהייתה רפובליקה עשירה ועצמאית, ומדינה שהתעשרה כמו אוייבתה המסורתית, ונציה, ממסחר בדרכי הים, נתוודע להיסטוריה הייחודית שלה, לרמת התכנון והארגון של ניהולה ולחיי היהודים שהשתלבו בה. בעוד שאונסקו אימצה את העיר כמורשת תרבות עולמית, לסרבים היא הייתה כמו קוץ...

סלובניה - כל היופי של אירופה במדינה קטנה אחת

גודלה של סלובניה, מדינה הממוקמת בצפון הבלקן ומדרום לאוסטריה, כגודלה של ארץ ישראל אך היא שוכנת למרגלות הרי האלפים ובה שמורות גדולות ונוף אלפיני מצד אחד, ועמקים רחבים וחופי רחצה יפים, מהצד האחר. סלובניה שזורה בעיירות ובכפרים מימי הביניים ומתחילת העת החדשה ובסלעיה התגלו יותר מ-7 אלפי מערות.

המסע לאידרייה - עיר, מכרה כספית וסיפורי גבורה

בית חולים פרטיזני שנבנה בתוך מעוק (קניון) צר במלחמת העולם השניה ואשר נהרס בשיטפון ושוחזר, ועיר החיה כבר מעל 500 שנה סביב משמרות הפועלים במכרה כספית שבתוכה והקשר ביניהם, היו הגורם למסע אישי ייחודי לאזור העיר האידרייה במרכז מערבה של סלובניה. את המסע הזה מתהליך התארגנותו אל סופו המענין נתוודע בהרצאה.

הונגריה – המבט העממי

הונגריה היא עוד אחת מהמדינות המתוירות על ידי ישראלים אבל רק במוקדים עירוניים. במהלך הרצאה המלווה בשיקופיות נתוודע להונגריה היפה, ההררית והמעניינת מתוך התייחסות לאתרים שארגון אונסקו הכריז על שימורם לטובת האנושות כולה.

בודפשט - העיר שחוברה לה יחדיו

בודה ופשט אוחדו לאחת הערים העשירות בהיסטוריה, מאז כיבוש האזור על ידי המדיארים לפני למעלה מאלף שנה. העיר היא סמל גם לאדריכלות ברוקית מבית מדרשה של קיסרות האבסבורג ולכן היא מהווה את אחת מהפנינות האורבניות שנבקר בהן ונכירן.

איטליה ארץ הניגודים; חלקה של מעלה וחלקה של מטה

איטליה היא ארץ של ניגודים. מצד אחד, על פני השטח, איטליה עשירה בהיסטוריה, אומנות, ובעלת רקע דתי ותרבותי ייחודים. מהצד האחר, זה שמתחת לפני השטח, מתחוללות בה תופעות גיאולוגיות הגורמות לחצי האי להחשב לאחד האזורים הפחות יציבים על פני כדור הארץ. ההיסטוריה של איטליה מלווה ברצף של רעידות אדמה הרסניות, התפרצויות געשיות ותופעות טבע אחרות שאליהן ולתוצאותיהן נתוודע במהלך ההרצאה.

שוויץ – יופי פראי ומרקם אנושי

את שוויץ ניתן למסגר בתמונות נוף יחודיות מהאלפים הגבוהים על קרחוניהם ומפליהם וממישורי הירק מקור המרעה לגבינות המחוררות. על רקע הנוף הפראי של האלפים הגבוהים נתוודע לאוכלוסייה הייחודית של שוויץ המורכבת משלוש אומות ושלוש שפות.

יצירות טבע פראיות ונופים עירוניים בצ'כיה

למחוזות בוהמיה ומוראביה שבצפון צ'כיה סביבה הררית הגובלת בפולין ובגרמניה (סכסוניה). באזור זה קיימת שכבת אבן חול הנחשפת באתרים שונים ובכולם הפכה הארוזיה את השכבה לצוקים ולעמודים יפים ומיוחדים. באזור שנשלט ע"י בתי מלוכה קטנים נשארו שרידי ארמונות ומצודות וכן ערים בעלות עושר אדריכלי. 

שיר שחלמתי על פראג

למי שר אריק איינשטיין את שירו? לא לזכרו של הגולם מפראג וגם לא לזכרו של קאפקא. היה זה לכבוד מאבקם של תושבי פראג לשחרור מעול השלטון הקומוניסטי. מסך הברזל קרס והעיר בת מאות השנים שנבנתה על שתי גדות נהר הוולטבה מאפשרת לנו ביקור ביפה שבערי אירופה על ההיסטוריה הייחודית שלה ועל היהודים שחיו בה.

ברצלונה של גאודי

על גאודי, האדריכל שפעל בברצלונה בתקופת המודרניסטה הקטלונית אמרו שהוא יוצר נפלא או מטורף. ממה שאב גאודי את רעיונותיו? מה היו מקורותיו? ומה מדמות יצירותיו האדריכליות?
מי תמך בגאודי ולמה בניית הקתדרלה שגאודי לקח חלק בתכנונה ובהקמת חלק מקירותיה, טרם הסתיימה?
ליצירתו של גאודי על רקע האדריכלות הגותית הקטלונית נתוודע בהרצאה.

תצורות סלע מדהימות ברכס קואנקה בספרד

העיר קואנקה בספרד הוקמה בקצהו של רכס בשם זה. העיר ידועה בשל הבתים התלויים מעל המצוקים המקיפים אותה. הרכס עצמו מתנקז על ידי נהרות שחתרו לעומק בכך נוצרה תצפית ייחודית המכונה "חלון השטן" בה נבקר ונספר את סיפורה. במקביל נתמקד בשמורה של תצורות סלע שעברו תהליכי בלייה קארסטית דיפרנציאליים והשאירו מבנים מדהימים כמו פטריות ועוד.

אל מחוזות פועלו של דון קישוט (Don Quixote)

הסופר הספרדי מיגל דה סרוונטס כתב את ספרו המיוחד דון קישוט איש לאמאנשה תוך תיאור נדודיו של האביר הדואג לכולם והנעזר בסנשו פאנשה, אך דמיונו והזיותיו של האביר מהתלים בו והוא הפך לסמל המלחמה בטחנות הרוח. טחנות אלה עדיין קיימות בחבל קסטיליה לה מאנש. אל האתרים המיוחדים המתוארים בספר נגיע במהלך ההרצאה תוך קריאת קטעים רלוונטיים. ישובים אלה מצויים היום על "דרך דון קישוט".

ג'יברלטר – הצוק האגדות וההיסטוריה

לספרדים וגם לאנגלים הצוק של ג'יברלטר הוא סמל של שלטון ושל שליטה בכניסה לים התיכון. על פי האגדה, השלטון האנגלי "מותנה" בהמשכיות שושלת הקופים על הצוק. במציאות, שלטון זה מותנה בפוליטיקה העולמית ולכן הצוק מהווה מקום אליו ראוי להתוודע.

ברלין יש רק אחת

ברלין שנוסדה במאה ה-14 מאיחודם של שני כפרים משני צידי נהר שפרה הופכת לבירת מדינת ברנדנבורג ופרוסיה במאה ה-18. במאה ה-19 עם איחוד גרמניה ע"י ביסמרק הפכה ברלין לבירת גרמניה כולה אך לאחר מלחמת העולם השנייה חולקה לארבע אזורים על פי כובשיה ובמציאות בין מזרח למערב. עם נפילת חומת ברלין העיר התאחדה ועם איחוד חלקי גרמניה חזרה להיות בירת גרמניה. על רקע ההיסטוריה העשירה והסמלים הייחודיים סוקרת ההרצאה את ייחודה של העיר.

הדרך הרומנטית בגרמניה

הדרך הרומנטית בגרמניה מתחילה בעיר פוסן בדרום המדינה וממשיכה צפונה תוך חציית עמק הדנובה, ממערב להרי היער הבווארי ולאורכה עיירות עתיקות השומרות היטב על צביונן העתיק. בין העיירות ניצבות מצודות וטירות שהן חלק מהדרך הרומנטית. הדרך מסתיימת בעיר גינצבורג והיא כוללת את רוטנברג אם טאובר, את נורדלינגן ועוד.

הרי הארץ (סקסוניה התחתונה) גרמניה

הרי הארץ במרכזה של גרמניה היום היו בעבר חלק של גרמניה המזרחית. אזור זה של הרים בגבהים של פחות מאלף מטרים מיוער כמעט כולו כשבחלקו מסלולי סקי ויש בו אגמים וכן נחלים. אך הגורם המיוחד שהפך את הרי הארץ לאזור נופש הם הערים באזור שרובן עתיקות עם בתי עץ ואווירה של שמירת ההיסטורייה. גוסלאר בירת המחוז הוכרה על ידי אונסקו לצורך שימור בתיה והיא אחת הערים היפות והמרשימות של גרמניה.

היער הבווארי

היער הבווארי, אזור שעדין לא נחשב ליעד תיירותי לישראלים, מציע שפע נופי יער, אגמים, עמקים ירוקים ובתוכם משובצות עיירות עתיקות ויפהפיות. ביער הבווארי עוברת "דרך הזכוכית" שלאורכה סדרת מוקדי ייצור ומוזיאונים של זכוכית שימושית ואומנותית וכן התפתחו בה תופעות אנושיות וחברתיות ייחודיות, כמו הקמת "עץ מאי", שאליהם נתוודע במהלך ההרצאה.

מסע בנורבגיה: קרחונים ופיורדים ומה שביניהם

מסע אישי, קסום במיוחד, המתחיל בנופי בראשית של נורבגיה ההררית על הריה, קרחוניה, נחליה ואגמיה, ממשיך בעמקי הפיורדים המלהיבים במערב המדינה ומסתיים על צוק דוכן המטיף – בגובה של 604 מטר מעל פני הים בפיורד. מסע זה לא פוסח על האדם והשתלבותו במרחב.

אוסלו – העיר שעל הפיורד

אוסלו היא בירת נורבגיה הממוקמת בחלקה הדרומי של המדינה בקצה הצפוני של פיורד בשם זה. בעיר זו חיו בעבר הויקינגים שהשאירו אחרי מסורת ספנות ימית מפוארת. אוסלו משקפת היטב את החיים במדינה הצפונית והקרה על חיי הימאים והספנים שגידלה (תור היירדאל ועוד) ויש בה אתרים לזכרון אומנים כמו איבסן, מונק ו-ויגלנד.

שטוקהולם – העיר הבנויה על 24 איים

שטוקהולם, בירת שבדיה היא עיר שנבנתה על איים בארכיפלג ימי. בין אי לאי ניתן לעבור בספינות ועל גשרים כבעבר הרחוק אך גם ברכבת תחתית משוכללת. לרובע העתיק – הגמלה סטאן – על בתי המלוכה והסמטאות הצרות, ייחודיות מסוג אחר. בחלקה המודרני של העיר נוף אחר ויש גם אי מיוחד לבילויים ולשעשועים. העיר מהווה אכסניה לחלוקת פרסי נובל אחת לשנה ומעבר לכך נחשבת לעיר אפורה ושלווה.

רומניה מבט על

רומניה אחר נפילתו של הרודן צ'אוצ'סקו פתחה שעריה לעולם. ומה מציעה רומניה? נכון, תושבי המדינה היו עניים והכפרים נשארו אוטנטיים ובכך הם מלמדים על חיי האיכרים. מחוזותיה של רומניה מציעים לנו את נוף הרי הקרפטים כאשר הרכס הגבוה הוא רכס הפאגארש אותו חוצה אחד הכבישים היפים במדינה. הקרפטים הנמוכים יותר מנוקדי עיירות יפות חלק עם השפעה סקסונית, וגם אתרי סקי, ואילו האזורים הנמוכים כוללים את עמק נהר הדנובה הנשפך לים השחור, דלתת נהר רחבה הכוללת אזורי ביצות נרחבים, וחופי חול רחבים לחוף הים השחור, המושכים רבים.

התעוררות האריה הבולגרי

מתי שמעת לאחרונה הרצאה המתבססת גם על אנדרטאות מצולמות? בולגריה שסימלה הוא אריה עברה תהפוכות רבות וכיבושים לאורך ההיסטוריה. שלוש ממלכות קמו בבולגריה, ונפלו. היום מתאוששת בולגריה משלטון קומוניסטי ריכוזי וההשפעה של תרבויות זרות על החברה המקומית. לכל אחת מהממלכות שרידים או אנדרטאות המייצגות את אשר עבר עליהן ואליהן נתוודע באמצאות תמונות מרהיבות.

פריז עיר האומנויות והאור

פריז בירתה של צרפת היא עיר השוכנת על שתי גדות נהר הסיין כאשר במספר אתרים לאורך הנהר יש איים וגם הם נוטלים חלק חשוב בעיר. פריז הייתה העיר ממנה שלטו מלכי צרפת בעל העת החדשה על המדינה וכאן התפתחה המהפכה הצרפתית שהביאה לנפילת מלכויות ולעליית מערכות שלטון שונות שכולן יחד הפכו את פריז למרכז אומנויות, אדריכלות ותרבות באירופה.

הפלישה הגדולה לנורמנדי The D-day and Today.

כשמונים שנה חלפו מאז הפלישה הגדולה של כוחות הברית לחופי נורמנדי. הכוחות הפולשים כבשו בסערה ובקרבות מרים את קו החוף ומשם נעו לפריז וצפונה עד שחרור אירופה המערבית מעול הגרמנים. אך מה נותר מחופי "אומהה", "יוטה" ועוד, מאז? הרצאה זו מציגה את הסובב שהיה חוף הנחיתה ואת שנותר מהפלישה, יחד עם אתרי ההנצחה והדרך לשמר את האירוע הכל כך חשוב, ייחודי ודרמטי במלחמת העולם השנייה.

החיים במרכז אירופה בימי הביניים

תקופת ימי הביניים באירופה שהחלה במאה החמישית וארכה כאלף שנה, הייתה תקופה של שלטון מלכים ואצילים באמצעות אבירים לוחמים על המוני צמיתים או איכרים ובעלי מלאכה פשוטים. תקופה זו התאפיינה בשלטון הכנסייה אך החברה חולקה למעמדות. מה לבשו בתקופה זו? מה אכלו ומה היו יחסי השליטים והעם? בהיבטים אלה של החיים ובמאפייני החיים בתקופה, עוסקת הרצאה ייחודית זו.

שטרודל וינאי

וינה בירת אוסטריה היא העיר שעל חומותיה נעצרה התקדמות הכובש העותומני באירופה ומאז היא פורחת תרבותית, פוליטית וכלכלית כבירת הממלכה ההאבסבורגית. לעיר זו, שהיא גם מקום יצירתם של גדולי המלחינים כמו מוצרט ושטראוס, ולאורחות חייה הייחודיים נתוודע בהרצאה.

אלבניה – פנינה נופית וארכיאולוגית

אלבניה הממוקמת בדרום מערב הבלקן היא בעלת מיגוון נופים; מחוף הים המפורץ או החולי ולעיתים גם ביצתי, אל הנהרות, האגמים ואל ההרים הגבוהים המכונים "האלפים האלבנים" וביניהם פרחה תרבות עתיקה שהותירה אתרים ארכיאולוגיים רבים מהתקופה האילירית דרך השפעה יוונית המשך ברומא, ונציה ועוד.

אלבניה - היסטוריה של שינויים שלטוניים חברתיים ותרבותיים

הרצאה בה נלמד את ההיסטוריה רבת התהפוכות של תושבי אלבניה שמקורם בשבטים איליריים אשר נכבשו על ידי הרומאים, הביזנטים והעותומנים ואשר בתקופות שלטון ארוכות אלו עברו שינויים חברתיים ודתיים יחודיים. לחופש זכו תושבי אלבניה רק בשנת 1912 אך אחרי שלטון מלכותי קצר הפך השלטון לאחת הדיקטטורות הקיצוניות על כדור הארץ במאה ה-20.

אלבניה - לחיות במדינה מודרנית בצל הרודן הודג'ה

בהרצאה זו נפתח צוער לחיי היומיום באלבניה המחפשת את מקומה בחברה האירופאית, לאחר שלטונו הדיקטטורי של הוג'ה. לאלבניה ההיסטוריה רבת השנים שכללה כיבוש עותומאני אשר גרם להתאסלמות חלק נכבד מהאוכלוסייה ובכל זאת הם שמרו על הסממנים הנוצריים. נלמד כיצד זה קרה, ועל רקע מה? נכיר את המונח "פרנסה בכל דרך" וכן נראה כיצד מתמודדים תושביה בשינוים בשלטון ובכלכלה.

איסלנד - החיים על אי קר ומבודד

בנופי הפרא של איסלנד המלווים בהרי געש וגייזרים חמים מצד אחד, וקרחונים ופיורדים, מהצד האחר, מתגוררת אוכלוסייה יוצאת חלציהם של הויקינגים הנורבגים. עיקר פרנסתם תושבי האי מדייג ולהם אורחות חיים ואמונות הנבדלות מאלו של התרבות האירופאית העכשווית אך נשאבות מעברה הייחודי. בעוד אוכלוסיית האי דלילה היא שופעת בבעלי כנף המקננים בה וכן בכבשים ואל תערובת ייחודית זו נתייחס במהלך ההרצאה המלווה בתמונות מרהיבות.

נופי הפרא של איסלנד

האי איסלנד צמח על קו התפר בין שני לוחות בקרום כדור הארץ האחד הוא הלוח האירואסייתי והשני הלוח האמריקאי. מסיבה זו קיימות באיסלנד תופעות געשיות למכביר. מיקומו של האי בקרבת חוג הקוטב גורם לכך שהאי קר ועליו קרחונים וכן שלגים בחורף. המסת הקרח בקיץ גורמת לזרימות רבות בנהרות החוצים שפכי בזלת במפלים מרהיבים. גלי הים תורמים להתפתחות מצוקים סביב האי ומיקומם מגן על עופות מים רבים המקננים באי.

חופי הנחיתה בארצות הברית

המהגרים הראשונים, למה שנקרא היום ארצות הברית, נחתו בכיף קוד בספינת מפרסים בשם "מייפלאור". על חייהם של ראשוני המתישבים בצפון מזרח ארה"ב ועל האתרים בחוף אליהם הם הגיעו תיסוב הרצאה זו המציגה גם את אופי השימור והאזכור לחיים של אותם מהגרים.

עדת האיימיש בארה"ב

האיימיש הם יוצאי מרכז אירופה – רובם יוצאי גרמניה, הולנד ושוויץ שעלו במאות 18-19 לארצות הברית ומסיבות דתיות ואידאולוגיות החליטו שלא לקבל עליהם את ייתרונות הטכנולוגיה המודרנית גם לא בחקלאות שהיא עיקר עיסוקם. הם שייכים למסגרות קהילתיות סביב כנסייה אחת המאחדת אותם. על אורחות חייהם, הרקע להתבדלותם וכמה סיפורי חיים בעדה הבנוייה מקהילות קטנות ומובדלות נספר
בהרצאה.

ההרים הלבנים, ניו אינגלנד, ארה"ב

ההרים הלבנים - בגלל חזותם החשופה והמכוסים שלג בחורף מצויים בצפון מדינת ניו האמפשייר. הרים אלה הפרוסים על יותר משלושת אלפי קמ"ר כוללים כעשרים פסגות שהגבוה בהן הר וושינגטון בגובה 1917 הוא מוקד עלייה לאוהבי טרקים או ברכב או על רכבת זיזים. בנוסף חלקים גדולים מהמרחב מיוערים וגם יש בו מספר התחתרויות מים וקרחונים (לשעבר) שיצרו מעוקים יפים.

ניו יורק - התפוח הגדול

ניו יורק היא העיר הגדולה ביותר בארצות הברית אך אינה הבירה ואפילו לא של מדינת ניו יורק עצמה. ניו יורק שהתחילה כהתיישבות הולנדית קבלה את שמה ממתישבים אנגלים. העיר הייתה מרכז לקליטה של מיליוני מהגרים בעיקר מאירופה כך הלכה העיר וגדלה על בסיס שכונות אתניות (איטלקים, יהודים, סינים ועוד) ובסוף המאה ה-19 התארגנה כעיר גדולה. הרובע המרכזי לתייר הוא מנהטן אך לניו יורק גם רבעים אחרים ומיוחדים כמו ברוקלין, הארלם ועוד. 

זוטות ניו-יורקיות 

העיר הגדולה והתוססת מציבה בפני תושביה אתגרים מיוחדים של חיפוש אחר שקט, שלווה ואורח חיים עירוני נוח. היקף הפעילות באתרים השונים בעיר משתנה עם הזמן ובאופנים שונים ובכך מאפשר ללמוד על התאקלמות האדם והסתגלותו. בנוסף ניו יורק היא עיר של פרסום חוצות חלקו ייחודי להומור האמריקאי ולאורחות החיים בכרך הגדול.

ה"מערב הפרוע" של הטבע והנוף בארצות הברית

נופי הפרא של הפארקים הרבים במערב ארצות הברית מאפשרים הצצה לתופעות טבע ייחודיות מגייזרים חמים אל הרי געש ואבני חול מעוצבות וגם להכיר את עצי הסקויה בני ארבעת אלפי שנה. באמצעות תמונות נוף מדהימות מפארקים כמו ילוסטון, עמק המוות, יוסמיטי, ציון וברייס נכיר את הטבע של "המערב הפרוע" .

סן פרנציסקו

העיר הצפונית הגדולה במדינת קליפוריה היא סן פרנציסקו. העיר שוכנת לחופיו של מפרץ מים קרים ולכן האקלים בה מושפע רבות מסביבתה. במפרץ על אי בשם אלקטרז הוקם כלא ממנו הבריחה הייתה בלתי אפשרית והוא שימש לפושעים החמורים ביותר בארה"ב. העיר עצמה בנויה על גבעות ויש בה רובע סיני מיוחד ויפה. אך פרסומה של העיר מקורו דווקא בגשר כתום המחבר אותה אל צפון קליפורניה והוא קרוי גשר הזהב. העיר נפגעה מרעידת אדמה חזקה בשנת 1906 ומאז נבנתה מחדש במבנים עמידים למקרה של רעידה חזקה נוספת בעתיד.

בוסטון, נתיב החירות

בוסטון כעיר נמל במדינת מסצ'וסטס, הפכה למוקד לפעילות כלכלית והגירה כבר תחת השלטון הבריטי. אירועים של התנגדות להעלאת מיסים גדולה על תה במושבה הבריטית הובילו לטבח במפגינים ולהמשך מרד התושבים בזריקת מטענה של אוניית תה לים. אלה היו ניצני המרד שהוביל לסילוק השלטון הבריטי בארצות הברית ולעצמאותה. תהליכים אלה הקנו לעיר מימד ייחודי של סביבה השואפת לחירות ולחופש.

ציורי הקיר בשיקגו – ארה"ב

ציורי קיר – Murals בשיקגו החלו עם המחאה הפוליטית בתחילת המאה ה-20. ציורי קיר בשכונת המהגרים ההיספנים – בעיקר ממקסיקו – בשיקגו, שכונת פילזן, הינה חלק מתרבות ציורי הקיר שטופחה במקסיקו אחרי המהפיכה. מטרת ציורי הקיר היא להציג את אופייה של השכונה, את חיי התושבים ההיספנים ואת בעיותיהם. ציורי הקיר הוכנו על ידי ציירים/אומנים שהתמחו בסוג כזה של אומנות ולכן הם מרהיבים ביופיים.

שיקגו – אדריכלות עירונית מודרנית במיטבה

מרכז העיר שיקגו הוא האזור בו הוקמו לראשונה גורדי שחקים משתי סיבות. הסיבה הראשונה הייתה שריפה גדולה שכילתה את מרכז העיר בשנת 1871 והסיבה השנייה התפתחות האפשרות לבניית קונסטרוקציות מפלדה ופיתוח המעליות. כך הפכה שיקגו לאתר בו ניתן ללמוד על התפתחות אדריכלות הבנייה והתאמתה לצרכי המשתמשים/הדיירים באמצעות טיול.

אגמי האצבע – ידו של האל בארצות הברית

11 האגמים במדינת ניו יורק מכונים אגמי האצבע בהיותם סדורים כאילו צמחו מכף היד. האגמים נוצרו כתוצאה מתנועת הקרחונים שנמסו וכיוונם הוא צפון-דרום. האזור הוא אחד מאזורי גידול גפנים וייצור יין מהצד החקלאי תרבותי, ואזור עם נופי פרא, מפלים וגם נופים ציוריים של גופי מים מתוקים המהווים מוקד משיכה לתיירים ולנופשים ואותם נכיר בהרצאה.

יוטה ארץ הפארקים

יוטה שוכנת בדרום מערב ארצות הברית באזור שממזרח להרי הרוקיס. ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור יצרה ממב שבו אבני חול נחשפים על פני השטח והבלייה עושה בהם ככל העולה רוח. כך נוצרו עמודונים, קשתות ועוד צורות מלהיבות בהן נבקר במספר שמורות טבע ידועות כמו ציון וברייס וגם פחות ידועות שבהם הביקור קשה יותר.

על אחוזות ועל עבדים בוירג'יניה ארצות הברית

אחוזות העבדים במדינות הדרום והדרום מזרחיות של ארצות הברית היו חלק מהפריחה הכלכלית של המאות 17-18 כאשר גידלו בהן הרבה טבק וגידולי שדה אחרים. גם נשיאה הראשון של ארה"ב ג'ורג' וושינגטון היה בעל אחוזה כזו – ושמה היה אחוזת ורנון. באחוזה זו ובאחוזה נוספת בשם שירלי נבקר ונספר על חיי העבדים, תנאי שירותם, תנאי מגוריהם, אורחות החיים שלהם והיחסים ביניהם לבין אדוניהם.

שמורת ההרים העשנים/המעורפלים הגדולים(Great Smoky Mountains)

שמורת ההרים העשנים/המעורפלים - שאקונאגה - כפי שכונו על ידי האינדיאנים משבט צ'רוקי, שהתגוררו בהם, משתרעת על 90 אלף קמ"ר בדרום רכס הרי האפלצ'ים במדינות קרולינה הצפונית וטנסי והיא נחשבת לשמורה מיוחדת ויפה. בעת מסענו בשמורה נעלה להר מיטשל, נכיר את הכביש הנופי לאורך רכס האפלצ'ים הנקרא Blue Ridge, נראה מפלי מים ונכיר את הסביבה הכפרית והעירונית בעיקר של אשוויל, בירת החבל.

העיר הסודית 411 Oak Ridge Great Smoky Mountains

הידעתם שעיר סודית הוקמה בשמורת ההרים העשנים בתקופת מלחמת העולם השנייה? ומה הקשר של עיר זו לשתי פצצות האטום שהוטלו על הירושימה ונגסאקי ב- 6 וב-9 באוגוסט 1945? העיר הייתה אחת מחמישה אתרים הקשורים לפיתוח הפצצה האטומית הראשונה במסגרת פרויקט מנהטן והייתה חלק ממאמץ לאומי של ארצות הברית להקדים את גרמניה שגם לה היה ידע גרעיני. בעיר הסודית העשירו את האורניום שימש לפצצות הראשונות שהוטלו על הערים ביפן והביאו לכניעתה המיידית.

הבהלה לזהב בקליפורניה

בקרוב יחגוג העולם מאתיים שנה לאחד האירועים המסעירים בהתפתחות מערב ארצות הברית. הבהלה לזהב שהחלה בצפון קליפורניה וגרמה לכ-300 אלף איש להגיע בתוך שנה ולחפש זהב. יותר משלושת אלפי טון זהב נמצאו בתוך שנתיים. מאחר ו"המוצא זהב הוא בעליו, כשליש מהמחפשים התעשרו. שליש נוסף הרוויח את לחמו והיתר פשוט עמלו כמעט ללא תמורה. כיצד התחילה אותה בהלה, כיצד חיו הכורים ומה היו תוצאות החיפושים הן הנושאים בהם נעסוק.

הסביבה היהודית בפורטוגל 

אחרי גירוש יהודי ספרד בשנת 1492 עברו יותר מ-20 אלף מהם לפורטוגל השכנה שהייתה עדיין סביבה ידידותית ליהודים. חמש שנים עברו ומנואל, מלך פורטוגל, נכנע ללחצים והחליט שעל יהודי פורטוגל להתנצר, ומיד. חלק מהיהודים עזבו אותה ואחרים התנצרו. חלק ממה שכונה "הנוצרים החדשים" המשיך לשמור בסתר את יהדותו. היום היהדות בפורטוגל חוקית וכל שיטות ההסתרה וההסוואה נחשפו לידיעתם הציבור. בפורטוגל, בה חיו יותר מ-150 קהילות בסוף המאה ה-15, נותרו סימני חיים יהודיים ואותם נתאר בהרצאה.

אומנות ואדריכלות ייחודיות לפורטוגל

בפורטוגל התפתחו אומנויות של ציור על אריחים והדבקתם על קירות – האזולז'וס. יש הטוענים כי בליסבון נולדים בתוך אזולז'וס, מתחתנים בכנסיות שקירותיהן מכוסים באזולז'וס ומתים בבתי חולים מלאים באריחים מאזולז'וס. האומנות האחרת היא האדריכלות המנואלינית המתבססת על הגותיקה אך בתוספת אלמנטים מהותיים לפורטוגל כמו אלמנטים של שייט, אלמנטים בהשפעה הודית ועוד, ובהן קישטו את מבני הציבור הכנסיות והמנזרים החל מהמאה ה-16.

פורטוגל כמעצמה ימית ומגלה עולם בתחילת העת החדשה

החל מהמאה ה-15 הופכת פורטוגל למעצמה ימית והיא מתווה מדיניות של חיפוש אחר הדרך להגיע להודו כדי לאפשר מסחר ימי בתבלינים ובשאר מוצרים אקזוטיים. ההרצאה עוסקת בהיכרות עם המסעות של וסקו דה גמה להודו, ושל קארבאל שגילה באקראי את ברזיל וכן של אנריקה המכונה "הספן" – האיש שדחף את בית המלוכה להרפתקאות גילוי בעולם. בפרק זמן זה גם עשתה פורטוגל מאמץ צבאי להשיג דריסת רגל ולהקים נמלים בצפון מערב אפריקה.

חדרי המלחמה של צ'רצ'יל בלונדון

וינסטון צ'רצ'יל, כראש ממשלת בריטניה במלחמת העולם השנייה, נאלץ להתמודד עם מלחמה הכוללת בליץ על מקום מגוריו, מצד אחד, ומהצורך להיות שותף בכיר ביותר בפלישה לגרמניה של כוחות הברית, מהצד האחר. מאמץ מלחמתי כזה חייב את יכולתו להשאר בקשר עם מפקדי הצבא הבריטי באופן שוטף, כולל ישיבות של מטות, מצד אחד, ועם הנשיא רוזוולד בארה"ב, מהצד האחר. לשם כך הוקמו מרתפים מוגנים בצמוד לביתו הרשמי בדאונינג 10 ובהם נבקר במהלך ההרצאה.

שורדיץ' (Shoreditch), שכונת עוני ופשע שהפכה למרכז בוהמי בלונדון

שורדיץ' מוכרת כסביבת מגורים בשולי לונדון כבר מהמאה ה-12. בתקופת המהפכה התעשייתית גדלה העיר ושורדיץ' הפכה לשכונה נידחת ומוזנחת בעיר הגדולה. השכונה סבלה מעוני ומפשע וחיו ופעלו בה ובסביבתה יותר מאלף יצאניות. כך יצא שג'ק המרטש רוצח היצאניות פעל בשכונה והטיל פחדו על כולם. חלפו עוד מאה שנים והשכונה עברה שינוי. היום השכונה מטופחת ויש בה מוקדי בידור ורגיעה וגם הוספו בה ציורי קיר מדהימים והקימו מרכז קניות ייחודי ממכולות צבועת שחור.

מבט ללונדון הפחות מוכרת

למי שכבר ביקר בלונדון, תפתח הרצאה זו צוער לסביבות מיוחדות בעיר הגדולה שאינם מתויירים באופן רגיל. נכיר את תעלת ריג'נט שמטרתה הייתה לאפשר הובלת סחורות והיום היא שטח ירוק לשעות הפנאי ולפעילות גופנית ושייט בכרך הגדול. נמשיך בסיור בשוק קמדן הציורי כולל אורוות הסוסים שהיו כלי ההובלה בהיסטוריה הקרובה של העיר וכן נכיר שווקים ציוריים נוספים.

גרפיטי – אומנות הציור ברשות הרבים.

גרפיטי היא דרך הבעה, בעיקר מחאתית שהחלה בעיר ניו יורק בשנות השישים של המאה ה-20. כוונת הציירים הייתה הטבעה של חותמת אישית בגירסת המושג "הייתי כאן". המאבק בין ציירי הגרפיט הייתה בהצגת כמה שיותר חותמות במרחב העירוני. תחילת התופעה הייתה במרקים/טושים שאינם יורדים במים אך עם הופעת הספרי הצבעוני הוא הפך לכלי הציור הראשי. התופעה יובאה בשנות ה-70 להולנד שבאירופה ולאט לאט הפכה לתופעה עולמית שתתואר בהרצאה.

צמיחתם של חגי האור בחורף

שני חגים: ביהדות - החנוכה ובנצרות - חג המולד, מתאפיינים בפעילויות שונות הקשורות לאור החל מהדלקת נרות והמשך בעצי אשוח ועליהם שפע נורות קטנות וקישוטים, וכלה בזיקוקי דינור וברחובות מקושטים. שני החגים מקורם בגישת האדם הפגאני שראה בקיצור שעות היממה ובחושך את מהות הסוף המר, תהליך הקורה עד ה- 21 בדצמבר (אמצע החורף). את הגידול בשעות האור ובהתארכות היממה פרש האדם כהתחדשות וכצמיחה. על רקע זה צמח מוטיב האור והוא עובר אל הדתות המונותאיסטיות.

שוקי חג המולד

שווקים ציוריים מאד מיוחדים המכונים "שוקי חג המולד", נפתחים ברוב הערים הנוצריות בתחילת דצמבר לקראת חג המולד ובהם נמכרים אביזרי קישוט, עצי אשוח, מזון וביגוד במיוחד לחג זה וגם לראש השנה האזרחית הנחגג בראשון בינואר. השוק הראשון בעל אופי זה מוזכר בעיר דררזדן כבר בשנת 1440. על ייחודם של שווקים אלה נדון בהרצאה ולדוגמה: בעיר רוסטוק בגרמניה השוק נפתח רק לאחר הופעת ספינתו של סנטה קלאוס ובהמבורג זה שוק "למבוגרים בלבד".

זוכרים את השואה (הרצאה המתאימה לאירועי יום השואה)

כישראלי שכמה "ענפים" ממשפחתו "נעלמו" בשואה, נהגתי, תוך כדי טיולי בחו"ל, לבקר גם במוזיאונים ובאנדרטאות העוסקות באזכור נושא השואה היהודית. בהרצאה זו מוצע "מסע כורסא" אל אנדרטאות ייחודיות ואל מוזיאונים העוסקים באזכור קהילות יהודיות ואירועים הקשורים לשואה, העושים זאת בדרך אנושית, נעימה ומאתגרת. ההרצאה מציגה דרכי זיכרון ללא זוועות התקופה או תמונות שרידי מחנות ההשמדה, אלא אתרי זיכרון לשואה במספר מדינות מערביות והסיפור מאחוריהן וגם את הדרך בה מתמודדת החברה הגרמנית בברלין, מרכז הרשע, עם זיכרון השואה.

המסע בעקבות אור המגדלור

המגדלור היה כלי למניעת אסונות ימיים והכוונת אוניות המתקרבות לחופים ו/או נמלים. טרם עידן המגדלור היו אילו המדורות ששימשו לתקשורת והיום כלי הניווט המודרניים כוללים GPS ועוד. מגדלורים רבים עדיין ניצבים על צוקים וכייפים לאורך חופי היבשות וגם אם סיימו תפקידם או שהם עדיין שולחים קרני אור אל מרחבי הים, הם מלווים בסיפורי אגדות ובסיפורי עם.

האדם והים בחופי דר' מזרח קנדה

דרום מזרח קנדה הייתה האזור אליו הגיעו הנוסעים הראשונים מאירופה כבר בסוף מאה 15 והם הקימו את היישובים הראשונים שמטתם הייתה הקמת נמלי ים לאוניות/ספינות הדייג שהתרבו מאד עקב גילוי להקות דגי הבקלה. המהגרים הראשונים היו אנגלים חלקם סקוטים שקראו לאזור נובה סקושה והמשך בניו פאונלנד. שני מחוזות אלה מצויות סביב מפרץ פנדי בו הגאות והשפל הם הגדולים בכדור הארץ ובחיים באזורים אלו עוסקת ההרצאה.

תרבות המאיה

כאשר מספרים לנו כי בשנת 2012 היה צריך לחול אירוע קיצוני בכדור הארץ מסתמכים, בין השאר, על אמונתם של בני המאיה כי בשנה זו ייסתיים מחזור בלוח השנה הקשור בבריאה.
תרבות המאיה התפתחה בג'ונגלים של מקסיקו וגואטמלה והגיעה לשיא תפארתה במלכות מאורגנת מנהלית ודתית לפני כאלף שנה. ממלכת המאיה התפוררה מעצמה, אך אחרי שש מאות שנה עשו הכובשים הספרדים הכל למחוק את שרידיה. בהרצאה נתוודע להישגי המאיה בפיתוח הכתב, התרבות והפולחן הדתי שבסיסו מעקב אחרי כוכבי הלכת במערכת השמש.

 

ד"ר יהושע רוטין

סיים תואר ראשון ותואר שני (בהצטיינות) במדעי הטבע בתחום הגיאוגרפיה הפיסית באוניברסיטה העברית בירושלים. באוניברסיטה זו גם הוכשר להוראה. את הדוקטורט סיים בפקולטה למתמטיקה ולמדעי כדור הארץ, באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם, בהולנד. כיום עוסק בהדרכת טיולים לחו"ל, בהכשרת מדריכי טיולים, ביעוץ אישי בהכנת מסלולי טיולים וכן במחקר מדעי בתחומי הגיאוגרפיה והתיירות ובפרסום כתבות על אתרים ורעיונות לטיולים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

צריכים עזרה בבחירת פעילות מתאימה לאירוע שלכם?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input