יותם יעקבסון

 

מהאל באת ואל האל תשוב" - מעגל החיים בבאלי, אינדונזיה

בהרצאה נכיר מעט את האי הטרופי, את נופיו המוריקים ואת תרבותו ונתמקד בטקסי המעבר הססגוניים, היוצרים שלבים הכרחיים ומכוננים בחייו של אדם מלידתו ועד מותו ומייחדים את הבאלינזים משאר הקבוצות באזור. 

"אנשי ההרים" - הטורג'ה באי סולאווסי שבאינדונזיה

באזור ההררי של האי סולאווסי (המוכר גם כסלבס) חיים הטורג'ה. לפני כמאה וחמישים שנה הם קיבלו עליהם את הנצרות, אולם לצד אמונה זו הם ממשיכים לקיים את פולחניהם הקדומים באופן סינקרטיסטי. באופן פרדוקסאלי, כתוצאה מחשיפתם לתרבות חומרית ולאפשרויות כלכליות חדשות נוצרה אצלם אינפלציה אדירה בחשיבות ובאופן קיום הטקסים ובפרט טקסי המוות.

"מורכב לאללה" - האי ג‘אווה אינדונזיה

האי ג'אווה אינו מהגדולים שבאיי הארכיפלג האינדונזי, אולם הוא המאוכלס מביניהם.באי, שלאורכו שורה ארוכה של הרי געש, חיים יותר ממחצית תושבי המדינה. האי הוא גם המרכז התרבותי והפוליטי של המדינה ומשמר בכך מורשת ארוכת שנים שראשיתה בממלכות הודיות קדומות, המשכה בסולטאנויות מוסלמיות ולאחריהן - כיבוש הולנדי. נכיר את האי על נופיו ועל אתרי המורשת הרבים שבו, את תרבותו ואת ייחודו.

"נדודים לנצח" – מונגוליה

בערבות מונגוליה שבמרכז אסיה שורר אקלים קיצוני וקשה המאפשר בדוחק חיים המתבססים על גידול עדרים. פעם אחר פעם פלשו עמי הערבות אל סין וגם מערבה ממנה. מטרתם הראשונה הייתה להשביע את רעבונם בעקבות קרה או בצורת, אולם לימים עלה בהם הרצון להשתלט על אזורים פוריים יותר. הגדיל מכולם לעשות השליט ג'ינגיס חאן, שערך רפורמות חברתיות מקיפות ובעזרתן הקים את האימפריה היבשתית הגדולה בתולדות העולם.
במהלך ההרצאה נכיר את מרחבי מונגוליה ואת נופיה, את אורח החיים הנוודי, את מבנה הגֶר – אוהל המגורים המסורתי ואת הסוסים המונגולים שבעזרתם נכבשה אסיה כולה. נבקר במעט שנותר מקאראקורום – עיר הבירה של השושלת הצ'ינגיסית. נסקור את מעלליו של הכובש הדגול ואת נסיבות התמוטטות האימפריה הגדולה שהקים. נכיר מעט את האמונות המקומית המיוחדות, המשלבות שאמאניזם עם בודהיזם- טיבטי. נחתום את ההרצאה בסקירת

"שירת העשבים" – חגיגות הנאדאם המונגולי

מידי קיץ חוגגים במונגוליה את הנאדאם. החגיגה נערכת במקביל לצמיחתו של עשב הערבות ועומדת בסימן מחזוריות קיומית. בהרצאה נכיר את החגיגה ואת המנהגים הכרוכים בה. נשמע על הכבוד הנחלק לסוס המונגולי ועל האופן בו הוא מאומן לקראת המרוצים, על ההאבקות המונגולית ועל המקום שבו משתלבת הדת בחגיגה. 

"ציידי העיטים" - מוצא העמים התורכים ומורשתם

אי שם בקרב המיעוט הקזאחי החי למרגלות הרי האלטאי שבמערב מונגוליה משתמרת מסורת עתיקת יומין של ציד בעזרת עיטים זהובים. בעיצומו של החורף המקפיא, לבושים מכף רגל ועד ראש בפרוות, יוצאים הציידים כשעטים זהובים על זרועם בתקווה לשוב עם שלל פרוות יקרות. נכיר את מוצאם של העמים התורכיים, את אורח חייהם בערבות המרכז אסייתיות, את ההיסטוריה שלהם ואת מנהגיהם כמו גם את תפוצתם בעולם כיום. נכיר את שיטת הציד המסורתית שבעבר רווחה ביניהם ונשתתף בפסטיבל השנתי של ציידי העיטים, שבו הם מפגינים את כישוריהם.

"האיש והאגדה" - חייו ומורשתו של צ'ינגיס חאן

הוא נשאר בחיים כנגד כל הסיכויים. בזכות חוכמתו הוא השכיל להתמודד עם אימות הערבה ועם תככיה ובחסותו של הזאב השמיימי עלה לגדולה והפך להיות גדול הכובשים של העולם.
צ'ינגיס חאן – האיש והאגדה. יש הרואים בו כובש אכזר ויש הרואים בו התגלמות של חמלה וחסד. במהלך ההרצאה נתחקה אחר סיפור חייו ונבחן כמה מהאפוסים שבהם מתייחסים עמי מרכז אסיה אל דמותו.
אל דמותו ההיסטורית של צ'ינגיס חאן נוצקו במרוצת ההיסטוריה תכונות רבות ושונות. יש הרואים בו כובש אכזר ויש הרואים בו התגלמות של חמלה וחסד. במהלך ההרצאה נתחקה אחר המקורות המתארים סיפור חיי ונבחן כמה מהאפוסים שבהם מתייחסים עמי מרכז אסיה אל דמותו.  

"פקודתו של האמיר" - חייו ומורשתו של האמיר תימור, אוזבקיסטאן

האמיר תימור, הידוע בכינוי המלגלג "תימור לנג" הוא גדול המושלים של מרחב אוזבקיסטאן. בהרצאה ננסה להתחקות אחר מוצאו, מטרותיו וקורותיו ככובש אכזר וכפטרון אומנויות. נברר כיצד לאורך ההיסטוריה השתנה יחס העמים המקומיים אליו ונגלה שלמרות שהוא נחשב כיום הגיבור הלאומי של אוזבקיסטאן, אין הוא אהוד בכל חלקיה של המדינה. 

"פנינים בלב מדבר" - הערים הקסומות במרכז אסיה 

אלכסנדר מוקדון מעולם לא חצה צפון מזרחה את הנהר האוקסוס, המכונה כיום אמו דריה, וקרא אזור 'הברברי' שמצפון לו טרנס-אוקסניה. משך מאות שנים צלחו שיירות את מישוריה הצחיחים של מרכז אסיה בדרך מסין אל המערב ומהמערב אל סין. בני השושלת העבאסית זיהו את הפוטנציאל הטמון בכוחם הפיסי של עמי הערבה ויצאו אל טרנס-אוקסניה, שנקראה בפיהם חווארזם, "האדמה שממנה זורחת השמש", כדי לרכוש להם ממלוכים. קורות הנוודים שהתאסלמו והיו ליושבי קבע ותולדות הממלכות שקמו ונפלו במרחב, מקפלים בתוכם את סיפורה של אסיה כולה ומורשתן ספוגה בתרבות של הארצות שסביבה. דרך ביקור בערים הציוריות בוכרה, סמרקנד וחיווה וההתוודעות לקורותיהם של שליטים כמו איסמעיל סמאני והאמיר תימור, ננסה להכיר את ההיסטוריה המורכבת של המרחב ואת המורשת האזורית, שרק שרידים דוממים נותרו ממנה.

"צל סובייטי" – אוזבקיסטאן המודרנית

עם קריסת ברית המועצות, בשנת 1991, הפכה אוזבקיסטאן למדינה עצמאית. למרות זאת היא עדיין שבויה ברעיונות קומוניסטיים רבים. היותה אחת המדינות המרוחקות ביותר בעולם מכל ים ואוקיאנוס לא מקלים על פיתוחה. בהרצאה זו נכיר מעט את אוזבקיסטאן של היום, ואת הבעיות האקולוגיות והחברתיות שיש בה.  

"שומרים על ההר, שומרים על המסורת" - המיעוט השומרוני, ישראל

השומרונים טוענים שבניגוד ליהודים הם מעולם לא נטשו את הארץ ומקדשים את עיר שלם המקורית, הנמצאת לפי אמונתם בהר גרזים ולא בירושלים. הם מקפידים לשמר את מצוות היהדות בצורתן המקורית ורואים ביהדות סילוף של התורה המקורית. נברר את מקורות העדה השומרונית, נכיר את עיקרי האמונה, את חגיהם ואת מנהגיהם ונלמד על הפולמוס השומרוני – יהודי שנמשך עד ימינו. נבקר במתחם המקודש בפסגת הר גרזים ונכיר את הממצאים שהתגלו במהלך החפירות הארכיאולוגיות. לסיום נדון במשבר הקשה שפוקד את העדה עם החשיפה למודרנה ובשל הסכסוך הישראלי- פלסטיני. 

"געגוע אינסופי" – הסופים בישראל

הסופים הם הפלג המיסטי של האיסלאם. מעניין שבעוד כיום מונים הסופים בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית קומץ בלבד, עד ימי העלייה השלישית השתייכו רוב רובם של ערביי ארץ ישראל לפלג זה, שסממניו האמוניים והפרקטיים עודם פזורים במרחב. נכיר את הלך הרוח הסופי ונתוודע לכתבים ולשירה שמאפיינים אותו ולביטויים החיצוניים של האמונה הסופית, בדמות קידוש קברי שיח'ים. נברר כיצד קרה שהלך הרוח הרווח הפך כיום להיות נחלתו של מיעוט נרדף. הסופים הם הפלג המיסטי של האיסלאם. מעניין שבעוד כיום מונים הסופים בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית קומץ בלבד, עד ימי העלייה השלישית השתייכו היו רוב רובם של ערביי ארץ ישראל לפלג זה. נכיר את הלך הרוח הסופי ונתוודע לכתבים ולשירה שמאפיינים אותו ולביטויים החיצוניים של האמונה הסופית, בדמות קידוש קברי שיח'ים. נברר כיצד קרה שהלך הרוח הרווח הפך להיות נחלתו של מיעוט נרדף. 

"בדידות מזהרת" - נזירי ומנזרי מדבר יהודה

מדבר יהודה מהווה מרכז נזירי חשוב מאז ראשית הנצרות. בהרצאה נגדיר מהו מדבר ומהו נזיר. נברר מה מקור קדושתו של מדבר יהודה, נכיר את המנזרים שבו, את מייסדיהם, את אורח החיים במנזר וכן את ההתמודדויות שלהם עם אורח החיים הקשה והמחייב שנטלו על עצמם.

"בני מארון" - המיעוט המארוני בלבנון ובישראל

בני המיעוט הנוצרי המארוני לא מוכרים כמעט בישראל. במהלך ההרצאה נכיר מעט את אמונתם של המארונים ואת ההיסטוריה שלהם. נעמוד על חלקם בעימותים הקשים בלבנון, נפקוד את גוש חלב שבו הריכוז המארוני הגדול ישראל, נשמע על מפעל מרתק להחייאת השפה הארמית הקדומה ונדון בסוגית עקורי בירעם. 

"טס הנחושת" - הדרוזים

דת המוואחידון (הדת הדרוזית) נוסדה במאה ה- 11 לסה"נ ועברה תהליך מהיר של התגבשות ו"נעילת שערים". נתוודע למקורות האמונה הדרוזית, לעיקרי אמונתה, להיסטוריה שלה ולנסיבות שבהן הגיעו הדרוזים אל ארץ ישראל 

"בשולי העולם" - "דרך המשי" במערב סין

אי שם, ממערב לסין משתרע יתר העולם. זו הייתה נקודת המבט של קיסרויות סין הקדומות. אולם, אם גילויי אפשרויות הסחר הגלומות עם יתר חלקי העולם וההיכרות עם הסוסים החסונים מעמק פרגאנה שבמרכז אסיה, הבינו הסינים את חשיבות הנתיבים המאפשרים את הקפת מדבר הטקלמקאן. מאז, לצד הירתעותם מהערבות הפתוחות והנוודים הפרועים שהלכו בהן, עשו הסינים את כל שביכולתם כדי להשתלט על המרחבים ולאפשר את תנועת השיירות בו. תנאי השטח הקשים הם שהכתיבו את נתיבי השיירות ואת נקודות חנייתן. במהלך ההרצאה ניסע לאורך הנתיב המקיף את המדבר מצפון, למרגלות הרי הטיאן שן, "ההרים השמימיים". נעמוד על טיב הסחורות שהועברו בדרך ועל אופן העברתן. כן נגלה שלצד סחורות, הועברו בדרך גם רעיונות, אמונות, תפישות עולם וסממנים אומנותיים. נבקר באתר המערות הבודהיסטיות מוגאו קו ונעמוד על חשיבות הכתבים העתיקים שהתגלו בו, בנווה המדבר טורפן (המקום השני הכי נמוך בעולם, שבו שורר האקלים הקיצוני ביותר בכל סין), בנוף האלפיני של ההרים הגבוהים, בנווה המדבר הגדול של קאשגר ובשוק הגדול שנערך בו מידי שבוע. כן נתוודע בקצרה אל בני המיעוטים הרבים החיים באזור מרתק זה שבו הכל נראה כה שונה ובאותה עת גם כה מוכר.

"ממלכת פונטוס הנעלמה" - רכס הקצ'קר, תורכיה

אי שם במזרח הרי הפונטוס ישנו רכס גבוה ונפרד מיתר השרכסים על ידי נהר צ'ורו השוצף – רכס הקצ'קר. הרי הקצ'קר גולשים בתלילות אל הים השחור. בעצירתם את ענני הגשם העולים ממנו נוצרים במדרונותיהם הצפוניים תנאים אקלימיים ייחודיים, כמעט סוב טרופיים. בשל המחסום הטופוגרפי הקשה לחצייה נמנעו גם רוב כובשיה של אסיה הקטנה להגיע אל האזור. היוונים התיישבו לאורך החופים כבר בעת המוקדמת ואילו משך כל תקופת השלטון הסלג'וקי נותר האזור עצמאי. חיו בו מיעוטים קווקזיים בעלי שפה ומנהגים מיוחדים ולימים קמה בו ממלכת טרבזון הביזאנטית. האזור נפל בידי העות'מאנים רק בשלהי המאה ה- 15 ורק אז הגיע אליו דת האיסלאם. בעקבות מהפיכת אתא טורכ עבר האזור שינויים דרמאטים. לצד פסיפס אנושי מרתק והיסטוריה רבת תהפוכות מציע הקצק'ר נופים מגוונים מרהיבים, אתרים היסטוריים ציורים, כפרים עונתיים המשמשים רק לחלק מהשנה, פריחה אביבית מסחררת ושלכת סתווית ססגונית.

"ארץ האושר?" - ממלכת בהוטאן

 בהוטאן היא הממלכה הבודהיסטית האחרונה בעולם. "הכל סבל!" פסק הבודהא בהתייחסו לקיום והנה, מתנהלת בהוטאן על פי מדד מפתיע: "אושר לאומי גולמי". במהלך ההרצאה נכיר את המדינה הקטנה על נופיה ומורשתה. נברר כיצד היא מתקיימת כשמורה של ערכי טבע וערכי תרבות וחברה בתווך שבין הודו וסין, שתי המדינות המאוכלסות ביותר בעולם. נשתתף בחגיגות מקומיות, נשמע מעט על הפוליטיקה המקומית המורכבת ונגלה שלא הכל ורוד.

"חלקת אלוהים קטנה" - מסע בגאורגיה

אגדה גיאורגית עתיקת יומין גורסת כי הגיאורגים זכו באותו חבל ארץ שאלוהים שמר לעצמו, אלא שארץ מבורכת זו שבה ונחרבה תחת גלי כיבוש קשים. נצא למסע ברחבי המדינה יפת הנופים, נסקור את מקורותיו השבטיים של העם הגיאורגי ואת נסיבות קבלתו את הנצרות. נכיר כמה תהפוכות היסטוריות ואת ימי 'תור הזהב' של המלך דויד הבנאי והמלכה תמרה (שלה ככל הנראה נכתב האפוס הלאומי "עוטה עור הנמר" מאת רוסטאוולי). נבקר במנזרי לאורה קדומים, בכנסיות רבות, בערי מערות חצובות במצוק, ובכפרים נידחים ונעפיל במעלה 'הדרך הצבאית' על עבר קו פרשת המים של הקווקז הגבוה בואך הגבול הרוסי. 

"עליהם גאוותה, בהם גאולתה" - מלכי תור הזהב של גאורגיה

 בין המאות 13-12 לסה"נ הייתה גאורגיה אימפריה של ממש שאף היה בכוחה להושיט יד לקיסרי ביזאנטיון הגולים. במהלך מפגש זה נסקור את תולדות מלכיה הגדולים של גאורגיה. נשמע על חידושיו התקדימיים של המלך דוד הבנאי ועל מעלליה של המלכה תמרה שכונתה בחייה מלך. נבקר באתרי המורשת שהותירו מאחוריהם ונכיר שכיות חמדה אומנותיות וספרותיות שנוצרו בימיהם.

"המדינה הנוצרית הראשונה בעולם" – מסע בארמניה

ראשיתו המזוהה של העם הארמני היא בממלכת אוררטו הקדומה. מאז עבר העם תהפוכות רבות, אולם משהו מתודעתו הלאומית, השואפת לעד להיבדלות ולייחוד נשמר ברצף. לא ייפלא שהשאיפה התמידית לעצמאות, שתאפשר את ההיבדלות הקימה על הארמנים את שונאיהם והובילה לטבח של ממש בימי מלחמת העולם הראשונה. ארמניה הייתה המדינה הראשונה בעולם לקבל עליה את הנצרות כדת מדינה. שמירתה על מעמדה כממלכת חיץ נבדלת וניטראלית הייתה אחת הדרכים היחידות לשמור על עצמאותה החלקית. בהרצאה נצא למסע הסוקר את ההיסטוריה ההפכפכה והסבוכה של ארמניה. נעמוד על מקור שמם של הארמנים, נתוודע אל סיפור התנצרותם. נכיר את הארכיטקטורה המיוחדת המאפיינת אותם ונבקר בכמה כנסיות ומנזרים ונתרשם ממראות האררט המתנשא בערגה מעבר לגבול התורכי.

"אמא למיליארד בנים" - להיות אישה בהודו

מצד אחד נחבאות הנשים ההודיות אל הכלים – ספונות בביתן, ומצד שני הן מתבלטות בצבעוניות נדירה השובה את עינו של כל מתבונן. מה מייחד את אותן נשים שפניהן מוסתרות מאחורי אמרת הסארי מיתר נשות העולם? מהו מעמדן במשפחה ומהי מערכת היחסים שלהן עם הבעל? כיצד נערך טקס הנישואין בחברה המסורתית וכיצד הוא מתקיים בחברה המודרנית יותר? מדוע תמיד עדיף יילוד זכר על הולדת בת, מדוע יש יותר גברים בהודו מאשר נשים ומה הסיבה לאותם מקרי אונס מחרידים שאירעו בהודו לאחרונה? את כל אלו כמו גם המקורות לסאטי – מנהג שריפת האלמנות, נכיר במהלך ההרצאה.

"אדריכלות של הארה" - ארכיטקטורה הודית

בנייה באבן החלה בהודו בתקופה מאוחרת יחסית, אולם מראשיתה מקופלות בה משמעויות קוסמולוגיות ודתיות רבות. נבקר במקדשי מערה ונכיר את הסטופות הראשונות. נשרטט קווים להתפתחות המקדשים הקלאסיים ונבאר את המשמעויות הסמויות שנועדו להפוך אותם למודל קוסמי המאפשר להגיע  הארה. נכיר גם את הפיסול ההודי המורכב ואת "בארות מדרגות" – מתקני מים ייחודיים צופני סוד

"האומנם בשם האהבה" - התפתחות מבני הקבר המוסלמים בהודו עד שיאם בטאג' מהל

החל מהמאה ה-12, ראשית האיסלאם בהודו, הוקמו בתת-היבשת מבני קבר מונומנטליים. בניגוד לתפישה ההינדואית שבה לגופת המת אין כל חשיבות, ביקשו המוסלמים לשמר את זכרו של הנפטר בקבר שממנו יקום לתחייה ביום הדין המיוחל.
במרוצת הזמן הוקמו בהודו מבני קבר מהודרים ומונומנטאליים, שנבנו על פי עקרונות מוסלמיים פרסיים ומרכז-אסייתים שעורבבו בעקרונות מקומיים באופן שייצר שילוב הייחודי להודו בלבד.
מבני הקבר הלכו והשתכללו וכללו לא רק את המבנה עצמו אלא מתחם שלם, המוקף בגן ובחומות. מתחם הקבר המפורסם ביותר הוא הטאג' מאהל, שמקובל לומר כי נבנה בשם האהבה. בהרצאה נסקור את התפתחות הקברים, את הקווים המאפיינים אותם ואת משמעויותיהם המורכבות. לסיכום, ננסה לברר האם אכן נבנה הקבר, המהווה היום את סמלה המובהק של הודו בשם האהבה, או שמא מניעים אחרים עמדו בראש מעייניו של בונהו?

"בצל עצי הקוקוס" - הקהילות היהודיות בהודו

בהודו חיות קבוצות שונות של יהודים. מוכרים מכל הם הקוצ'ינים, אולם לצדם קיימת גם עדת 'בני ישראל'. ברבות הזמן הגיעו להודו סוחרים יהודיים שכונו בשם כולל ומטעה "בגדאדים" ולימים היה מי שטען שמצא במזרח הודו את בני שבט מנשה האבוד. נכיר את הקהילות השונות ואת מורשתן. 

"ריקודו הסוער של האל" - מקדשי טמיל נאדו

נתחקה אחר נקודות מרכזיות בהתפתחות הפולחן ההינדי - החל מהתקופה הוֶודִית, שבה היו נהוגים קורבנות בשר, דרך התקופה האוּפָּנִישָדִית, שהציבה את הגוף כקורבן שיש לכלותו ועד התקופה הפּוּרָאנִית, שבה, לאחר הפשטה גדולה של מושג האלוהות, שבו ותיארו אותו במופעים מוחשיים וספציפיים.

"מסתורין במלאנה" - סיפורו של כפר נידח בהימאליה, הודו

מלאנה, המקום שבו הביס האל את השד, הוא מקום שבו אגדות הופכות למציאות. זהו כפר נידח, החבוי באחד העמקים הפנימיים בדרום ההימאליה. נתוודע אל נופי האזור, נברר מדוע שונה מראה תושבי הכפר ממראם של שאר בני ההימלאיה, מהי פרנסתם הייחודית ומה פשר איסור המגע בהם.

"הצמחונים האדוקים" - בני דת הג'יין, הודו

העיקרון המנחה של דת הג'יין הוא אי-אלימות מאמיניה מקפידים על צמחונות אדוקה. חוד החנית של הקהילה הג'יינית הם הנזירים, המקיימים את התקנון הנזירי הנוקשה בעולם. בהרצאה נתוודע למשנתו של מהאווירה, מייסד הדת, נכיר את עיקרי האמונה, את האופן שבו הם מיושמים בחיי יומיום ואת הקשר שלהם למשנתו של גנדהי.

"ללכת בעקבותיו" - חייו ומשנתו של בודהא

כולנו שמענו את הכינוי 'בודהא', אך מה באמת אנו יודעים על אותה דמות שחיה אי שם בצפון הודו במאה ה- 6 לפני הספירה שקמה יום אחד והציעה דרך להיחלץ מתלאות הקיום?
בהרצאה נסקור את תולדות חייו של בודהא מלידתו הפלאית לזוג מלכותי, דרך נטישתו את חיי המעדנות בארמון לטובת סיגופים קשים שתכליתם בירור הסיבה לסבל, ההגעה לנירוואנה – ההארה המיוחלת ועד מותו. תוך סיפור חייו נבקר בתמונות באתרים המרכזיים בהם הוא התהלך ושאותם הוא פקד, וננסה להכיר את עיקרי אמונתו שבמרוצת הזמן הלכו והתפשטו אל אזורים נרחבים באסיה. לסיום, ננסה להבין כיצד ייתכן שהאמונה שקנתה אחיזה כמעט בכל מקום באסיה נכחדה לחלוטין בכור מחצבתה – תת היבשת ההודית.

"סלאם בומביי" - הכרך הגדול בהודו

 על מומבאי, לשעבר בומביי, נאמר שהיא "העיר הכי פחות הודית בתת היבשת" וגם ש"היא ההודית מכל הערים בהודו". העיר העצומה הזו, החמישית בגודלה בעולם, מזוהה בעיקר עם שכונות העוני המחרידות שלה, אך מסתבר שיש בה הרבה מעבר להן: עושר אגדי, אתרי מורשת, אווירה נינוחה וססגוניות מרהיבה. בהרצאה נכיר את ההיסטוריה של העיר ואת הגורמים שהביאו להפיכתה לבירתה הכלכלית של הודו. נסייר באתריה המרכזיים ובשכונותיה השונות ונכיר את תולדות הקהילות היהודיות שחיו בה.

"האפוס המסופר מכול" - הראמיאנה

במהלך ההרצאה נתוודע לעלילה המורכבת של אפוס הראמאינה, "מסעו של האל ראמה". ראמה, אל שהתגלם בדמות נסיך, נושל מכס ממלכתו באיודהיה, גלה אל היער וחי שם עם אשתו האהובה ועם אחיו.
הוא נאלץ לצאת למסע רב הרפתקאות דרומה, אל האי לנקה, כדי לשחרר את אשתו האהובה, סיטא, משבייה. הראמאינה, שחובר ככל הנראה במאה השלישית לפנה"ס, הוא ללא ספק הסיפור המסופר מכל ברחבי אסיה. נכיר את גיבוריו של האפוס ואת הקווים המרכזיים בעלילה. נחזה במעט מהאופנים האומנותיים שבהם מוצג הסיפור וננסה להתחקות אחר המשמעויות התרבותיות והרגשיות שמקופלות בו וההזדמנויות שבהן הוא מוצג ומסופר כיום.

"טרילוגיה ראג'סטאנית" - שלושה אתרי פולחן במדינת ראג'סטאן, הודו

חבל ראג'סטאן המדברי, ארץ המלכים, גדוש במחוזות ססגוניים ואקזוטיים המהווים את הודו במיטבה. נבקר בשלושה אתרים מקודשים, נשמע את הסיפור המיתולוגי שמאחוריהם, נכיר את הפולחן הייחודי שמתקיים בכל אחד מהם ונספוג שפע של ניחוחות והרבה צבעים, כמו שרק בראג'סטאן אפשר.

"כל המים הקדושים" - קדושת נהר הגנגס וחגיגות הקומבה מלה

 נתוודע אל הסיפור המיתולוגי על הורדתה של אלת הגנגס מעולם האלים, נעקוב אחר מהלכה בארץ; ממקורותיה במרומי ההימאליה דרך המורדות התלולים שבהם שוצפים מימיה אל המישורים הגדולים ונעמוד על פולחני הנהר. את עיקר ההרצאה נקדיש להתרחשויות הרבות בפסטיבל הכד (הקומבה מלה), ההתכנסות האנושית הגדולה בעולם.

"ברית אחיות" - כת הסריסים בהודו

כל מי שטייל בהודו לבטח נתקל בקבוצות נשים גבריות למראה, קולניות ובוטות בהתנהגותן. אלו ההיג'רות – בנות כת הסריסים, שלה מוקצה מקום מיוחד בחברה ההודית המסורתית. ההיג'רות ספק מקודשות ומוערכות, ספק דחויות ומבוזות. נכיר את הקהילה, את מורשתה ונעמוד על מקומה בחברה. 

"המזרח רוחני והמערב חומרני, האומנם?"- על הקשר הרוחני בין מזרח ומערב ועל תופעת התרמילאות

מאז ימי קדם עמדה הודו בקשרים עם העולם המערבי, אולם רק מאמצע המאה ה-19, עם חיסול הסולטאנות המוגולית והשתלטותה של בריטניה על עומק תת-היבשת, הפך המפגש בין העולמות התרבותיים השונים ממשי וטעון יותר. במהלך ההרצאה ננסה להבין מה הוליד המפגש הבין-תרבותי המתמשך בין הודו למערב ונשרטט קווים ומגמות בולטים לאופן שבו תופסים בני המערב את הודו ואת האופן שבו תופשים בני הודו את המערב, כמו גם לתופעה הרווחת של התרמילאות.

"טקסים בגג העולם" - פולחנים בטיבט

נכיר כמה מהטקסים הטיבטיים הבולטים ונבאר את הקשר ההדוק שבין אמונה לדת. נתוודע לרעיונות מאחורי דיאגרמות המנדלה המסוגננות. נכיר את האופן שבו מסוגלות רוחות של ישויות גבוהות לבוא לידי ביטוי דרך גופן של מתקשרות ואת טקסי המוות השונים. 

"הארץ האסורה" – מסעות אירופאים לטיבט בראשית המאה ה-20

במשך שנים רבות היתה טיבט סגורה בפני זרים. נברר מדוע בחרה טיבט להסתגר מפני העולם ונשמע על מסעותיהם של המערביים הראשונים אל לבה הגיאוגרפי והאמוני, על המניעים שגרמו להם לצאת לדרך, על הקשיים שעמדו בפניהם ועל חוויותיהם כמו גם על משיכתו האדירה של הימלר, מפקד האס אס אל גג העולם.

"המוות כמורה לחיים" - תפיסת המוות בבודהיזם הטיבטי 

בבודהיזם רגע המוות והטקסים הנלווים לו מהווים רגעים מכוננים. ניתן לומר כי עבור הטיבטים החיים אינם אלא הכנה לרגע המוות, שלב נוסף במסכת החיים. בהרצאה נעמוד על משמעות המוות בבודהיזם הטיבטי. נכיר את טקסי המוות בטיבט ונעמוד על מקורותיו ועיקריו של "ספר המתים הטיבטי". 
 

יותם יעקבסון

חוקר תרבות במרחב ההודו-טיבטי. מלמד ומרצה במכללות, קתדראות עממיות ובמוסדות שונים. עוסק בתיעוד ובהדרכה לאורך נתיבי הסחר הקדומים לאסיה, מורה דרך בישראל ורואה את תפקידו כמדריך כמתווך בין-תרבותי. מצלם וכותב לירחונים ולעיתונים, חבר מערכת "מסע אחר". מחבר הספרים "מסאלה","הודו כי טוב" ו"חמצן דליל", שראו אור בהוצאת "עצה" שהקים.

 

  • הרצאות בזום או מוקלטות

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

צריכים עזרה בבחירת פעילות מתאימה לאירוע שלכם?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input