טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999
וואטסאפנעמה 052-7023373הרצאות על תרבויות- הודו, בורמה, קמבודיה ונורבגיה

מורן קושניר

 

הרצאות על תרבויות

מורן קושניר היא מרצה ומדריכת טיולים בחו"ל. בוגרת תואר שני בלימודי תרבות מהאוניברסיטה העברית ובעלת תואר ראשון בפילוסופיה ותולדות האמנות מאוניברסיטת בן גוריון. מאז שנת 1999 מטיילת וחוקרת את הודו לצד תרבויות שונות במזרח אסיה, ומאז 2013 חוקרת ומרצה על נורבגיה.
מורן מרצה באוניברסיטה הפתוחה על תרבויות ודתות במזרח ודרום אסיה, בסינמטקים ברחבי הארץ, בתוכנית "זמן אשכול" של הסינמה סיטי, במכון אבשלום ובקתדראות.
להלן מידע על הרצאות אקדמיות וחווייתיות, המלוות במצגת תמונות קצבית ומרהיבה.

משך כל הרצאה: שעה וחצי

 

הרצאות על מסעות במזרח אסיה

הרצאה על מסע במדינה סגורה תחת שלטון צבאי - מסע בצפון בורמה

מורן לוקחת את קהל הצופים למסע מרתק שערכה במורד נהר האירוואדי, עורק חיים ראשי בורמה. המסע נערך באזורים הצפוניים והמרוחקים של בורמה שכמעט אינם זוכים למבקרים, והוא מאפשר הצצה לצד האחר של מדינה סגורה הנשלטת על ידי חונטה צבאית. הפלגה על דרכי מים עטופות בנופים מרהיבים תיקח אותנו לעיירות של מחפשי זהב ולכפרים נטולי חשמל הנושקים לגדות הנהר העצום. נתוודע לתרבות המקומית ולאוכלוסיה בעלת תפיסות עולם יוצאות דופן ומעוררת השתאות ונשמע סיפורים מרתקים על מפגשיה עם מרגלים שנשלחו מטעם החונטה הצבאית.

"על גדות המקונג" – מסע חוצה לאוס וקמבודיה

הרצאה על מסע בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך חלקו הדרומי של נהר המקונג בלאוס וקמבודיה. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים, בתוך כפרים ראשוניים ומקדשים מרהיבים. טיול בדרכי עפר המשלב בין עבר והווה, היסטוריה ותרבות, טבע ואנשים.

הרצאות על הודו

טיול בטבע ובנופים הקסומים של הודו

המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מדבריות, רכסי הרים מושלגים, חופים טרופיים, ג'ונגלים, נהרות ואגמים וכן הוא בית למגוון רב של בעלי חיים. בהרצאה נבקר במרחבי הטבע המרהיבים של הודו, ונפגוש אוכלוסיות מקומיות שחייהן עוצבו עי ידי הטבע ואקלים המגוונים של הודו.

אוצרותיו של הדרום העמוק – הרצאה על דרום הודו

מסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן. נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו מגוון תרבויות ודתות: יהדות, ג'איניזם, בודהיזם והינדואיזם, ונצפה בפניני המורשת הארכיטקטונית והתרבותית המפוארת, לה תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו.

דתות ותרבויות בהודו

הרצאה הפורשת את הדתות והתרבויות השונות הקיימות בהודו: הינדואיזם, בודהיזם, ג'איניזם, סיקיזם, יהדות, אסלאם, אנימיזם שבטי ועוד. נדבר על מאפיינים ייחודיים של הדת ההינדואיסטית וביטוייהם בתרבות, נעסוק בדתות שצמחו ממנה: בודהיזם, ג'איניזם והדת הסיקית המשלבת בין הינדואיזם לאסלאם מקומי. בנוסף לכך, נדבר על יהדות הודו ועל שבטים מרוחקים ותרבותם הייחודית.

בין פאר לעוני: הרצאה על האתרים המרכזיים במדינה ועל הניגודים המאפיינים את הודו

מסע בין האתרים המרכזיים והמרהיבים ביותר בהודו, המבטאים את מגוון הדתות והתרבויות המרכיבות את הפסיפס הייחודי של תת יבשת זו. בין היתר נבקר בטאג' מאהאל, בעיר הקדושה ורנסי, במקדש הזהב באמריצר, בעיר הטיבטית דרמסלה ובארמונות רג'סטאן. בחלק השני של ההרצאה נצא מהמונומנטים המרשימים אל הרחוב ההודי ונדבר על הניגודים הרבים והמרתקים המאפיינים את המרחב הזה.

"מאחורי הסארי" להיות אישה בהודו

הרצאה הפותחת צוהר לעולמן המורכב והייחודי של מיליוני נשים בהודו, אשר חייהן היום כמו לפני אלפי שנים, מוכתבים ברובם על ידי מסורת עתיקה ודכאנית. במהלך ההרצאה נחשף לאופן שבו נתפסת אישה בהודו בשלבי חייה השונים, ונלמד על הקשר בין רצח תינוקות ונשים לבין מנהג הנדוניה הנפוץ בהודו גם היום.

הודו הבריטית: עושק וקדמה

לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה, ומורשתם הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. בהרצאה נדבר על נוכחות האימפריה הבריטית בהודו. מדוע הגיעו? כיצד ביססו את שלטונם? מה מידת הנזק וההשפעה שהותירו אחריהם? ומה הקשר בין הבריטים לבין שרפת אלמנות הודיות?


מבחר הרצאות על הודו שניתן להזמין כסדרת הרצאות או כהרצאה בודדת: 

הודו במיטבה: פסטיבלים ופולחנים מהפנטים

הפולחנים ההינדואים מורכבים מאלמנטים המעוררים כמעט את כל החושים: חום האש, ניחוח הקטורת, צלילי הפעמונים וססגוניות הפרחים. האווירה המיסטית שהם יוצרים מרשימה וסוחפת גם את מי שלא מאמין באלים או מכיר את הרקע הדתי. לצד הפולחנים היומיומיים הללו, מתקיימים בהודו פסטיבלים מרתקים בסדר גודל עצום של מאות מיליוני משתתפים, עם פסלי ענק וצבעים מסנוורים.

בהרצאה זו נעמוד על האלמנטים המרהיבים בפולחן ההינדואי ונחשף לפסטיבלים הגדולים והמעניינים של הודו.

מפגש עם ערש התרבות ההודית

היכרות ראשונה עם הודו, בה מגוון רב של דתות ומיעוטים. נשמע על ראשית הציוויליזציה במרחב ההודי, לפני 5000 שנים ונשאל האם זוהי ראשיתה של התרבות ההודית? איך הגיעה הדת ההינדואיסטית אל תת היבשת עם הפולשים מהצפון? ומהם המאפיינים של אותה דת קדומה ומרתקת? 

השורשים הקדומים של הודו המודרנית

איך השפיעה התרבות ההודית הקדומה על הודו המודרנית? כיצד מתגלמים כיום השורשים הקדומים של הדת ההודית בהודו העכשווית, כמו העוני, מעמד הנשים ותפיסת האוכל? בהקשר של החיבור בין העבר להווה, נעסוק באפוסים המכוננים של התרבות - המהאברטה והראמאיאנה.

סיפורו המופלא של הבודהיזם

איך צמחה הדת הדומיננטית של אסיה - הדת הבודהיסטית? מה היו התהליכים שהביאו להיווסדותה של דת זו? מהו סיפורו של הבודהה ומהם עקרונות הבודהיזם? נבקר באתרים בודהיסטים חשובים, נעמוד על ההבדלים בין זרמים שונים ונלמד על מקומו וחשיבותו של הבודהיזם בהודו כיום.

הכובשים ששינו את התרבות ההודית

לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים, פולשים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה. מורשתם ותרבותם של אותם זרים הפכו עם השנים לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. נעסוק במפגש המרתק בין הודו לבין התרבויות הדומיננטיות שהשפיעו עליה – הבריטים והאסלאם.

הפנים החדשות של הודו העצמאית

מדינת הלאום המוכרת לנו כיום כהודו הינה "המצאה" מודרנית משנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק לעצמאות, נתוודע לטלטלות שפקדו את הודו, ובראשן החלוקה בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. במפגש זה נלמד גם על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים את המרחב הזה.

טיול בטבע ובנופים הקסומים של הודו

המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מדבריות, רכסי הרים מושלגים, חופים טרופיים, ג'ונגלים, נהרות ואגמים, וכן הוא בית למגוון רב של בעלי חיים. נבקר במרחבי הטבע המרהיבים של הודו, ונפגוש אוכלוסיות מקומיות שחייהן עוצבו על ידי הטבע ואקלים המגוונים של הודו. 

 

הרצאה על נורבגיה

על החיים בין קרחון לפיורד

הרצאה המשלבת טבע ותרבות, טיול במרחב הנורבגי, לצד פיורדים כחולים, למרגלות הרים נישאים וקרחונים, בין אגמי תכלת ויערות ירוקים ובדרך הטרולים האגדית. מרחב טבע פראי שהטיול בו משרה תחושה של ארץ בראשית נטולת נוכחות אנושית. אך כבר אלפי שנים מתנהלת בנורבגיה תרבות מעניינת וייחודית שראשיתה בסוף עידן הקרח האחרון, תרבות שחורטת על דגלה ערבות הדדית, חיה בצניעות יוצאת דופן ומטביעה את נוכחותה במרחב באמצעות יצירות אמנות אדריכליות מרהיבות ביופיין.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם